Cestovatelka Renáta Pyszková žije v Kanadě už druhým rokem. Bydlí a pracuje v Calgary, odkud to má co by kamenem dohodil ke Skalistým horám, kam ráda jezdí trekovat. I přesto, že žije velice aktivní život a v době našeho rozhovoru plánovala výpravu do Nepálu, si našla chvíli na zodpovězení několika otázek o jejím kanadském působení.
Ahoj Renčo, hned na úvod by mě zajímalo, odkud pocházíš a v jaké části Kanady momentálně žiješ?
Pocházím z malé vesničky na trojmezí státu Slovenska, Polska a České republiky – Mosty u Jablunkova. Jsem v Kanadě už dva roky a bydlím v Calgary.
Kde momentálně pracuješ?
Pracuji v úklidové firmě Harding´s Cleaning jako administrativní pracovník a cleaner.
Potkáváš v Kanadě hodně Čechů a Slováků?
Potkávám hodně Čechů a Slováků a vůbec mi to nevadí. Našla jsem si mezi nimi mnoho dobrých přátel, se kterými zažívám víkendová dobrodružství v horách.
Jsem nyní ve fázi hledání nové práce, kde bych se chtěla více dostat mezi Kanaďany a pracovat právě a jenom s nimi. V naší firmě sice Čechy nemáme, ale angličtina tam není na moc dobré úrovni, takže si moc nepokecám. Jediný, s kým můžu pořádně mluvit, je moje šéfová, která je sice původem z Maďarska, ale žije tady 25 let, takže má perfektní angličtinu.
A teď těžká otázka: Jaký kanadský výlet tě prozatím nejvíce nadchl?
To je těžká otázka, jelikož chodím na hiky každý víkend a na každém bylo něco fascinujícího a ohromujícího, jako ostatně celé Rockies jsou. Ale za srdce mě chytnul hike k Mt. Assiniboine a určitě bych se tam chtěla vrátit. Všem doporučuji.
Zkoušela jsi zde i couchsurfing nebo Airbnb?
Nemám dobré zkušenosti s couchsurfingem z jiných zemí, takže mě to tady ani nenapadlo. Ale Airbnb si moji kamarádi velice chválí.
Jaký způsob dopravy nejčastěji používáš? Vlastníš v Kanadě auto?
Vlastním auto vlastně skoro od začátku, jelikož ho potřebuji k práci. První dva roky jsem měla firemní auto a teď jsem čerstvým majitelem rodinného auta Honda Odyssey. Tohle auto jsem vybrala hlavně kvůli tomu, abych si do něj mohla zabudovat postel a jezdit s ním kempovat.
Jaké jsou Tvoje zkušenosti s kempováním v Kanadě?
Zkušenosti mám celkem bohaté, a to jak s kempováním v oficiálních kempech tak i s kempováním v tzv. backcountry kempech, které jsou teda intenzivním zážitkem. Nikdy nevíte, odkud na vás vykoukne medvěd nebo puma. Mohu jen vřele doporučit.
Jaké bylo Tvé první setkání s „divokou zvěří“ v kanadské přírodě?
To si pamatuji celkem přesně, byl to medvěd grizzly, naštěstí jenom za plotem u hlavní cesty. Byl obrovský a já ho jako typická turistka pronásledovala v bezpečné vzdálenosti s foťákem. Intenzivnější už to pak bylo, když jsme potkali medvěda přímo na hiku, na dosah ruky. Vytí vlků, kojoti, skunci a zajíci u baráku jsou běžnou záležitostí. Viděla jsem také lišku, ráno u dveří.
V souvislosti s těmi medvědy se nabízí otázka, jak to máš ze zdravotním pojištěním? 🙂
Odhlásila jsem se ze zdravotního pojištění v Čechách, po roce jim dokládala z Alberta Health Care, že jsem byla celou dobu pojištěna jinde. A takto to dělám doteď. Cestovní pojištění mi již vypršelo, ale naštěstí máme benefity v práci, takže je mohu používat na zubní ošetření a další, které nepokrývá Alberta Health Care.
Jaké jsou Tvé další cestovatelské plány?
Nepál, Island, západ USA, Jižní Amerika a Nový Zéland v tomhle pořadí. Vylézt nějaké pořádné hory a případně sjet nějaké kopečky v těchto zemích na skialpech. Snad se to všechno splní.
To zní hodně skvěle! Moc děkujeme za rozhovor a přejem spoustu dalších parádních cestovatelských zážitků.
Baví a inspirují vás cestovatelské rozhovory? Tak čtěte, protože na našem blogu je jich pořádná fůra…