Matěj vyrazil do Kanady za studiem před více než 2 lety s agenturou, kdy jsme s ním již jeden rozhovor na téma studia v Kanadě publikovali. Od té doby zde ale zůstal, prošel si řadou různých typů víz a nyní čeká se svou žádostí o Permanent Residency v poolu. Studium dokončil a pustil se do vývoje aplikace, která může pomoci s hledáním práce v Kanadě Čechům, Kanaďanům i cizincům, která byla nově spuštěna zhruba před měsícem. Co vše se u Matěje za tu dobu v Kanadě změnilo? Jak vnímá své studium zpětně a jaký cíl má vyvíjená aplikace? Neváhej a čti v rozhovoru.
Ahoj Matěji, je to téměr 2 roky, co jsme společně dělali rozhovor a je skvělý vidět, že jsi stále v Kanadě a stále se Ti tam daří! Přeskočíme tedy představování, protože to si všichni mohou pročíst v prvním společném rozhovoru o tvém studiu v Kanadě. Pojďme se tedy zaměřit rovnou na to, kam jsi se vlastně od té doby posunul. Co všechno se za ty dva roky změnilo? Žiješ stále v Torontu?
Ahoj, začnu odpovědí na tvojí poslední otázku. Ano, žiji stále v Torontu, už skoro dva a půl roku. Za ty dva roky se u mě událo několik významných věcí. V dubnu 2018 jsem dokončil studia na škole, kde jsem úplně na začátku mého pobytu na jaře 2017 začínal.
Už během studií jsem si zažádal o working holiday víza, které jsem taky na jaře 2018 dostal a posléze v létě aktivoval.
V rámci studií jsem poté rozjel projekt, který má za cíl pomoci studentům jak z Kanady tak ze zahraničí s hledáním práce. Podobný typ práce jsem hledal i já a nakonec jsem po dlouhém hledání našel. V této práci působím na poloviční úvazek do dnešní doby a je to skvělý přivýdělek. Zároveň jsem zde poznal svoji přítelkyni, se kterou zde nyní žiji, a která se mnou pracuje na zmíněném projektu. Do toho jsem si stačil plnit sny cestováním po Severní Americe a Karibiku.
V Kanadě jsi studoval kurz programování a analýzy a čekala tě v rámci studia také stáž. Jak to probíhalo? Dokončil jsi své kanadské studium? Pokud ano, jak bys to zpětně zhodnotil?
Jak jsem již řekl v předešlé odpovědi, studium jsem na jaře 2018 dokončil. Studium jako takové bohužel nenaplnilo mé očekávání.
Až zde jsem pochopil, že studia tohoto typu, tj. programy, které trvají od několika měsíců po dobu zhruba dvou let na menších colleges a jsou zakončené college diploma nemají kvalitu a úroveň, jakou by člověk očekával. Fungují de facto jako skvělá, ale drahá vstupenka, jak se do Kanady dostat, najít si práci (alespoň na part-time) a pokusit se tu usadit.
Pokud chce někdo na studia, tak určitě doporučuji se přihlásit na některou z těch větších škol či univerzit a rovnou na bakalářské studium či vyšší studium zakončené diplomem s možností dostat PGWP (post graduation work permit). To já bohužel nevěděl a s mojí školou jsem na tento druh povolení nemohl dosáhnout.
Stáž jsem absolvoval poněkud netradičně. Právě během studií jsem začal pracovat ve svém volném čase na projektu hledání a nabízení part-time práce v Torontu a tuto aktivitu jsem potom dokázal ve škole prokázat jako náplň požadované stáže.
Jelikož se jedná o aplikaci, tak jsem to mohl spojit se svým kurzem programování a škola to nakonec uznala a studia jsem dokončil. Standardem však je, že studenti hledají práci, jak mohou, a pracují, kde mohou, protože bez absolvované stáže student nemůže dokončit studium. A je spousta případů, kdy student žádnou práci nenajde a potom musí dokazovat, že práci opravdu intenzivně hledal, aby mu škola povolila studia dokončit.
Do Kanady za studiem jsi se vydal s agenturou Information Planet, spolupracujete spolu stále? Pomáhá/ala ti agentura s dalším prodlužováním víz? Jak jsi na tom s vízovým stavem v současné době? Přemýšlíš po takové době v Kanadě o PR? Jakými vízy jsi si vlastně během svého pobytu prošel?
S agenturou už v kontaktu nejsem (až na prodlužování mého cestovního pojištění jednou za rok). Prodlužování víz jsem s nimi již neprobíral.
Jak jsem již psal, prošel jsem si studentskými vízy a working holiday vízy. Momentálně čekám na vyjádření o prodlouženího mého pobytu a zároveň čekám v poolu pro PR. Jsem tedy zalistovaný mezi uchazeči o trvalý pobyt a čekám na pozvání od kanadské vlády, abych si o ten trvalý pobyt mohl zažádat.
Jsou zde i další víza, na které je schopno dosáhnout, ale já jsem nimi neprošel. Za tu dobu, co tu žiji, jsem potkal spoustu lidí i od nás z ČR, kteří si prošli různými situacemi s vízy, a troufám si říci, že se v tom vízovem systému začínám i pomalu orientovat. Není jediného setkání s krajany tady v Torontu, kde by se to alespoň chvíli neřešilo 🙂
Pravděpodobně jsi také vyzkoušel řadu různých pracovních pozic. Máš nějaké tipy na to, kde a jak nejlépe hledat? Vyplatilo se ti i zakončení kanadského studia? Vidíš tam třeba nějaký rozdíl při hledání práce? Nepřemýšlel jsi o tom, že bys ještě pokračoval ve studiu dále?
Díky tomu, že se stále věnuji tomu projektu, který jsem na škole začal, tak jsem žádnou pracovní pozici na plný úvazek neměl a ani dlouhodobě aktivně moc nesháněl.
Momentálně pracuji na part-time jako barman v jedné z restauracích zde v Torontu a působím tam v tomto formátu už skoro dva roky. Co se týká hledání práce, tak to je snad nejčastější otázka lidí, co sem poprvé přijedou.
Strašně se to liší podle oboru, ale obecně platí to, že v Torontu je práce pro každého. To však neznamená, že člověk bude dělat to, co si přál. Může to trvat několik měsíců i klidně více než rok, než se člověk dostane tam, kam chce. Je potřeba se potkávat s lidmi, kteří dělají ve stejném oboru, ve kterém chce člověk působit.
V Torontu je spoustu meetups, kde člověk může poznat nespočet zajímavých lidí a spojit se s těmi, kteří ho posunou o něco kousek blíže k vysněnému jobu. A v mezidobí, co člověk pracuje na tom, aby se dostal tam, kam chce, musí dělat práci, která možná není podle jeho očekávání, ale dovolí mu tady fungovat, ušetřit nějakou korunu a klidně i trochu vycestovat. Je tu spousta příležitosti, ale také spousta konkurence.
Jinak mi kanadské studium na té konkrétní škole, kde jsem studoval já, vůbec nepomohlo. A jelikož mám již z Holandska magisterský titul, tak se mi nechtělo pokračovat dále. K tomu navíc tady to kvalitní studium není nejlevnější 🙂
Přece jen od studia pracuješ v oboru a tvoříš aplikaci, která může pomoci řadě lidí (včetně Čechů) v Kanadě s hledáním práce? Přiblížíš nám, o co jde?
Jedná se o aplikaci, která spojuje místní zaměstnavatele v určitých oborech (pohostinství, maloobchod a služby) s uchazeči o práci, kterými jsou v tomto případě hlavně studenti vysokých, vyšších, ale i středních škol (legálně se v Ontariu dá pracovat až na některé obory v průmyslu již od 14 let).
Je to speciálně zaměřené na tyto obory, jelikož právě v těchto oborech je většina studentů, kteří při studiích pracují, zaměstnána. Zároveň to i cílí právě na lidi, co sem přijedou na working holiday na rok. Většinou to jsou lidi, co si chtějí vydělat a vycestovat po Kanadě či okolních zemích.
Pokud bychom to vyjádřili v číslech, tak zhruba čtyři miliony lidí je v Kanadě zaměstnáno v těchto oborech a zhruba polovina z tohoto čísla jsou lidé ve věku 15 – 24 let. Takže náš potenciální trh v Kanadě je zhruba dva miliony těchto mladých lidí. Tyto obory jsou dále charakteristické vysokou obrátkovostí práce. Záleží, ze kterého zdroje se čerpá, avšak obecně se uvádí, že obrátkovost je v těchto oborech 80 – 100 % neboli jednou za rok se vymění celá pracovní síla.
My chceme současným studentům pomoci v hledání této práce a zároveň jim ukázat a ubezpečit je, že pracovat při studiu se vyplatí. Ať už tím, že člověk vydělá nějaké peníze, ale také tím, že získá zkušenosti a značný náskok při hledání profesionální práce po dokončení studií.
Podle průzkumů víme, že si většina zaměstnavatelů (to číslo se pohybuje okolo 66 %) zde cení těchto zkušeností více, než dosaženého vzdělání. Pro nově příchozí, třeba právě pro lidi z ČR, zase platí, že čím dříve člověk získá nějaké zkušenosti v Kanadě, tím lépe pro něho potom v hledání práce v oboru, ve kterém chce působit. Zkušenosti z Evropy zde moc velkou váhu nemají, chce se to tady zapojit do pracovního procesu co nejdříve.
Jak se aplikace jmenuje a kde ji můžeme najít?
Aplikace se jmenuje binqit a lidé ji najdou na app.binqit.com. Informace o projektu se potom najdou na www.binqit.com. Ke stažení na mobil ještě není, ale během září 2019 by měla být dostupná na Androidu.
Kolik času Ti již tvorba aplikace zabrala? Tvoříš to s nějakým týmem nebo na vlastní pěst? Kde se vzala první myšlenka takového nápadu?
Na té aplikaci se pracuje neustále, to nikdy neskončí. Na trh jsme ji uvedli v beta verzi před více než měsícem, takže jsme stále na samém začátku. Aktualizujeme ji, zavádíme nové funkce, apod.
Zrovna nyní chystáme představení nové mapy práce, kde bychom rádi ukázali všechny známé inzerované pracovní příležitosti na jednom místě přehledně na mapě Toronta. Ten, kdo hledá práci, potom bude moci porovnat různé typy práce v blízkosti, kde bydlí, či kde studuje.
Toronto je velké město a je nesmysl ztratit dvě hodiny cestováním za prací, když je podobná příležitost od tebe 10 minut pěšky. Náš produkt je pořád ve vývoji, stále tam jsou chyby, které postupně opravujeme, ale snažíme se to dělat za běhu a získávat feedback od reálných uživatelů. My budeme moc rádi, když to lidé, kteří se sem chystají, vyzkouší, a dají nám vědět zpětnou vazbu, ať víme, na čem budeme muset ještě zapracovat.
Pokud bych měl časově určit vývoj té aplikace do stavu, ve kterém byla uvedena na trh, tak to trvalo zhruba rok práce. A sám bych to nikdy nedokázal. Měl jsem štěstí, že jsem poznal lidi, kteří se mnou sdíleli moji vizi a chtěli ji přetavit v reálný produkt. Lidi, kteří se tomu věnovali a stále věnují ve svém volném čase.
Nápad jsem dostal, když jsem sám hledal při studiích práci. Ten proces byl zdlouhavý a velice nepřehledný a chtěl jsem s tím něco udělat.
Předpokládáme, že v současné době nejsi tak úplně klasicky zaměstnaný. Jak to tedy máš? Musíš řešit třeba nějaké podnikatelské oprávnění – speciální typ víza?
Za účelem nabízení naší aplikace veřejnosti jsem zde v Kanadě se svými partnery založil firmu.
Jsou zde určitá pravidla pro zakládání firem lidmi, kteří nejsou občany či nemají trvalý pobyt, takže jsem v tomto smyslu radši vyhledal právní pomoc. I tak je ten proces mnohem jednodušší a přímočařejší, než v ČR. Co se víz týče, již jsem situaci popsal v jedné z předešlých odpovědí.
Co cestování? Vydal jsi se už i na západní stranu Kanady? Kde se ti zatím nejvíce líbilo? Máš nějaké tipy na srdcová místa, která bys doporučil neminout? Jaký způsob cestování bys doporučil? (Pronájem auta, stopování, bus, vlak…?)
Cestování bylo jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl do Kanady přijet. Na západní stranu jsem se ještě nepodíval, tam se chystáme příští rok s mojí přítelkyní. Procestoval jsem provincii Ontario, a větší města v provincii Quebec jako je Montreal a Quebec city. Dále několik výletů do USA a Karibiku. Tím, že je tady osm měsíců v roce zima, je dostupnost a snadnost cestování na jih USA nebo do Karibiku, obrovskou výhodou.
Co se Kanady týče, tak mi nejvíce k srdci přirostla oblast severního Ontaria. Je to země tisíců velkých i menších jezer a k nim přiléhajících chat. Ta obrovská rozloha a ten pocit, že jste v divoké přírodě, ale zároveň v dojezdové vzdálenosti do nejbližšího městečka, má něco do sebe. Letní měsíce jsou tady krásné.
Já jsem tady zatím nestopoval, takže nemám zkušenosti, abych se s nimi podělil. Primárně jsme výlety vždy řešily autem. Vyjde to poté i nejlevněji, pokud člověk to auto naplní svými kamarády, se kterými cestuje. A není nic lepšího než objevovat nová místa s někým po svém boku. Zároveň máte s autem obrovskou flexibilitu a jedině s autem se dostanete na některá místa, která chcete navštívit.
Matěji, moc děkujeme za vyčerpávající odpovědi! Moc držímě pěsti jak v dalším vývoji aplikace, tak v žádosti o PR. 🙂