Kanadský pracovní trh prochází v posledních letech výraznými změnami. Tyto změny se ještě zrychlily od propuknutí pandemie Covid-19 v roce 2020. Kam tedy kanadský pracovní trh směřuje a co to znamená pro českého uchazeče o práci v Kanadě?
Poslední trendy pracovního trhu v Kanadě
Článek vychází z nedávného reportu The changing nature of work since the onset of the COVID-19 pandemic, který jsme vám přepsali a shrnuli do snadno čitelných odstavců.
Automatizace a robotizace
Před nástupem pandemie COVID-19 byly rychlé pokroky v automatizaci a umělé inteligenci často zmiňovány v diskusích o měnící se povaze práce. Obavy z toho, že stroje a roboti by mohli některé úkoly vykonávat efektivněji než lidé, vedly k možné rychlé transformaci pracovních míst a potenciálním narušením. Během pandemie se tyto trendy nejen pokračovaly, ale také zrychlily.
Poptávka po kvalifikované práci
Podle studie se v průběhu pandemie zvýšil podíl zaměstnaných jedinců v manažerských, profesionálních a technických pozicích (ne-rutinní, kognitivní úkoly).
Podle analýzy statistického úřadu vzrostl mezi lety 2019 a 2022 podíl pracovníků v řídicích, odborných a technických pozicích z 32,3 % na 36 %. Jde o nejrychlejší nárůst za poslední tři dekády. Roste tak výrazně poptávka po kvalifikované práci vyžadující kognitivní dovednosti.
Klesá poptávka po manuální práci
Naopak klesá poptávka po manuálních pozicích, a to zejména v sektoru služeb. Podíl zaměstnanců v těchto pozicích klesl z 21,3 % v roce 2019 na 19,2 % v roce 2022. Jde o obrat oproti dlouhodobému trendu mírného růstu těchto pozic před pandemií.
Pokles byl výraznější u mladších ročníků 25-34 let (-2,6 %) oproti ročníkům 45-54 let (-1,2 %).
Rozdíly mezi muži a ženami
Zatímco se během pandemie podobně zvýšil podíl zaměstnaných mužů a žen v manažerských, profesionálních a technických pozicích, obě pohlaví zaznamenala poklesy v podílech různých typů pracovních míst.
Pro muže byl tento nárůst doprovázen významnými poklesy v oblasti výroby, řemesel, oprav a operativních pozic (rutinní, manuální úkoly) a v oblasti služeb (ne-rutinní, manuální úkoly).
Pro ženy byl nárůst v manažerských, profesionálních a technických pozicích doprovázen poklesem v oblasti služeb.
Mladší vs. starší pracovníci
Změna povolání mohla v některých případech vyžadovat školení, a vládní podpory byly k dispozici, aby pomohly pracovníkům, kteří se rozhodli tímto směrem jít. Zvýšení v manažerských, profesionálních a technických pozicích a pokles v oblasti služeb byly výraznější mezi mladšími pracovníky (ve věku 25 až 34 let) ve srovnání se staršími pracovníky (ve věku 45 až 54 let).
Další zajímavé statistiky
- Změny postihují více starší ročníky nad 45 let než mladší kolem 30 let.
- Muži čelí většímu úbytku manuálních pozic než ženy.
- Každý obor má svá specifika, trendy v konkrétních oborech se mohou lišit.
Statistiky pro muže
Muži se mohou podívat na detailní srovnání, jak se proměnili během let některé trendy v poptávce pracovních pozic.
Statistiky pro ženy
Ženy se mohou podívat na detailní srovnání, jak se proměnili během let některé trendy v poptávce pracovních pozic.
Pozadí změn
Tyto změny zapadají do dlouhodobějších trendů, kdy kanadský pracovní trh pomalu přechází od rutinní manuální práce ke kognitivní nerutinní práci. Tento posun souvisí s postupnou automatizací a vyšší poptávkou po dovednostech v oblasti informačních technologií, financí či vědy.
Pandemie Covidu tyto změny ještě urychlila. Na straně poptávky firmy investovaly do automatizace, aby byly odolnější vůči dalším možným omezením či uzavřením, které zažili během pandemie. Pracovníci hledali pozice s menším osobním kontaktem a vzrostla tedy potřeba homeofficu a práce na dálku.
Co to znamená pro uchazeče o práci z ČR
Pro českého uchazeče to znamená, že na kanadském trhu práce rostou šance pro ty, kdo mají potřebnou kvalifikaci a schopnosti pro odborné a řídicí pozice vyžadující analytické a kreativní myšlení. Naopak ubývá příležitostí v rutinní administrativě, výrobě či manuálních službách.
Při hledání práce v Kanadě je proto důležité:
- Zaměřit se na obory s vyšší přidanou hodnotou a kognitivní nároky, jako IT, finance, věda, zdravotnictví. Podívejte se, kde a jak hledat práci v IT v zahraničí.
- Neustále rozvíjet své dovednosti.
- Být flexibilní a ochotný se přizpůsobovat měnícím se požadavkům pracovního trhu. Jak se připravit na kanadský pohovor?
- Zdokonalit se v angličtině, a to jak psané, tak mluvené.
- Získat kanadskou pracovní zkušenost, ať už stáží, brigádou nebo v rámci dobrovolnického programu.
- Navázat kontakty v oboru ještě před příjezdem do Kanady.
I přes tyto výzvy kanadský trh práce stále nabízí řadu příležitostí pro kvalifikované a flexibilní uchazeče. S dobrou přípravou a správnou strategií lze najít práci v Kanadě stále bez velkých problémů. Nejsnadněji získáte pracovní povolení do Kanady přes program Working Holiday, který je stále pro Čechy otevřený.