Studium v Kanadě na univerzitě je rozdílné od toho českého. A to především v míře aktivity studentů. Více práce, ale také zábavy a vyjadřování vlastních názorů.
Rozmýšlíte se o možnosti vycestování do Kanady za studiem a přemýšlíte, jak probíhá výuka na kanadské univerzitě? Co zde obnáší studentský život? Bude vůbec čas na zábavu? O to vše se s vámi podělí Verča, která studuje v Montrealu na Université du Quebéc management.
Jak to chodí na kanadské univerzitě?
V první řadě je důležité říct, že na kanadských univerzitách se nerozlišuje mezi přednáškou a cvičením. Všechny kurzy jsou tříhodinové a jsou kombinací přednášky a cvičení, kdy se vyžaduje poměrně dost aktivity od studentů, většinou více než je tomu na cvičení u nás. Takže pokud máte více kurzů v jednom dni, je to poměrně náročné.
Studium v Kanadě = hodně práce, ale i zábavy
Na kanadských univerzitách je kladen velký důraz především na domácí přípravu. Na některé kurzy si stačí přečíst kapitolu z učebnice, na jiné je požadováno nastudování odborných článků nebo domácí úkoly.
Samotná hodina probíhá většinou tak, že profesor otevře prostor pro diskuzi, na základě nastudovaných materiálů z domácí přípravy, která trvá různě dlouho. Někdy stačí 10 minut, jindy je potřeba půl hodiny. Poté probíhá přednáška, ale opět to není pouze strohé vyprávění profesora a vyžaduje se aktivita studentů. V poslední části hodiny většinou následují úkoly nebo menší týmové studie na základě probírané látky.
Co čeká studenty během 1 semestru v Kanadě?
Vzhledem k délce a náročnosti kurzů si studenti obvykle zapisují 4 – 5 kurzů na semestr. Ovšem to není zdaleka všechno, co vás v semestru čeká. Poté, co jste si celkem navykli na průběh hodin a domácí přípravu, se přiblíží polovina semestru.
Nejen, že v polovině semestru se píšou tzv. Midterms, tedy průběžné polosemestrální testy, ale přibývá i další práce. Ta spočívá v tom, že je nutné zpracovat různé případové studie, a to buď formou projektu nebo prezentace.
Dále je na každém předmětu semestrální týmový projekt, kde se aplikuje učivo z hodin. Projekt je většinou na dané téma nebo přímo na danou společnost. Jedná se o poměrně obsáhlou semestrální práci, kterou musíte na konci semestru odprezentovat.
Studentský den a škola od rána do večera? Tak to v Kanadě nefunguje
Běžný studentský den vypadá tedy tak, že máte jeden nebo dva tříhodinové kurzy a občas k tomu musíte stihnout i schůzku ohledně projektu.
Ale rozhodně to není tak, že celý semestr budete trávit jenom ve škole a přípravou do ní. Tak to určitě není a budete mít čas si Kanadu a studentský život tady pořádně užít.
Studentský život v Kanadě mimo školu
Montreál je opravdu studentským městem, kde nebudete vědět, co si dříve vybrat. Je zde organizováno mnoho sportovních a kulturních akcí, festivalů, koncertů a oslav. Působí tu řada studentských organizací a spolků, které buď sdružují studenty se stejným zájmem nebo jsou zaměřené právě na exchange studenty a organizují pro ně výlety.
Sportovovní aktivity po škole
Kanaďané jsou velmi zaměřeni na sport, a to nejen na hokej. Ať už si vyberete jakoukoliv univerzitu, čeká vás opravdu velké množství sportovního vyžití. Naše univerzita má v kampusu vlastní sportovní centrum, kde máte zdarma přístup do posilovny, bazénu, na squash, volejbal, běžeckou dráhu.
Dále si můžete vybrat z bohaté nabídky kurzů jako například kruhový trénink, posilování, pilates, zumba, kangoo jumps, jóga nebo tanec. Funguje to tak, že zaplatíte členský poplatek, který není nijak vysoký a pak už jen navštěvujete kurzy neomezeně po celý semestr.
A také je zde spoustu příležitostí k cestování, jak na výlety do přírody, tak i na návštěvu ostatních kanadských měst.
Rozdíly ve studiu v Kanadě a v Čechách
Určitě největší rozdíl je v aktivní formě výuky na rozdíl od českého pasivního poslechu na přednáškách a psaní semestrálních prací, popřípadě vyžadování aktivity pouze formou testu nebo závěrečné zkoušky. V Kanadě je vyžadována aktivita během hodiny a profesoři kladou velký důraz na vlastní názor a obhajobu svého tvrzení. Avšak všechny názory jsou zde akceptovány, jak s oblibou říkají, žádná odpověď není špatná. V tom shledávám opravdu značný rozdíl oproti českému školství.
Další velký rozdíl je v týmových projektech, na které na českých vysokých školách také většinou nenarazíte.
Naučíte se nebát se vyjadřovat, stát si za vlastním názorem, nebát se přicházet s novými nápady a hlavně vás to naučí pracovat v týmu s lidmi z různého světa, což je opravdu zkušenost k nezaplacení.
Jedinou nevýhodou je, že škola zabere poměrně dost času. Ale pokud si čas správně zorganizujete, určitě budete mít spoustu prostoru na zábavu a sport.
Napsala a prožívá Veronika Hušková