Čeká vás Working Holiday v Kanadě a řešíte, jaké pojištění vybrat? Pokud víte, že budete pobývat v Albertě, tento rozhovor vás nesmí minout. Prozradí vám totiž, jak získat kanadské zdravotní pojištění AHC zdarma a na celou dobu pobytu chvilku po vašem příjezdu do Kanady.
S Alešem jsme se spojili díky jeho komentáři na facebook stránce, týkající se právě pojištění a pro vás tak přinášíme kupu pořádně užitečných informací.
Ahoj Aleši, moc děkujeme za tvůj čas a chuť sdílet své zkušenosti s ostatními cestovateli. Mohl by ses nám ve zkratce představit? Jak dlouho v Kanadě žiješ, pracuješ? Je to Tvoje první velká cesta mimo ČR?
Rád bych podotknul, že toto všechno jsou vlastní zkušenosti bez příkras, prostě tak jak se to stalo a jak se to může stát vám, kteří se na Working Holiday do Kanady teprve chystáte nebo tam čerstvě jste. Samozřejmě chápu, že se mohou najít jedinci, kteří mají zkušenost jinou, ale s tím nic neudělám 🙂
V Kanadě už nějaký pátek nejsem, pobyl jsem tam přesně rok a jeden den, avšak na tuto zemi nedám v žádném případě dopustit a rozhodně to byl rok, který mi dal asi nejvíc v životě.
V současné době pracuji ve zpravodajství České televize jako redaktor. Před tím jsem byl při vysoké škole dvakrát na Work and Travel ve Spojených státech jako plavčík. Jednou ve Virginii a jednou v Texasu. V porovnání s Working Holiday v Kanadě to ale bylo obojí jako skautský tábor.
Každopádně ale Kanada je v mých očích mnohem výš, než Spojené státy, co se úrovně a kvality života týče. Možná někoho překvapí, že na druhé místo zařadím Česko a pak až právě USA.
Mám to s tou zkušeností s prací v USA velmi podobně 🙂 Ale nyní se pojďme vrhnout rovnou na věc – tedy samotné pojištění. Určitě jsi tak jako tak musel řešit pojištění před odletem do Kanady. Věděl jsi už tehdy o možnosti získání pojištění skrze AHC?
Jednou z podmínek, kterou je nutné splnit při získávání víza po příletu nebo na kanadské hranici je pojištění na celou dobu pobytu. Nezřídka se proto řeší, od koho a jaké, zda to nejvyšší od Allianz nebo střední od Axy nebo jiná, třeba zahraniční alternativa. Pak se množí dotazy a komentáře, že se někomu něco stalo a musel to s pojišťovnou řešit. Tyto problémy ale teď nechme stranou a podívejme se na svým způsobem „trik“, který jsem osobně v Kanadě aplikoval a následně se mi slušně vyplatil.
Jel jsem do Kanady poprvé a taky jsem řešil otázku, jaké pojištění si udělat. Nakonec jsem nějakým způsobem získal od Allianz, tuším, že asi za 13 tisíc na rok. Prostě pálka jak blázen… Ze současného pohledu.
Když jsem ale přijel do Kanady, spolubydlící – Čech, který už v Kanadě pobýval delší dobu mi doporučil, abych si zřídil pojištění tamní/zdejší, které je pro rezidenty zdarma. Tady nutné podotknout, že to bylo v Calgary, tedy provincii Alberta. Jak je to třeba s Ontariem nebo BC netuším.
Pokud je ale pojištění pro rezidenty, jak jsi to řešil? Musel jsi dokládat nějaký důkaz o rezidenství (residence proof)?
Jelikož máte pracovní víza, která vám dovolují opravdu hodně, lze získat i dočasné rezidenství provincie Alberta. Pojištění získáte v AHC office (Alberta Health Care).
Je nutné mít následující:
- Pas s vízem/pracovním povolením (ten velký neforemný složený papír ve vašem pasu),
- proof of address.
Pozn. redakce: Informace týkající se Alberta Health Care najdete na stránkách health.alberta.ca nebo albertacanada.com.
Tak a jsme u toho. Musíte se nějak prokázat, že jste rezidentem Alberty.
Kamarádovi stačil, myslím, dopis z banky nebo nějaký invoice od operátora, který mu přišel poštou na jméno a adresu. Tak jsem do toho officu taky zvesela nakráčel s výpisem z banky, ale úředník mi sdělil, že to není dostatečný důkaz/proof.
Ale pojištění AHC jsi nakonec získal, jak jsi to dokázal?
Nenapadlo mě nic lepšího, než jít na policejní stanici. Tam jsem si zažádal o výpis z rejstříku trestů, o kterém jsem tvrdil, že ho potřebuje zaměstnavatel a nechal jsem si ho poslat na adresu a doufal, že přijde prázdný (haha).
Za pár dní přišlo psaní od policie, kde bylo moje jméno a u toho adresa. Voilááá! Tak, tohle tomu oficírovi na AHC už jako proof prostě stačit musí a basta, řekl jsem si.
Znovu jsem tam přišel, tentokrát s tímto důkazem a bohatě stačil, neboť proti policejnímu razítku si asi nikdo nedovolí ani ceknout. A tak jsem si zažádal o zřízení zdravotního pojištění na celou dobu pobytu – podle pracovního povolení. Za několik minut bylo hotovo.
O nějaké dva týdny později jsem si pak byl vyzvednout kartičku. A rázem jsem měl státní/provinční zdravotní pojištění zdarma.
Vyplatilo se Ti to? Máš nějakou zkušenost s uplatněním AHC pojištění v Kanadě?
Mnoho z vás bude asi pracovat ve stavebnictví/constructions, což v Albertě a zejména v Calgary je to nejlepší, co chlap (v některých případech i holka) může dělat, aby si zarobil fakt dobrý love. A ještě se něco naučil. Tak tam docela často hrozí nějaký úraz. Samozřejmě i jinde, ale tady logicky víc.
Sám jsem na stavbách dělal. Konkrétně jsem dělal kachličkáře. Náš zaměstnavatel nás různě posílal na stavby. Tu na pár týdnu do Edmontonu, pak jsme zase byli měsíc dva v Calgary, pak na pár měsíců do Vancouveru, do Nelsonu v horách a tak pořád tam a zpátky. Člověk toho hodně pozná. Ale to sem teď nepatří.
Každopádně jsem jednoho krásného podzimního dne řezal flexou kachličku a i přestože jsem měl ochranné brýle, nějaký mikrokoušíček glazury se mi dostal do oka. V tu chvíli každé mrknutí strašně řezalo. Na ošetřovně na stavbě svícení do oka, vyplachování a já nevím, co ještě, nepomohlo. Inu, poslali mě do nemocnice. Tam jsem došel, řekl, co mám za problém. Za chvíli jsem byl na sále. Žádný zjišťování, zda mám pojištění, se nekonalo. Jen jméno a datum narození. Ale zato jsem dostal takovou tu pásku na ruku, jako znáte z amerických filmů (haha).
Tam se mi v oku začala hrabat nějaká sestřička a za chvíli i doktor. Půl hodiny jsem si tam pobyl a prý to vytáhli. Asi jo, když to přestalo škrábat. Prý to mám zaplatit na recepci.
Jakožto cizincovi mi vystavili účet za 1350 CAD, tedy nějakých 25 tisíc korun. No krve by se ve mě v té chvíli nedořezal. Vidím to jako dneska. Tak jim říkám, že mám kanadské pojištění. Kartičku jsem ale u sebe neměl. Nadiktoval jsem jim jméno, někam volali, něco zjišťovali a dobrých deset minut mě napínali. Pak mi vystavili nový účet, na kterém byla nula. A šel jsem zpátky do práce… řezat kachličky haha. Tohle i přestože to bylo na území vedlejší provincie BC (Britské Kolumbie).
Máš nějaké osobní zkušenosti i s českým pojištěním? Zkoušel jsi ho uplatnit i v Kanadě?
S tím zaplaťpánbůh žádnou osobní zkušenost zatím nemám. Ale co vím, tak kdyby se něco takového stalo někomu, kdo by měl jen české pojištění, musel by to zatáhnout ze svého a nikdo by se ho neptal, jestli má u sebe čtrnáct stovek dolarů nebo ne a pak to z té pojišťovny nějak tahat.
Neustále dokazovat milion dokumentů, řešit překlady, čekat na odpovědi a prostě s nimi licitovat úplně o všem, protože české pojišťovny prostě pojistné události z principu platit nechtějí.
Samozřejmě, někdo s nimi může mít dobrou zkušenost, ale tohle platí tak nějak všeobecně. Pak doufat, že tu částku nebo její větší část nějak dostane po dlouhé době zpátky.
Bereš tuhle zkušenost s pojištěním jako poučení? Udělal bys něco před odjezdem do Kanady jinak?
Kdybych tam teď jel znovu, zřídím si v Česku to absolutně nejlevnější pojištění, které se mi podaří najít. Takové, které by v praxi bylo totálně k ničemu, jen pro to, abych prošel procesem získání pracovního povolení a hned v prvních dnech si tak na AHC zřídil to kanadské. Opakuji, že se to týká té nejlepší provincie v Kanadě – Alberty a toho nejlepšího města v ní – Calgary (haha).
Albertu i Calgary sis asi hodně oblíbil, že? 🙂
Naprosto. Na obě zmíněná místa nedám absolutně dopustit, protože můžu srovnávat s jinými místy. Alberta a Calgary pro mě bude srdcovkou navždy.
Není tam tolik Čechů a Slováků jako ve Vanu, proto je komunita přátelštější a drží víc při sobě a pomáhá si, je tam vyšší minimální mzda, od toho se pak odvíjí další mzdy, stát tě obere na daních o menší částku a pak tohle pojištění zdarma.
Je to dáno tím, co jsem měl možnost se dozvědět, že obrovské ropné společnosti, které na sever od Edmontonu těží ropu z té země něco nevratně berou, proto mají povinnost jí něco vracet a tak všem rezidentům platí právě zdravotní pojištění – asi takhle ve zkratce.
K tomu je Calgary nejslunečnější město v Kanadě – 300 dní v roce svítí slunce, do hor na lyžovačky v zimě a na hiky v létě je to hodinu a půl a celé město není tak fancy a hip jako právě Vancouver, který je sice krásný a cool, ale na život těžký. A s Calgary neporovnatelně drahý, co se dopravy, jídla a hlavně bydlení týče.
Navíc ten traffic ve Vanu je něco, co jsem protě nedával a k tomu všude miliony Asiatů – nejsem rasista, ale přesně tady se potvrdilo pravidlo, že Vancouver je nejvýchodnější asijské město. A kdo říká, že Calgary je hnusné město, kde není, co dělat, tak tam byl leda tak na výletě na tři dny.
Když tam ale žiješ, zamiluješ si ho. A tu kosu v zimě zvládneš taky v pohodě. Ono těch mínus třicet vypadá hrůzostrašně jen na papíře. Ve skutečnosti to tak není, protože díky nízké vlhkosti vzduchu a pravidelnému slunci je pocitovka mnooohem bližší nule a těch zmíněných třicet pod nulou tam taky tak často není.
Máš nějaké tajné tipy na Tvá oblíbená místa v Kanadě? Kde se Ti líbilo nejvíce, co by si ostatní neměli nechat ujít?
Tady je odpověď víc než jasná. Mým naprosto topovým místem se stala Kelowna! Město a jeho okolí v Okanagan Valley mi prostě učarovalo. Kelowna je relativně malé město kdesi na půl cesty mezi Calgary a Vancouverem a v létě Kanadu vůbec nepřipomíná.
Přehoupneš se přes kopec a les a najednou máš před sebou Toskánsko. Jiné podnebí – o dost teplejší, všude vinice a ovocné stromy. Návštěvy vinic, válečky u jezera a pobyt v některém z kempů patří mezi moje nejlepší chvíle v Kanadě. I samotní Kanaďané sem mnohdy jezdí na dovču raději, než do zahraničí. Neříkají tomu “vacation”, nýbrž vtipně “stacation” :).
Co taky doporučuji a sám jsem si mohl vyzkoušet je, abyste si na léto prostě pořídili minivan, vyndali z něj sedačky, nahradili je matrací a vyjeli do Rockies. Není nad to zaparkovat někde v Banffu, večer jít na pivo do pubu, pak to zabořit do auta a ráno se probrat při východu slunce nad jednou z okolních majestátních hor. A co takhle parking u jezera na pláži? Dokud vás nevyženou policajti, bude to ten nejlepší zážitek, kterému můžete jít naproti (haha).
Celkově auto prostě mít musíte. Bez něj ani ránu. Nejen pracovně, ale hlavně na ty tripy. Na to však sami brzy přijdete 🙂
Alešovi zážitky a zkušenosti můžete sledovat také na jeho blogu, který si po čas pobytu v Kanadě vedl: www.alesmalar.com a taky Instagram.com/alesmalar v jehož feedu, když “trochu” srolujete, vykoukne na vás Kanada v celé své kráse 🙂
Aleši, moc děkujeme za rozhovor, jsme si jistí, že pomůže řadě WH cestovatelů a zase o něco více otevře oči o možnostech v Kanadě!
O své zkušenosti se podělil Aleš Malár