Vancouver, přístavní město v jihozápadní části Britské Kolumbie, je oblíbeným cílem turistů i držitelů pracovního povolení v Kanadě skrze program Working Holiday. Svou rozlohou cca 115 km² představuje Vancouver třetí největší město v Kanadě, proto je zde pohyb městskou hromadnou dopravou častým způsobem přepravy. A díky kartě Compass card můžete cestovat po městě levněji a pohodlněji.
Doprava ve Vancouveru
Jedním z pozitiv Vancouveru je propracovaná síť hromadné dopravy. Přepravovat se můžete autobusem, SkyTrain (nadzemka), vlakem nebo i Sea Busem. Skvělé jsou zejména a časté spoje i jejich návaznosti. Pro všechny tyto dopravní prostředky existuje kartička zvaná Compass card, která vám usnadní cestování MHD a také ušetří pár (desítek) dolarů.
Co je Compass card
Kartu Compass card koupíte za pouhých 6 CAD (což je vratný depozit) a sehnat se dá v každém automatu na každé zastávce SkyTrain. Lidé žijící ve Vancouveru doporučují pořízení kartičky jako jednu z prvních věcí, kterou si zařídit po příletu do Vancouveru, pokud tam plánujete nějaký čas pobýt.
2 typy karet
- Adult (modrá)
Běžní cestující nad 18 let.
- Concession (oranžová)
Slouží cestujícím se zvýhodněným jízdným (držitelé Handy Card, senioři 65+, děti od 5-13 let a mládež od 14-18 let.)
Děti do 12 let mohou cestovat zdarma. Mládež musí prokázat svůj věk průkazem totožnosti.
Získání karty a registrace
Kartu si po zakoupení můžete zaregistrovat na webu www.compasscard.ca.
Proč si kartu registrovat?
- Můžete kontrolovat stav účtu (kdy a kde jste kartu použili, kolik vám zbývá kreditu nebo kdy vám vyprší měsíční jízdenka).
- Můžete si dobít kartu online a nemusíte chodit do automatu.
- Lze si nastavit automatickou platbu.
- V případě krádeže nebo ztráty máte přehled o pohybu karty.
Použití karty Compass Card
Použití karty je jednoduché. Přiložíte ji na čtečku při vstupu do autobusů a u bran při vstupu a výstupu ze stanic SkyTrain nebo terminálů SeaBus.
Jízdné se automaticky odečte z částky na vaší kartě a terminál vám ukáže zůstatek. V případě měsíční jízdenky ukáže její splatnost.
A pozor – nikdy nepřikládejte peněženku, ve které máte Compass card a platební karty dohromady. Jízdenky se totiž dají zaplatit a přiložením kreditky/debitky a tím pádem by vám z ní strhly peníze.
Ještě jedno malé upozornění – nemohou jezdit jezdit dva cestující na stejnou kartu, stejnou jízdu.
Jízdné ve Vancouveru
Rozdělení jízdného v rámci Campass card je následující.
Klasické dobití
Na kartu si můžete klasicky dobíjet částku, kterou chcete. Po každém přiložení, se vám odečte patřičná hodnota. Pokud si dobijete určitou sumu a následně koupíte měsíční jízdenku, peníze vám na kartě normálně zůstávají. Maximální vklad je 175 CAD, minimální je 5 CAD.
Jednorázová jízdenka
Pokud nemáte Compass kartu, lze si koupit papírovou jednorázovou jízdenku. Musíte jí však využít v den koupě a pouze po dobu 90 minut.
Celodenní jízdné
Tzv. Day Pass poskytuje neomezené použití tranzitu ve všech autobusech, SkyTrains, Sea Bus, West Coast Express a Handy DART po dobu jednoho celého dne od zahájení prvního spoje do 4:00 ráno následujícího dne. Můžete jej použít pro cestování ve všech zónách a ušetříte tak peníze za nákup jednotlivých jízdenek.
Day Pass lze zakoupit v automatu i online. Pokud jste zaregistrovaní, můžete si i vybrat den, kdy chcete jízdenku použít.
Měsíční jízdenky
Tyto jízdenky umožňují neomezené cestování v rámci počtu zakoupených zón. Kdykoli a napříč všemi zónami o víkendech i svátcích.
Jízdenku na aktuální měsíc si můžete zakoupit až do 15. dne v měsíci. Karty zakoupené po 15. dni lze použít příští měsíc. Nejvíce se samozřejmě vyplatí koupit jízdenku vždy první den v měsíci, protože cena se potom nemění.
Jízdenky se prodávají pro 1, 2 nebo 3-zónové cestování. Lístky pro West Coast Express je třeba zakoupit samostatně.
Pokud jezdíte hromadnou dopravou každý den, rozhodně se vyplatí koupit si měsíční jízdenku. Jestli si dobijete měsíční jízdenku online, nemusí mít platnost hned, ale třeba až po hodině. Z automatu je platnost okamžitá.
Letiště
Pokud cestujete z letiště do centra Vancouveru, je vám pokaždé účtován poplatek 5$ Add Fare, který se vztahuje na jízdenky Compass a Day Pass zakoupené na letišti YVR, Sea Island Centre a stanicích Templeton. Pokud například na letišti pracujete, tak zde je příklad, že se měsíční opravdu vyplatí.
Zóny ve Vancouveru
Vancouver MHD je rozděleno na 3 zóny, které určují cenu jízdenky.
Všechny cesty autobusem a HandyDart bez ohledu na překročené zóny, denní dobu nebo den v týdnu, jsou za 1 zónu.
SkyTrain a SeaBus vyžadují jízdné za 1, 2 nebo 3 zóny v závislosti na denní době a počtu hranic zóny, které během cesty překročíte.
Všechny cesty o víkendech jsou za 1 zónu.
Ceny podle zón
Zóna 1 (Vancouver, Downtown, Waterfront, …)
- 3.10$ za jednorázovou platbu hotovostí a kartou
- 2.50$po přiložení Compass karty
- 102.55$ měsíční jízdenka na Compass kartu
Zóna 2 (North Vancouver, West Vancouver, Richmond, Burnaby, New Westminster, …)
- 4.45$ za jednorázovou platbu hotovostí a kartou
- 3.65$ po přiložení Compass karty
- 137.10 $ měsíční jízdenka na Compass kartu
Zóna 3 (Delta, Surrey, Coquitlam, White rock, Langley,…)
- 6.05$ za jednorázovou platbu hotovostí a kartou
- 4.70$po přiložení Compass karty
- 185.20$ měsíční jízdenka na Compass kartu
Dále existuje možnost koupit si tzv. All zones all day, kdy můžete celý den jezdit do všech zón za 11 CAD.
Automat Compass card
V automatu se dá platit hotovostí (mince jakékoli, bankovky pouze $5, $10, $20).
Lze platit i kartou avšak z vlastní zkušenosti si dejte pozor na debetní karty z ČR či jiných zemí, protože i když máte povolenou platbu v zahraničí, nemusí vám v tomto automatu fungovat.
Hlavní obrazovka automatu má tyto ikony:
- New compass card
- Load compass card
- Buy single ticket
- Buy multiple ticket
- Upgrade your ticket
Cesta z letiště do centra Vancouveru
Pro nově příchozí do Kanady bude určitě užitečná informace, jak se dostat z letiště do centra Vancouveru.
Na mezinárodním letišti Vancouveru se nachází stanice Skytrain zvaná YVR-Airport. Vaším cílem, pokud jedete do centra downtown, je stanice Waterfront, což je konečna zastávka. Mezi tím je 10 dalších stanic. Cesta trvá cca 35 minut. Jízdenku můžete zakoupit přímo před bránou Skytrain.
Pokud se chystáte ve Vancouveru zdržet pár dní, vyplatí se vám určitě koupit Compass kartu. Pokud jedete jen z letiště do centra a následně víte, že budete používat auto nebo nikam nejezdit, vyplatí se vám teoreticky jednorázová jízdenka, ale jen o 50 centů.
Compass karta je jasné řešení, jak ušetřit alespoň trochu peněz, ať už jste ve Vancouveru 3 dny nebo několik měsíců. Přirážka 5$ z letiště je tak trochu motivace si kartu koupit už od samého začátku.
Co vidět ve Vancouveru
- Vancouver – co stihnout za 3 dny a kde se nejlépe najíst
- 11 zajímavých míst ve Vancouveru, která si nechcete nechat ujít
- Vancouver Island – ráj surfařů a krásných pláží v Britské Kolumbii
- Roadtripy z Vancouveru: do přírody a roztomilých městeček
- 6 nejlepších hiků u Vancouveru s vodním ochlazením
- Trek na Grouse Mountain, Tetřeví hora u Vancouveru
Zkušenosti Čechů s Vancouverem
Jaké mají Češi dojmy s životem, bydlením nebo prací ve Vancouveru?
- Podcast s Annou: 4 roky ve Vancouveru, našla jsem si tu domov
- Podcast s Denisou: Jaká je práce a život ve Vancouveru v rámci Working Holiday?
- Podcast s Eliškou: Přes 2 roky v Kanadě, žádost o PR i život ve Vancouveru
- Rozhovor s Klárou o životě a práci ve Vancouveru
Autor: Jmenuji se Veronika Diblíkova a společně s parnerem Ivanem Grundem si říkáme Travelvedi. Jsme na cestách přes 7 let. Z toho jsme žili v pěti různých zemích a procestovali kolem 12 dalších. Žili rok v autě, 3 měsíce v karavanu, 3 měsíce ve střešním stanu a nyní žijeme v teréňáku v Kanadském Vancouveru. Cestování se stalo našim životním stylem. Najdete nás na webu www.travelvedi.com a Instagramu @travel.ve.di