VÍTEJTE V EDMONTONU

Edmonton je hlavním městem kanadské provincie Alberta, leží v její centrální části zhruba 300 kilometrů od Calgary. Je to sice rozlehlé město, ale není tolik lidnaté, a proto se zde dobře daří zemědělství. Hned po Calgary představuje Edmonton druhé největší město Alberty.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

 • Počet obyvatel: 812 200
 • Provincie: Alberta
 • Rozloha: 684,4 km²
 • Měna: CAD

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

 

Edmonton Valley Zoo

ZOO je otevřena od roku 1959. Nachází se u břehu řeky North Saskatchewan a je domovem pro cca 350 zvířat od tuleňů a lachtanů, přes červené pandy a lemury až po sněžné sovy a polární lišky.

Fort Edmonton Park

Park se rozkládá na 64 hektarech podél údolí řeky. Představuje velké živoucí muzeum. Zahrnuje ukázky historických staveb reprezentujících historii Edmontonu. Během léta tu můžete potkat postavy v historických kostýmech a zhlédnout řadu tematických představení.

Churchill Square

Churchill Square neboli Náměstí Winstona Churchilla bylo znovu otevřeno v roce 2004 u příležitosti 100. narozenin Edmontonu. Churchill Square je skvělým místem pro procházku, posezení u kávy nebo návštěvy koncertů a festivalů, které se tu během roku konají.

Heritage Amphitheatre

Heritage Amphitheatre v Hawrelak Park je největším venkovním divadlem v západní Kanadě. Sezóna divadla začíná v červnu a končí v září. Během této doby navštíví amfiteátr přes 50 000 diváku. Jedinečná atmosféra divadla i výborná akustika stojí za navštívení.

John Janzen Nature Centre

Vzdělávací centrum John Janzen Nature Centre nabízí výstavy, vzdělávací programy, kurzy a přednášky. Najdete ho poblíž Fort Edmonton Parku.

Projděte si Edmonton...

POČASÍ

Pro Edmonton jsou charakteristická mírná léta a chladné zimy. Léto trvá zhruba od konce června do začátku září s průměrnými teplotami okolo 18°C. Pro zimní měsíce je průměrná teplota okolo - 10°C. Nejdeštivější měsíc je červenec, zatímco nejsušší měsíce jsou únor, březen, říjen a listopad.

DOPRAVA

Městskou hromadnou dopravu obsluhuje Edmonton Transit Service (ETS). Můžete se přepravovat autobusem, trolejbusem nebo nadzemkou LRT. Jednorázové jízdné stojí 3,25 CAD, za Day Pass zaplatíte 9,50 CAD a měsíční jízdné je za 94,25 CAD. ETS obsluhuje většinu oblastí v centru města i mimo něj. Aktuální jízdní řád i mapy najdete na www.edmonton.ca

V Edmontonu se nachází dvě letiště:  Edmonton International Airport (YEG) a Edmonton City Centre (Blatchford Field) Airport. Pokud budete mít letenku do Edmontonu, dobře se ujistěte, na jaké letiště budete přilétat. Vzhledem k mezinárodnímu spojení z Evropy lze počítat s Edmonton International Airport, ale raději si to ověřte na své letence. Pokud stále hledáte letenku, využijte užitečné informace na stránce Letenky do Kanady.

Pokud máte v Kanadě jen pár dnů či něco přes týden a chcete toho procestovat co nejvíce, uvažujte o pronájmu auta. Z Edmontonu dorazíte autem do Calgary za 3 hodiny a odtud můžete pokračovat do národního parku Banff a Jasper (video, jak cestoval Martin a Janča z Calgary do Banff a Jasperu).

ŽIVOT V EDMONTONU

Díky více než 30 pravidelně konaným festivalům je město známé jako „kanadské město festivalů“. Edmonton je jedním z nejslunnějších měst Kanady s průměrem 2 300 hodin slunečního svitu za rok.

V Edmontonu najdete největší obchodní centrum v Severní Americe -  West Edmonton Mall, které zabírá plochu 490 000 m2.  Nachází se tu nejen více než 800 obchodů, ale i spousta dalších atrakcí jako například obrovský akvapark World Waterpark, kluziště, casino, fun park Galaxyland, divadlo, zrcadlová síň a řada dalších zajímavých míst, jejichž seznam najdete na webu wem.ca.

Sport

Edmonton je domovem slavného hokejového klubu Edmonton Oilers, který hraje severoamerickou NHL. Milovníkům hokeje určitě něco říká jméno Wayne Gretzky. V předchozích letech byli členy týmu i někteří čeští hráči, například David Musil, Aleš Hemský, Ladislav Šmíd, Petr Nedvěd či Jiří Dopita.

V Edmontonu je bohaté sportovní vyžití, najdete zde fitness centrum, venkovní i vnitřní bazény, kluziště, tenisové kurty i skatepark. Celou řadu sportovních aktivit můžete provozovat ve West Edmonton Mall.

Kulturní tipy

 • Art Gallery of Alberta
 • Royal Alberta Museum
 • Edmonton Symphony Orchestra
 • Citadel Theatre
 • Edmonton Opera Company

"Festivalové město" Edmonton hostí více než 30 festivalů oslavujících umění, jazz, folk, blues a klasickou hudbu, divadlo i tanec.

Hlavní festivaly

 • The Works Art & Design Festival - červenec
 • Edmonton International Street Performer's Festival - červenec
 • The Edmonton International Fringe Festival - srpen
 • Edmonton Folk Music Festival - srpen
 • Freewill Shakespeare Festival - červen, červenec

PŘED CESTOU DO EDMONTONU

Levné letenky

Najdi levné letenky do Kanady. Přečti si doporučené tipy pro rezervaci letenky do Kanady.

Pojištění se slevou

Výhodné pojištění s bezpečnými léčebnými limity i úrazovým pojištěním. Získejte slevu až 60%.

Půjčení auta

Rezervace auta online s vyzvednutím na letišti anebo v centru? Porovnej ceny a cestuj v Kanadě bez omezení.

Angličtina online

Zlepši svoji angličtinu před cestou a umocni své kanadské zážitky. Vyzkoušej aplikaci do smartphonu.

TOP