Počasí v Kanadě
Kanaďané vtipkují o tom, že mají osm měsíců zimy a čtyři měsíce opravování silnic. Ano, tohle tvrzení je v několika částech země velmi blízko pravdě. Počasí je v Kanadě opravdu chladné vzhledem k její geografické poloze. Kanada je druhá největší země na světě, tudíž její klima je rozmanité a podnebí se napříč Kanadou velmi liší.
Doufání v dobrou předpověď počasí je lepší nahradit precizní plánování vaší cesty včetně toho, co si obléknete a jaké vybavení si vezmete s sebou.
Počasí během roku
Kanada je díky své rozloze rozdělena do několika podnebních pásů, a to podnebí:
- arktické a subarktické,
- vlhké přímořské,
- kontinentální.
V podnebí arktickém a subarktickém vládne tuhá zima. V kontinentálním podnebí, kde je dlouhá zima a krátké, teplé léto. Díky tomuto podnebnímu rozdělení, roční období, jak je známe u nás, v Kanadě neplatí.
Jaro v Kanadě
Díky teplým oceánským proudům podél pobřeží Britské Kolumbie jaro začíná na západě Kanady v únoru. Britská Kolumbie je vyhlášena svými lyžařskými středisky, která jsou ve vysokých horách. Ve Vancouveru se například konala zimní olympiáda v roce 2010.
Ve střední a jižní Kanadě nastává jarní počasí obvykle během května. Oblíbenými aktivitami v těchto místech je turistika, rybolov a sjíždění řek na kajaku či raftu.
Léto v Kanadě
Léto začíná v pozdním květnu a trvá až do září. Nejteplejší měsíce jsou obecně napříč celou Kanadou v červeneci a srpnu, kdy se teplota na západě Kanady v oblasti Vancouveru vyšplhává průměrně od 13 do 20 stupňů. V Calgary jsou průměrné letní teploty v červenci od 9 do 20 stupňů.
Hlavní sezóna v červenci a srpnu
Hlavní sezóna v Kanadě je právě během července a srpna. Historická klimatická data potvrzují, že během těchto měsíců jsou v Kanadě skutečně nejvyšší teploty. Hlavní sezóna má obrovskou výhodu slunečného a teplotně příjemného počasí. Na druhou stranu budete při outdoorových aktivitách potkávat na větší množství cestovatelů a výletníků. Pokud jedete do Kanady kempovat, pak doporučujeme předem rezervovat kempy.
Na jaře a v létě máte větší pravděpodobnost potkat mnoho kanadských zvířat a poznat kanadskou divočinu ve své kráse.
Zima v Kanadě
Kanadské zimy jsou ledové a dlouhé, v severních částech Kanady mohou být velmi kruté. V těchto oblastech většinou nikdo nežije, protože tam je neobyvatelná tundra, kde najdeme sníh až devět měsíců v roce.
Zimní sezóna v Kanadě má však své obdivovatele, a to především díky zimním sportům – lyžování, snowboard na sjezdovkách či freeride a ski-alpinismus. Nejoblíbenější areály najdete v Rocky Mountains, vyhledávaná střediska jsou Revelstoke a Whistler.
Extrémní teploty
Kanadské počasí může být v mnoha ohledech extrémní. Mluví o tom teploty, které se zapsaly do historie svými rekordními čísly.
Nejvyšší teplota, která kdy byla v Kanadě zaznamenána, byla v roce 1937 v Saskatchewanu a to 47 stupňů. Že to není nijak vysoká teplota? Nezapomeňte, že se jedná o Kanadu. Nejnižší teplota je mnohem extrémnější.
Nejnižší teplota byla zaznamenána v Yukonském teritoriu, a to v roce 1947, kdy zde naměřili -67 stupňů.
V jakém období je nejlepší dovolená?
Hlavní sezóna mezi červencem a srpnem je dlouhodobě nejnavštěvovanějšími měsíci v Kanadě. Ideální pro turistiku a venkovní aktivity.
Pro cestovatele a dovolenkáře, kteří se chtějí vyhnout hlavní sezóně, jsou nejlepší měsíce k navštívení Kanady září a říjen. Čekají vás chladnější dny, ale počasí je stále ještě příjemné.
Samozřejmě ale vždy záleží na důvodu vaší návštěvy a aktivitách, které chcete v Kanadě provozovat.
Nejteplejší léta jsou ve městech Toronto, Ottawa a Montreal a nejchladnější zima je ve Winnipegu. Vancouver je life-stylové město, které díky své poloze na jihozápadním cípu Kanady má přes léto velmi slunečné podnebí a přes zimu deštivé dny.
Turistika je v Kanadě je velmi oblíbená nejen v přírodě, ale také ve městech (tzv. městská turistika). Kanada má specifickou kulturu, která se odráží nejen v architektuře, ale také společenských akcích a festivalech. Montreál a Toronto patří mezi kulturní destinace, které byste si neměli nechat ujít pro noční život i denní festivalové programy. Navíc města jsou velmi blízko krásné volné přírodě, do které lze vyjet vlakem nebo zapůjčeným automobilem. Díky tomu většina preferuje mít základnu ve městě, odkud vyráží na jednodenní či vícedenní výlety do kanadské přírody.
Pojištění do Kanady
Před odletem do Kanady si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Léčebné výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Doporučujeme také sjednání úrazového pojištění. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Kanady a vyberte si variantu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
V případě, že rádi sportujete, doporučujeme přečíst shrnující článek Pojištění sportů do zahraničí: Rekreační, rizikové, nepojistitelné.
Pokud odjíždíte na Working Holiday do Kanady, podívejte se na recenze pojištění True Traveller, které je velmi oblíbené a nabízí extra vysoké limity.