Láká vás pozorování velryb v přírodě? Kanada je země netušených možností a nic zde není nesplnitelné přání. Na ulici musíte zastavit auto kvůli stádu jelenů. Málem nabouráte, když pozorujete losa, jak si vykračuje u cesty dva metry od vás. Zdoláváte vrcholky hor a vyrážíte na túry do přírody, i když to předtím třeba nebyl zrovna váš koníček. Nosíte s sebou bear sprey, ale tajně si přejete medvěda potkat. A ještě k tomu navíc můžete pozorovat velryby na otevřeném moři. Co víc si přát?
Kdy za velrybami vyrazit?
Na pozorování velryb v Kanadě neboli whale watching je ideální období od začátku července do poloviny října. Velryby lze vidět už od března okolo Tofina (https://www.tofinowhalecentre.com/whale-watching). Čeká vás buď plavba větší výletní lodí, nebo na menších člunech či na kajaku, abyste se velrybám mohli přiblížit na co nejmenší vzdálenost. Samozřejmě ale nezapomeňte dbát na bezpečnostní pravidla. Když taková velryba nečekaně vyskočí, může vás omylem rozplácnout jako malinu, a to bychom nechtěli.
Kolik stojí whale watching tour?
Pozorování velryb nejen v Kanadě se stává čím dál více populárním. Využívají toho různé společnosti a cestovní kanceláře, které pořádají výpravy za velrybami na lodích. Ceny se samozřejmě liší. Záleží na lokalitě, na typu a délce výletu.
Například ceny za půldenní zájezd s pozorováním velryb se pohybují okolo 100 – 150 CAD. Celodenní výlet pak vyjde přes 200 a více kanadských dolarů. Mrkněte se na webové stránky jednotlivých společností a podívejte se, jaký zájezd by vám nejlépe vyhovoval.
Pokud zjistíte, která místa jsou pro whale watching v Kanadě nejlepší, můžete to vyzkoušet na vlastní pěst. Nemáte sice stoprocentně zaručeno, že velryby spatříte, ale na druhou stranu také ušetříte dolárky.
Kde pozorovat velryby v Kanadě?
1. Witless Bay, Newfoundland
Velryby je možné zahlédnout podél celého pobřeží Newfoundlandu, ale v ekologické rezervaci Witless Bay, ležící 35 kilometrů jižně od města Saint John, je šance na zahlédnutí velryb nejvyšší. Nejčastěji tu natrefíte na keporkaky (humpback whale) nebo plejtváky (mink whale). Nejlepší období pro pozorování velryb v této oblasti je od konce června do konce srpna.
2. Tadoussac, Quebec
Tadoussac ve francouzské provincii Quebec je skvělým místem, pokud chcete pozorovat keporkaky neboli plejtváky dlouhoploutvé. Věděli jste, že tyto velryby dosahují délky 14–15 metrů a váží přes 25 tun? Ty rozhodně jen tak nepřehlédnete.
3. Grand Manan Island, New Brunswick
Bývají zde k vidění keporkaci, plejtvák tmavý či plejtvák malý. Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit i tuleně, delfíny, nebo dokonce i žraloky. V sezóně bývají mořští savci vidět přímo ze břehu.
4. Tofino, Britská Kolumbie
Tofino je oblíbenou oblastí pro pozorování grey whales neboli plejtvákovců šedých. Spolu s plejtvákovci šedými tu můžete spatřit i keporkaky. V Tofinu najdete Whale Centre, které se specializuje na výuku o mořských ekosystémech a zároveň se také stará o ochranu velryb a dalších mořských živočichů. Samozřejmě také pořádá tours za velrybami na otevřené moře. Cena pro dospělého člověka se pohybuje okolo 94 CAD za tříhodinovou výpravu. Až dokončíte pozorování velryb, můžete se na vodě zabavit i jiným způsobem – Tofino je jednou z nejlepších destinací pro surfování na celém West Coast.
5. Vancouver, Britská Kolumbie
Dalším populárním místem k pozorování velryb v Kanadě je Vancouver. Nejen, že zde můžete pozorovat velryby, ale také delfíny! Pro více informací se mrkněte na www.vancouverwhalewatch.com.
6. Nové Skotsko
V provincii Nové Skotsko jsou k pozorování velryb nejpopulárnější zejména 2 oblasti. V jižní části provincie je možné pozorovat velryby v oblasti Digby Neck v Bay of Fundy. Údajně je možné zde spatřit až 12 druhů velryb, a to zejména v období od července do září.
V národním parku Cape Breton Highlands můžete prý pozorovat velryby přímo z pobřeží. Najdete tu ale celou řadu společností, které pořádají výletní plavby za mořskými savci.
7. Churchill, Manitoba
Churchill je nejenom domovem ledních medvědů, ale také běluhy severní. Tito ozubení kytovci jsou známí svou mimikou a také zvuky, kterými se mezi sebou dorozumívají. Největší počet běluh je možné spatřit v oblasti Hudson Bay od poloviny června do poloviny září.
Tipy a bezpečnost při pozorování velryb
- Vezměte s sebou dostatek teplého a nepromokavého oblečení. Pamatujte na to, že i v létě mohou být teploty na vodě mnohem nižší, takže se raději dobře připravte.
- Dopředu na internetu omrkněte, v jakých místech je v konkrétní době nejpravděpodobnější velryby spatřit.
- Pozorovací loď se na vodě bude pohupovat, pokud máte slabší žaludek, vezměte si s sebou raději vhodný lék… případně igelitový sáček.
- Samozřejmě nezapomeňte fotografovat – sledování velryb je neuvěřitelný zážitek, budete mít na co vzpomínat!
- Nepokoušejte se skočit z lodi do vody a připojit k velrybám.
- V přítomnosti mořských živočichů se chovejte klidně a tiše.
- Doporučuje se dodržovat vzdálenost cca 100 metrů od velryb.
Kde jinde můžete sledovat velryby?
Pokud je vaším snem vidět velryby v přírodě na vlastní oči, ale výlet do Kanady zrovna neplánujete, nemusíte zoufat. Norsko, Island (Reykjavík, Húsavík), Hawaii nebo Nový Zéland mohou mít stejně ideální podmínky pro pozorování velryb, stačí omrknout místní sezónu.
Už máte s pozorování velryb v Kanadě vlastní parádní zážitky? Sdílejte je s ostatními, pošlete váš příběh a nebo klidně fotku.