Rádi byste si spravili něco na autě ale nechce se vám dávat auto do servisu? Jste šikovní, opravu zvládnete sami, ale nacházíte pouze drahé autodíly? Co si budeme, autorizované servisy jsou v Kanadě opravdu drahé. Na takzvaných Junkyardech, neboli česky nazývaných vrakovištích, naleznete hned několik vozů různých velikostí, stáří a modelů. Některé pobočky nabízí online vyhledávání aut a jejich součástek. Někdy se dokonce můžete dovolat na pobočku, kam chcete vyrazit a zeptat se, zda mají přímo díl který potřebujete. Pokud ano, sbalte si nářadí a vyražte!
Junkyard neboli vrakoviště v Kanadě
Junkyardy se nachází téměř po celé Kanadě. Jsou to plochy, na kterých naleznete nepojízdná auta, auta po nehodách atd. Auta tu zůstávají cca 6 měsíců a poté jsou zrecyklovány. Někdy jsou na recyklaci odeslány i dříve, pokud jsou součástky již rozebrané. Tato auta tak uvolní prostor jiným.
Pokud vlastníte staré auto, které se vám nedaří prodat, můžete ho prodat majitelům junkyardů. Nečekejte za to však vysokou cenu. Pokud se vám naopak líbí některé z aut na vrakovišti, můžete si ho odkoupit jako celek. Ceny závisí na domluvě s majiteli vrakoviště.
Existuje hned několik různých „firem“, které junkyrdy provozují. Stačí si zadat do Googlu Junkyard a název oblasti, ve které se nacházíte. Pro ukázku odkážeme na pár junkyardů:
Postup na vrakovišti krok za krokem
- Najdete si jeden či více junkyardů, ve kterých budete hledat to, co potřebujete. Pokud mají internetové stránky, můžete online najít, zda mají váš model auta, případně i součástku, kterou potřebujete. Pokud online systém nemají, zkuste je kontaktovat s přesnými údaji toho, co potřebujete. Dozvíte se, zda se váš model na vrakovišti nachází a při troše štěstí se i dopředu dozvíte, zda se v něm nachází vámi chtěná součástka.
- Vhodně se oblečte a sbalte si potřebné nářadí. Na některých vrakovištích je možné si nářadí zapůjčit zadarmo či za poplatek. Pokud však můžete, příliš na to nespoléhejte, a vybavte se vlastním nářadím.
- Přečtěte si pravidla a dodržujte je. Pravidla jednotlivých vrakovišť se mohou lišit. Naleznete je ať už na webových stránkách či přímo na místě. Narazit můžete třeba na pravidlo nerozbíjet okna. Co kdyby někdo další právě o toto okno stál?
- Zaplaťte vstupní poplatek pokud je vyžadován. Většinou se jedná o vstup zadarmo či o minimální částku např. jeden dolar.
- Vyberte si, o co máte zájem ať už z exteriéru či interiéru auta. Auta nemají baterie, tudíž si nemůžete vyzkoušet funkčnost některých součástek. Vymontujte si to, o co máte zájem pomocí nářadí a vydejte se k pokladně.
- Zaplaťte, nezapomeňte si vzít účtenku. Může se stát, že vám budou kontrolovat batoh, zda jste si neodnesli i jiné součástky či nářadí.
Kolik to stojí?
Cena záleží na tom, co přesně kupujete. Můžete si vzít cokoliv, co v autě momentálně je. Ceny jednotlivých součástek naleznete na webových stránkách jednotlivých poboček či po kontaktování. Nezáleží na modelu auta, ale na typu součástky, kterou kupujete. Tudíž nezáleží, zda si vezmete rádio z Mustangu či levnějšího vozu, cena je stejná.
Během roku narazíte na různé akce jako například procentní slevy při nákupu nad určitou částkou nebo více věcí za nižší cenu.
Mohu zakoupené součástky vrátit nebo prodat jiné?
Pokud vámi zakoupená součástka nefunguje, nebo nezapadá do vašeho vozu, vrakoviště ji od vás odkoupí (větišnou však za nižší částku, než jste ji zakoupili vy). Doporučujeme s sebou mít vždy účtenku.
Pokud se zbavujete součástek ve vašem autě, můžete jim je prodat také a oni si je od vás odkoupí. Cenově však doporučujeme nejdříve internetové stránky jako Facebook Market nebo Kijiji.
Máte z kanadskými vrakovišti zkušenosti? Sdílejte je s námi!