Simča s Davidem s námi spolupracují už nějaký ten pátek. Přečtěte si v rozhovoru, proč vyrazili právě na Working holiday do Kanady? Jak hledali a našli práci v Canmore a jak se přihodilo, že nakonec bydleli půl roku v autě? Tohle byl totiž splněný sen.
Proč jste vyrazili na Working holiday právě do Kanady? Uvažovali jste i o nějaké jiné destinaci nebo měli již s nějakou zkušenosti?
Kanada byl sen a chtěli jsme do ní odjakživa oba ještě dříve, než jsme se poznali. Po necelém roce stráveném na WHS na Novém Zélandu a vzápětí jednom roce stráveném v Anglii, byly pro nás Working holiday do Kanady logickým dalším krokem 🙂
V případě neúspěchu v loterii víz jsme samozřejmě zvažovali ještě další možnosti, kde strávit celý rok před dalším kolem losování víz do Kanady (Island, severské země, Rakousko…). Nakonec ale vše dopadlo, jak jsme si přáli a oba jsme WH víza dostali.
Měli jsme štěstí, že jsme viděli Zéland i Kanadu. Bezesporu má Česká republika možnosti WH víz do asi nejhezčích zemí na světě.
V rámci festivalu Jak do Kanady budete vyprávět o svém životě v městečku Canmore a jak jste hledali práci. Canmore není zrovna velké město, jak dlouho Vám to vlastně trvalo než jste práci našli?
Práci jsme našli úplně okamžitě. A pokud člověk není vybíravý a je ochoten pracovat, tak je opravdu možné najít si práci už druhý den, nejdéle do týdne. Já jsem ve své první práci (landscaping) zůstal až do konce, měl jsem štěstí. Simča zkusila na první 3 týdny housekeeping, a potom si našla práci v místní kavárně, kde zůstala také do konce. Asi bychom zpětně neměnili ani teď. Práci jsem vyhledal přes inzerát, do kavárny se Simča přímo zašla zeptat, zda někoho nepotřebují.
Pamatujete si své první dny v Kanadě? Co jste dělali? Řešili jste jen oficiality a nebo jste hned bláznivě užívali nové lokality?
Rozhodně jsme se snažili nejet vyloženě z úspor, protože už těsně před Kanadou jsme strávili rovné 2 měsíce cestováním po JV Asii. Byť jsme měli našetřeno dost, chtěli jsme si co nejdříve najít práci, nějak se v Kanadě “zabydlet a otrkat”, sehnat auto a našetřit na léto a podzim, abychom mohli někam na pár měsíců vyrazit a systematicky cestovat.
V Kanadě jsme, asi i díky předchozím zkušenostem z Anglie a Zélandu, všechny oficiality pořešili nezvykle rychle. Jednak jsme už věděli, co a jak, a jednak nám přišlo, že to jde v Kanadě hrozně snadno. Vyřídil jsem si v Kanadě skoro na počkání kanadský řidičák, zaregistrovali jsme se na úřadech i v pracovních agenturách, založili si bankovní účet, tarif na telefon, na internetu i osobně hledali nějakou fajn práci atd.
Jinak na první dny na půdě Kanady nezapomeneme nikdy. Pořád jsme nemohli uvěřit tomu, že se nám splnil sen a z krajiny v okolí Rocky Mountains jsme byli doslova uchvácení.
V Kanadě jste si také užili asi dosyta život v autě, které jste si přestavěli na obytné. Jak dlouho vám ta přestavba trvala? A podle jakých kritérií jste tenkrát auto vybírali? Nechybí vám teď v Čechách tak trochu ten život na 4 kolech?
Auto jsme koupili asi po dvou měsících v Kanadě. Mimochodem ho prodávala kamarádka našeho pana domácího a bylo to přesně to, co jsme si představovali. Přímo od místních plus perfektní stav a dobrá cena. A samozřejmě typické auto, které s trochou šikovnosti předěláš na domov na 4 kolech během jednoho odpoledne. Měli jsme Dodge Caravan z roku 2002.
Já už byl v práci osvědčený, měl jsem dobré vztahy s majitelem firmy a vzhledem k tomu, že jsme měli v práci velké dílny, mohl jsem si půjčit všechno nářadí, které jsem k přestavbě auta potřeboval.
V Kanadě se překvapivě hodně plýtvá stavebním materiálem a stavby toho nejsou výjimkou. Občas jsem šel kromě své práce na nějakou tu brigádu na stavbu a šéfové mi tam sami nabídli, že jestli si chci vzít nějaké dřevěné desky, lišty apod., můžu si jich vzít z odřezků kolik chci, vše se jinak vyhodí. Takže jsem vlastně předělal naše auto zadarmo během jednoho celého odpoledne.
Asi po dvou měsících v Kanadě (a několika letech celkem) nás přestalo bavit bydlet ve sdíleném ubytování s ostatními lidmi (rozuměj uklízet po nich 😀 ), a díky tomu, že byl začátek léta, začali jsme neplánovaně bydlet v autě už v Canmore – ještě než jsme vyrazili na naši dvouměsíční cestovatelskou výpravu. Celkem tedy asi půl roku. A můžu ti potvrdit, že to byly nejlepší roky (nejen na bydlení) v našem životě. Takže jo, chybí nám to, ale nevěšíme hlavu, protože do Kanady se chceme ještě vrátit a pár let tam prožít a jednou si nějaké podobné auto na cestování po ČR a Evropě chceme přestavět i u nás. 😉
V Kanadě jste chtěli po skončení Working holiday víz ještě zůstat a žádali jste o Young professionals, kde jste bohužel zatím nebyli vybráni z poolu a tak jste se vraceli do ČR. Máte ještě v plánu o YP znovu žádat a do Kanady se vrátit? Nebo jaké jsou vaše plány nyní?
Je to přesně tak, už druhým rokem jsme zažádali o YP, ale bohužel jsme ani jeden nedostali pozvánku. Je to trochu k vzteku, protože tím, že jsme manželé, stačilo by nám, aby vláda vylosovala jenom jednoho z nás. Druhý potom v 99 % dostane tzv. “Open Work Permit”. No co se dá dělat, držte nám palce tenhle rok.
Je to asi každý rok čím dál tím těžší a o YP, o které se dříve zajímalo pár lidí, kteří si chtěli prodloužit pobyt v Kanadě o další rok, se zajímá čím dál více lidí. Cestování je čím dál populárnější, tak jako veškerá WH víza a bylo jen otázkou času, kdy to takhle dopadne. Víme, že existují i další typy víz, jak v Kanadě zůstat déle, nebo nakonec napořád. Ale tato ostatní víza už pro nás nejsou bohužel v naší současné situaci aktuální.
Děkujeme moc za rozhovor a těšíme se na osobní setkání.
Simču s Davidem můžete potkat také na festivalu Jak do Kanady, kde budou mít přednášku a budou také součástí panelové diskuze o working holiday vízech.
Záznam z festivalu Jak do Kanady
Zaujal vás rozhovor se Simčou a Davidem a chcete se dozvědět více? Simča s Davidem byli jedni z přednášejících na festivalu Jak do Kanady, který jsme pořádali na konci roku 2019.
Celodenní festival o práci v Kanadě a cestování jsme ale natočili a můžete si tak přednášky i panelové diskze pustit z pohodlí domova. Detail programu a možnost zakoupení záznamu najdete na stránce Festival Jak do Kanady.
Součástí záběrů jsou i prezentace, takže o nic nepřijdete. Dostupný je také audio formát, který si můžete přehrát online anebo stáhnout ve formátu .mp3.