Britská Kolumbie – provincie Kanady s hlavním městem Vancouver
Britská Kolumbie má rozlohu 1 milion kilometrů čtverečních, ale žijí v ní pouze čtyři miliony obyvatel, kteří se koncentrují především ve dvou největších městech, Vancouver a Victoria. Drsné podnební podmínky udržely největší rozmach lidské civilizace z dosahu celého kanadského západu. A tak se dnes obdivovatelé přírodních krás a nadšenci do turismu mohou sjíždět do Kanady na jihozápad, kde leží Britská Kolumbie. Ta je z velké části nedotčena dnešním světem a je označována za nejkrásnějších provincii v celé Kanadě.
Základní informace
Britská Kolumbie vždy patřila k nejkrásnějším místům v Kanadě. Ostatně to tvrdí i její latinské motto Splendor sine occasu, které v překladu znamená Nádhera bez konce. Toto motto vzniklo, když byla Britská Kolumbie připojena jako šestá provincie ke Kanadě v roce 1871.
Její rozloha je téměř milion kilometrů čtvereční a hlavní město je Victoria ležící na Vancouver Island, nicméně největším městem je Vancouver. Na jihu sousedí provincie s USA, na východě s kanadskou provincií Alberta, na severu se Severozápadními teritorii a na severozápadě s Aljaškou.
Geografie
Západní pobřeží je tvořeno Pobřežními hory a spousty zátoky. Až 60% celého území je zalesněno, pouhých 5% tvoří orná půda a 75% celé provincie je tvořeno horskými pásmy.
Podnebí
Vzhledem k velké rozloze celé Kanady je počasí rozmanité, protože kanadská rozloha zasahuje do několika podnebních pásem, a jinak tomu není ani v Britské Kolumbii. Pobřeží jižní Britské Kolumbie má mírné a deštivé klima.
Údolí v jižní části mají krátké zimy jen s nárazovým sněhem, zatímco ve vnitrozemí jsou zimy chladnější s průměrnými -12°C během ledna. Opravdu kruté zimy jsou na severu země, kde byla zaznamenána nejnižší teplota až -58°C. Zatímco jsou tedy zimy velmi vlhké a deštivé, léta jsou na pobřežích sušší. Na severu letní teploty dosahují opačných extrémů než těch zimních, a to až 40°C.
Zajímavá místa
Hlavním důvodem, proč turisté do Britské Kolumbie přijíždí, je především krásná příroda. V provincii jsou ostrovy, deštné lesy, hory, stezky po pobřežích a dvě malebná města. Ve spojitosti s velkou nabídkou zimních a adrenalinových sportů se z Britské Kolumbie stává opravdu velké lákadlo.
Vancouver Island
Ostrov, který leží západně od města Vancouver a je největším ostrovem na pobřeží Pacifiku v Severní Americe. Na plážích toho ostrova lze celoročně surfovat, především blízko malého městečka Tofino.
Stanley Park
Tento unikátní park je ikona samotného Vancouveru. Je to největší park v celé Kanadě a třetí největší v Americe. Jedná se o park o rozloze 404 hektarů, do kterých ročně zavítá 8 milionů návštěvníků. Je to velký zelený prostor, tvořený především lesem a ohraničený dlouhým nábřežím táhnoucí se podél celého pobřeží, které je využívané chodci a bruslaři. Napříč parkem se táhne až 200 kilometrů cest a pěšinek, které park křižují. U některých stromů rostoucích v parku se odhaduje, že jsou až dvě stě let staré.
Vancouver Aquarium
Velké akvárium leží uprostřed Stanley parku a je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí ve Vancouveru. Kromě toho v něm také probíhá námořnický výzkum a slouží jako ochrana a rehabilitace zraněných mořských tvorů. Poprvé bylo akvárium otevřeno v roce 1950 a od té doby je postupně rozšiřováno a vylepšováno. Dnes je v něm 166 vodních nádrží, ve kterých je přes 9 a půl milionů hektolitrů vody.
Údolí Okanagan
Údolí s jezery a horami bylo založeno uprostřed provincie. Jeho nejznámějším poznávacím znamením je 120 kilometrů dlouhé jezero Okanagan a město Kelowna ležící na východním břehu jezera. Lidé mohou v okolí jezera hrát golf, plavit se po lodích, anebo se vydat do vrcholků místních hor, kde je několik lyžařských středisek.
Letiště v Britské kolumbii
Mezinárodní letiště Vancouver je 2. největší a nejvytíženější letiště v Kanadě. V Britské kolumbii najdeme ale i další letiště, a to jak mezinárodní (např. Kelowna, Victoria), tak vnitrostátní.