Nunavut
Před devatenácti lety se stal Nunavut nejnovějším kanadským teritoriem poté, co se oddělil od Severozápadních teritorií. Jeho živoucí inuitská kultura, přírodní krásy i drsnost severu přitahují dobrodruhy z celého světa. Pro mnoho lidí je však „Naše země“ (v překladu jazyka původního obyvatelstva) něčím neznámým a natolik vzdáleným, že o jejím mrazivém kouzlu nemají ani ponětí.
Základní fakta
Území Nunavutu zabírá plochu o velikosti 2 093 190 km² a je tak největším teritoriem Kanady. Rozprostírá se na severu kanadské pevniny a táhne se až přes arktické souostroví. Počet stálých obyvatel činí jen něco kolem 35 tisíc, přičemž až 85 % populace tvoří původní obyvatelé – Inuité.
Inuité – známí také jako Eskymáci – dokázali něco, co je vzorem pro další původní kmeny po celém světě. Jakožto původnímu obyvatelstvu se jim podařilo vytvořit z Nunavutu autonomní území, které vzniklo dne 1. dubna 1999. Oficiálními jazyky jsou vedle angličtiny a francouzštiny také dva nejrozšířenější inuitské jazyky.
Hlavním městem je Iqaluit s přibližně 7 tisíci obyvateli. Město leží na jihu Baffinova ostrova, který je zároveň největším ostrovem Kanady a pátým největším ostrovem světa.
A jak se dá po Nunavutu cestovat? Rozhodně ne na čtyřech kolech. Na celém území je jen asi 1000 kilometrů silnic a k přesunu jsou proto používána hlavně letadla, sněžné skútry, lodě nebo psí spřežení.
Podnebí
Malý počet obyvatel Nunavutu jasně naznačuje, že teritorium není tím nejpřívětivějším místem k životu. Území je z většiny pokryto permafrostem a mrazivé polární klima neumožňuje využívat půdu k zemědělským účelům.
Jelikož se jedná o obrovské území, počasí je v různých koutech tohoto domova Inuitů rozdílné. Každý region má svůj sezónní kalendář. Nejtepleji bývá v Kugluktuku na severozápadě Nunavutu. V létě tam teploty šplhají až k 30 °C a v zimě se pohybují od -15 °C do -40 °C.
Nejchladněji je naopak v Grise Fiordu, kde průměrné letní teploty stoupají jen něco málo nad bod mrazu a v zimě často klesají až k -50 °C. I když v Nunavutu mrazivo, ostré slunce se odráží od třpytivě bílého sněhu a hrozí tak riziko spálení kůže. Bez opalovacího krému proto ani krok.
Zajímavá místa
Většinu území Nunavutu pokrývá tundra s nízkými keři, mechy a lišejníky, jež odráží nespoutanou drsnost severu. Hluboko do vnitrozemí arktických ostrovů a souostroví se zařezávají fjordy Hudsonova zálivu a do toho všeho zapadá typická kultura Inuitů. I když sem nevedou silnice ani železnice, návštěva určitě stojí za to.
Baffinův ostrov
Díky úchvatné krajině, pohostinnosti místních lidí i mnoha příležitostem ke strávení neobvyklé dovolené je Baffinův ostrov velkým lákadlem pro turisty. Na tomto místě však stojí za to hovořit spíše o dobrodruzích.
Východní pobřeží rozeklané mnoha fjordy je velice podobné Norsku a horský masiv s nejvyšším vrcholem ve výšce 2591 metrů nad mořem zase připomíná Alpy. Na ostrově se nachází národní park Auyuittuq National Park a pevniny se dá dosáhnout pouze letecky. Rozhodně to však není levná záležitost, podobně jako veškeré dostupné služby a zboží v těchto končinách.
Iqaluit
Velrybáři, vědci, obchodníci i misionáři navštěvovali toto místo na Baffinově ostrově po mnoho let. V inuitštině znamená Iqaulit „Mnoho ryb“, ale město se začalo rozvíjet až v roce 1942, když zde bylo vystavěno americké vojenské letiště. Původně neslo název Frobisher Bay.
Nyní se jedná o administrativní centrum regionu a zároveň moderní město s veškerou infrastrukturou včetně hotelů, škol i nemocnice. Město je přímo protkané inuitskou kulturou. K vidění je zde mnoho ukázek řezbářství, jímž jsou Eskymáci proslavení.
Národní park Sirmilik
V tomto národním parku jsou k vidění strmé hory, drsné ledovce i široká škála divoké zvěře. Je to jeden z nejsevernějších parků Kanady zahrnující Bylotův ostrov, vodní oblast Oliver Sound a poloostrov Borden.
Návštěvníci si zde obvykle přijíždějí užít jízdu na kajaku v období, kdy je pobřeží bez ledu. V době, kdy ledy tají nebo naopak zamrzají, se do parku dostat nelze.
Inuitská vesnice Naujaat
Inuitská vesnice Naujaat, která byla ještě do roku 2015 známá jako Repulse Bay, leží na pobřeží Hudsonova zálivu v regionu Kivalliq. Vesnice, kam se lze dostat jen letadlem, je ideálním místem pro pozemská i námořní dobrodružství za polárním kruhem. K vidění jsou zde polární medvědi, velryby, mroži, polární sobi i další divoká zvířata.