Rádi byste se podívali do zahraničí, ale v Čechách máte dobrou práci a nechce se vám začínat od znovu či pracovat mimo obor? Je váš aktuální obor v oblasti IT? Přečtěte si článek, ve kterém najdete užitečné informace, rady a tipy na to, jak práci získat v IT v zahraničí.
IT práce je velmi dobře placená práce o to více v zahraničí. Finanční ohodnocení se samozřejmě liší v jednotlivých částech světa. A předně závisí na vašich zkušenostech a schopnostech. Kanada patří ale k zemím, která specifické IT práce velmi oceňuje (narozdíl ale od základních IT prací, kde hodinovou sazbu tlačí dolů imigranti z Indie, Bangladéše, atp.)
Podívejte se také na rozhovor s Viktorem a Magdou, kteří si našli v Torontu práci jako IT a získali i LMIA víza.
Na jaká víza se vydat do zahraničí?
V každé zemi panují jiná pravidla pro vstup do země a také možnosti legálně pracovat. Dopředu si zjistěte, jaké dokumenty a víza potřebujete a začněte se s vyřizováním dokumentace zabývat co nejdříve. Se zařizováním by vám měla pomoci zahraniční firma (pokud vás oslovila a chce abyste pro ni pracovali), která by vám při nejmenším měla alespoň nastínit jednotlivé kroky procesu.
Práce v Kanadě
Například pro vaši cestu do Kanady doporučujeme pro české občany ve věku do 35 let program s názvem Working holiday, někdy nesprávně nazývaná Working Holiday víza. Ta mají platnost jeden rok a po jejich uplynutí existuje několik možností, jak si pobyt prodloužit. Pomůže vám kanadský zaměstnavatel. Zejména tehdy, pokud je vaše práce oboustranně prospěšná.
Výhodou Working holiday je to, že si můžete vyzkoušet práci u více firem, pokud například nejste hned v té první spokojeni. Pokud se vám podaří navázat komunikaci s kanadskou IT firmou přímo z Čech, můžete dostat nabídku jiných víz.
Práce v ČR pro zahraniční IT firmu
Víza nebudete potřebovat v rámci práce pro zahraniční firmy, které sídlí v České republice. Jedná se o strategii výběru práce, která vás do budoucna může poslat na zahraniční cestu anebo dokonce vás přemístit na pobočku v jiné zemi. Pokud se tak stane, můžete si být jisti, že vám společnost bude velmi nápomocný při vyřizování vízových žádostí a potřebných dokumentů.
Jak probíhá práce v IT v zahraničí?
Práce v odvětví IT může být velmi rozličná stejně tak, jako tomu je v ČR. Může se vám podařit najít práci IT z domova tzv. Home Office, ale také můžete narazit na práci v kanceláři. Vždy záleží na vašem zaměstnavateli (korporát vs. start-up).
V době koronaviru Covid-19 se mnoho firem přesouvalo na virtuální platformy a komunikovalo skrz online aplikace. V rámci IT oboru je tedy práce z domova téměř samozřejmostí, v řadě případů je možná i práce odkudkoli. Ta může být omezena často z bezpečnostních důvodů (připojování na místní servery, používání firemního software na konkrétních PC, atp.).
Rozdílem při práci v zahraničí bude jazyk, který bude ve většině případů anglický. Proto doporučujeme se začít na angličtinu připravovat včas a zlepšovat svoji úroveň angličtiny. Je více než pravděpodobné, že i váš úvodní pohovor bude v cizím jazyce.
Může se vám také stát, že v zahraničí narazíte na českou firmu, nebo dokonce na to, že budete vaší firmou vysláni do zahraničí. Například v Kanadě najdete IT firmy, které jsou pod vedením Čechů či Slováků. Práce s nimi tak, zejména ze začátku, může být snadnější.
Jakým způsobem si hledat práci v oboru IT v cizině?
Rozhodně neexistuje jediné správné řešení na to, jak se hledá práce IT v zahraničí. V rámci zkušenosti s hledáním práce můžeme doporučit mix hledání.
Pracovní portály online
Na pracovních portálech se dozvíte, kde se aktuální nabídka práce v zahraničí konkrétně nachází včetně požadavků na práci a nápň práce.
Základním krokem, jak žádat o zaměstnání v zahraničí, a to nejen v případě IT práce, je vytvoření si kvalitního životopisu a motivačního dopisu na míru pro každou IT firmu. Dejte si na těchto věcech opravdu záležet, protože právě to jsou první informace, které se o vás potenciální zaměstnavatel dozví ještě před osobní schůzkou.
Oslovení firem napřímo
Pokud chcete, můžete zkusit některé firmy oslovit osobně – a to jak skrz osobní návštěvu, tak dálkovou komunikaci. Jednou z variant je to, že si vytisknete váš životopis a vydáte se osobně do IT firem. V těch se představíte a předáte svůj životopis s poptávkou práce. Připravte se na to, že ve větších firmách narazíte na recepční. I tak se slušně zeptejte, zda nehledají někoho na IT pozici a předejte jí váš životopis. Přestože je tento způsob v ČR téměř nemožný a nepochopený, v zahraničí jako je Kanada, USA, Austrálie, případně Velký Británie, to je ještě varianta normální.
Druhou variantou je oslovování jednotlivých IT firem skrz telefon či e-mail. Kontakty na firmu najdete hravě na jejich webových stránkách. Pokud se rozhodnete pro e-mail, nezapomeňte se řádně představit, přiložit váš životopis ideálně s motivačním dopisem.
Sociální sítě
LinkedIn je sociální síť, která je ideální pro uchazeče o IT práci. Poznejte LinkedIn skutečně do hloubky, vytvořte si svůj vlastní profesní profil, ze kterého můžete oslovovat jednotlivé IT firmy, nebo dokonce přímo oni vás. Dejte si záležet na tvorbě vašeho profilu včetně vzdělání a praxe, uvedení dovedností a získání písemných referencí od minulých zaměstnavatelů či spolupracovníků. Tvorba perfektního profilu je základem úspěchu.
Využívejte LinkedIn k tomu, že budete přispívat relevantní příspěvky, psát krátký vlastní příspěvky (používejte hashtagy), reagovat na příspěvky ostatních. Zapojte se do LinkedIn Groups (relevantních skupin v rámci vaší specializace IT a samozřejmě ideálně v rámci města, kam v zahraničí chcete).
Na LinkedIn profilu označte, že hledáte práci (jste Open to work).
Můžete také sepsat a zveřejnit příspěvek o tom, jakou práci hledáte a s čím v IT umíte pomoci. Označte příspěvek hashtagy a posílejte tento příspěvek jako udičku těm, kdo ho mohou rozšířit anebo pro koho může být nabídka zajímavá.
Nebojte se oslovit najednou hned několik IT firem. Doporučujeme však oslovit ty, které vás opravdu zajímají.
Obdobně můžete přistupovat v rámci dalších sociálních sítích. Nejefektivnější v rámci hledání IT práce pro vás bude Twitter a Facebook (v rámci Facebook skupin).
Pomoc agentur
Pokud si myslíte, že práce v zahraničí bez agentury pro vás není možná, zkuste se zaregistrovat do agentury (většinou je to zdarma). V zahraničí u i nás narazíte na několik agentur, které se věnují hledání práce.
Agentury vám pomohou s hledáním pracovních kontaktů i vytvořením dobře vypadajícího životopisu a motivačního dopisu. Některé agentury vám napomohou krok za krokem až do úspěšného cíle. Nebojte se oslovit více agentur. Zeptejte se na to, co potřebujete včetně toho, kolik stojí jednotlivé konzultace.
Jaké IT pozice jsou k dispozici?
To, jaké IT pozice budou momentálně k dispozici závisí na aktuální době, trh v oblasti informačních technologií je velmi dynamický. Mezi běžně nabízené pozice patří:
- programátor
- developer
- kodér
- konzultant
- IT support
- IT specialista
Práce v IT bez praxe
Pokud se ptáte, zda je v zahraničí možná práce v IT bez praxe, tak na to vám odpověď úplně nedáme. Možné je samozřejmě všechno a určitě lze získat IT práce i bez zkušeností a praxe. Jakoukoli práci ale zřejmě nehledáte, a tak bude záležet na podmínkách (pracovních, týmových, platových, atp.).
Nezapomeňte, že existují také zahraniční pracovní stáže, které vám mohou být dobrou vstupní bránou pro pozdější plnohodnotnou pracovní pozici. V zahraničí se setkáte také se školami, v kterých můžete získat jak teoretické informace, tak praktické zkušenosti (vedené v životopisu či na LinkedIn jako pracovní zkušenost).
V každém případě platí, že čím více specifické schopnosti a dovednosti máte, tím jste méně nahraditelní. Čím méně nahraditelní jste, tím máte méně konkurence. A tím vás lépe zaměstnavatel ocení – nejen platově. Určitě vám ke získání práce pomůže také lepší angličtina. Především vám ale pomohou vaše IT znalosti a dovednosti.
Přejeme vám hodně štěstí při hledání IT práce v zahraničí!