Kanada se každoročně umisťuje na předních příčkách nejlepších zemí pro život, a rok 2024 není výjimkou. Vyzkoušet si život v této zemi je stále lákavější. Druhá největší země světa s bohatou přírodou a stabilní ekonomikou stále přivádí ročně tisíce zahraničních pracovníků či studentů.
Existuje spousta možností, jak se vydat za dobrodružstvím do zámoří a jednou z nich je skrze program Recognized Organizations (RO), který je součástí International Experience Canada (IEC).
Pro ty, kteří v tom tápou, International Experience Canada (IEC) je imigrační program, který poskytuje pracovní povolení (anglicky work permit) pro mladé lidi ve věku 18 až 35 let (poskytuje například Working Holiday nebo Young Professionals). Do programu IEC se řadí jen některé země, a tyto země mají s Kanadou vzájemné dohody o usnadňování dočasných pracovních pobytů mládeže (Youth Mobility – YMA). My jako Češi tuto dohodu s Kanadou máme také a patříme tedy mezi země IEC.
Občané země, která patří do IEC imigračního programu, mohou požádat o IEC work permit jedním ze dvou způsobů: buď prostřednictvím běžného procesu pod YMA nebo prostřednictvím již zmíněných Recognized Organizations.
Co je Recognized Organizations
Jedná se o uznávané organizace, které poskytují možnost práce nebo dobrovolnictví v Kanadě. Tyto organizace jsou oficiálně uznány kanadskou vládou a zájemcům mohou pomoci nejen získat víza, ale také najít práci, ubytování, vyřídit veškerou potřebnou dokumentaci a celkově být podporou po celou dobu pobytu.
Nejvíce se budou hodit těm, kteří plánují poprvé vycestovat do Kanady, ale mají pocit, že by potřebovali pomoc s vyřízením všech potřebných dokumentů, hledáním práce, ubytováním a dalšími záležitostmi. Recognized Organizations (RO) výrazně usnadňují vycestování do Kanady, protože vše vyřizují za vás.
Podmínky Recognized Organizations
- věk 18-35 let (žádost musíte podat po 18. narozeninách a ITA obdržet před 36. narozeninami)
- platný pas (po dobu pobytu v Kanadě)
- zdravotní pojištění (po dobu pobytu v Kanadě, např. standardní cestovní pojištění do zahraničí)
- žádný záznam v trestním rejstříku
- finanční zůstatek alespoň 2 500 CAD a pokud máte jednosměrnou letenku, či jste již v Kanadě, tak ještě k tomu dostatek finančních prostředků na zpáteční letenku
Výhody RO
- Vyřídí vše za vás
To je výhodné pro lidi, kteří se bojí vydat do Kanady na vlastní pěst a zařídit si práci a vízum sami. Pro ty, kteří se chystají poprvé do Kanady, to může být velké ulehčení, jelikož RO vám mohou najít práci, nastavit kanadské bankovnictví, zařídit ubytování, zabezpečit mezinárodní zdravotní pojištění a jsou vám podporou v případě nouze po dobu celého vašeho pobytu. Je to velká výhoda a usnadnění. Jde zkrátka o pohodlnější cestu a rychlejší i snazší začlenění do kanadského života.
- Účast žadatelů skrze RO není zahrnuta do kvóty dané země
Velkou výhodou je, že žádosti podané přes Recognized Organizations (RO) se nezapočítávají do kvóty dané země. Například Česko má kvótu 1 000 žadatelů, kteří se mohou účastnit programu IEC. Češi, kteří jedou do Kanady přes Recognized Organizations, se do této kvóty nepočítají. Díky tomu mají uchazeči větší šanci, že jejich žádost bude přijata.
- Přístup k většímu množství pracovních povolení
Občané zemí IEC mají přístup k jednomu nebo dvěma work permitům prostřednictvím běžného procesu (více o tom píšu v úvodu). Ti, kteří do Kanady nejprve vyrazili na vlastní pěst a využili tento běžný proces (WH, YP), vyčerpali svoje možnosti. V případě, že si chcete prodloužit svůj pobyt v Kanadě, můžete se obrátit právě na RO, a získat až další dva work permity.Použití RO proto může až zdvojnásobit dobu, kdy můžete v Kanadě pracovat, což je úžasná příležitost, jak si užít o pár let navíc v zemi javorového listu a obohatit si tak životopis o další zahraniční zkušenosti. Pokud jste vyčerpali všechny své možnosti a hledáte způsob, jak legálně pokračovat v práci a pobytu v Kanadě, je RO ideálním řešením.
- Atraktivní pro lidi ze zemí, které nemají s Kanadou uzavřenou dohodu o mobilitě mládeže
Některé RO se zabývají žádostmi pro lidi mimo země IEC.
Nevýhody RO
- O celou žádost a cestu do Kanady se stará „někdo třetí“
Pro jedince, kteří mají rádi mít věci alespoň zčásti pod kontrolou, to může být trochu stresující moment.
- Při výběru RO pozor na omezení na konkrétní odvětví
Je vhodnější vybrat takovou organizaci, která pomáhá s otevřeným pracovním povolením bez omezení na konkrétní obory – to přináší větší flexibilitu. Také je potřeba si pečlivě vybrat konkrétní RO, abyste předešli nekvalitním službám ze strany organizace a jejích pracovníků.
- Vyřízení žádosti o pracovní povolení může i tak trvat několik týdnů či měsíců
Tudíž pro ty, kteří mají konkrétní časový plán, to bohužel není žádné urychlení. Ačkoli RO často mají vyhrazené kvóty.
- Vyšší cena za zprostředkování služby
Není to levná záležitost, ale na druhou stranu pro někoho tento servis může být opravdu přínosný a stojí mu za to si připlatit. Je na každém, aby zvážil, zda se mu tato investice vyplatí.
Poplatky
Vzhledem k tomu, že jde o soukromé společnosti, své komplexní služby samozřejmě nabízí zpoplatněné. Cena za službu od RO se pohybuje od 1 200 do 4 000 CAD + další poplatky vládě (zhruba 357 CAD). Je proto potřeba počítat s tím, že si Češi, pro které je služba atraktivní, musí připravit nemalou částku.
Například společnost SWAP své služby nabízí za 1400 CAD, dále uvádí poplatky, které zájemce musí uhradit nad rámec této ceny:
- poplatek za účast (participant fee) – 172 CAD
- open work permit – 100 CAD
- biometrické poplatky – 85 CAD
- případnou lékařskou prohlídku
Uvedené poplatky v odrážkách jsou placeny přímo kanadské vládě nebo lékařské klinice.
Alternativním řešením by bylo vyrazit do Kanady přes agenturu, která nabízí podobné služby, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, jako RO. Je však levnější, než zmíněné RO.
Seznam Recognized Organizations
Postup žádosti
V případě, že máte zájem podat žádost, tady je návod:
1. Nejdříve musíte vyplnit dotazník Come to Canada, tím získáte osobní referenční kód.
2. Dále si vytvořte účet na Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC). Zvolte možnost „Apply to come to Canada“ a použijte svůj osobní referenční kód pro zahájení žádosti.
Podání žádosti o pracovní povolení
3. Potvrďte svůj profil a vyberte si IEC pooly, do kterých chcete být zařazeni.
4. Pokud obdržíte pozvánku k podání žádosti prostřednictvím svého účtu, budete mít 10 dní na zahájení žádosti.
5. Jakmile zahájíte žádost o pracovní povolení, budete mít 20 dní na její dokončení, odeslání a uhrazení příslušného poplatku.
Pozor, pokud žádáte přes Recognized Organizations v kategorii Young Professional nebo Co-op, je potřeba, aby váš zaměstnavatel uhradil poplatek. Následující dva body tedy platí pouze pro žádost o Young Professional a Co-op:
6. Během tohoto 20denního období musí váš zaměstnavatel zaplatit poplatek ve výši 230 CAD prostřednictvím Employer Portal.
7. Jakmile je poplatek zaplacen, měl by vám zaměstnavatel poskytnout číslo nabídky zaměstnání, které potřebujete k žádosti o pracovní povolení.
8. Nahrajte všechny potřebné dokumenty, včetně případných potvrzení o bezúhonnosti a lékařské prohlídky.
9. Zaplaťte svůj poplatek IEC ve výši 172 CAD online pomocí kreditní karty prostřednictvím svého účtu na IRCC.
Biometrie
10. Pokud bude potřeba biometrická instrukční zpráva, bude vám zaslána prostřednictvím účtu IRCC po odeslání žádosti. Po obdržení zprávy máte 30 dní na předložení biometrie ve vízovém aplikačním centru (VAC).
Posouzení žádosti o pracovní povolení IEC
11. Posouzení žádosti o pracovní povolení může trvat až 56 dní. Během této doby můžete být požádání o dodání dalších dokumentů. Je to poslední možnost odstoupit od IEC a získat zpět veškeré poplatky.
13. IRCC Vám pak zašle do vašeho účtu dopis Port of Entry Letter. Tento dopis si s sebou musíte vzít do Kanady.
Zkušenosti Čechů
Všem zájemcům, kteří se chystají vyjet do Kanady přes RO, doporučuji poslechnout náš podcast Volání Kanady, kde se dozvíte konkrétní zkušenosti Čechů. Své konkrétní zkušenosti s námi sdílela Karolína, která vyrazila na Working Holiday přes Recognized Organization, a také Katka, která tuto možnost vřele doporučuje.
Ať už se rozhodnete vyrazit do Kanady na vlastní pěst, přes agenturu nebo Recognized Organizations, přeji vám hodně štěstí, rychlé vyřízení a co nejméně starostí na cestách.