Lukáš se svou přítelkyní opravdu chtěli vycestovat do Kanady. Sice zažádali o Working holiday, ale protože nechtěli nic nechávat náhodě, skrze agenturu vyrazili nejprve za studiem. WH jim ale bylo oběma přiděleno hned v prvním kole pozvánek a tak se během 2 dní v Kanadě stali ze studentů pracovníky v rámci Working holiday programu. Jak probíhá změna víza v Kanadě a jak vnímají život ve Vancouveru si přečtěte v dalším z inspirativních rozhovorů.
Ahoj Lukáši, s přítelkyní jste se vydali do Kanady nejprve za studiem, co vás k tomu vedlo? Kdy a na jaké vízum jste tedy nejdříve vyrazili?
V našem případě šlo o to, abychom se do Kanady nějakým způsobem vůbec dostali. A šance pro pár na Working holiday se nám zdála malá. Právě proto jsme se rozhodli pro studium. Chtěli jsme totiž odletět co nejdříve.
Samozřejmě, že jsme měli požádáno také o WH. V době, kdy už jsme měli vše kolem studia ve Vancouveru vyřízeno, nám oběma jedno ráno přišel e-mail, že nás vybrali z poolu. Nicméně vše kolem studia už bylo zaplaceno a zařízeno. Ale i tak jsme WH zaplatili a zhruba v půlce února jsme se vydali do Kanady na studijní víza s tím, že po roce přejdeme na Working holiday.
Vydali jste se do Kanady na vlastní pěst, nebo jste využili služeb agentury? Jak byste zhodnotili Vaše přípravy na cestu? V čem Vám agentura pomohla? Jaká byla spolupráce?
S cestou do Kanady nám pomohla agentura – Information Planet. Vlastně jsme vše měli nastudováno z internetu, takže agentura zařizoval pouze věci kolem samotného studia.
Přípravu na cestu jsme nepodcenili a hledali jsme veškeré informace na sociálních sítích. Co se týče agentury, tak spolupráce byla vynikající a slečna, která nás měla na starosti, byla velmi sympatická.
Jak byste zhodnotili vaše 2 dny coby studenti v Kanadě? Co jste vlastně studovali? Oslovilo Vás studium v Kanadě?
Mě se popravdě už moc studovat nechtělo, ale říkal jsem si, že to bude třeba trochu jiné než v ČR. Studovali jsme obchodní management, takže celkem dost podobné tomu, co se moje přítelkyně učila v předešlém studiu. Já jsem sice vystudoval v ČR obor letový provoz, ale i tam jsme měli obchodní management, takže něco se opakovalo.
Vlastně nemůžu školu až tak dobře popsat, protože dva dny jsou nic. První den jsme psali test z bezpečnosti a byli jsme seznámeni se systémem školy. Druhý den začalo studium už na čisto. Profesorka byla sympatická a myslím, že ji to i bavilo.
Nicméně, když jsme šli zmiňovaný druhý den ze školy, oba jsme se na sebe podívali a řekli si, že to pro nás nemá smysl. A tak jsme se prakticky hned dohodli, že ještě druhý den přejdeme na WH.
Pozvánka z poolu na Working holiday vám přišla oběma hned v prvním kole, což je skvělá náhoda a pro páry to bude určitě povzbuzení, že se to děje. Jak probíhalo vaše přesedlání ze studijních víz na Working holiday? Jak jste zařizovali pracovní povolení? Museli jste Kanadu opustit nebo jak to celé probíhalo?
Working holiday jsme dostali oba hned v prvním kole a věřte nebo ne, není to až tak neobvyklé.
Změna víz byla jednoduchá a poměrně rychlá. Hned druhý den jsme šli do školy vše podepsat a zrušit studium. Poté jsme se vydali na nejbližší hraniční přechod mezi Kanadou a USA. Po asi půl hodině čekání jsme se dostali na řadu a úředník se začal ptát co potřebujeme a tak. Vše jsme mu vysvětlili a vlastně jsme moc otázek ani nedostali. Udělali ale chybu a na WH vízech byly špatné datumy. Tak jsme museli další asi hodinu a půl čekat na nové WH.
Kde tedy v Kanadě momentálně pobýváte a jakou práci jste si našli?
Žijeme v Richmondu (30 minut MHD od centra Vancouveru). Já pracuji v landscaping společnosti. Je to dřina a práce mimo obor, ale tak na první rok dobrý. Bez zkušeností a známých se člověk stejně na lepší pozici moc nedostane. Přítelkyně pracuje v úklidové firmě, ostatně jako mnoho holek ve Vancouveru.
Jak byste porovnali životní úroveň – ČR vs Kanada. Hodně lidí se bojí, že Kanada je až moc drahá, jak se Vám daří po finanční stránce? Zhodnotili byste případně, jak vychází život v Kanadě finančně?
Život ve Vancouveru je opravdu nákladný, ovšem s tím se počítá. A vzhledem k tomu, že jsme z Prahy, to pro nás nebyl takový šok, jako pro někoho z menšího města či vesnice.
Po roce ve Vancouveru můžu říci, že bych pod 15 CAD za hodinu nepracoval. Můj názor je takový, že pokud jede člověk sám a má minimální hodinovou mzdu (cca. 12 CAD na hodinu), tak je rád že poplatí, co musí a na zábavu mu už nezbyde.
Takže minimálně tak 14 CAD na hodinu, ale to je jen můj názor. My jsme dva a i proto dost ušetříme. Ale neomezujeme se, protože jsme do Kanady nepřijeli proto, abychom si vydělali jako mnoho Čechů a Slováků. Rádi si zajdeme do restaurace a rádi cestujeme.
Nelitujete toho, že jste dali přednost práci v Kanadě před studiem?
Toho nikdy nelituju. Ani má přítelkyně. Bylo to asi to nejlepší možné rozhodnutí.
Podnikli jste určitě už i řadu výletů, dali byste nějaké tipy na Vaše oblíbená místa nebo výlety? Výletujete spíše v okolí města, kde bydlíte nebo se vydáváte i na delší cesty?
Kvůli výletům jsme do Kanady letěli. Proto se snažíme být každý víkend někde na novém místě. Oba jsme z Prahy a na výlety chodíme v ČR minimálně. Ale po nějakém čase v Kanadě se stane turista z každého. Na výlety jezdíme zatím jen po Britské Kolumbii. Do budoucna ovšem plánujeme i Albertu.
Také jsme navštívili Seattle a okolí. Ale nejsme takový typ lidí, co si vezmou sněžnice, stan a jedou do lesa na dva nebo tři dny. A za nás za oba doporučuji Jofree lakes. Je to krásné místo na celodení výlet. Ovšem, budete potřebovat auto.
Sice nemáte až tolik zkušeností se studiem, ale když byste měli poradit někomu, kdo se rozhoduje, jestli dát přednost studiu nebo working holiday, co byste jim doporučili?
No, je to určitě individuální, ale za nás za oba můžu říct, že Working holiday určitě nic nezkazíte. Studovat můžete vždycky, ale možnost pracovat na WH v Kanadě je přeci jen jednou za život.
Lukáši, moc děkujeme za rozhovor a přejem spoustu skvělých cestovatelských zážitků.
Chcete sdílet i váš příběh? Nebo máte zajímavý tip na inspirativní příběh z Kanady vašich známých? Dejte nám vědět. A nezapomeňte nás sledovat na facebooku, ať vám už nic neuteče.