Pokud plánujete cestovat, pravděpodobně budete přemýšlet nad tím, kam složit hlavu a kempování v Kanadě je skvělou příložitostí. Samozřejmě můžete využít hostely, couchsurfing nebo třeba AirBnb. Větší dobrodruzi a outdooráři, ale určitě budou mít zálusk právě na spaní v kempu. Proto jsme pro vás připravili pár tipů o tom, jak je to na území Kanady s kempováním. Poradíme, kde najdete nejlepší místa na přespání nebo jak ušetřit peníze za nocleh.
Kempovat v Kanadě je samozřejmě možné a také celkem běžné, je ale zapotřebí dodržovat určitá pravidla. V Kanadě najdete nespočet kempů, ať už státních nebo soukromých. Oficiální sezóna, kdy většina kempů otevírá své brány, probíhá od května do září. V hlavní sezóně lze tradičně očekávat bohužel i nárůst cen.
Kde v Kanadě kempovat?
Vybírejte místa, která jsou vyhrazená ke kempování. Seznam takových míst naleznete například na webu Camping Canada.
- Alberta: www.albertacampgroundguide.ca
- Britská Kolumbie: www.env.gov.bc.ca/bcparks
- Ontario: www.campingontario.ca
- Quebec: www.campingquebec.com
- Newfoudland and Labador: www.newfoundlandlabrador.com
- Prince Edward Island www.tourismpei.com/camping
- Nova Scotia: www.parks.novascotia.ca
Kempování v kanadských národních parcích
V národních parcích Kanady najdete celou řadu levnějších i dražších kempů. V hlavní sezóně (červenec, srpen) určitě neváhejte a rezervujte si v kempu místo s předstihem. Rezervaci můžete provést online na oficiálních stránkách národních parků.
V areálech kempů zpravidla najdete piknikové stolky, místo, kde si můžete rozdělat oheň, odpadkové koše, lepší či skromnější toalety. V levnějších kempech nebývají sprchy, elektřina či pitná voda. Ve dražších tyto možnosti najdete. Ty úplně nejdražší mají splachovací toalety, sprchu s horkou vodou, společenskou místnost, nabíjení pro obytná vozidla či prádelnu.
Je opravdu třeba udělat rezervaci kempu předem?
V Kanadě se doporučuje během sezóny rozhodně kemp rezervovat předem. Možná to ubere trochu na volnosti, ale věřte tomu, že vám to ušetří případné nemilé překvapení vytížené kapacity kempů a také problémů s placením pokuty.
Pokud je v okolí kemp a vy budete přistiženi, že spíte nelegálně mimo jeho území, počítejte s celkem vysokou pokutou. Údajně se ale tato sankce promíjí, pokud se prokáže, že všechny kempy v okolí byly již plně obsazené. Pochopitelně také záleží na náladě samotného rangera či policisty. Pokud se v případě načapání slušně omluvíte a opustíte místo, mělo by vše zůstat jen v podobě podmínečného napomenutí. Tuto informaci ale bohužel nemůžeme zaručit.
Tip: Pokud jste zapomněli provést rezervaci v kempu a nevíte, kde složit hlavu, zkuste se optat místních. Buď vám poradí nebo nabídnou pomoc. Naši kamarádi například mnohokrát přespávali ve stanu na zahradách a pozemcích místních farmářů v Britské Kolumbii.
Je samozřejmostí, že by po vás mělo zůstat vaše stanoviště čisté, neponičené a bez odpadků. Je důležité uklidit po sobě místa nejen s ohledem na přírodu a další návštěvníky, ale také kvůli bezpečnosti. Vůně zbytků jídla nenechá medvědy (i ostatní divokou) zvěř klidnými.
Jaký je rozdíl mezi typy kempů frontcountry a backcountry?
Rozdíl mezi frontcountry a backcountry spočívá v zázemí a v dostupnosti. Backcountry kempy nebývají snadno dostupné, často jsou spojené s nějakým výšlapem, kanoingem, lyžováním či jinou aktivitou. Jde v podstatě o kempování v „divočině“ a nebývá zde dostupné kempingové zázemí jako sprchy apod. a mají také nižší kapacity. I u těchto kempů je třeba dělat rezervaci.
Frontcountry kempy jsou takové ty „klasické“ Disponují často vynikajícím zázemím a většina z nich je dostupná autem.
Více o typech kempů v Kanadě najdete také na oficiálních stránkách kanadských parků.
Lze v Kanadě kempovat zadarmo?
Ano, kempovat v Kanadě můžete i zdarma. Je ale potřeba dodržovat určitá pravidla. Existuje celkem početná skupina lidí, která se zabývá vyhledáním kempování bez nutnosti placení. Tyto aktivity najdete pod různým označením – například wild camping, dispersed camping či boondocking. Zkuste si podobné spojení zadat do Googlu spolu s názvem provincie, do které se chystáte, a uvidíte, jaké výsledky vám to přinese.
Asi 89% Kanady je označováno za Crown Land. V těchto oblastech mohou kanadští obyvatelé zpravidla kempovat zdarma po dobu 21 dní. Nerezidenti si ale musí zaplatit za povolení (které se liší v jednotlivých provinciích).
Platí nepsané pravidlo, že je možné zdarma přespat na parkovišti u obchodního domu Wallmart. Musíte ale dodržovat jisté podmínky, to znamená přijet pozdě večer, odjet brzy ráno, neohrožovat provoz obchodního domu a nerušit zákazníky.
Další tipy, kde hledat:
Která místa na kempování v Kanadě nevybírat?
- národní parky – mimo vyhrazená místa (pokud nemáte povolení)
- místa označená cedulí NO OVERNIGHT PARKING nebo DAY USE ONLY
- indiánské rezervace
- soukromé pozemky
Chcete si opéct buřty? Dříví si musíte nakoupit
Zajímavostí pro Čechy určitě bude, že pokud si plánujete udělat táborák, dříví si musíte přivézt koupené s sebou. Ano, doslova tahání dříví do lesa. Zpravidla je zakázáno sbírat v lese byť jen seschlé klacíky. Oheň rozdělávejte pouze na k tomu určených místech!
Kempování v kanadské divočině a bezpečnost
Pokud se rozhodnete kempovat „nadivoko“, měli byste dodržovat zásady bezpečnosti. Zvěř dávno ví, že turistická místa pro ně znamenají poměrně snadnou možnost získání potravy. A navíc, jídlo cítí na míle daleko. Proto jsou z bezpečnostních důvodů doporučované zásady pro manipulaci a uchování jídla během kempování:
- Neskladujete jídlo ve stanu.
- Neskladujte jídlo před stanem nebo pod autem.
- Nenechávejte jídlo ležet na piknikových stolech nebo u táboráku.
- Nepřipravujte si jídlo v blízkosti stanu.
- Odpadky vyhazujte jen do k tomu určených popelnic, které jsou zabezpečené proti medvědům.
Doporučuje se zavěsit jídlo na strom, ideálně do výšky zhruba čtyř metrů, alespoň 100 metrů od vašeho stanoviště. Stejně tak místo, kde jste jídlo připravovali, by se v žádném případě nemělo nacházet v blízkosti stanu. Pro kempaře i jiné dobrodruhy jsme připravili samostatný detailní článek o tom, jak se chovat v kanadské přírodě.
Koukněte také na video informující o tom, jak předejít střetu s medvědem na treku:
Seznam top kanadských kempů
- Green Point Campground, Pacific Rim National Park (Britská Kolumbie)
- Living Forest Oceanside Campground (Britská Kolumbie)
- Chain Lakes Campground (Alberta)
- Point Campground, Peter Lougheed Provincial Park (Alberta)
- Columbia Icefield Campground, Jasper National Park (Alberta)
- Gargantua Bay, Lake Superior Provincial Park (Ontario)
- Jack´s Pond Park (Newfoundland and Labrador)
Postel na čtyřech kolech
Populárním způsobem, jak cestovat po Kanadě a ušetřit peníze, je udělat si z auta campervan neboli postel na čtyřech kolech. Backpackeři z celého světa sdílí prostřednictvím svých blogů a videí tipy a triky, jak si do dodávky (nebo vlastně jakéhokoli auta) co nejšikovněji a nejpohodlněji vybudovat postel. Mrkněte například na tipy National Geographic.
Co budete potřebovat?
- materiál na desku postele + dřevo na konstrukci
- matrace/molitan/karimatky
- nářadí
- metr
- šikovné ruce
Za tímto účelem doporučujeme obchod Canadian Tire nebo Home Depot Canada, kde najdete úplně všechno. V Kanadě se navíc (na náš vkus) poměrně dost plýtvá vším možným, obzvlášť nejrůznějším stavebním materiálem. My jsme náš campervan postavili úplně zadarmo. U právě rekonstruovaných domů či u staveb se často nachází velké kontejnery s přebytečným materiálem. Stačí se jenom slušně zeptat a téměř jistě vám dovolí vzít si, co chcete a kolik jen chcete.
Musíte být přihlášeni abyste mohli přidat komentář.