Glacier znamená v češtině ledovec, a tak asi nikoho po příjezdu do tohoto krásného kanadského národního parku nepřekvapí, že jsou štíty zdejších horských velikánů celoročně pokryty sněhem. Pojďte se s námi v tomto článku vydat do krajiny sněhu a ledu ležící na východě Britské Kolumbie nedaleko hranice s provincií Alberta, národní park Glacier čeká na všechny dobrodružné cestovatele.
Základní údaje
Před návštěvou jakéhokoli kanadského národního parku doporučujeme zjistit aktuální stav. Nejinak je tomu u národního parku Glacier v Kanadě. K tomu vám nejlépe poslouží oficiální webové stránky
Užitečné tipy najdete také v článku Co zařídit před cestou do národních parků v Kanadě.
Vstup do parku
Stejně jako vstupy do ostatních amerických a kanadských národních parků, i vstup do národního parku Glacier je zpoplatněn. Na stránkách parku naleznete kompletní a aktualizovaný ceník.
Můžete si vybrat ze tří variant, nabízí se denní vstupné, roční permanentka na častější navštěvování parku, a nebo zde platí také Parks Canada Discovery Pass, který vás opravňuje ke vstupu do většiny kanadských národních parků.
Obecně platí, že pokud se chystáte objevovat krásy kanadských národních parků více než 7 dní v daném roce, vyplatí se vám zakoupit návštěvnickou kartu Parks Canada Discovery Pass.
Sousedi Glacier a Mount Revelstoke
Národní park Glacier navazuje na národní park Mount Revelstoke. Rozhodně se tedy vyplatí naplánovat si zde návštěvu tak, abyste zavítali do obou sousedících parků. Oba dva nabízí krásné alpské scenérie a každý z nich vás zaujme jinými a originálními výhledy a trasami.
Národní park Glacier najdete v Kanadě i v Americe
Až sem budete plánovat cestu, dejte si pozor na to, že další Glacier National Park se nachází na území USA. Myslete na to nejen, až budete nastavovat trasu v navigaci, ale také když budete hledat aktuální informace o parku.
Americký národní park Glacier ležící na území státu Montana je sice neméně krásný, ale oněch více než pět set kilometrů, které tato dvě území rozdělují, byste asi jen neradi absolvovali omylem.
Historie národního parku Glacier
Národní park Glacier je jedním ze sedmi národních parků na území Britské Kolumbie a leží v pohoří Selkirk Mountains, svůj status národního parku nese již od roku 1886.
Glacier se rozkládá na téměř čtrnácti stech kilometrech čtverečných a kromě přírodních krás může nabídnout také notnou dávku historie. A to v podobě národní historické památky Rogers Pass. Jedná se o horský pas, kterým prochází historicky důležitá dopravní spojka pro železniční i silniční dopravu. Právě vybudování této infrastruktury zajistilo v devatenáctém století příliv turismu do této oblíbené lokality.
Zdejší zvířata
I tento národní park je útočištěm mnoha druhů fauny i flory. Setkat se tu mimo jiné můžete s medvědem Grizzly, ale i s medvědem černým, rosomákem, horskou kozou, polárním sobem karibu a s četnými druhy ptactva. V přírodě tedy vždy myslete na to, že jste tu pouhými návštěvníky a při setkání s trvalými obyvateli zdejších lesů a luk respektujte a dodržujte předepsaná a doporučovaná pravidla.
Nejlepší doba pro návštěvu
Pokud zrovna neprobíhá nějaká revitalizace parku, není uzavřena některá jeho část kvůli aktivitě medvědů, nebo se zde nekoná jiná nepředvídatelná uzavírka, je i národní park Glacier otevřen celoročně.
To stejné ale neplatí pro turistická zařízení, jako jsou návštěvnická infocentra, toalety, historické památky (Rogers Pass Discovery Center), kempy a podobně. Tato zařízení bývají obvykle zavřená od října do května, ale záleží na stavu počasí, především tedy na sněhové pokrývce. Ale nebojte se, vše je monitorováno a v pravidelně aktualizovaném reportu se tak dozvíte, jaká je aktuální situace.
Co se týče turistiky, trasy v údolí jsou obvykle schůdné od května a ty ve vyšších polohách pokrývá sníh ještě začátkem června. Místa pro denní užívání, tedy většinou picnicová stanoviště, dřevěné chodníčky a toalety, otevírají v červnu, zdejší kempy potom koncem června.
A co tedy dělat v národním parku Glacier od listopadu do dubna? No přeci užívat si zde zimní běžkařské sezóny.
Jak vidíte, neexistuje snad žádná nevhodná doba pro návštěvu tohoto přírodního skvostu. Stačí být zásoben aktuálními informacemi, vybaven vhodným oblečením a nezapomenout na to, že v kanadských horách může sněžit kterýkoli den v roce. ?
Zajímavá místa
Nejdříve se vybavte mapou a poté se vydejte objevovat údolí, vrcholky hor s výhledy na ledovce a lesní stezky v tomto národním parku. Mapu vám dají buď v návštěvnickém centru v Rogers Passu, v sousedním Mount Revelstoke NP – ve městě Revelstoke, nebo si ji stáhněte na internetu.
Národní park je bezesporu oblíbeným místem pro turistiku. Seznam tras od jednoduchých, začínajících na délce jednoho kilometru, až po několikadenní treky naleznete na stránkách parku.
Osobně můžeme doporučit jednodenní výstup na Abbott Ridge, náročnější výšlap, během kterého překonáte převýšení 1029 metrů a v horském terénu zdoláte okolo čtrnácti kilometrů. Vychází se na něj z kempu Illecillewaet a odměnou po náročnějším výstupu jsou vám nekonečné panoramatické výhledy na štíty hor, mnohé pokryté ledovci.
Kromě turistiky se zde můžete vydat také po stopách historie. Navštivte Rogers Pass Discovery Center, kde se můžete prostřednictvím interaktivních výstav a filmových projekcí seznámit s historií železnice nejen v tomto kousku Kanady, ale také se dozvíte informace o zdejším ekosystému, zvířatech a novinkách v oblasti.
Doprava
Národní park Glacier leží na dálnici číslo 1 protínající kanadský východ a západ, což jej činí poměrně jednoduše dostupným. Nachází se mezi národními parky Yoho a Mount Revelstoke, nejlépe se sem tak dostanete autem. Cesta z Calgary sem trvá okolo čtyř hodin, vydáváte-li se sem ze západního pobřeží, strávíte na cestě trochu více času, například z Vancouveru sem pojedete asi 6 a půl hodiny.
Další možností, jak se sem dostat, je z velkých měst zastávkovým autobusem, který projíždí Kanadou po dálnici číslo jedna.
Nejbližším městem s potřebnou infrastrukturou západním směrem je Revelstoke, který je vzdálený 70 km, tím východním zase osmdesát kilometrů vzdálený Golden. V těchto městech se také nezapomeňte zazásobit.
Ubytování
Pokud rozšíříte své hledání ubytování až k městům Golden a Revelstoke, nabídne se vám široká paleta ubytovacích nabídek od jednoduchých kempů až po luxusní hotely.
Právě hotely ale přímo v národním parku Glacier nehledejte. Přesto máte přímo v národním parku i jiné možnosti, než spaní v kempu. Jsou jimi chaty provozované Alpským klubem Kanady, jejich rezervace je ale nutná dopředu. Stejně tak doporučujeme si dopředu rezervovat i zdejší kempy, které v letní sezóně praskají ve švech.
Chcete-li tedy zůstat přímo u zdroje, využijte některý z kempů přímo v národním parku. Jejich přehled a ceny naleznete na oficiální stránkách parku. Naleznete zde jak tzv. „frontcountry“ kempy, což jsou ty, které jsou dostupné autem, ale také „backcountry“ kempy, tedy ty, které můžete využít při vícedenním putování.
Doufáme, že vás náš článek nalákal k návštěvě druhého nejstaršího národního parku Kanady. Ať už si zde uděláte jen jednodenní zastávku při road tripu napříč Kanadou, nebo se sem vydáte strávit týdenní dovolenou, určitě nebudete litovat. Národní park Glacier vás upřímně nadchne.