Aktivity v Kanadě rozhodně nespočítáte na prstech jedné ruky. Kanada je země, kde můžete během krátké chvíle zažít tolik věcí, kolik někdo nestihne ani za celý život. Snad každý kout Kanady nabízí sportovní vyžití všeho druhu. Vancouver Island je populární pro surfování, Okanagan Valley pro skalní lezení a cyklistiku, ve Skalistých horách je oblíbená vysokohorská turistika a do Whistleru se jezdí za nejlepší lyžovačkou. Následující článek přináší tipy, co dělat a vidět v Kanadě.
Letní aktivity v Kanadě
Turistika a horolezectví
Kanada přímo vybízí k pěší turistice. Trekování je v Kanadě opravdu populární, zejména pokud se nacházíte v tak zajímavé a na horské túry bohaté oblasti jako jsou například Skalisté hory. Pěší turistika je spojená nejen s poznáváním přírody, ale i s návštěvou měst. Za top treky v Kanadě jsou považovány zejména:
- Chilkoot Trail (z USA do Kanady),
- West Coast Trail (Vancouver Island),
- Crypt Lake (Waterton Lakes National Park, Alberta),
- Haida Gwaii (severní Britská Kolumbie).
Řada trailů v Kanadě je uzpůsobená i k cyklistice. Trasy pro jízdu na kole najdete ve všech kanadských provinciích a pokud je cyklistika vaše oblíbená aktivita, rozhodně nebudete litovat.
Skalní lezení
V Kanadě najdete spoustu tělocvičen, kde můžete trénovat indoor lezení. Jakmile ale vykoukne sluníčko a oteplí se, je lepší vyrazit na skály ven. V Kanadě máte spoustu možností, kde to vyzkoušet, a lezecký průvodce pro danou oblast je zpravidla k dispozici online nebo ho lze zakoupit v místních outdoorových obchodech.
Jaká jsou ta nejlepší místa pro skalní lezení v Kanadě?
- Whistler a Squamish (Britská Kolumbie),
- Skaha Bluffs (Britská Kolumbie),
- Yamnuska (Alberta).
Vodácké sporty
Letní aktivity jsou spojené nejen s turistikou a cyklistikou, ale také s vodáckými sporty. Populární je zejména rafting, jízda na kajaku či kánoích nebo kite surfing.
Zvláštností pro nás osobně byl paddleboarding na jezeře, nikdy předtím jsme tuto aktivitu neviděli. Při jízdě na paddle boardu stojíte na prkně a u toho pádlujete. Dá se u toho zažít spousta legrace.
Pro sjíždění řek jsou jedny z nejoblíbenějších:
- Kicking Horse River (Britská Kolumbie),
- Fraser River (Britská Kolumbie),
- Yukon River (Yukon).
A jaká místa v Kanadě jsou ideální pro surfaře?
- Tofino (Britská Kolumbie),
- Lawrencetown Provincial Park (Halifax),
- Kincardine Beach (Ontario).
Zimní sporty
Zimy jsou v Kanadě opravdu dlouhé, takže pokud je nehodláte celé prospat jako tamní medvědi, budete vyhledávat zimní aktivity, aby vám studené měsíce rychleji utekly. Klasikou je samozřejmě sjezdové lyžování, popřípadě snowboard.
Lyžování
Populární oblastí je lyžařské středisko Whistler-Blackomb v Britské Kolumbii. Stejně oblíbeným je také ski areál Revelstoke. Řada lyžařů míří také do lyžařského centra Lake Louise na území albertského národního parku Banff. Možností, kam vyrazit, je ale samozřejmě ještě mnohem více. Pro inspiraci mrkněte například na stránky Canadianliving.com.
Milovníci běžkového lyžování v Kanadě zaplesají, protože trasy jsou tu zpravidla velmi dobře udržované. Když napadne sníh, i z fotbalového hřiště nebo louky za městem se hned stane místo pro běžkaře. Některé stopy jsou osvětlené, takže si na nich můžete zalyžovat, i když už slunce zapadne. Někdy bývají zpoplatněné, ale zpravidla jde o symbolický poplatek (cca 5 CAD).
V Kanadě jsou kromě stop pro jízdu na běžkách také trasy pro sněžnice neboli snowshoes. Sněžnice jsou perfektní nástroj pro túry ve sněhu, dá se s nimi dobře vydrápat i do strmého kopce. Nevýhodou je, že pak nemůžete jednoduše sjet dolů, ale musíte opět sestoupit.
Pokud si chcete vystoupaný kopec sjet dolů, budou pro vás vhodnější skialpy (skitouring) neboli jízda na lyžích ve volném horském terénu. Při pohybu ve volném terénu je ale vždy třeba dbát bezpečnostních pravidel a vyhýbat se nebezpečí v podobě lavin.
Rybaření na ledě
Ani rybáři nemusí v zimě zahálet. Když zamrznou jezera, pořádá se tzv. rybaření na dírce. Různé organizace pořádají výlety za zimním rybařením, při kterých máte často k dispozici stan na zahřátí, horký nápoj a občerstvení i potřebné rybářské vybavení.
Jízda se psím spřežením
Budete-li se pohybovat v místech, kde se pořádají jízdy se psím spřežením pro veřejnost, určitě si tento zážitek nenechte ujít. Cena se pohybuje okolo 150 CAD za osobu, záleží na typu výletu (dvouhodinový, celodenní, půldenní apod.).
Ice climbing
Pokud vodopády dostatečně zamrznou a vytvoří se z nich tzv. ledopády, dá se na nich lézt podobě jako na skalách. Pro ice climbing je zapotřebí nejen patřičné vybavení (šrouby do ledu, karabiny, sedáky, lano…), ale také znalost lezeckých technik.
Bruslení
Bruslení na ledě je velice frekventovanou zimní aktivitou Kanaďanů. Bruslí se téměř všude, kde se dá. Ať už na veřejných kluzištích, nebo na rybnících a jezerech. My jsme například bruslili přímo na zamrzlých jezerech v národním parku Banff.
S bruslením je neodmyslitelně spojený také lední hokej, národní sport Kanaďanů. Pokud máte raději pasivní sport, rozhodně nevynechejte návštěvu zápasu NHL.
Člověk ale nesmí zapomínat na bezpečnost a nepouštět se do míst, kde to nezná. Zpočátku jsme měli zvláštní pocit, protože voda na zamrzlém jezeře byla tak průzračná, že jsme viděli až na dno a jeden najednou neví, jestli ho to fascinuje, nebo děsí. Nakonec to pro nás byl jeden z nejlepších zážitků v Kanadě.
Aktivit se dá v Kanadě podnikat opravdu nespočet. Kanada je velká země, takže si každý přijde na své, ať už vás baví rybaření, kanoistika, lyžování nebo túry po horách. Nezapomínejte u všech aktivit také na bezpečnost v kanadské přírodě, prudké změny počasí a nepřeceňujte vlastní fyzickou zdatnost. Několikrát jsme byli svědky toho, jak záchranáři helikoptérou sundavali nešťastníky z vrcholů hor.
Když už do Kanady, tak samozřejmě s úmyslem užít si ji naplno, protože má hodně co ukázat. Určitě se vyplatí do programu zahrnout také pozorování polární záře, pozorování velryb či divočiny celkově, návštěva přírodních termálních pramenů, kempování v kanadské přírodě třeba s celou rodinou, návštěva lifestylových měst nebo různých kulturních akcí.
Pojištění rizikových sportů
Pokud odjíždíte do Kanady s tím, že budete sportovně aktivní, doporučujeme si udělat předem soupis toho, co plánujete za aktivity dělat. Díky tomu si můžete také vybrat takové cestovní pojištění, které vám bude krýt vaše aktivity v plném rozsahu. Pojišťovny mají totiž různá měřítka a různě zařazují sporty a aktivity do kategorií zákldní, rizikové, extrémní a nepojistitelné.
Podívejte se na srovnání pojištění sportů a vyberte si to, které nejlépe odpovídám vašim nárokům na aktivní dovolenou.