Dali jsme si za cíl zjistit, jak koronavirová opatření ovlivnila pobyt, práci i osobní život Čechů a Slováků v Kanadě. Chceme zmapovat situaci a sdílet výsledky s dalšími, kteří uvažují o cestě do Kanady. Proto jsme vytvořili speciální dotazník, ve kterém jsme požádali Čechy a Slováky, aby popsali své zkušenosti z Kanady během koronavirových opatření.
Bylo to dvacet otázek, které se týkaly pobytu v Kanadě, vízových procesů, práce, cestování i běžného života.
A co všechno jsme zjistili?
Výsledky jsme shrnuly níže, překopírovali vybrané grafy z dotazníku, uvedli procentuelní zastoupení a přidali i konkrétní výpovědi těch, kteří se v dotazníku trochu rozepsali. Věříme, že vám odpovědi pomohou lépe se rozhodnout kdy a jak vyrazit do Kanady. Těm, kteří jsou pro Kanadu rozhodnutí mohou tyto odpovědi pomoci lépe, bezpečněji a radostněji naplánovat svoji zahraniční cestu a pobyt v zemi javorového listu.
Výsledky průzkumu dopadů Covid-19
Dotazník pro Čechy a Slováky, kteří zažili v Kanadě koronavirová opatření vyplnilo 119 respondentů, kterým tímto mnohokrát děkujeme. Vážíme si toho a věříme, že shrnuté poznatky s konkrétními čísly dají velkou přidanou hodnotu a nápovědu všem, kteří uvažují o vycestování do Kanady během velmi zvláštní doby Covid-19. Je třeba vzít v potaz, že nebyla povinnost zodpovědět všechny otázky a některé otázky se také samozřejmě netýkaly všech. U otázek, na které odpovědělo méně než 100 dotazovaných tuto informaci uvedeme, aby nedocházelo ke zkresleným představám.
Pokud jste dotazník nevyplnili a jste aktuálně v Kanadě, neváhejte přidat své odpovědi zde. Výsledky pravidelně aktualizujeme. Děkujeme moc!
86,8% dotazovaných se nacházelo v Kanadě, zatímco 11,6% se už vrátilo do Čech. Za zmínku stojí i 1,7% dotazovaných, kteří byli v době vyplňování dotazníku jinde ve světě.
Základní informace
- Muži: 25,6 %
- Ženy: 74,4 %
Národnost
- Česká: 83,5 %
- Slovenská: 16,5 %
Věková skupina
- 18 – 35 let zastoupeny 79,3 %
- 36 a více let zastoupeny 20,7 %
V rámci jakého programu jsou aktuálně v Kanadě?
- 33,1 % Working Holiday
- 28,9 % Permanent Resident (trvalý pobyt)
- 9,1 % Young Proffessionals
- 5 % LMIA
- 4,1 % Common-law
- 1,7 % Student
V jakém městě aktuálně žijí?
Téměř 55 % všech dotazovaných uvedlo, že žije (či žili v období během Covid-19) ve městě Calgary anebo Vancouver. Canmore, Toronto a Banff jsou další města, která jsou poměrně silně zastoupena v odpovědích.
- 29,8 % Calgary
- 24 % Vancouver
- 12,4 % Canmore
- 9,9 % Toronto
- 8,3 % Banff
- 2,5 % Jasper
- 1,7 % Whistler
Jak dlouho žijí v Kanadě?
Téměř polovina všech respondentů je v Kanadě již více než dva roky. Přibližně čtvrtina z našeho průzkumu jsou ti, kteří pobývají v Kanadě méně než jeden rok a druhá čtvrtina pak méně než dva roky.
Přílet do Kanady v období Covid-19
Jak koronavirová opatření ovlivnila Tvůj přílet do Kanady?
(Otázku zodpovědělo 85 dotazovaných.)
- 29,3 % Musel jsem najít zaměstnavatele, který mi vystaví Job Offer
- 22 % Odletěl/a jsem později kvůli Covid-19 opatřením
- 9,8 % Musel/a jsem žádat o prodloužení POE
- 8,5 % Pozměnil/a jsem plán odletět do Kanady kvůli Covid-19 opatřením
- 4,9 % Odletěl/a jsem dříve kvůli koronavirovým opatřením
- 2,4 % Domluvený zaměstnavatel musel ukončit činnost a nemohl mě sponzorovat dle předchozí domluvy
- 23,1 % Zodpovědělo jinak (Většina těchto odpovídajících v Kanadě již žijí nebo zde byli ještě před pandemií a tudíž se jich otázka netýkala.)
Pokud jsi potřeboval/a Job offer, jak dlouho Ti trvalo najít zaměstnavatele, který Ti ho pro pracovní povolení poskytl?
(Otázku zodpovědělo 34 dotazovaných.)
- 65,6 % odpovídajících uchazečů o WH získalo Job Offer do jednoho měsíce od aktivního hledání
- 9,4 % odpovídajícím uchazečům o WH trvalo získání Job Offeru 1 – 2 měsíce
- 3,1 % odpovídajím uchazečům o WH trvalo získání Job Offeru 2 – 3 měsíce
- 15,6 % odpovídajícím uchazečům o WH trvalo získání Job Offeru 3 – 6 měsíců
- 6,3 % odpovídajícím uchazečům o WH trvalo získání Job Offeru 6 – 12 měsíců
Pobyt v Kanadě a Covid-19
Jak ovlivnila koronavirová opatření délku Tvého pobytu v Kanadě?
(Otázku zodpovědělo 95 dotazovaných.)
- 35,5 % Jsem v Kanadě a chci zůstat delší dobu než jsem plánoval/a
- 32,3 % Jsem v Kanadě a pobyt se mi podařilo prodloužit
- 18,3 % Jsem v Kanadě a pobyt nebudu prodlužovat ani zkracovat
- 9,7 % Jsem zpět v ČR a pobyt v Kanadě jsem nezkracoval/a ani neprodlužoval/a
- 3,2 % Jsem zpět v ČR, ale pobyt v Kanadě jsem si prodloužil/a
- 1,1 % Jsem zpět v ČR, ale pobyt v Kanadě jsem si zkrátil/a
Koronavirová opatření ovlivňují životy Čechů a Slováků různě a velmi individuálně. Podívejte se, že některé oblasti jako je práce někdo vnímá pozitivně a jiní negativně. Jedná se v obou (pozitivních i negativních) případech o téměř identickou procentuální shodu.
Přibližnou shodu vidíme i u vízových procesů a pracovních povolení. Některým Čechům a Slovákům období Covid-19 s jejich vízy a povolením pomohlo, jiným naopak velmi přitížilo.
V oblasti cestování je sice vidět, že lze vnímat negativně i pozitivně, avšak poměr je tu příbližně 80 ku 20. Obdobný poměr můžeme najít i ve sportu.
Negativní dopady Covid-19 při pobytu v Kanadě
- 88,1 % při cestování
- 71,9 % v sociálním životě
- 68,6 % v kultuře
- 45,5 % ve sportu
- 44,6 % v práci
- 27,3 % ve vízových procesech a pracovních povoleních
- 12,4 % ve zdraví
Pozitivní dopady Covid-19 při pobytu v Kanadě
(Otázku zodpovědělo 85 dotazovaných.)
- 47,6 % v práci
- 22 % v cestování
- 15,9 % ve vízových procesech a pracovních povoleních
- 12,2 % ve zdraví
- 14,6 % v rodinných vztazích
- 13,4 % ve sportu
- 4,9 % v sociálním životě
Za zmínku zde stojí i skutečná nula v kultuře, vůbec nikdo z dotazovaných nevyplnil pozitivní dopad na jeho kulturní život. Pokud vezmeme negativní hodnocení v předchozí otázce kultury u 68,6% dotazovaných, lze shrnout, že Covid-19 jednoznačně dopadl velmi silně a bez rozdílu názoru právě na kulturní život nás všech.
Práce v Kanadě a Covid-19
- 32,1 % Nic se po pracovní stránce nezměnilo
- 29,4 % Pracuju méně hodin
- 21,1 % Dostal/a jsem výpověď
- 18,3 % Pracuji více hodin
- 15,6 % Musel/a jsem změnit práci
- 3,7 % Snížili mi mzdu/plat
Osobní zkušenosti v odpovědi, jak koronavirus ovlivnil práci v Kanadě
Pracovala jsem v kavárně když COVId začal, tou dobou jsem měla YP a zazadano o PR. Byla jsem temporary laid off na 2 měsíce, kdy díky vízum jsem nemohla pracovat nikde jinde a nikdo nevěděl, zda to neovlivní moji žádost o PR. Vše ale dobře dopadlo, vzali mě zpět i když na snížený počet hodin a zůstala jsem až do doby obdržení PR, která byla díky COVId cca o 2 měsíce opožděna. Následně jsem si našla novou práci jako office Admin/Bookkeeper ve firmě, kterou ani COVId nepoloží – zpracování daňových přiznání a účetnictví. Ve výsledku tedy vše dopadlo dobře.
Dělala jsem v restauraci, nejdříve ubyli zákazníci, takže i hodiny a tipy, pak se zavřelo úplně, tak jsem byla bez práce.
Byla jsem dočasně propuštěna.
Robim menej za viac penazi.
Flexibilita, prace z domova, vic penez.
Praci jsem neztratila, v prvni vlne jsem propousteni prezila, akorat jsem pracovala mene hodin, po lete mam naopak prescasy. Nemuzu si stezovat.
Duben 2020 byla firma zavrena, takze jsem pobirala EI, od kvetna 2020 jsem opet pracovala na full time ale zakazek nebylo tolik, takze jsem byla v unora 2021 propustena, coz me nakoplo k tomu zalozit vlastni firmu ve stejnem oboru a delat veci, jak chci ja a svete div se, funguje to lip.
Dostala jsem dočasně novou lukrativní pozici.
Bylo tezky sehnat job offer.
Za 2020 jsme překročili původně plánovaný obrat o milion CAD díky vzrůstu poptávky po dezinfekci.
Dostali jsme v březnu 2020 lay off v heliskiing středisku, kde jsme pracovali přes zimu. V Kanadě jsme ale dál zůstali, na měsíc jsme šli wwoofovat na farmu a mezitím pobírali CERB a poté jsme si našli sezónní práci u treeplanting company, poté cestovali a následně strávili zbytek roku prací v kavárně, kterou koncem léta nebyl problém sehnat.
Pro některé restaurace to bylo docela pozitivní, je pravda, že pick up objednávky byly u nás ještě před Covidem častější než dine in…my měli v pizzerce tak moc práce, ze jsme kolikrát museli stopnout objednávky. Boss je nadšenej, reštika jede jak namydlená. V druhý práci (housekeeping) to taky nemělo až tak velké negativní dopady, sice tu nebyli turisti z cizích zemi, za to Kanaďani začali hodně cestovat. Pár pravidel navíc, dezinfekce všeho, ale bussiness frčí taky dost dobře.
Pracuji v restauraci, takze po dobu co bylo zavreno jsem musela zmenit praci. Nejakou dobu jsme byli otevreni pouze na take out s minimem zamestnancu. Pracovala jsem po celou dobu Covidu a stale pracuji. Momentalne mame otevreno a dodrzujeme prisna narizeni Alberty.
Kdyz jsem dorazila do Kanady, tak mi zrusili (odlozili) pracovni nabidku a musela jsem zacit s hledanim prace odznovu. To byl ale asi jediny negativni zazitek, jinak jsem na home office a diky tomu se ted muzu presouvat po Kanade, aniz bych musela menit zamestnavatele.
Pracovalo se ve vlnách podle zákazníků, kteří reagovali na danou situaci. Když média strašila lidi, měla jsem méně než půl úvazek na full time pozici. Když se rozvolnilo, byli jsme busy tak, že nás malém sedřeli z kůže a to jen proto aby společnost přežila a dohnala trochu ušlý zisk.
4 měsíce laid-off, léto hodně práce, podzim a zima méně hodin než obvykle
Celá firma pracuje 100% remote, tudíž neztrácím čas dojížděním a mám více flexibilní pracovní dobu.
Přiletěla jsem v září 2020 do BC, kde jsem šest měsíců pracovala jako au-pair. Od března žiju v Yellowknife, Severozápadních Teritoriích, pracuji jako au-pair a na částečný úvazek i v místním knihkupectví. Podávala jsem žádost o YP vízum. Mám v plánu se na podzim vrátit zpět do BC, kde budu pracovat v oboru, který jsem vystudovala – Lesní inženýrství. Postupem času chci zažádat i o PR.
2 lockdowny, 2x ztráta práce, minimum hodin, nemožnost vyřízení dalšího pracovního povolení včas.
Dostala jsem výpověď ze dne na den.
Za 7 let co delam tuto praci 2020 byl nejuspesnejsi rok.
Musela jsem změnit práci protože jsme ztratili zákazníky. Nastoupila jsem do Grocery store kde pracuji dodnes.
Klienti (oil & gas) znizili dopyt po nasich sluzbach cize menej prace, menej hodin, nizsie zarobky. Plus ziadne nove pracovne prilezitosti v mojej oblasti.
Vízové žádosti a pracovní povolení
Pokud jsi prodlužoval/a pracovní povolení, jak koronavirová opatření ovlivnila prodloužení pracovního povolení?
(Otázku zodpovědělo 60 dotazovaných.)
- 20,3 %: Žádal/a jsem v průběhu koronavirových opatření (po březnu 2020) a bylo mi uděleno pracovní povolení bez problémů
- 15,3 %: Stihl/a jsem zažádat o prodloužení pracovního povolení ještě před koronavirovými opatřeními.
- 15,3 %: Koronavirová opatření mi usnadnila prodloužení pobytu a pracovního povolení/přechod na jiný typ pracovního povolení v Kanadě.
- 11,9 %: Zaměstnavatel mě nemohl sponzorovat či mi jinak pomoci.
- 5,1 %: Program, o který jsem žádal/a, se nekonec neotevřel.
- 32,1 %: Odpovědělo jinak např. odpovědi níže
– Žádal/a jsem v průběhu koronavirových opatření (po březnu 2020) a bylo mi uděleno pracovní povolení bez problémů. Koronavirová opatření mi usnadnila prodloužení pobytu a pracovního povolení/přechod na jiný typ pracovního povolení v Kanadě.
– Program, o který jsem žádal/a se nekonec neotevřel., Původně bychom již loni žádaly o YP, ale to nebylo možné. Snažili jsme se na podzim získat LMIA, ale z důvodu chyby na straně zaměstnavatele byla žádost zamítnuta. Díky žádosti o extension jsme stále tady, momentálně na turisty a dostali jsme teď v březnu YP invitation, takže pracujeme na přihlášce. Možná bychom za normálních okolností snahy vzdali a jeli do česka, ale do současných podmínek se nám nechce vracet. Možná bychom zůstávali i tak, protože by byl proces s YP snadnější a dříve… Těžko říct :).
– Zaměstnavatel mě nemohl sponzorovat či mi jinak pomoci., Stihl/a jsem zažádat o prodloužení pracovního povolení ještě před koronavirovými opatřeními.
– Zatím čekáme na vyjádření od government
– V průběhu pobytu jsem nemohla žádat o prodloužení víz, jelikož proces vyřizování byl uzavřen. Nakonec se mi podařilo zažádat o nová víza, ale až na konci pobytu, tudíž jsem musela na chvíli na visitor víza.
– Ziadala som v priebehu koronavirusovych opatreni. Odpoved neprisla v zakonom stanovenej lehote, s ospravedlnenim, ze kvoli Covid-u trva vyjadrenie k ziadosti dlhsie, nez normalne (ale uradnici dami nevedia ako dlho)
– Jsem PR. (Opakující se odpověď)
– Žádala jsem po březnu 2020, musela jsem žádat online/poštou a kvůli Covidu trvalo vyřešení žádosti o nový WP (který lze běžně na počkání vyzvednout na hranici v kanceláři) cca dva měsíce
– Získání Open work permitu pro přítele na základě common law (v té době osobně na hranicích) bylo nejtěžší a co jsme si tu zatím museli vykonunikovat. Přestože jsme měli veškeré dokumenty, proběhl výslech jako bychom spáchali vraždu. Chtěli slyšet sebemenší detaily našeho pobytu a života. Nikdy jsem se nezapotila víc.
– Zadost o LMIA prosinec 2019, zamitnuti rijen 2020.
– Udeleni LMIA bylo mnohem snazsi nez obvykle.
– Požádali jsme o prodloužení WH a půl roku čekali na schválení LMIA
– Zadost o PR se vydařila. Zadala jsem si v den vydání všech COVId opatření. Dostala jsem rychleji BOWP, nemusela jsem opět na biometrics a celková zadost místo cca 5mesicu trvala necelých 7 měsíců.
Odpovědi a zkušenosti, jak koronavirus ovlivnil práci v vízové žádosti a procesy
Na začátku března, hned jak otevřeli pooly, jsem žádala o YP, vytáhli mě z poolu ihned v prvním kole – po nahrání dokumentu, zaplacení poplatků apod. trvalo schválení necelých 24 hodin. Děsnej fofr!
Corona skomplikovala nasu ziadost o PR, cize sme zaplatili viac, stale cakame a nevieme ako dlho este budeme
Covid a opatření změnili náš (můj a priteluv) pobyt v Kanadě tak, ze já díky Covid dostala výpověď v práci, ale za měsíc mi zamítli i extension mých pracovních viz a nedostala jsem žádnou podporu. Příteli kvůli Covid zamítli LMIA, takže jsme oba dva zůstali bez work permitu, finanční podpory od státu a neměli jsme možnost, jak získat nové wp. Nyní, díky tomu, ze byly opět spuštěny YP viza, vidíme ,,světlo na konci tunelu” a ze se nám snad po více než roce od mého propuštění z práce podaří mít opět wp a tím pádem i být opět rezidenti Kanady. Každopádně jsme ale nemohli vycestovat do ČR (aniž bychom nepřišli o možnost návratu do Kanady), takže jsme už více než 2 roky neviděli naše rodiny a v dohledné době ani neuvidíme.
Do Kanady jsme s partnerem přijeli v říjnu 2019, během 6 týdnů jsem si našla práci v oboru (software engineer) a díky pandemii jsme se mohli přestěhovat do většího bytu za stejnou cenu jako náš původní byt. Mám k českému občanství ještě britské, takže WH jsem dostala na 2 roky a tudíž jsme mohli letos v lednu žádat rovnou o PR skrze Express Entry – Canadian Experience Class.
Kdybychom od začátku věděli, že chceme v Kanadě zůstat déle, našli bychom si rovnou skilled full time pozici (NOC 0,A,B) na rok a po roce rovnou žádali o PR Express Entry. Pokud někdo rovnou ví, že chce do Kanady na dobu dělší než rok, rozhodně doporučuji myslet na to hned s první prací, může to stát za to usnadnění a urychlení celého PR procesu :)). Hodně štěstí všem!
Žádost o finanční podporu v Kanadě
- 38,5 % Nežádal jsem, protože jsem finanční podporu nepotřeboval/a
- 31,6 % Žádal/a jsem a byla mi poskytnuta finanční podpora CERB
- 14,5 % Nežádal/a jsem, protože jsem neměl/a na finanční podporu nárok
- 12 % Žádal/a jsem a byla mi poskytnuta jiná finanční podpora než CERB
Cestování a Covid-19
Jak koronavirus ovlivnil cestování v Kanadě?
Jak je vidět na grafu níže, většina Čechů a Slováků pocítili koronavirová opatření velmi razantně na cestování. V hodnocení od jedné do pěti, kdy:
- Jednička: Neovlivnil
- Pětka: Ovlivnil
Téměř 80 % respondentů bylo rozmezí 4 – 5.
Odpovědi, jak koronavirus ovlivnil cestování
Například ještě v lete 2020 se dalo jet na Yukon (jen BC rezidenti) a nyní je už povinna karantena pro všechny … na některá místa je třeba rezervace, která se spustí v 6 ráno na ten dany den … některá místa jsou obehnána plotem a není tedy umožněn přístup … máme cca 60 km daleko k hranicím USA, abychom se třeba mohli dostat do nedalekého Seattlu, ale bohužel do USA teď nemůžeme
Zruseny kazdorocni navstevy rodiny na vychodnim pobrezi
6 měsíců (04/2020-10/2020) jsem cestovala po Kanadě a bylo to dokonalé a bez turistů.
Rád bych šel na Mt. Baker, který je v USA? stejně tak bych se rád podíval na Aljašku. Bohužel ani jedno z toho momentálně není nejspíš možné. Ale to se podá.
Měla jsem koupené zpáteční letenky do České republiky, kde jsem měla jít za svědka na svatbu. Letenky jsem měla přes AirTransat a následně přes ČSA. Místo odletu jsem dostala vouchery. Po roce je možné zažádat si o refund. O to jsem se snažila, Air transat opakuje pořad to samé nebo mi pokládá telefon a ČSA mi oznámili, ze jsou v insolvenci a tak mám smůlu. Takže své peníze za letenky už nejspis nikdy neuvidím.
Byly hodně omezené možnosti, nejdříve se nesmělo parkovat u trailů, což v podstatě znamenalo, že člověk nikam nemohl, následně byly některé parky/traily zavřené úplně, kempy byly nejdříve taky úplně zavřené, pak měly třeba jen poloviční kapacity, takže sehnat tam volný termín bylo ještě těžší než jindy…
Vsude rouska, spousta omezeni, zavrene atrakce
Nemožnost pravidelně cestovat do ČR za rodinou a realizovat plánované zahraniční dovolené mimo Kanadu.
Mohu cestovat jen po provincii
Chtela jsem navstivit Ceskou republiku (rodina,), ale z duvodu implied statusu jsem nemohla 10 mesicu vycestovat, to bylo asi nejhorsi. Nemoznost vycestovat do USA ci Stredni Ameriky (plan) nepovazuju za takovou ujmu s ohledem na to, ze ziji v Rockies a mam vsechny krasy pomerne na dosah.
V breznu 2020 jsem byla v Asii, Kanada oznamila uzavreni hranic, takze to pro me znamenalo ukonceni dovolene a rychly navrat do Kanady …nebo nemoznost navstivit rodinu v CR – cena letenek, testy a karantena
Byl mi zrusen let do Evropy, a proto jsem v Kanade zustala nadale
Kvůli restrikcim v Česku jsem zrušila plánovanou návštěvu rodiny a přátel a z obav před Covidem jsem se letos rozhodla necestovat mimo Kanadu
Cestují velmi často. Díky Covidu jsem musela zrušit expedici do Grónska, lezení v US a Evropě, dovču u moře a lyžování v Patagonii.
Let do ČR byl asi desetkrát odložen/zrušen. Teď se nikam jet nedá, nebo dá s tím, že dám $2000 za hotelovou karanténu. Mí přátelé za mnou teď taky nemůžou.
Chtěli jsme jet do Mexika nebo na Kubu, ale nemůžeme. Dále jsme chtěli letět na návštěvu do ČR, ale nemůžeme (momentálně jsme v Kanadě na visitor visa, ptz stále nemáme vyřízeny nový work permit).
Byl plán koupit si auto a cestovat/pracovat ve více částech Kanady. Kvůli covidu ale nebyly dostupné jízdy, takže nebyl řidičák.
Museli jsme zrušit plán jet cestovat do USA, ale aspoň jsme viděli více Kanady, za což jsme vděční. Celé léto 2020 jsme cestovali po BC (sever), Rockies, coastal mountains, Vancouver Island a neměli jsme žádný velký problém. Někdy bylo obtížnější najít např. sprchy, ale vždy se nakonec podařilo a v létě není problém umýt se i v přírodě :). Vždy bylo možné sehnat pitnou vodu a místo na spaní (bydleli jsme v minivanu, takže jsme byli částečně soběstační). Výhodou bylo, že v některých místech bylo méně turistů a dalo se například na poslední chvíli dostat na jindy vytížené traily jako Berg Lake trail nebo Mt Assinniboine. Naopak jinde (Tofino, Jasper) bylo plno kanadských turistů :).
nejedla jsem do USA a zrušila let na Hawaii. Zato jsme byli v Rockies a tam nebyli žádní turisté.
Nemohli jsme jet na Aljašku takže jsem jeli jen na polární kruh a zpět, kempování bylo složitější (žádné sprchy, hygiena atd.)
Diky 14ti denni karantene je pro me naprosto nerealne jet do CR navstivit rodinu, jet na dovolenou napr. do Mexica nebo na Hawaii, stejne tak s lyzovanim v Montane. I cestovani mezi provinciemi Kanady se nedoporucuje. V Revelstoku jsme meli problem sehnat ubytovani, jelikoz vetsina Airbnb ubytovava pouze lidi z BC. Dokonce i nekolik restauraci se rozhodlo obsluhovat pouze locals.
Nemůžeme vyjet z Kanady. Náš plán byla Hawaii, Aljaška, USA -west + návštěva přátel. Mezi provinciemi jsme taky určitým způsobem omezení.. nehledě na to, že určitá místa jsou zavřená nebo je omezený provoz tak, že není možné se tam dostat. (Kempy,muzea,pod.)
Měl jsem naplanovany trip do Montrealu a Mexika. Nic z toho se nestalo, plus stále nemam penize za let do CR, ktery byl zrušen
Jako ve většině zemí, cestování v době pandemie není ani v Kanadě podporováno. Přesto jsem v rámci možností byla schopná odškrtnout alespoň nějaké položky na svém bucket listu (bohužel cestovat po interior BC nebylo možné, ale i samotný Vancouver Island vydá na několikastránkový seznam 🙂 ). Nabídka práce v YK byla výzva (březnové teploty se pohybují kolem – 24 °C), ale to také to nejlepší, co se mi mohlo přihodit – momentálně 0 covid cases, a to nemluvím o polární záři ;). Samozřejmě, že lehká opatření (nutné povolení ke vstupu do provincie v rámci kategorie „essential worker“, čtrnáctidenní karanténa po příjezdu – výjimkou bylo, že tady je povolený pobyt venku. Zákaz navštěvování vnitřních prostor podniků, obchodů, restaurací atd., ale měla jsem k dispozici auto, takže pokud jsem chtěla na výlet, objevovat traily kolem YK, nebyl problém, vše v rámci social distancing -, roušky ve vnitřních prostorách, omezený počet účastníků kulturních akcí atd.) se dodržují i tady, ale přesto je život v NWT nejspíš nejblíže k normálu.
Daleko vice casu na cestovani po Kanade (bez turistu, takze daleko krasnejsi!), ale rodice se za mnou nedostali a taky jsem musela zrusit dovolenou v USA
Do Kanady jsem odjel s docela slušným budgetem, nicméně téměř 3 měsíce bez práce mě z něj pomalu ukrajovaly až do situace kdy jsem se musel rozhodnout jestli půjdu all-in nebo to zabalím a poslední peníze hodím za letenku zpátky do Čech. Nakonec jsem zůstal a ve finále se po Kanadě i trochu podíval.
Život v Kanadě
Na otázku, zda Kanada splňuje očekávání i přes koronavirová opatření, byla většina dotazovaných nakloněných poměrně silně k hodnotám 4 – 5, které označují Splněné očekávání. Zaokrouhleme, že pouhých 15 % dotazovaných mělo jiná očekávání než je skutečná realita, kterou zažívají v Kanadě.
Odpovědi, jak koronavirus ovlivnil život v Kanadě
Nejhorsi vliv mel covid asi na nas socialni zivot, je strasne tezky se s nekym seznamit, vsechny kolegy zname jen z online prostredi.
Social life je velmi omezený kvůli restrikcím a kanadské povaze. Spousty aktivit je omezeno uzavřené hiky, atrakce a hospody 🙂
Jsem rozpolcená. Ráda bych se už vrátila domů, protože v Calgary to není s prací lehké, ale pořád budu raději ŽÍT v Kanadě bez možnosti cestování, než být zavřená a živořit v ČR.
Jsem velmi spokojená s tím jak Kanada řeší restrikce spojené s Covidem, co jsem zaregistrovala že zpravodajství v Česku je to katastrofa, bohužel
Protože populace NWT je v malá, kolem 45 000 obyvatel, možnost být očkovaná je pro mě dostupná. Termín očkování mám příští týden, což by se mi v BC nikdy nepodařilo. Samozřejmě doufám, tak jako spousta z nás, že proočkovanost by mohla v létě usnadnit cestování.
Shrnutí dopadů koronavirových opatření
Koronavirová opatření Covid-19 přinesly do života každého z nás malé i velké změny. Ano, přiznáváme, že odlet do Kanady se pro mnohé, nejen Working Holiday uchazeče, zkomplikoval. Avšak jak můžete vidět nejen ze statistických čísel, ale i konkrétních výpovědí mnoha Čechů a Slováků, že Kanada je stále skvělá. Odlet není nemožný, naopak mnoho lidí má zkušenosti, že okolnosti Covid-19 pomohly nejen při vízových záležitostech, ale i v práci anebo dokonce při cestování.
Nenechte se odradit a pokud máte sen odcestovat do Kanady, pak se držte svého snu a krok za krokem postupujte… až jednoho dne vstoupíte na kanadskou půdu.
Píšeme z vlastních zkušeností i předáváme zkušenosti dalších Čechů a Slováků. Jsme skutečně vděční, že máme od vás tak pozitivní ohlasy. Moc si toho vážíme. Tohle jen některé ze zpráv, které jste nám přes dotazník poslali a my je posíláme ještě o kousek dál, aby inspirovaly všechny, kteří ze srdce chtějí do Kanady.
- Děkuju za to, co děláte! Mě to hodně pomohlo a když jsem to díky vám dokázal já, tak to dokáže každý!
- Děkuji za vaši práci, vaše stránka je super. Pomohla nejen nám.
- Je to tu boží! A vy jste taky boží!
Kam dál? Rozcestník pro zájemce o pobyt v Kanadě:
- Členská sekce pro zájemce o Working Holiday
- Omezení cestování do Kanady z důvodu Covid-19
- Vízová žádost o Working Holiday
- Job Offer, pracovní nabídka do Kanady
- Facebook skupina Komunita Jak do Kanady
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích anebo ho pošlete svým přátelům!