
Finále 4. řady Survivor Česko a Slovensko je za námi a my známe jejího vítěze. Je jím „Spicy“ Pája Toth, český fitness trenér a reality star. Do série se jednoznačně zapsal nočním vyrabováním kmene Fénixů nebo svým specifickým humorem. Jeho kroky ve hře působily často chaoticky, ale přesto byly dobře promyšleny.
Najde se však spoustu diváků, kteří český Survivor nesledují a dávají přednost nejpopulárnější americké verzi. Ta se vysílá již od roku 2000 a celkově bylo natočeno 48 řad. Americká verze ale není zdaleka jedinou anglofonní verzí. Dále tu máme Australian Survivor 🇦🇺, Survivor South Africa 🇿🇦, Survivor UK 🇬🇧 nebo Survivor New Zealand 🇳🇿. Taky marně hledáte v seznamu Kanadu 🇨🇦? Pojďme nahlédnout za oponu, proč Kanada nemá svého oficiálního Survivora.
Proč nemá Kanada svého Survivora
Kanadská řada nejdrsnější show světa by se vyloženě nabízela. I přesto ale druhá největší země světa takovou soutěž nemá. Je to primárně způsobeno tím, že kanadští soutěžící od roku 2019 (39. řady) chodí do americké verze. Ta je nejsledovanější na světě a nehraje tu roli ani jazyková, ani kulturní bariéra. Ve 41. a 42. řadě dokonce zvítězily Kanaďanky Maryanne Oketch a Erika Casupanan.
Survivor je navíc velice drahá show, která vyžaduje specifické podmínky pro natáčení i produkci. Většina řad se odehrává v tropických a exotických oblastech, jako je Malajsie, Nikaragua nebo Kambodža. To vyžaduje skutečně hodně finančních prostředků a také rozsáhlý tým lidí.
Navíc, úzce propojen je i trh a samotná dostupnost. Kanaďané často sledují americké streamovací platformy a televizní vysílání. Kanadský televizní trh je také mnohem menší než ten americký, což by znamenalo menší šanci na úspěch, sledovanost a prodej práv do zahraničí.
Mezi fanoušky na diskuzních fórech a v peticích opakovaně převládá názor, že by Kanada svého Survivora mít měla. Podle mě by byl úžasný Survivor v kanadských podmínkách – třeba v Rockies nebo Yukonu. Diváci by tak dostali jiný pohled na přežití v divočině a jednalo by se o unikátní záležitost v tomto formátu. Několik pokusů o kanadský Survivor ale přeci jen je a bylo.
Kanadské pokusy a náznaky
V minulosti vznikalo mnoho fanouškovských verzí populární hry o přežití. Nejčastěji se tvořily na univerzitách, kdy studenti hlasovali na kmenových radách a soutěžili ve hrách. Během pandemie byl také populární projekt Survivor At Home, kdy probíhaly virtuální soutěže.
Vznikly ale i ambicióznější pokusy, jako je například Survivor Canada BC. Tento fanouškovský projekt se dochoval dodnes na YouTube. Všech 8 odvysílaných sezón se natáčelo v Britské Kolumbii, v blízkosti Vancouver Islandu. S přihlédnutím na to, že šlo o nízko-rozpočtovou záležitost, výsledek není úplně špatný. Tvůrci si připravili vlastní hudbu, charismatického moderátora, zajímavé twisty a mnoho dalšího. No, posuďte sami.
Survivor Québec
Survivor Québec je frankofonní kanadská verze vysílaná od roku 2023 na stanici Noovo. Show moderuje Patrice Bélanger a hlavní cenou je 100 000 CAD (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Na francouzské stanici momentálně běží třetí série, které se účastní 22 soutěžících. Na Filipínách musí přežít 42 dní. Ačkoliv se show omezuje na kanadské francouzské publikum, tak produkce je na nejvyšší možné úrovni.
Celá první série z roku 2023 je dostupná na YouTube s anglickými titulky. Show doporučuji všem, kteří buďto umí francouzsky, nebo jsou hladoví po další sérii této show.
Survival v divočině
Samotné přežití v přírodě nemusí být pouze součástí show Survivor. Vzniklo velké množství dokumentů a seriálů o přežití v kanadské divočině. Existují také YouTube kanály a knihy od dobrodruhů, kteří se rozhodli strávit čas v těch nejtěžších přírodních podmínkách.
Mezi nejznámější příklady patří kanál My Self Reliance, kdy Shawn James sdílí svůj život v odlehlém lese. Popisuje také stavbu své vlastní chaty, jak si uvařit jídlo v drsných podmínkách a čas se svým čtyřnohým přítelem, který tu s ním žije.
Existuje také známá soutěž Alone. Odehrává se nejčastěji v Britské Kolumbii nebo Labradoru, kde deset lidí přežívá v divočině bez kontaktu s okolím. Soutěžící čelí drsným podmínkám a skutečnému boji o přežití. Ten, kdo přežije jako poslední, vyhrává. Bylo natočeno již dvanáct řad a doporučuji pořad všem, kteří milují tento druh výzvy.
V Česku existuje mnoho kurzů přežití v divočině nebo v horách. Naučíte se praktické dovednosti, jako je rozdělání ohně, postavení přístřešku nebo poskytnutí první pomoci. Tento kurz se může hodit každému dobrodruhovi i běžnému cestovateli.