Máte rádi práci s dětmi? Cestování je pro vás nedílnou součástí života? Láká vás život v Kanadě? Pokud jste odpověděli na všechny otázky ano, ale tápete v tom jaká víza jsou potřeba, kde hledat pracovní nabídky a jak vůbec vypadá práce Nanny v Kanadě, tak právě pro vás je tu rozhovor s Luckou, která už nějakou dobu jako nanny pracuje.
Ahoj Lucko, díky za tvůj čas na rozhovor. Mohla by jsi nám přiblížit své kanadské dobrodružství?
Dobře, tak do Kanady, konkrétně do Vancouveru jsem přijela na konci léta 2017 na WH víza. Bez jasného plánu zde zůstat po celou dobu, jsem zůstala až doposud a pracuji jako nanny.
Můžeš nám trochu objasnit rozdíl mezi Au-pair a Nanny?
Pokusím se. Tady v Kanadě jsem se spíše setkala s označením Babysitter a Nanny. Více kvalifikovaná a začleněná do povinností okolo domácnosti – nákupy, uklízení a vaření je nanny. Vždy to však závisí na domluvě s rodinou ohledně konkrétních podmínek. Babysitter má na starost pouze péči o děti.
Označení Au-pair se podle mého názoru používá v USA, kde funguje i oficiální program a ve většině případů jde o tzv. Live-in pozice, kdy au-pair bydlí s rodinou, kdežto nanny je často využívána naopak jako live-out pozice.
Jela jsi do Kanady s tím, že budeš pracovat jako nanny?
Vůbec jsem netušila, že je v Kanadě možné pracovat jako nanny. Po příjezdu do Vancouveru jsem po pár dnech začala pracovat v jedné cleaningové společnosti, což byl pro začátek nejlehčí způsob, jak začít vydělávat peníze a zároveň se poohlížet po něčem jiném.
Díky tomu, že mám pedagogické vzdělání a práce s dětmi je mi blízká, jsem se rozhodla o možnost hlídat děti zajímat víc.
Můžeš nám sdělit nějaké konkrétní stránky, tipy, kde jsi sháněla informace, hledala pracovní nabídky atd.?
Užitečným pomocníkem o podmínkách, které je nutné splnit je stránka kanadské ambasády. Pak google, kde jsem zadávala hesla typu „childcare” nebo „nanny in Canada”. Musím říct, že informace na českých stránkách jsou minimální.
Co se týká hledání rodin, tak jsem se zaregistrovala na kanadských stránkách www.canadiannanny.ca a www.nannyservices.ca.
Setkala jsem se s tím, že v různých diskuzích jsou rozporuplné informace o tom, zdali se může pracovat s dětmi na WH víza. Jak to tedy je?
Potvrzuji to, že informace jsou roztříštěné, ale pracovat na WH víza s dětmi se může, člověk však musí splnit podmínku úspěšného absolvování tzv. Medical exam.
Můžeš nám říct, co přesně obnáší zdravotní prohlídka?
Já jsem prohlídku absolvovala až tady v Kanadě, kdy jsem si vyhledala na stránkách ambasády seznam lékařů, kteří tuto prohlídku mohou provádět. Není problém ji absolvovat i v ČR. Celá prohlídka probíhá vyplněním formuláře o zdravotním stavu, dále prohlídka u lékaře, odběr krve a rentgen plic. Pokud je vše v pořádku, zpravidla do 14 dnů se můžete vydat na hranice, kde vám upraví status ve vízech s povolením pro tento typ práce.
Následně už tedy probíhal proces hledání rodiny, měly nějaké speciální požadavky?
Většina rodin vyžaduje kurz First Aid, to je určitě základ. Já jsem se sama své rodině nabídla, že si udělám právě tento kurz a plus ještě CPR se zaměřením na děti a kojence, což mi přišlo vzhledem k věku mých dětí žádoucí.
Pomohlo ti při hledání práce i to, že máš vystudovaný ,,peďák”?
V Kanadě se obecně naše vysokoškolské tituly neuznávají. Ale pro práci s dětmi mi toto vzdělání pomohlo. Navíc Kanaďani mají nás Češky a Slovenky jako chůvy rádi.
Můžeš nám říct něco o dětech, o které se staráš a jak vypadá tvůj běžný den?
Starám se o dva kluky – 4 roky a 9 měsíců. Můj běžný pracovní den vypadá tak, že kolem osmé hodiny přicházím do práce, připravím dětem snídani a staršího odvedu do školky, kterou má od pondělí do čtvrtka cca do 12 hodin.
Mezitím jsem s mladším doma nebo chodíme do komunitního centra. Poté vyzvednu staršího ze školky, připravím oběd, pomáhám s lehkými domácími pracemi a odpoledne se odvíjí od různých aktivit, počasí či kalendáře událostí.
Kolem půl páté přichází rodiče, povyprávím jim o celém dni s dětmi a odcházím.
Co si myslíš o kanadské výchově?
Zajímavá otázka. Osobně si myslím, že pozitivem kanadské výchovy je to, že děti mají prostor vyjádřit svůj názor a rodiče jim naslouchají. Na rozdíl tomu v ČR jsem se stále více setkávala s výchovou typu teď mluvím já, ty poslouchej.
Samozřejmě je to všechno individuální a nelze to úplně bagatelizovat. Moje rodina zastává prvky evropské výchovy a přejí si děti vést k dodržování pravidel, spolupráce, naslouchání.
Na druhou stranu se rodiče po mé pracovní době chovají jinak a ten čas, který s dětmi netráví, tak vynahrazují benevolencí, což mě vede k myšlence děkovat za náš systém, kdy může rodič být s dítětem až čtyři roky doma.
Lucko, moc Ti děkuju za rozhovor a přeju hodně štěstí v Kanadě!
Pro portál JakDoKanady.cz se dotazovala Petra Šmídová.