Čeká vás dlouhodobý pobyt v zahraničí a vy zvažujete, jak si vyřešit sociální a zdravotní pojištění? Nechcete dále platit pojištění v České republice, když víte, že budete delší dobu žít za hranicemi? O zdravotním pojištění jsme již psali, teď poradíme, jak je to s odhlášením sociálního pojištění.
Zdravotní pojištění
Stručně si připomeňme, jak je to s odhlášením od zdravotního pojištění. Pakliže odjíždíte z České republiky na dobu delší než 6 měsíců, můžete se odhlásit od zdravotní pojišťovny. Musí se ale jednat o nepřetržitý pobyt v cizině, to znamená, že v období minimálně 6 měsíců byste se neměli vracet do ČR.
Protože ale jako občané České republiky máme povinnost být zdravotně pojištěni každý den, je nezbytné zařídit si cestovní pojištění anebo pracovní pojištění pokud jedete v rámci Working Holiday víz či jiných víz a budete v Kanadě pracovat. Pojišťovna v ČR pak po vás při opětovném přihlášení bude chtít doložit, že jsme mezitím byli jakkoli zdravotně pojištěni.
Sociální pojištění
Nejprve si popišme trochu základních informací o sociálním pojištění v České republice:
Důchodové a nemocenské pojištění je založené na pravidelném placení příspěvku (pojistného). Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje platby na:
- nemocenské pojištění,
- důchodové pojištění,
- příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Podrobné a aktuální informace najdete přímo na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Povinnost platit toto pojistné mají:
- zaměstnavatelé,
- zaměstnanci, kteří jsou účastni nemocenského pojištění,
- osoby samostatně výdělečně činné,
- lidé, kteří se dobrovolně důchodově pojistili,
Za zaměstnance odvádí pojistné zaměstnavatel.
Odhlášení od sociálního pojištění
Účast na sociálním pojištění není povinná. Avšak doba, kdy neplatíte pojistné, se posléze nebude započítávat jako nárok na důchod. Výše pojistného se vypočítává stanoveným procentem z vyměřovacího základu za kalendářní měsíc. U OSVČ je určovacím obdobím kalendářní rok, vyměřovacím základem pro pojistné je částka, kterou si podnikatel určí (ne méně než 50 % příjmu ze samostatné výdělečné činnosti).
Pokud podnikatelé nepřeruší živnost, pak by měli dále pravidelně posílat platby za sociální pojištění i ze zahraničí. Živnost se dá také zdarma přerušit. Stačí k tomu de facto jen schůzka na živnostenském úřadu.
Vaše účast na sociálním zabezpečení končí spolu s ukončením pracovní smlouvy. Odhlašovat se tedy v podstatě nemusíte, měl by to za vás udělat váš zaměstnavatel. Pro OSVČ platí, že musí písemně oznámit úřadu pro sociální zabezpečení, že již ukončil činnost.
Pokud jdete pracovat do Kanady (či kamkoli do zahraničí) ať už s Working Holiday vízy, anebo třeba jako dobrovolníci, je nutné zařídit si před cestou cestovní či pracovní pojištění. Pokud plánujete souvislý pobyt v zahraničí po dobu delší než 6 měsíců, můžete se ohlásit ze zdravotního pojištění v ČR. Sociální pojištění teoreticky řešit nemusíte, jak jsme si vysvětlili výše.
Můžete si také zavolat na OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) a přesvědčit se, že jste odhlášeni, resp. že se odhlašovat nemusíte. Cestovní pojištění je ale nutností (aby vám nevznikl dluh za pojištění), zdravotní pojišťovna v České republice po vás bude chtít zpětně doložit, že jste byli po dobu v zahraničí zdravotně pojištěni.