Máte rádi děti a chtěli byste se vypravit za účelem jejich opatrování do Kanady? Kanada nemá oficiální au-pair program jako jiné země. Neznamená to ale, že by byla práce chůvy v Kanadě pro vás zapovězená. Jen je zapotřebí dodržet několik podmínek a získat platné pracovní povolení.
Co vlastně znamená au-pair?
Pod označením au-pair se ukrývá svobodný člověk, který odjede do zahraničí a pomáhá hostitelské rodině starat se o děti. Za odměnu získává ubytování, stravu a tzv. kapesné. Slovo au-pair pochází z francouzštiny a v překladu znamená „další pár rukou“, což je vcelku výstižné, protože práce au-pair je spojena s péčí o děti a domácnost.
Rodiny zpravidla požadují, aby u nich chůva zůstala minimálně 6 měsíců. Záleží ale na vaší smlouvě s konkrétní hostitelskou rodinou. Protože je pracovní povolení v Kanadě na jeden rok, vyplatí se zůstat celých 12 měsíců. Nikdo neříká, že musíte dělat au-pair po celou dobu pobytu. Kanada je překrásná země a byla by škoda necestovat a neužít si její krásy.
Základní povinnosti au-pair
- Péče o děti v rodině.
- Pomoc dětem s domácími úkoly a přípravou do školy.
- Případný dovoz do/ze školy či na kroužky.
- Menší domácí práce jako umývání nádobí, vysávání, odnášení odpadkového koše atd.
Pracovní povolení pro au-pair v Kanadě
Working Holiday víza umožňují lidem ve věku od 18 do 35 pracovat a cestovat na území Kanady po dobu jednoho roku. Jak na WH víza se dozvíte v našem článku. Důležitým upozorněním je, že pro práci s dětmi budete potřebovat podstoupit medical exam neboli lékařskou prohlídku u certifikovaného lékaře. Seznam těchto lékařů najdete na oficiálních stránkách. Medical exam zkrátka nemůžete podstoupit u svého obvodního lékaře.
Další možností jsou Caregiver Visa, která umožňují pečovatelům pracovat v Kanadě po dobu dvou let, pokud aktuálně není dostatek Kanaďanů, kteří by tyto pozice zaplnili. Pod pojmem live-in caregiver se skrývá člověk, který pečuje o děti, staré lidi či nemohoucí v domácnostech. Jak postupovat při této žádosti najdete na stránkách www.canada.ca
Slečny, které přijíždí jako au-pair často při pobytu navštěvují jazykový kurz. Pozor ale, pokud chcete v Kanadě studovat déle než 6 měsíců, potřebujete studijní povolení.
Podmínky pro au pair jsou
- věk od 18 do 35 let,
- zkušenost s prací s dětmi a předchozí praxe,
- svobodná a bezdětná,
- znalost anglického jazyka,
- čistý výpis z trestního rejstříku,
- ukončené středoškolské vzdělání,
- dobrý zdravotní stav (podstoupení medical exam),
- zdravotní pojištění.
Výhody pro práci au-pair v Kanadě:
- řidičský průkaz,
- francouzský jazyk.
Au-pair zpravidla bydlí s rodinou, má vlastní pokoj a neplatí za ubytování a stravu, respektive toto jí strhávají z platu. Placeny jsou běžně od hodiny a za práci během státních svátků by měli dostat příplatek navíc. Au-pair mají nárok na dva dny volna v týdnu. Pracovní doba je zhruba okolo 30 hodin za týden.
Povinnosti hostitelské rodiny
Od rodiny dostává chůva plat, který se pohybuje kolem 160 až 200 CAD za týden (závisí na počtu odpracovaných hodin a vaší konkrétní smlouvě). Cestovní náklady hradí většinou au-pair samy, ale jsou i výjimky, kdy rodina zaplatí slečnám letenku.
„Rodina mi sice letenku nehradila, ale přijela pro mě na letiště, vozili mě na nákupy, dokonce pro mě i pozdě večer dojeli do města, když jsem šla ve svém volnu s kamarádkou ven.“ vzpomíná slečna, která si zkusila práci au-pair před třemi lety ve Vancouveru a starala se půl roku o tři kluky.
A co říká na kanadské děti?
„Děti v mojí hostitelské rodině byly dost rozmazlené, rodiče na ně neměli čas, tak je upláceli vším možným. Téměř se jim nevěnovali a bylo to znát. Ale nemyslím, že je to tak všude. Práci au-pair bych doporučila hlavně díky zlepšení jazyka a bližšímu poznání běžného života Kanaďanů.“
Pokud se pro práci au-pair v Kanadě rozhodnete, nezapomeňte na patřičná povolení a dokumenty, které budete potřebovat. Práce s dětmi je vždy náročná, proto se obrňte trpělivostí a nadhledem.
Další informace a také svou hostitelskou rodinu můžete najít na stránkách www.aupair.com nebo www.aupairworld.com.