Hokej je v Kanadě od nepaměti sportem číslo jedna co se týče oblíbenosti. Jinak tomu není ani ve Vancouveru, kde místní klub Vancouver Canucks bruslí v NHL už od roku 1970.
Na hokejová utkání Canucks jsem se během svého pobytu v Kanadě vydala hned několikrát. Ráda se podělím o své zkušenosti a zážitky, řekneme si jak a za kolik koupit na utkání lístek, jak se na utkání dopravit a porovnáme celkový zážitek s českou Extraligou.
Klub a aréna Canucks
Canucks se připojili k severoamerické hokejové lize (NHL) v roce 1970. Historie však sahá mnohem dál, a to až do roku 1911, v té době pod názvem Vancouver Millionaires. Klub prošel několika změnami identit i lig, až konečně v roce 1970 byl připojen k NHL pod názvem Canucks, který je používán dodnes.
A co vlastně znamená slovo „Canucks“? V angličtině jde o slangové označení pro Kanaďany.
Tým hrál třikrát finále Stanley Cupu, ani jednou se mu však bohužel nepodařilo zvítězit. Je to tak jeden ze dvou týmů (s Buffalo Sabres), kteří nejdéle nevyhráli Stanley Cup v historii soutěže. Canucks tudíž na svou výhru Stanley Cupu stále čekají.
Rogers Arena Vancouver Canucks
Rogers Arena (dříve General Motors Place) je domovem Canucks již od roku 1995. Hala má kapacitu 18 910 diváků pro hokejová utkání, což je o trochu více v porovnání s O2 arénou v Praze, kde je kapacita 17 413. Zároveň je multifunkční, pořádají se zde proto i koncerty či jiné kulturní a společenské akce. V aréně se také konaly zápasy během zimních olympijských her v roce 2010 a po dobu her byla přejmenována na Canada Hockey Place.
V historii Vancouver Canucks dokonce působila celá řada českých hokejistů, kteří zanechali v klubu svou stopu. Mezi nejvýznamnější patří Ivan Hlinka, legenda českého hokeje, která nejen hrála za Canucks, ale také je trénovala, také Jiří Bubla, Petr Nedvěd, Jiří Šlégr, Josef Beránek, Radim Vrbata, a současný obránce Filip Hronek, který je stabilní součástí aktuální sestavy Canucks.
Jak se dostat do Rogers Arena
Jako nejrychlejší způsob doporučuji rozhodně městskou hromadnou dopravu. V blízkosti arény je zastávka Stadium-Chinatown, na kterou se dostanete linkou SkyTrain Expo Line. Pokud budete chtít dorazit autobusem, využijte spoje 14, 22, 4, R5, 23, 50, 5, 6, N15, N24 a 257.
Pokud vyrazíte autem, parkování může být trochu náročné, jelikož parkoviště u stadionu jsou často přetížená. Cena parkování v okolí stadionu se pohybuje zhruba od 10 CAD do 30 CAD. Počet míst je velmi omezený, ale okolí poskytuje mnoho různých ulic a parkovišť pro zaparkování. Před akcí proto doražte raději dostatečně včas.
Rogers Arena má sice vlastní podzemní parkování, ale během zápasů Canucks bohužel parkoviště není otevřeno pro veřejnost, avšak omezený počet míst pro osoby se zdravotním postižením je k dispozici na základě rezervace přes Ticketmaster.
Nákup a cena vstupenek na utkání
Cena lístků se liší zápas od zápasu a závisí na několika faktorech. Záleží totiž na termínu zápasu, místu k sezení, atraktivitě soupeře a fázi sezóny. Obvykle očekávejte vyšší destíky dolarů až stovky dolarů.
Zápasy s populárními nebo silnými týmy mají obvykle vyšší cenu, stejně tak lepší výhled a zápasy play-off znamenají, že si připlatíte. Dynamický ceník se dokonce může měnit v závislosti na aktuální poptávce.
Možnosti koupě vstupenek jsou aktuálně dvě:
Online nákup vstupenek
Oficiální cestou je možné vstupenky pořídit na stránkách Ticketmaster. Jelikož v této sezóně 2024/25 jsou Canucks poměrně úspěšní, jsou lístky na jejich zápasy viditelně dražší, a to i na ta “nejhorší” místa.
Dáme si příklad – v únoru 2025 proběhnou dva domácí zápasy Canucks, nejprve s Colorado Avalanche a potom s Toronto Maple Leafs. V době, kdy byl článek psán (prosinec 2024) stojí nejlevnější lístky na Colorado okolo 108 CAD (včetně všech poplatků), nejlevnější lístky na Toronto stojí 241 CAD.
Kromě toho existuje také možnost zakoupit lístky za nižší cenu, ale je tu samozřejmě nějaké riziko. Většinou se tu prodávají lístky od lidí, kteří je například dostali bezplatně v práci. Pro nákup levnějších vstupenek jsme dostali doporučení na tyto aplikace: Fansfirst, Tickpick, Gametime, Seatgeek, StubHub nebo Vivid Seats. Dejte si ale pozor na spolehlivost prodejce.
Nákup vstupenek na místě
Vstupenky můžete zakoupit přímo na pokladně hokejové arény, kde se zápas koná. Tato varianta je sice spolehlivá, ale lístky mohou být na některé zápasy již vyprodané.
Pokud jste flexibilní a ochotní riskovat, můžete se pokusit získat lístek od jednotlivců přímo před arénou. Na velkých sportovních akcích je obvyklé, že se najdou lidé, kteří lístky nabízejí – buď se chtějí zbavit nevyužitých vstupenek, nebo na nich vydělat.
Rozdělení Rogers Areny Vancouver Canucks
Aréna je rozdělena na dvě části – dolní a horní prstenec.
V dolním prstenci jste blíže k ledu a k dění, což se odráží v ceně lístků, které jsou zde vyšší.
Horní prstenec je cenově dostupnější, někdy až o polovinu levnější než dolní sektory. I přesto zde máte skvělý výhled na celou plochu a atmosféra zůstává stejně elektrizující. Horní část je ideální volbou pro ty, kteří hledají dobrý poměr ceny a zážitku.
Kdy lístky koupit?
Nejlepší je koupit lístky přibližně měsíc před zápasem, abyste si zajistili místo, o které máte zájem za rozumnou cenu. Pokud jde o zápas s velmi atraktivním soupeřem nebo play-off, může být obtížné lístky sehnat – bývají rychle vyprodané.
Odlišný region v mobilu
V případě Ticketmasteru nejsou lístky v papírové nebo PDF podobě – jsou uložené pouze pod uživatelským účtem v aplikaci Ticketmaster. Vstupenky následně uplatníte pomocí technologie NFC, což je něco podobného jako platba kartou mobilním telefonem (např. Apple Pay). U vstupu tudíž předložíte vstupenku v mobilu.
Abyste si však mohli aplikaci Ticketmaster stáhnout a lístek použít při vstupu, musíte mít v mobilu nastavený kanadský region v obchodě s aplikacemi (například App Store nebo Google Play).
Je pozor, změna regionu ale nemusí být tak jednoduchá, když využíváte předplatné některých služeb, které musíte nejprve ukončit, a až poté region změnit.
Vstup do arény, utkání, atmosféra
Na zápas doporučuji přijít s dostatečným předstihem, alespoň 30 minut před úvodním vhazováním. Díky tomu si užijete nejen samotný zápas, ale také rozbruslení hráčů a úvodní projekci.
Bezpečnostní kontrola u vstupu probíhá standardně, jako na koncert či jinou sportovní událost – při vstupu projdete turnikety se skenery, budete muset odložit mobil, sundat si pásek a projít rámem detektoru kovů. Platí zákaz vstupu s vlastním jídlem a pitím.
Atmosféra
Atmosféra na stadionu se trochu liší od toho, na co jsme zvyklí v Česku. Nenajdete zde klasický kotel s jednotným fanděním, ale přesto diváci povzbuzují hráče, i když spíše každý individuálně. Nejčastějším pokřikem je „Go Canucks Go“.
Kulisu také výrazně oživuje hype man s přezdívkou Crazy P., který s bubnem v ruce obchází sektor po sektoru a s humorem roztleskává diváky – je to sympaťák a lidmi velmi oblíbený. Jeho snaha se vyplácí a během zápasu dokonce stihne projít celou arénu.
V aréně sice nechybí maskot, ale roztleskávačky tu nečekejte. Zhruba 15 minut před zápasem začíná úchvatná projekce, která zahrnuje videomapping a úvodní video – rozhodně stojí za to být u toho a přijít včas. Na místě můžete mimo jiné zakoupit i merchandise klubu Canucks, jakou je šála či dres.
Občerstvení
Ceny na stadionu se mohou zdát vyšší – za pivo totiž zaplatíte v průměru kolem 10–12 CAD, za limonádu a další nealkoholické nápoje kolem 5–8 CAD. Nabídka jídla je však velmi pestrá, od klasických stadionových hotdogů, nachos a cukrové vaty až po speciality jako hamburgery nebo vegetariánské pokrmy.
Přestávkový program
Během přestávek mezi třetinami probíhají na ledě různé zajímavé aktivity, od soutěží pro fanoušky po zábavné mini-hokejové zápasy dětí a speciální tématická vystoupení (například během oslav Dne Svatého Patrika).
Během zápasu se na kostce promítají vtipná videa nebo záběry z publika, jako „Look-a-like Cam“ nebo „Kiss Cam“, o zábavu je tedy postaráno. Při zahájení každé třetiny se zazní siréna, kterou vždy jeden z vybraných diváků spolu s moderátorem rozezní. Stadion tedy nabízí spoustu zážitků i pro ty, kteří nejsou skalními fanoušky hokeje.
Jak a kde sledovat Canucks online?
Nejen domácí zápasy Canucks můžete zpravidla sledovat online, a to v závislosti na lokalitě, ve které přenos chcete sledovat. Pokud jste v Kanadě, doporučuji službu Sportsnet+, která stojí 19,99 CAD měsíčně (od 6. ledna 2025 stojí 24,99 CAD). Další populární službou je Prime Video.
Pokud máte k dispozici funkční VPN, můžete zápasy sledovat na Nova Sport, případně u sázkové kanceláře Tipsport. Tento způsob je však určen primárně pro fanoušky NHL, kteří žijí v Česku a na zápas vyjeli například během dovolené v Kanadě.