Dostat se do Kanady a mít možnost pracovat jde nejsnadněji přes Working holiday víza. Pokud je Ti ale více jak 35 let, WH víza už nedostaneš (nejsi tzv. eligible na International Experience Canada). Přesto není nemožné se do Kanady odstěhovat a získat práci. A klidně s celou rodinou!
Příběh Vojty a Lenky z Hradce Králové
Velkou radost nám dělá každý děkovný email, který od vás dostaneme. Tu největší radost nám ale udělá, když dosáhnete svého cíle, ať už to je odcestovat do Kanady, najít si práci či se do Kanady trvale odstěhovat.
V březnu nám přišel e-mail od Vojty a Lenky z Hradce Králové, kteří se chtěli vydat do Kanady spolu s jejich 3 dětmi. Prohodili jsme si několik e-mailů. Pak emaily utichly. Ale Vojta s rodinou makali na svém snu…
A v srpnu nám opět napsali.
Domluvili jsme se spolu, že jejich e-mail budeme sdílet na našich stránkách. Věříme, že Tě bude inspirovat a dodá motivaci k tomu, abys šel za svým vlastním snem, přes všechny překážky.
Zkušenosti Vojty
Čau,
dlouho jsme se neozvali … nicméně na Tvoje rady – postřehy (viz mail dole) jsem si občas vzpomněl při pobytu tam. Jo, na nic jsem nečekal, vzal jsem si neplacený volno (dovolená došla) a jel na konci dubna do Vancouveru.
Během 10 dnů jsem prošel 8 networkingových eventů, osobně s vizitkou a životopisem na papíře jsem obešel 7 firem a dalších 7 applications jsem poslal online.
Odeslal jsem 36 různých follow-up mailů konkrétním lidem (z těch networkingů) a absolvoval jsem 5 pohovorů. Wow! Předtím za 2 měsíce dálkově nic. Místní adresa a telefonní číslo v resumé – to je otvírák dveří.
Z těch pěti pohovorů během měsíce (května) dopadly 3 negativně, na jeden jsem se vybodl já.
A ten pátý poslední – po 3 dalších „kolech“ – tentokrát už přes skype z ČR – skončil nabídkou a smlouvou.
POVEDLO SE!
Jsem senior software engineer v malý rodiný 15-hlavý firmičce ve Vancouveru a naše 3 děti jdou od září do kanadský školy.
No a tahle pracovní nabídka nebyla z žádného jobboardu, indeedu ani monsteru. Vzniklo to tak, že jsem byl ve Vancouveru na přednášce, jedný ze speakerů (tam dost v IT dělají ženský) jsem šel pak poděkovat, že to bylo zajímavý. Vznikl face2face kontakt a asi až za 2 dny jsem zjistil, že hledá lidi. Ozval jsem se a už jsem nebyl položka v mailu ale konkrétní tvář… Nevím, jaká byla konkurence, ale vsadil jsem na to, že už mám dost zkušeností a nebudu si na nic hrát.
Měls pravdu. Networking, pokud možno osobní = cesta k úspěchu.
Docela jsem si ověřil rčení, že internet/telefon sice překonává vzdálenost, ale nevytváří blízkost.
Teď už mám v Kanadě krom práce pár známejch, kolo, pronajatej domek a lítačku na metro.
Zase sedím v ČR, pracuju dálkově, běží 10denní lhůta na LMIA (to potřebuju pro work permit) čili za 2-3 týdny se stěhujeme nadobro i s dětma.
Takže dík i za Tvůj kousek času!
Vojta
Práce v Kanadě
Shánět práci na dálku (tedy být v ČR a posílat CV do Kanady se žádostí o skype pohovor) je nesmírně těžké a nepřináší téměř žádné odpovědi. Vojta odeslal za březen a duben dálkově z ČR 62 konkrétních žádostí na konkrétní místa (v různých místech Kanady), pokaždé jiný cover letter a celkem 16 verzí resumé. Zcela bez úspěchu.
Pokud to s Kanadou myslíte vážně, je lepší tam prostě odjet a shánět práci na místě.
Jasně, že můžete využít všech možných inzertních portálů a zasílat životopisy. Mnohem větší pravděpodobnost získání práce v Kanadě však máte, pokud budete networkovat s lidmi, setkávat se s nimi, mluvit face2face, účastnit se přednášek, seminářů a společenských akcí. Hledejte ve facebook skupinách, upravte si LinkedIn profil, natiskněte si třeba vizitky, ale hlavně vyražte do kanadských ulic.