Housing crisis neboli krize bydlení v Kanadě je bohužel velkým tématem současnosti. Dotýká se totiž všech, kteří v Kanadě žijí, ale i těch, co se do Kanady plánují přestěhovat nebo chtějí v Kanadě zažít dlouhodobý pobyt např. v rámci programu Working holiday apod. Jedná se o velký komplexní problém, jehož řešení není snadné. Naším cílem ale není vyřešit ho, nýbrž vás na něj upozornit.
Tento článek jsme zpracovali z vašich odpovědí na námi zveřejněný formulář na sociálních sítích v březnu – květnu 2024 a dalších zdrojů, které v článku uvádíme. Rádi bychom vás uvedli do problému, sdíleli s vámi zkušenosti ostatních cestovatelů a poskytli vám dostatek informací, které můžete využít při vašem rozhodování a plánování cesty do Kanady.
Pozn. redakce: Prosíme o shovívavost. Upozorňujeme, že ač jsme dotazník tvořili s naším nejlepším vědomím, nejsme na to specialisté, a tak bychom neradi, aby výsledky byly nějak dogmatické či zavádějící. Chtěli jsme znát především aktuální zkušenosti cestovatelů, kteří v Kanadě jsou či v posledních měsících byli a s hledáním bydlení mají aktuálnější zkušenosti. Některé otázky se nám povedly lépe než jiné, některé mohly být lépe navazující nebo členěné, což vnímáme při hodnocení výsledků, přesto se výsledky snažíme shrnout v následujícím článku i s grafy a citacemi respondentů a věříme, že výsledky dotazníku i osobní sdílení zkušeností mohou pomoci dalším cestovatelům.
Co je to housing crisis?
V úvodu se pojďme podívat, co si vylastně pod pojmem housing crisis představit a jak takový problém vzniká.
Krize bydlení se vyznačuje nedostatečnou nabídkou a finanční nedostupností bydlení pro mnoho občanů. Vlastně se jedná o vztah mezi nabídkou a poptávkou. Poptávka po bydlení je vysoká, nabídka je nízká a tím pádem dochází k růstu cen bydlení.
V mnoha kanadských městech a oblastech je nedostatek dostupných bytů nebo domů, to vede k dlouhým čekacím listinám a vysokým nájmům. Mnoho lidí se stává oběťmi vysokých nákladů na bydlení, čímž dochází k finančním potížím. Ceny nemovitostí, včetně domů a bytů, v mnoha částech Kanady prudce rostou, což vytváří bariéru pro ty, kteří hledají bydlení. Rostoucí ceny často převyšují příjmy domácností, což může vést k neschopnosti zajistit si trvalé bydlení.
Pohled do historie
V prvních dvou desetiletích 21. století došlo k dramatickému nárůstu cen bydlení, zejména ve velkých městech jako Vancouver a Toronto. Důvody zahrnují spekulace, zahraniční investice, nízké úrokové sazby a omezenou nabídku nového bydlení. Stále více lidí si nemohlo dovolit koupit vlastní bydlení a rostoucí nájemné tlačilo na domácnosti s nízkými a středními příjmy. Situace s bezdomovectvím se zhoršila.
Federální a provinční vlády začaly zavádět různé politiky a programy na zlepšení dostupnosti bydlení, včetně zdanění spekulativních nákupů, podpory výstavby dostupného bydlení a regulace nájmů. COVID-19 pandemie měla také vliv na trh s bydlením, kdy některé oblasti zaznamenaly zvýšenou poptávku po větších domech a domech mimo velká města.
Zdroj: https://www.policynote.ca/the-roots-of-our-housing-crisis-austerity-debt-and-extreme-speculation/
Jak se k housing crisis staví vedení měst a vláda
Například o Canmore se ví, že nedostatek bydlení je způsoben i tím, že landlordi dávají přednost kratším pronájmům, a tedy Airbnb. Existuje tu velké množství bytů (až 25%), které ale majitelé neposkytují lidem pracujícím v Canmore, nýbrž slouží pro výdělek.
Samotné město si je problému vědomo, a tak vypracovává plán pro zlepšení situace. Majitelé těchto volných prostorů si tak budou muset rozmyslet, zda poskytnou volné prostory lokálům anebo budou platit vyšší daně za provozování airbnb.
Zdroj: https://www.canmore.ca/your-government/projects/housing-action
Podobně tomu je i ve vedlejším městě Banff. Město Banff má méně než 4 čtvereční kilometry plochy s pevně stanovenými hranicemi, které nemohou být rozšířeny do okolního Národního parku Banff. Největší dopad má tato situace na krátkodobé pracovníky, kteří tvoří přibližně 40 % populace a poskytují nezbytné služby pro turistickou ekonomiku. Aktuálně je míra neobsazenosti pro pronajímané byty v Banffu nižší než 1 % a město uvádí, že existuje nedostatek 700 – 1 000 domovů.
Město implementuje plán na vytvoření více domovů pro obyvatele. Jako součást této strategie jsou návrhy změny v územním plánu, které stanovují pravidla a nařízení pro to, jak a kde dochází k novému rozvoji nebo přestavbě. Navrhované změny jsou zaměřeny na podporu vyšší hustoty bydlení, což postupně vytvoří více bytových jednotek.
Zdroj: https://banffviewpoints.ca/housingaction
Samotná kanadská vláda se snaží problém řešit. V dubnu 2024 představili rozsáhlý plán nazvaný Canada’s Housing Plan, který reaguje na významné problémy s bydlením, se kterými se potýkají lidé v Kanadě. Tento plán se zaměřuje na stavbu více domů, rychleji, zvýšení dostupnosti bydlení, rozvoj sektoru komunitního bydlení a zjednodušení procesu nájmu nebo koupě domu.
Vláda se snaží těmto výzvám čelit prostřednictvím různých opatření, jako je investice do výstavby nových bytů, podpora inovativních technologií ve stavebnictví, posílení práv nájemníků a podpora prvních domácích nákupů. Tento plán také zahrnuje opatření k zajištění dostupného bydlení pro zranitelné skupiny obyvatelstva, jako jsou studenti, senioři, osoby s postižením a komunity zasluhující zvláštní podporu. Celkově je cílem tohoto plánu přispět k řešení bytové krize a zajistit, aby každý občan Kanady měl přístup k dostupnému a stabilnímu bydlení.
Výsledky dotazníku na téma Housing crisis v Kanadě
V březnu 2024 jsme na našich stránkách, sociálních sítích a do komunity Čechů a Slováků v Kanadě publikovali dotazník na téma právě Housing crisis a hledání bydlení v Kanadě a poprosili další cestovatele o vyplnění a sdílení svých zkušeností. Dotazník bylo možné vyplnit zhruba do konce května.
Kdo byli naši respondenti?
Náš dotazník vyplnilo celkem 96 respondentů, z toho bylo 65 žen a 31 mužů. Více než polovina z nich, a tedy skoro 60 % prozradila, že do Kanady cestovali s partnerem, kdežto zbylých zhruba 40 % se vydalo na vlastní pěst. Zajímavou informací bylo i to, jak dlouho v Kanadě žijí – 37,9% z našich respondentů žije v Kanadě více jak 2 roky.
Hledání bydlení a lokalita v Kanadě
Nejčastějším cílem v Kanadě jsou na základě našeho dotazníku provincie Britská Kolumbie (60 % respondentů) a Alberta (33 % respondentů). Menší zastoupení pak najdeme v provinciích Nova Scotia, Quebec a Ontario. 33 respondentů uvedlo, že bydlení hledali v roce 2024.
Nejoblíbenější provincie/teritoria mezi Čechy a Slováky
Nejoblíbenější části provincií mezi Čechy a Slováky
Až polovina z respondentů dala přednost bydlení ve větších městech jako je Vancouver, Calgary nebo Toronto. Třetina z nich zvolila menší městečka blízko k horám, např. Banff, Canmore, Jasper a Whistler. Zhruba desetina se pak usadila v menších a méně obvyklých destinacích, jako je například Kelowna, Victoria, Kamloops, Yellowknife a Whitehorse.
Výběr destinace a hledání bydlení v Kanadě
Bydlení nemělo váhu při výběru destinace u 56 % respondentů, ale další čtvrtina dotazovaných se rozhodovala o své destinaci v Kanadě právě podle možností bydlení. 80 % respondentů pak vnímá hledání bydlení v Kanadě jako velmi obtížné.
Způsob hledání bydlení v Kanadě
U způsobu hledání bydlení mohli respondenti vybrat více možností. K hledání bydlení naši respondenti nejčastěji využívali facebookové skupiny. A to téměř v 85 %! Mezi další oblíbené způsoby patřili různé portály a online inzerce – 70 %, a nebo známí a přátelé – 60 %. Jen zlomek z respondentů se pak spolehnul na realitní kanceláře – necelých 17 %.
Dalšími možnostmi pak někteří vypsali např. že hledali jen zaměstnání s ubytováním, pozornost na cedule u domů, kde zveřejňují možnost pronájmu, pomoc zaměstnavatele, či osobní objíždění míst a poptávání se v lokalitách.
Délka trvání hledání bydlení
Dostáváme se k velké otázce, jak dlouho trvalo najít bydlení. Pouze 11 % z odpovídajících si bylo schopno zařídit bydlení dopředu. Více jak polovině z nich se povedlo najít bydlení během prvního měsíce a z toho byla polovina dokonce do 14 dní. Dalších 15,4 % respondentů uvedlo, že jim hledání bydlení zabralo až 2 měsíce. 14 % respondentů hledalo bydlení déle než 2 měsíce a 1 z respondentů musel Kanadu opustit kvůli financím, protože se bydlení nepodařilo najít.
Pozn. redakce: Tato otázka možná nebyla nejideálnější, neboť nelze zcela jednoduše zhodnotit, v jakém časovém období (měsíc/rok) hledání bydlení trvalo danou dobu. Jak vyplývá z odpovědí výše, až 40 % respondentů je v Kanadě déle než 2 roky, zároveň ale v další otázce na 33 respondentů hledalo bydlení (jen nebo také) v roce 2024.
V jakém období hledali respondenti bydlení?
Pozn. redakce: Tuto otázku se nám bohužel nepovedlo příliš dobře vytvořit a zhodnotit pro možnost zaškrtnutí více odpovědí, naše chyba. Možná byla otázka špatně položena i pochopena. Domníváme se tedy, že někteří respondenti zašrtávali v některých případech i všechna období, kdy bydlení hledali. Zároveň je ale vidět, že někteří respondenti měli také porovnání z různých let nebo různých měsíců. Je určitě potřeba říci, že dotazník byl vyplňován v období březen – květen 2024 a proto pro rok 2024 nelze dělat příliš závěry.
33 respondentů uvedlo, že bydlení hledali v roce 2024. 53 respondentů pak hledalo bydlení v roce 2023, přes 26 odpovídajících hledalo bydlení v roce 2022 a 19 v roce 2021 a dříve. Některé odpovědi se pak i překrývaly, kdy se jedná o zkušenosti z různých let.
Zajímavé nám pak přišlo porovnat v jednotlivých letech více zaškrtnutých měsíců v kuse – 2 a více (tedy předpokládáme, že hledání bydlení trvalo déle) s hledáním bydlení v období 1 měsíce. Součty jsme dělali manuálně.
- Rok 2022 a dříve – 11 x 39 respondentů
- Rok 2023 – 21 x 32 respondentů
- Rok 2024 – 9 x 24 respondentů
Je pak také znatelné, že v roce 2023 a 2024 jsou četnější delší období pro hledání bydlení v porovnání s předchozími roky, a to i délkou těchto období, kdy se častěji jedná i o hledání bydlení po dobu 3 měsíců v kuse a někdy i déle (pokud si tedy odpovědi respondentů správně vykládáme). Lze ale říci, že toto se některým respondentům přihodilo i v předchozích letech, a tak to nemusí být nutně spojováno s housing crisis.
Typ bydlení
34 % respondentů našlo v Kanadě sdílené bydlení v domě, čtvrtina našla garsonku k pronájmu a další čtvrtina pak pronájem většího bytu. Polovině respondentů se tedy povedlo najít soukromé bydlení bez nutnosti sdílení společných prostor s někým jiným. Pouze 5 respondentů uvedlo, že bydlí v tzv. staff accommodation neboli ubytování zprostředkovaném zaměstnavatelem.
Zajímavou statistikou je i to, že 80 % respondů se podařilo najít bydlení podle představ.
Příjmy versus náklady na bydlení
A jak je to tedy s náklady na bydlení v porovnáním s průměrnými platy? Minimální mzda činí do března 2024 16,65 CAD na hodinu (Od dubna 2024 je minimální mzda 17,30 CAD/hod)).
20 % odpovídajících uvedlo, že měsíčně vydělá 2000-2500 CAD. Mohli bychom tedy odhadovat, že pracují za minimální hodinovou mzdu nebo menší časový fond v měsíci. Dalších 20 % respondentů pak uvedla, že jejich měsíční příjmy činí 3000 – 3500 CAD a téměř stejná část má pak příjmy ve výši 2500 – 3000 CAD. Necelých 10 % dotazovaných uvedlo, že jejich výdělek je nižší než 2000 CAD/měsíc a naopak více než čtvrtina dotazovaných má vyšší měsíční příjmy než 3500 CAD.
Mezi nejčastější obory, ve kterých respondenti pracují patří s 27 % pohostinství a kavárny, se 13,5 % je to pak následně hotelový personál a řemeslné práce a s 9,4 % práce ve stavebnictví a kancelářské práce.
O maličko více než polovina dotazovaných pak pokryje své měsíční náklady na bydlení do výše 1000 CAD, nejčastěji je to pak rozmezí 750 – 1000 CAD/měsíc. Čtvrtina respondentů zaplatí za bydlení v rozmezí 1000 – 1500 CAD. 3 z 5 respondentů, kteří mají výši nákladů na bydlení do 500 CAD/měsíc jsou pak ubytovaní ve staff accomodation.
Věříme, že konkrétnější obrázek pak může udělat alespoň náhodná část tabulky, kde jsou vidět některé informace pohromadě – jak dlouho respondenti v Kanadě žijí, v jakém oboru a provincii/teritoriu pracují, jaký je příjem a náklady na bydlení/měsíc a o jaký typ bydlení se jedná. Věříme, že jsou to skutečnosti, které na sebe mají vliv a je potřeba je vidět v souvislostech. Rozdíly jsou veliké. V některých případech je vidět, že náklady na bydlení mohou být i vyšší než je polovina měsíčního příjmu, jindy ale může jít i o třetinové a nižší části z měsíčního příjmu.
Nejčastější problémy při hledání bydlení
Jaké byly nejčastější problémy při hledání bydlení? Respondenti opět mohli vybrat více odpovědí. Prim hrají vysoké nájemné – 92 % a nedostatek nabídek – 61,5 %. Nesmíme ale zapomenout, že velice nepříjemnou součástí hledání je i potýkání se se scamy a podvodnými inzeráty – také 61,5 %.
Okolo 10 % pak získaly také problémy jako nedostatek času na nalezení vhodné nabídky (malá finanční rezerva), diskriminace, nedostatečná infrastruktura a veřejné služby v dané lokalitě, nepříznivé podmínky nebo nebezpečné prostředí, ale i nedostatek informací o dostupných možnostech.
Méně častým, ale přesto zmiňovaným problémem bylo pak credit score a předchozí reference. Pokud jste v Kanadě noví, nemáte ještě práci a ani reference od vašeho minulého landlorda, může se stát, že nabízející dá raději přednost někomu, kdo tyto požadavky splňuje. A samozřejmě pet friendly bydlení je obecně ještě mnohem těžší.
Vaše zkušenosti a sdílení z dotazníku
Ceny a typ bydlení obecně a porovnání mezi lokalitami
Otázka: Jaké jsou vaše zkušenosti s výší nájemného a jak se nájem liší v různých oblastech? Např. pokud jste se stěhovali mezi různými lokalitami?
- „Bydlela jsem ve Victorii, BC a přestěhovali jsme se do Nového Skotska. Ve Vic bylo víc možností, člověk jen musel jednat rychle a volat na hodně inzerátů. V NS jsou nájmy po covidu šílené, ale horší je to vzhledem k platům a teď sem směřuje hodně lidí,takže malá nabídka žene ceny nahoru.“
- „Stěhovala jsem se z Vancouveru do Whistleru a a velký rozdíl. Vancouver je obří, bydlení se dá najít mnohem levnější. Whistler je proti němu pidi a něco tu najit je fakt těžký a mnohem dražší.“
- „V Banffu jsem platil za staff acc $650 měsíčně za soukromý pokoj, ve Whistleru $1400 za sdílený pokoj.“
- „Alberta podobná BC. V Banffu spíše možnosti bydlení jako staff acco kdežto v BC především soukromníci. Cenově podobné.“
- „Zalezelo na zamestnavateli. Nejdrazsi jsem mela v BC u heli ski company (400 cad), u jednoho zadarmo, ale nezajistene behem volna (ostrov u Vancouver Island) a nejlevnejsi (250 se vsim) v Novem Skotsku.“
- „Mela jsem na bydleni vzdy stesti. Zacinala jsem v BC, kde jsem bydlela u jedne rodiny, v době covidu jsem se přestěhovala do vlastního apartmánu který kvůli covid situaci zlevnily ($1200) bydlela jsem tam sama. Další rok jsem se přestěhovala do Canmore kde mi dali perfektní staff acco ($350) take jsem tam byla sama!! A nyní už 2 roky bydlím s manželem v St Albert, kde máme domeček a platíme mortage.“
- „Pokud chce člověk bydlet bez sdílených prostor, je to dražší než bydlet s dalšími nájemníky a sdílet kuchyň a koupelnu.“
- „Jsme radi, ze jsme sehnali jeste v 2021, tenkrat drazsi najem, dnes super levny. Byli jsme prvni najemnici v novem condu, takze super. Premysleli jsme i o relokaci do mensich mest kvuli PR, ale i tam je sehnat bydleni orisek, takze jsme se na to proste vykaslali. Zustavame v nasem pidi byte a premyslime o navratu do Evropy – nejen kvuli bydleni ale prave i situaci s PR.“
- „Ve Victorii jsme začali v 1bed za $800 (2020) na $1300 za půl roku a po odstěhování (2022) se byt nabízel za $1800. Myslím že o moc výš už ale nešel. V NS byly ceny poloviční, ale poptávka silně převážila nabídku, takže i tady v malých mestech se ceny dostávají na $1300+. S násobně vyššími cenami utilities a skoro poloviční mzdou oproti BC. Albertu, nebo prérie obecně, pořád vnímám jako affordable“
- „Kedysi ten rozdiel bol viac citelny (Canmore/Okotoks) ale pocas covidu sa tento rozdiel zmenil).“
- “ Mississauga – najmy jsou podobne vysoke. – Ontario“
- „Bývame na Hastings, čo odpovedať cene no kriminalita a comfort byvania hrôza.“
- „Stěhovali jsme se ze středu downtownu na kraj downtownu a celý rok 2022 a 2023 jsme platili 960 CAD měsíčně. Po přestěhování platíme 1600 měsícně a to jsme sehnali ubytování za skvělou cenu a ve skvělé lokalitě.“
Ceny a typ bydlení – Alberta
- ,,Banff staff accom sdílený dům pro 10 lidí, basement pokoj pro 3, koupelna pro 5 za 750$. Canmore sdílený basement v domě 3 lidi, vlastní pokoj, 1,5 koupelny za 800$. Dala bych klidně i 1000$. Všechno ostatní v Bow Valley nabídky za 1200$ je standard.‘‘
- ,,Bydlím v Canmore a ač Canmore miluju a žiju tu už přes 3.5 roku, tak je to s bydlením horší a horší. Ať už je to po finanční stránce, či malá nabídka. Canmore roste neuvěřitelnou rychlostí, staví se tu spoustu nových budov, nicméně všechno z toho jsou short term rentals. Nic z toho nebude pro nás obyvatele. Výše nájemného se samozřejmě liší od downtown po celý Canmore, nicméně ne vždy platí pravidlo, že bydlení v downtown je nejdražší, což mě překvapilo hodně. Nejdrsnější nabídka, co jsem tady v Canmore zažila, kdy landlord absolutně nechtěl slyšet o jakémkoliv snížení byl 1bed/1bath, unfurnished, utilities NOT included za $3500 plus placený parking spot.‘‘
- ,,Většina pokojů ve sdílených housech/cond nejde pod $1200 (někdy jsou utilities included, většinou ale ne)‘‘
- ,,Bez staff accommodation je v Banffu sehnat solidní bydlení opravdu těžké.‘‘
- „Beru jako štěstí, že jsem našla relativně rozumně naceněné bydlení, které jsem nemusela v průběhu roku opouštět. Hodně mých kamarádů v Canmore muselo hledat nové bydlení před začátkem letní sezóny, protože jejich původní byty výrazně zdražily nájem.“
- „Najomne je drahe a za rok neskutocne vzrastlo. Zaroven treba ratat s extra nakladmi ako elektrina, internet a pod.“
- „Ideální je se přistěhovat do sdíleného bytu, kde už někdo bydlí nejakou dobu (ideál nastěhování před covidem) pak je ta částka přijatelná. Ve stejném baráku pak má člověk za nové bydlení (nová nájemní smlouva v DT ve Vancouveru) klidně i dvojnásobek za to samé bydlení.“
- “ Po celou dobu žiji v Canmore, začala jsem na staff acom přes vlastní byt se spolubydlící, zpět na staf acomm a pak zase do sdíleného bydlení v domě. Ceny jsou různé ale konkrétně tady v Bow valley jsou nájmy velmi vysoké a neúměrné nabídce.“
- „Calgary tam zalezi na lokalite ale da se najit neco za rozumnou cenu. Banff/Canmore/Jasper pokud tam nemate staff accommodation tak zaplatite celkem palku a rekl bych ze budete muset mit 2 prace pokud si chcete uzit kanadu jako takovou.“
Ceny a typ bydlení – Britská Kolumbie
- „Bydlíme momentálně v North Delta cca 30 km od Vancouveru a to platíme $900/month, ovšem ve Vancouveru se nájem za garsonku pohybuje $1800-$3000/month.“
- „V roce 2021 Burnaby,BC 2 pokoje- byt, cca 2200$, 2022 Chilliwack barák 4 pokojový a zahrada 2100$, momentálně barák 3 pokojový 5ac mortgage 2700$ v Quesnel.“
- „Ve Victorii jsme začali v 1 bed za $800 (2020) na $1300 za půl roku a po odstěhování (2022) se byt nabízel za $1800. Myslím že o moc výš už ale nešel. V NS byly ceny poloviční, ale poptávka silně převážila nabídku, takže i tady v malých městech se ceny dostávají na $1300+. S násobně vyššími cenami utilities a skoro poloviční mzdou oproti BC. Albertu, nebo prérie obecně, pořád vnímám jako affordable.“
- „Jsme na ostrově ve Victorii, zatím jsme se nastěhovali.. V rámci ostrova jsou nájmu více méně velmi podobné, jen na severu jsou o něco nižší, ale vzhledem k tomu, kolik lidí se stěhuje z jihu na sever, tam ty ceny taky stoupají..“
- „Squamish se stal jedním z nejdražších míst v Kanadě i přesto, že mimo outdoor tu není moc možností, co dělat. Nájemné jde neskutečně nahoru. Bydlení pro pár ve spolubydlení většinou přesahuje 2000 CAD, často není ani vlastní koupelna. Ceny ubytování šly ale nahoru všude, zatímco mzdy stagnují.“
- „My jsme měli brutální štěstí, většina bydlení v Abbotsfordu, kde bydlíme, se pro dva pohybovala 1250 a výš (bez utilities).“
- “ Bydlím ve sdilenem bytě a spím ve sdilenem pokoji v North Vancouveru za 800 dolarů na měsíc. Taková cena se v North Vancouveru jen tak nenajde. Plánuji se stěhovat do nového taky v North vanu, ale bojím se, že samotný pokoj min jak za 1200 neseženu.“
- „Ve Vancouveru strašné ceny, nyní mám staff accom za 300/měsíc.“
- „Bydlela jsem pres rok v North Vancouveru, ktery je spolecne s DT a West Vancouver povazovan za nejdrazsi lokalitu a s tim souhlasim. Momentalne jsem uz par mesicu v East Vancoveru (20min od DT) a jelikoz se za dobu co tu jsem (1,5roku) najmy jeste zvedly, nevnimam vyrazny rozdil mezi temito lokalitami. Samozrejme zalezi na velikosti a konkretni adrese v te dane mestske casti.“
- „Za rok a pol, co som vo Vancouvri som zaznamenala 20-30% narast cien najmov…porovnat oblasti neviem, nakolko cely cas byvam v jednej oblasti.“
- “ Absolutně crazy, landlordři zkouší napálit ceny ale bohuzel je tolik zajemcu, ze stejne na ty silene podminky nekdo pristoupí. Např sharehouse kde je az 6 pokoju, ktere se pronajimaji, kazdy pokoj okolo $2500, tzn ze Landlord ma $15000 za mesic za polorozpadly stary barak. My jsme meli obrovske stesti, poznali jsme lidi, kteri nam pronajali cely novy byteček za stejne penize jako nekdo mel sdileny pokoj.“
- „East Vancouver, Burnaby obecně levnější ale pořad super dostupnost a infrastruktura. Opravdu záleží na štěstí, první (4/2022, $1500, Brodway/Rupert) i druhy (2/2024, $1950, Hastings/Springer) byt 2bd+1ba, ani jsme nehledali dlouho, do 14 dni. V druhem případě nám asi hodně pomohlo, ze jsme byli stabilní, 2roky ve stejném zaměstnání a pozice – structual designer a manazer kavárny. Dobry vibe s majiteli. Ale je to fakt o štěstí, protože ceny jsou teď opravdu vysoko, plus hledat v “zime” listopad-březen je nejlepší. Bydlení v novych highrise je raketa.“
- „Celkové najmy šli nahoru. Ještě před par lety by jste dokázali najít levnější ubytování dal od oblíbených lokalit ( downtown, kits, North) – myslím Marpole, Richmond, etc . Ale momentálně jsou najmy všude vysoké. Před 5 lety se dal ještě pokoj sehnat za 700-1000$, teď se pokoj pohybuje od 900$ a výš. Je hrozny přetlak na jakýkoliv podnájem. A co se týká Sea to Sky, tak před par lety squamish byl takova vesnice, kde se dalo sehnat levné ubytování. Teď už ma najmy stejně drahé jak Vancouver nebo Whistler.“
- „Do whistleru jsem hledala bydlení s pesanem asi 3,5 měsíce a našla ho týden před odletem. Pak se ukázalo že moje landlordka je šílená ženská tak jsem rozhodla přesunout do Vancouveru, kde jsem našla bydlení během jednoho dne. S prací je to obráceně.“
- „Před 3 lety se nájemné dalo najít za rozumnou cenu, ovšem v současné době je absolutně nemyslitelné změnit bydlení. V porovnání se starými cenami je to mnohdy o $1500 i více dražší nájemné za stejný typ bydlení. Vancouver.“
Dopady housing crisis a jak je respondenti vnímají?
Otázka: Vnímáte dopady Housing crisis v Kanadě na váš životní standard a finanční stabilitu v Kanadě? Jak se dopady projevují? – Řada respondentů také odpověděla, že situaci zatím nevnímají – níže pak uvádíme ty, kteří se více rozepsali.
- „Rádi bychom zůstali déle, ale z důvodu nedostatku volných ubytovacích jednotek se chceme vrátit do ČR. Bydlíme v basementu, který je nevyhovující ale přestěhovat se není kam a když je, tak ti několikanásobně převyšuje naše finanční možnosti.“
- „V Banffu jsou náklady opravdu vysoké, ale i kdyz je člověk ochoten ty peníze za bydlení dát, tak nabídek není dostatek. A často, když už se něco najde, tak je bydlení tak špatné, že neodpovídá ceně. Velký počet spolubydlících, nepořádek, landlordové, kterým jde jen o ten výdělek, ale o komfort nájemníků už tolik ne.“
- „Rozhodně bylo těžké šetřit peníze, protože většina výdělku šla do nájmu. Kamarádi se pořád stěhují z místa na místo, protože hledají něco levnějšího. Když jeden přišel o práci, zase se museli stěhovat atd.“
- „Urcite si tu muzu doprat o neco mene nez jsem byla zvykla doma ale zase se tu daji penize vydelat mnoha zpusoby, musi se jen chtit. Prodluzovani viz a poplatky s tim spojene jsou obrovsky (nemluvim o RO agenture). Ale jakmile se to povede, konecne zacnete byt v plusu a uzivat si vse co tahle uzasna priroda a multikulturni mesto nabizi. Takze doporucuju prijet s vetsi financni rezervou.“
- „Naštěstí ne. Protože oba byty se nám podařilo najít za slušný nájem. Ikdyz v druhem bytě platíme více, je to pořad dost po průměrem, a naklady na bydlení jsou v současnosti pořad do 25 % platu.“
- „Rozhodně ano. Život v Canmore je určitě finančně náročnější, nicméně zase bližší dostupnost k horám, vše má své pro a proti. Pokud člověk nepracuje v hospitality, kde má přístup k výdělku z tipů, musí se hodně ohánět, aby to zvládal. Samozřejmě výhodou je, když je tu člověk v páru, to se to pak všechno finančně zvládá lépe. Singles to maj mnohem těžší, no haha…“
- „Náklady na bydlení jsou určitě největší položka která se musí každý měsíc zaplatit. Není to něco co by mě vyloženě ovlivňovalo ale dovedu si představit, že pokud by byla slow season a hodin v práci bych po delší dobu neměla tolik kolik jsem zvyklá asi by to mohl být problém.“
- „Přemýšlím jestli nebudeme muset opustit BC pokud nám vypovi smlouvu.“
- „Návštevy food banky jsou nutností, je levnější si koupit pivo a vypit ho doma než jít do hospody.“
- „V Banffu jsou naklady opravdu vysoke, ale i kdyz je clovek ochotny ty penize za bydleni dat, tak nabidek neni dostatek. A casto, kdyz uz se neco najde, tak je bydleni tak spatne, ze neodpovida cene. Velky pocet spolubydlicich, neporadek, landlordove, kterym jde jen o ten vydelek, ale o komfort najemniku uz tolik ne.“
- „Člověk by chtěl cestovat, když teda Working holiday, ale na to finance nezbývají.“
- „Je to jeden z největších výdajů, hned po daních, ale když se člověk snaží tak to nevnímám jako veliký problém.“
- „Ano, člověk musí snížit nároky oproti ČR především v kvalitě bydlení.“
- “ Obrovsky. Už je to neunosne a opravdu nekteri lidi jsou mermomoci v Kanade, za cenu toho, ze veskera vyplata jde na najem. Bullshit.“
- „Nejenom, že je velmi nákladné, ale i dost nestabilní, znám lidi co byli vyhozeni za pár dnů ze dne na den, jelikož si to majitel domu rozmyslel a i po letech tady hledají a každý rok je to horší a horší. Je malá nabídka a dává se víc přednost jednotlivcům, na kratší dobu a i nehorázně se zvyšuje nájemné díky nedostatku. Za mini pokoj, pomalu nezaříděný jen postel ale někdy ani to, v domě i kde je 8 lidí i s dětmi, s jednou sdílenou koupelnou a ostatním si lidi dokážou říct pro jednu osobu okolo1400 CAD a to za mě je šílené. Člověk si musí hledat další práci anebo mít dopředu velmi našetřeno a volit co si nakoupí a zda bude mít i na koupi auta atd. Dále i na začátku pokud nemá práci zaříděnou předem, teprve přijel do Kanady, tak dají přednost lidem co ji už mají, ale nejlépe s hodnocením z předchozího spolubydlení od spolubydlících, to je též podmínkou. Takže začátky jsou téžké. Já ji měla zařízenou, ale staff accommodation bylo plné.“
- „Ano, za stejny byt kde jsem se platilo cca 1500-1800 nyni 2500 a vys.“
- „Je to drahé ale hlavně ve větších městech. Není ovšem důvod tam bydlet – práce je dost všude a ceny bydlení v menších městech jsou o dost menší. Je to volba lidi co jedou do Kanady že museji/chtějí být za každou cenu ve velkých městech a zivorit.“
- „Na moj nie ale na mojich znamch a priateloch vidim ze maju velky problem.“
- „Ano, na SK som mohla byvat v pohode sama a este aj usetrit. Pri najomnom v Kanade a ostatnych nakladoch mi moc na „zabavu“ nesoztane.“
- „Ano, zejména v BC je to opravdu šílené. Dávat polovinu platu za bydlení a potřeba mít k full time práci i part time mi nepříjde nic dlouhodobě udržitelného.“
- „Rozhodně ano. Pořád se to dá zvládat, ale 600 dolarů měsícně navíc jde znát a ceny se v Calgary stále navyšují, takže v listopadu očekáváme další zvýšení nájmu.
- „Rozhodně bylo těžké šetřit peníze, protože většina výdělku šla do nájmu. Kamarádi se pořád stěhují z místa na místo, protože hledají něco levnějšího. Když jeden přišel o práci, zase se museli stěhovat atd..“
- „Urcite pocituji dopad a to financni. Vzhledem k vysi najemneho je pro me tezsi si davat mesicne na stranu penize, protoze na jidle nesetrim. Kupuji kvalitni potraviny.“
- „Zatím se neprojevují, měli jsme štěstí na bydlení. Teď by bylo asi o dost horší sehnat bydlení.“
- „Život ve Ski resortu je rozhodně dražší, ale když koukám na ostatní lokality tak to bohužel není o moc lepší.“
- „Ano, najem je velmi drahy a oproti minulosti tvori mnohem vetsi cast mesicnich vydaju, z vyplat moc nenasetrima, slozite se prestehovat vzhledem k nedostatku nabidek, musime bydlet v horsi ctvrti. Nicmene jsme z tech stastejsich, protoze mame velmi slusneho pronajimatele, ktery se o vse stara, platime nizsi najem oproti prumeru v okoli.“
- „Ano. Měla jsem štěstí, ze jsem našla byt přes známou a mám docela únosny Najem. Neumím si představit, ze bych se stěhovala jinam. Sama bych nezaplatila byt, co se pohybují od 2500$ a víš. Navíc potraviny jsou drahé a služby jsou drahé. Víc jak polovina platu jde na Najem. Do par let se plánuji stěhovat z Kanady protože už to není únosné. Od dubna se zavádí nová daň, která se zase odrazí na zdražení úplně všeho.“
- „Úplně ne – měla jsem nějaký finanční limit, který jsem s nájmem nechtěla překročit a radši případně strávit WH jinde… „
- „Na nás ne, my fakt máme štěstí a máme bydlení levné (ale taky máme štěstí na práci, nemít přítel tak dobrou práci tak jsme taky na tom podstatně hůř a ovlivňovalo by nás to hodně) a dobré ale lidi okolo všichni co tu bydlí tu trpí. Dostávají se do dluhů nebo o bydlení přicházejí (i běžní Kanaďané) a najít to bydlení je celkem peklo. Natož pokud třeba někdo hledá i pro psa, tak to je téměř nemožné.“
- „Zatím asi úplně ne, ale momentálně hledáme bydlení v Canmore a to bude opravdu velký problém.“
- „Ano, stěhuji se kvůli zdražování ve Vancouveru na Vancouver island, Nanaimo“
- „Jsme tu chvilku, takže zatím moc ne. Ale rozhodně to spolkne jednu celou výplatu, což je prostě šílený.“
- “ Spíš ne, ale ovlivňuje to moje rozhodování, kam se přestěhovat. Pro mě jsou to teď spíš ceny energií, ale to si člověk může trochu ovlivnit sám.“
- „Na můj určitě ne víc, než mají dopad ostatní položky rozpočtu. Drahým nájmům/nemovitostem se dá ještě uniknout stěhováním, což zrovna děláme. Slýcham ale o hodně lidech co mají problém najít bydleni kdekoliv, výhradně kvůli zvířatům a prakticky neexistujícím nabídkám pro ně.“
- „Mizerne bydleni za velke penize, ja mel stesti a sehnal jsem bydleni pres kamarada, ty ceny jake jsou dnes jsou neskutecne a asi bych se odstehoval z whistleru nez to platit.“
- “ Zatím jsme to nijak nepocítili“
Co byste ostatním doporučili?
Otázka: Pokud byste s námi chtěli sdílet zkušenosti v oblasti hledání bydlení, jaké to jsou?
- „Všem dalším lidem, kteří se rozhodnou vycestovat do Kanady bych doporučil hlavně velkou finanční rezervu do začátku. 6000 dollarů minimálně. Ano, bude to hodně lítat a pocit, že nemáte příjem a platíte kanadské airbnb, ubery, jídlo, auto, pojistku na auto, první nájem, kauci atd. je opravdu nepříjemný a dostane do nepohody i velmi klidné povahy. Nicméně to všechno za to stojí! A teď na to vzpomínáme jako na největší zkušenost, kterou jsme v Kanadě zažili.“
- „Za mě je důležité jednat rychle a obepsat a obvolat, co se dá. Napsat do místních skupin na fb, vyčerpat možnosti. Vždycky se představit a uvést něco o sobě. A nečekat, že když napíšu na tři inzeráty, že to bude stačit. Pomůže mít už sjednanou práci.“
- „Vždycky si hledat zaměstnání se staff accommodation. Minimálně do začátku, než si člověk udělá kontakty.“
- „Neposílat peníze předem, dávat pozor na craigslist scamy, podepisovat smlouvu s majitelem, zjistit si jaké jsou pravidla pro výši depozitu a zvyšování nájemného, jaké máte práva a povinnosti jako nájemce.“
- „Najít dobré bydlení stojí spoustu času. Upřímně vlastně celých 3.5 roku v Canmore hledám něco, co mě nesedře z kůže a zároveň mi bude domovem (a to jsem snad konečně našla 🙌🖤). Pokud má člověk kontakty, tak je na tom samozřejmě lépe. Další rozdíl je v tom, že spousta Čechů sem jede třeba jen na sezónu, takže k hledání bydlení má trochu jiný přístup než já, která si hledá dlouhodobý pronájem (pokojů ve sdíleném housu/condu je tu hodně a když člověk zareaguje v prvních chvílích, kdy inzerce vyšla, je stále šance, že to vyjde, nicméně taky záleží na sympatiích, right…). Každé moje stěhování bylo způsobeno buď prodejem housu, ve kterým jsem bydlela a nový Landlord navýšil nájem o nesmyslnou částku za dané bydlení, nebo se Landlord chtěl nastěhovat zpět…a pokaždé jsem měla trable najít ubytování – většinou jsem měla 7-14 dní do vystěhování a stále žádná střecha nad hlavou 🙈. Momentálně se stěhuji do walk in suite (finally žádné sdílené bydlení 🙌!), toto ubytování jsem nehledala, ubytování jsem měla, ale vykoukl na mě post, tak jsem zareagovala a klaplo to! Nicméně nemít fajn landlorda, který nemá problém s tím that I’m breaking the lease, udělat tenhle krok bych nemohla. Neměla jsem šanci dát delší notice než bylo 2.5 týdne (děsná rychlo akce to byla 🙈😅), jiný Landlord by mě poslal někam a nevrátil mi deposit or something, ale díky němu jsem schopná odstěhovat se a vše finančně zvládnout. A ještě jedna věc, spoustu lidí to tady neřeší, ale pak taky čučí…vždy před zaplacením damage depositu, mějte podepsaný lease. Papír, co Vám řekne, že máte dané místo secured. Nikdy nikomu neposílat peníze bez podpisu 🙈. „
- „Konkrétně neúměrně nastavená nabídka poptávka. Cena za bydlení téměř nikdy neodpovídá tomu co je nabízeno, mnohdy jediné co lze najít je single room v domě kde všechny ostatní prostory včetně koupelny jsou sdílené s dalšími 4 lidmi, za 1400 cad + energie.
K tomu velmi striktní podmínky jak v takovém bydlení fungovat a co je a není dovoleno. Velmi mnoho scamu a falešných nabídek. A bohužel i realita toho, že když už člověk bydlí v něčem přijatelném, v poslední době jsem slyšela a viděla mnoho poptávek po bydlení z důvodu, že majitel se rozhodl dům nebo byt prodat a dal nájemníkům 1 nebo 2 na vystěhování.“ - „Bydlení jsem vzdala, žiju v autě, přes zimu dělám housesitting, jinak bych asi v umrzla.“
- „Co nejvíc se snažit hledat dopředu na skupinách (českých), alespoň do začátku nějaký sublet.. co nejdřív najít práci, tu nejlip zkusit najít už předem – to mně se nepodařilo a všechno to pak zpomaluje a penízky se kutálejí.“
- „Tyjo asi bych doporučila hledat rovnou s někým a sdilela náklady je to mnohem snazší.“
- „Banff bych si asi trikrat rozmyslela, pripadne prijela mimo sezonu a hledala uz dopredu na internetu. Nejlepe se ovsem hleda pres zname, tak to tu je.“
- „Vybírání si spolubydlících podle toho jestli chodí na hikes nebo ne. Nedostatečně aktivní členové si v Canmore najdou bydlení jen těžko. Xy je zmiňováno, že pokud nemáte v oblibě hikes, camping, skiing tak nebudete dobrý fit. Prakticky musíte lhát o všem, aby jste měli šanci.“
- „Nejlip se shání bydlení přes kámoše, jinak je to dost nekonečný a často ani nikdo neodpoví na email ani na telefon.“
- „Banff – situace s bydlením je složitá a byty jsu drahé, nicméně oproti Whistleru je to stále pohádka. Ceny za bydlení jsou tu dvojnásobné a musíte žít ve sdíleném pokoji jinak nemáte absolutní šanci. Ve Whistleru se během zimní sezóny nedá najít doslova nic, musíte si příjezd dobře naplánovat a být tu mezi sezónama“
- „Na první 2-4 týdny objednat airbnb nebo něco sehnat mezi krajany, aby měl člověk kde složit hlavu. Co nejdřív sehnat job a chodit na prohlídky ubytování, jak to jen jde. Nemám ale zkušenost se sdíleným ubytováním, máme pronajaté horní patro domu, měli jsme kliku, že majitelé nám věřili, ačkoli manžel ještě neměl práci. Což je dost výjimka, drtivá většina chce, aby měl člověk už práci, alespoň u nemovitostí, které jsme hledali my jako rodina, jsme tu ve složení dve dospělí, dvě děti a jeden irský vlkodav. Pokud jedete se zvířetem, tak to chce mít alespoň na měsíc sehnaného něco provizorního, protože zvíře tu do nájmu není vůbec v oblibě. V podstatě kvůli psovi nám uteklo hodně domů, které byly v lepší lokalitě a kondici. A je to naprosto běžný, že psa do nájmu nikod nevezme. Setkala jsem se i s paní, která byla nadšená, že bychom se jí v domě postarali i o zahradu a údržbu domu, tvrdila, že pes není problém, pak zjistila, jak velkého psa máme a velmi rychle vycouvala a vymlouvala se, proč to najednou nejde. Takže určitě mít něco předem z ČR/SK domluveného alespoň na pár dní nebi týdnu a pak hledat, hledat, hledat. A hlavně to nevzdává.“
- „Pokud chcete do Canmore nebo Banffu, určitě to stojí za to, je tu nádherně, ale cena bydlení je obrovská, budete hledat 2 měsíce a bez známosti jste skoro bez šance.“
- „Je to hodně o štěstí, důležitý je to nevzdávat. Často se tu nabízí ubytko z měsíce na měsíc, takže je celkem náročný hledat dopředu. Bacha na scamy, je jich tu požehnaně. Na začátek si doporučuju najít jen sublet a hledat až na místě. Fotky a videa zkreslují, navíc se podíváte i jaká je to lokalita, případně jací jsou spolubydlící. A hlavu vzhůru! Najít ubytko je sice sakra náročný, ale ne úplně nemožný. GL! 💪🏼“
- „Šel jsem bydlet do sdileneho pokoje s jedním absolutně cizím Čechem. Bydlení je v North Vancouver v krásné lokalitě v krásném domě se super landlordy a platím 800 dolarů. Byt je sice temný protože je v suterénu, ale je moderně vybaven a čistý. Šel jsem hlavně za tou nízkou cenou a nečekal jsem, že můj neznámí spolubydlící ve stejném pokoji bude i můj budouci dobrý kamarád. Takže po roce bydlení chceme hledat nějaké nove bydlení opět v North vanu.“
- „Vzdycky si hledat zamestnani se stuff accomodation. Minimalne do zacatku, nez si clovek udela kontakty.“
- „Být připravený na dlouhé hledání, mít dostatečnou finanční rezervu, nebát se říct o pomoc. My jsme se za rok, co jsme v Kanadě stěhovali 4x. Po příletu jsme měsíc bydleli v airbnb, potom v basementu u kamarádů a až po tom nám vyšel pronájem. Důležitý je říct, že jsme to měli těžší v tom, že jsme přiletěli s kočkou.“
- „Pokud máte trochu času neskončit hned po první nabídce.“
- „Myslím ze v ne tak známých městech jako je npr. Banff a Canmore není takový problém sehnat bydleni ani práci.“
- „Je to loterie, pokud to bydlení člověk najde u někoho jiného než u přátel nebo známých.“
- „Nejlepsi je hledat pres zname/kamarady, skupiny na facebooku. Kijiji a podobne weby se nam neosvedcily.“
- „Čerpat info od našinců – takže všemožné fb skupiny Češi a Slováci v …..“
- „Dát si pozor na scamy, vím od kamarádky, vše co se jeví až moc dobře nebude zřejmě pravda“
- „Je dobre vyuzivat FB skupinu a Craigslist, tam se da sehnat bydleni vzdy alespon na rozkoukani a pak i na delsi dobu nez nutnosti platit realitky. A taky je super tu mit kamarady, ti vzdycky pomuzou.“
- „Dávejte si opravdu pozor na podvody, bydlení ve Vanu pokud chcete bydlet v garsonce je opravdu nákladné musíte mít dobře placenou práci aby jste se tady uživili“
- „Žiji v malém městě na severu Rockies a výše nájmu je tu přijatelná (za 1000-1500 jde pronajmout celý dům – nesdílený). Ovšem nabídek je tu opravdu málo, a pokud se nějaká najde, je hned pryč. Spousta lidí sem přijde za prací, jelikož platové podmínky jsou tu dobré, potřebují si tu udržet kvalitní pracovníky, takže platí dobře. Bohužel to často ztroskotá na tom, že si lidé nenajdou bydlení.“
- “ Vykašlat se na profláklé místa. Objevovat Albertu, British Colombia je opravdu drahá. Mít velkou finanční rezervu. Dávat bacha na scamy, jsou všude.“
- „Rada bych rekla narovinu ze jsem mela 2x ABSOLUTNE strasnou zkusenost s bydlenim a to s vlastnimi lidmi. Kdyz jsem sem prijela poprve mela jsem domluvene bydleni pres slecnu z ceska, ktera mi lhala, ve vsem. Ve zkratce jsem bydlela za 1000 dolaru na zemi v kuchyni 🙂 Druha zkusenost byla s Cechem ktery mi nabidl garsonku protoze bydli v Kelowne. Pote co jsem se nastehovala jsem se dozvedela ze nebyl opravnen byt pronajimat ale uvedl me jako svoji pritelkyni tudiz mu to schavalili. Takze v den nastehovani jsem se nestacila divit, ze jsem pritelkyne. Meli jsme dohodu ze kdyz prijede treba na vikend da mi dopredu vedet. Daval nejakou dobu a pak si zacal delat co chtel, proste se v byte najednou ukazal ve 3 rano a nic mi nerekl. Samozrejme ze to pro me nefungovalo takze jsme se rozloucili. Rada bych timto naznacila, ze mam dobre zkusenosti s bydlenim v Kanade ale nemam absolutne dobre zkusenosti s bydlenim s Cechama.. Smutne ale pravda! Sorry za spam!“
- „Nie je to moja skusenost, ale mam znamych ktori sa nechali nachytat nejakemu scammerovi. Nikdy neposielajte peniaze dopredu, urcite si chodte miesto osobne pozriet alebo aspon dohodnite online live prehliadku.“
- „Spomínaná komunikácia z druhej strany nulová, odporúčania na začiatku nikto nemá a to tiež vnímam ako problém….“
- „Je těžké najít kvalitní ubytování. A když člověk něco najde je dalších 200 lidi, kteří mají taky zájem. Doporučuji fb skupinu cechoslovaku kde lidi maj aspoň trochu jistotu, ze vás někdo nepodvede.“
- „Bacha na Scamy, nic neposílat předem. Pořádně si proklepnout majitele.“
- “ Na Facebooku (Market place) a různých inzercích na internetu jsou často nabídky, které už ani nejsou aktuální a bydlení už je obsazeno, takže to vytváří pocit, že je tu větší nabídka bydlení, než jaká je opravdu realita. Určitě je potřeba být v hledání hodně aktivní, psát e-maily popřípadě na nabídku rovnou zavolat a dostat se na listinu zájemců co nejrychleji. V tom nejlepším případě být tady v Calgary, domluvit si schůzku a co nejdřív tam přímo zajet a po prohlídce ideálně potvrdit podepsání smlouvy (pokud se vám bydlení zamlouvá)“
- „Urcite byt trpelivy, a hledat furt hlavne volat, a obchazet to osobne ,protoze Landlord je radsi kdyz ty lidi vidi.“
- „Nejlépe hledat přes známé. Pro nově příchozí jednotlivce doporucuji praci se staff accommodation.“
Závěrem k housing crisis v Kanadě
Celkově je situace ohledně bydlení v Kanadě obtížná, což je způsobeno nedostatkem nabídky a vysokými náklady. Mnoho lidí se potýká s vysokými nájemnými a nedostatkem dostupných možností. V mnoha případech jsou náklady na bydlení vyšší než příjmy domácností, což způsobuje finanční potíže. Tento problém ovlivňuje mnoho oblastí Kanady, včetně měst jako Banff a Canmore, kde nedostatek bydlení vážně ovlivňuje trh. Města jako Banff a Canmore se snaží řešit tuto situaci pomocí plánů na zvýšení dostupnosti bydlení a podpory vyšší hustoty bydlení.
Hledání vhodného bydlení je obecně často obtížné a časově náročné. Mnoho lidí se spoléhá na online platformy a sociální sítě, aby našli vhodné bydlení, přičemž vyšší část z nich preferuje sdílené bydlení v domech, garsonky nebo větší byty.
Aby se lidé v Kanadě lépe vyrovnali s bytovou krizí, doporučuje se mít dostatečnou vyšší finanční rezervu, aktivně hledat možnosti bydlení a být obezřetný vůči podvodným inzerátům a scamům. Důležité je také jednat rychle a využívat všechny dostupné zdroje, včetně místních skupin na sociálních sítích. Za zkoušku stojí i zvážení méně obvyklých destinací jako ja Newfoundland nebo Nova Scotia, kde by situace s bydlením mohla být o něco snazší.