Jedním ze strašáků a zároveň lákadel Kanady je zimní sezona. Ať už máte českou zimu rádi či neradi, kanadská zima je prostě jiná. Představa minus několik desítek stupňů po dobu několika týdnů není pro většinu lidí příliš lákavá, naopak pro milovníky zimy je Kanada jako stvořená svými možnostmi zimních sportů a aktivit! Jak se na zimu připravit, abyste si ji mohli užít?
Zima v Kanadě
Zimní počasí v Kanadě se liší v závislosti na tom, kde a kdy se nacházíte. Můžete narazit na místa, ve kterých panuje extrémní zima, tak i na místa, kde je zima mírná a krátká. Zejména v severních částech Kanady jsou zimy opravdu kruté a sníh zde zůstává až devět měsíců v roce. Ve více obydlených částech Kanady, zima probíhá zhruba od listopadu do dubna. V některých provinciích trvá zima kratší či delší dobu.
Zimní sezóna má rozhodně co nabídnout. Takové procházky v zasněženém lese mohou být kouzelné stejně tak, jako bruslení na zamrzlém jezeře.
Jestliže jste příznivci aktivního životního stylu, tak se těšte na lyžování a snowboard, jelikož v Kanadě najdete velká množství sjezdovek. Oblíbenými středisky jsou Revelstoke, Whistler, či Sunshine Village. Vyzkoušet můžete také dogsledding, ski-alpinismus a další zimní aktivity a sporty.
Máš nějaký další zimní trik? Pošli nám ho, nebo nás označ ve svém příspěvku na sociálních sítích #jakdokanady!
Kde je v Kanadě největší zima?
Největší zima panuje na severu země. Teplotní rekord – 63°C byl zaznamenám v roce 1947 v Yukonském teritoriu.
Odpověď na to, kolik stupňů je v zimě v Kanadě, není jednoznačná. Podívejte se na přehled průměrných zimních teplot v oblíbených kanadských městech:
- Calgary – průměrné zimní teploty jsou mezi -12 a -1°C. Pár dní během zimy teploty klesají daleko níže a to až k -30°C.
- Banff – průměrné teploty od prosince do února jsou mezi -14 a –5°C s pár dny, kdy jsou teploty značně nižší a dosahují -30°C.
- Toronto – průměrné zimní teploty se pohybují mezi -6 a +2°C s chladnějšími výjimkami. Zima v Torontu trvá od konce listopadu do března.
- Vancouver – zimní teploty ve Vancouveru jsou velmi mírné ve srovnání s ostatními kanadskými městy. Průměrné teploty se pohybují mezi +3 a +8°C.
- Whistler – jestliže milujete lyžování a mírné zimy, Whistler je město pro vás. Průměrné zimní teploty se pohybují mezi -5 a +2°C.
- Montréal – průměrné zimní teploty v Montrealu jsou mezi -11 a -1°C. Od března tu již panují teploty nad nulou a tající sníh.
- Winnipeg – průměrné teploty během prosince a února se pohybují kolem -17 a -7°C. Chladnější teploty zůstávají až do dubna.
Předpověď počasí
Předpověď počasí je především v zimě nezbytná. Je dobré vědět, kolik je stupňů a jak se teplota během dne změní.
Co je však ještě důležitější je pocitová teplota (anglicky Feels Like). Například teplota je -10°C, avšak pocitová teplota může být například -18°C, což znamená, že byste se měli připravit na teplotu -18°C co se týče oblečení, obuvi a pokrývky hlavy. Teplota se také mění během dne. Například Alberta je známá teplým větrem nazývaným Chinook, který oteplí vzduch až o několik desítek stupňů, a tak se může stát, že ráno na sobě budete mít oteplováky a zimní bundu a odpoledne nebudete ani jedno z toho potřebovat.
Nemusíte si stahovat speciální aplikaci na předpověď počasí. Pro základní informace vám postačí běžná aplikace počasí, kterou máte ve svém mobilním telefonu.
Oblečení a obuv
Záleží na vás, zda se rozhodnete si zimní vybavení do Kanady dovézt či nakoupit až v Kanadě. Při zvažování nezapomeňte na to, že kanadské zimy jsou chladnější než ty české. Podle vaší preference si můžete v Kanadě zakoupit již použité či zcela nové oblečení a obuv v různých cenových relacích.
Velmi důležité je vrstvení. Například místo trika a silného svetru si oblečte termotriko, mikinu a bundu. Rozhodně nepodceňte poctivé rukavice, jelikož při mrazivých teplotách můžete získat omrzliny velmi rychle. Populární jsou rukavice a bundy s vyhříváním.
Zimní boty hrají velkou roli v tom, abyste se cítili pohodlně. Některé druhy bot zahrnují informaci, do jakých teplot jsou doporučeny, stejně tak, jak tomu bývá v informačním letáků u stanů či spacáků. V neposlední řadě nezapomeňte na čepici, oteplovačky a poctivou bundu. Jelení lůj a tělový krém se bude taky rozhodně hodit.
Silniční komplikace
Silnice jsou často upravovány. Jednoduše řečeno, čím frekventovanější místo, tím častější odklízení sněhu je. Mnohdy se kromě soli na silnicích používá štěrk, který způsobuje poškozená čelní skla u aut. Uvidíte mnoho aut s poškozeným předním sklem, jejichž opravy lidi nechávají až na začátek jara, kdy jsou silnice prázdné a čisté.
Pokud vlastníte auto, rozhodně si pořiďte startovací kabely. Auta se přes zimu také zapojují do elektriky, aby ráno nastartovala. V přední části se nachází kabel, který jednoduše zapojíte pomocí prodlužovačky do zásůvky. Většina lidí začíná auta zapojovat při teplotách nižších než -15°C. Dále se také doporučuje mít alespoň půl nádrže plné a vozit v autě teplou deku a zásoby jídla, pro případ havárky či dalších případných potíží. Dodržování přiměřené rychlosti, dostatečný odstup a neuspěchanost předchází případným havárkám, které mnohdy způsobí několikahodinové zácpy.Zajímavostí je, že se v Kanadě zřídkakdy setkáte s řetězy.
Kanada je známá svými velkými auty nazývanými jako truck, které jsou považovány za bezpečnější právě v době zimy. Kanaďani dále preferují 4×4 kvůli náledí a obecným silničním zimním podmínkám.
Zkušenosti Čechů
Zima byla mou největší obavou před odletem do Kanady. Jelikož jsem nechtěla táhnout velké množství zavazadel, rozhodla jsem se si nakoupit veškeré zimní vybavení až v Kanadě. Za tohle rozhodnutí jsem byla ráda, jelikož veškeré zimní oblečení a boty v Kanadě jsou určeny pro místní zimy. Své oblečení a obuv jsem si nakoupila v obchodním řetězci Winners, Decathlon a také v sekáči Vallue Village. V Kanadě je velká spousta obchodů, ve kterých si můžete vybavení nakoupit, ať už v obchodních domech či online.
– Andy