Práce v konkrétních městech Kanady
Pokud chcete dopředu zjistit, jaká je práce v Kanadě v konkrétních městech, jaké jsou nabídky práce, které oblasti jsou pracovně žádané anebo kolik můžete očekávat platové ohodnocení, krátce jsme nastínili situaci na pracovním trhu v konkrétních průvodcích městech.
- Vancouver
- Toronto
- Banff a Jasper
- Calgary a Canmore
- Montréal
Hledání pracovních nabídek přes Facebook a LinkedIn
Nejlepší nabídky práce jsou dle našich zkušeností většinou na doporučení od známých, přátel, kolegů, atd. Doporučení je tou nejlepší variantou. Dá to ale práci najít toho pravého, kdo vás může doporučit.
Pokud nemáte žádného známého v Kanadě, pro začátek můžete napsat na různé facebook skupiny a poptat se, zda zrovna někdo nějakou práci nenabízí nebo o nějaké neví. Sociální sítě jsou skvělou příležitostí, jak networkovat online. Zadejte si na Facebooku do kolonky hledání související klíčová slova typu "Jobs in Vancouver", atp.
Alternativou pro online networking je také LinkedIn. Pro určité pozice (typicky IT) doporučujeme profil na LinkedIn velmi dobře zpracovat. Headhunteři zde každodenně oslovují.
Po příletu do Kanady poté buďte zvědaví a ptejte se. Ať už bydlíte pár dní jako couchsurfař, nebo si platíte hostel. Ptejte se! My jsme jako couchsurfaři získali práci super rychle, 3.den v Kanadě a už jsme pracovali (blogový článek První dny v Calgary).
Nepodceňujte ani sociální život. Pro nezaměstnaného je to paradox, ale čím víc párty navštívíte, tím víc lidí poznáte a tím více lidí se můžete zeptat na práci. Neutrácejte ale zbytečně za drahý alkohol a raději networkingujte. Někdo o něčem vědět prostě bude!
Práce na černo
Práce na černo je v Kanadě realitou. Jde nejčastěji o práci bez smlouvy a oficiálních výplat. Peníze dostáváte po domluvě na ruku. Nejčastěji je práce na černo v oblasti stavebnictví či pomocných prací.
Pokud uvažujete o tom vyjet do Kanady jako turista (na turistická víza) a hledat zde práci na černo, následující řádky jsou psané pro vás.
Předem je třeba si říci, že práce na černo není legální. Je to práce nejistá, bez jakýchkoli výhod a rozhodovací moc má pouze a jen váš šéf. Vy nemáte de facto žádná práva. Jednoho dne se rozhodne, že vás nepotřebujete a je konec. Další nevýhodou práce na černo je to, že vstupujete do kolektivu lidí, kteří jsou na okraji společnosti, tedy zvyšujete riziko situacích, ve kterých byste si nepřáli být.
Práce na černo je navíc v oblíbených provinciích jako je Britská Kolumbie, Alberta a Ontario poměrně hlídaná. Zaměstnavateli hrozí vysoké finanční pokuty a dokonce v některých případech také možnost vězení. Vám samozřejmě hrozí vyhoštění ze země a záznam v rejstříku.
Pro legální práci je potřeba mít platné pracovní povolení a získat SIN - číslo sociálního pojištění.