Cestujeme-li na tak velkou vzdálenost, jako je severoamerický kontinent, chceme si s sebou dovézt zpravidla nemálo věcí. Kdo se chystá na turistický pobyt, může potřebovat třeba sportovní vybavení. Kdo žije v Kanadě, bude si chtít dovézt něco typicky českého a pokud letíte na WH pobyt, strávíte v Kanadě pravděpodobně celý rok. Můžete si s sebou vzít třeba dědečkovu domácí hruškovici, maminčiny řízky nebo pražskou šunku? A co třeba trekové hůlky?
Co je zakázáno dovážet do Kanady?
Existují pravidla, která vymezují, co vše je zakázané dovážet do Kanady. Připravili jsme základní přehled, který by vám měl usnadnit orientaci a samozřejmě i samotné balení kufrů a krosen.
Rychle se kazící potraviny
Dovoz potravin do Kanady je často dotazovanou položkou. Musíte vždy doložit všechny potraviny a související produkty, které s sebou do Kanady přivážíte, a to z toho důvodu, že jídlo může byt přenašečem nemocí jako je ptačí chřipka, slintavka či kulhavka a podobě.
Obecně se do Kanady nesmí dovážet rychle se kazící potraviny, maso, mléčné výrobky, ale také ovoce a zelenina. Pro vlastní potřebu se smí dovážet konzervované nebo třeba sušené potraviny.
Tak zní teorie. V praxi jsem neměla problém s ovocem, ani se sendvičem s máslem a sýrem, když jsme letěli z Evropy do Calgary. Opět zde asi platí pravidlo, že záleží na tom, na jakého imigračního úředníka narazíte. Zpravidla jde hlavně o množství – pokud nepovezete nápadně velké množství rychle se kazících potravin a bude zřejmé, že jde jen o svačinu, neměl by být problém.
V případě problému vám rychle se kazící či podezřelé potraviny většinou vyhodí, do vězení vás ale za rohlík se salámem nebo balíček sušenek nepošlou. Důležité je vše vždy přiznat a nic nezatajovat nebo neschovávat.
V závažnějších případech vám může být uložena pokuta, pokud ale porušíte zákon, pak hrozí i vězení.
Alkohol a tabákové výrobky
Bezcelně smíte dovézt 1,5 litru vína nebo 1,14 litru tvrdého alkoholu anebo 24 x 355 ml piva v plechovkách (8,5 l). Cigaret smíte dovézt 200 ks, tabáku 200 g a doutníků 50 ks. A pochopitelně musíte být starší 18 let.
Striktně zakázané předměty
- Propaganda nesnášenlivosti a rasové nenávisti, dětská pornografie, automatické zbraně, narkotika, padělané peníze.
- Střelné zbraně, pyrotechnika, výbušniny: Při případném vstupu do Kanady se zbraněmi musíte mít písemnou autorizaci ke všem zbraním.
- Předměty, které můžete dovést pouze s povolením úřadů (kanadských nebo s potvrzením úřadů země, z které předměty pochází). To se týká například dovozu živých zvířat, vybraných rostlin či potravin apod.
Nejpřesnější a nejaktuálnější výčet na jdete na kanadských oficiálních stránkách.
Dovoz zvířat do Kanady
Pokud chcete přivézt do Kanady psy nebo kočky, potřebujete k tomu získat veterinářem ověřený certifikát, který potvrzuje, že zvíře bylo očkované proti vzteklině (musí to ale být nejdříve rok před vstupem do země a zároveň méně než jeden měsíc). Oficiální informace najdete na www.inspection.gc.ca
Cestování do Kanady třeba se psem ale není science fiction. Pro inspiraci si přečtěte článek Cestování do Kanady se psem nebo se podívejte na blog Cestující pes.
Celní deklarace v Kanadě
Co se týče celní deklarace v Kanadě, pokud si chcete dovézt jakékoli jídlo, rostliny, zvířata a podobně, musíte všechno pravdivě uvést do celního prohlášení, které by vám měli rozdat na palubách letadel během letu do Kanady. Toto prohlášení pak kontroluje úředník na letišti. Je oprávněný požádat o otevření a prohlídku vašich zavazadel.
Dovoz ryb z Kanady
Pokud chcete v Kanadě zkusit rybolov, může vás zajímat, zda si smíte úlovky dovézt domů. Co se týče dovozu ryb, tak podle zprávy Komise Evropského Společenství z roku 2009, je povoleno dovézt do Evropské unie omezené množství výrobků z ryb pro osobní spotřebu. Čerstvé ryby musí být vykuchány a hmotnost nesmí překročit 20 kg. Více info také najdete na stránkách kanadské vlády.
Sportovní vybavení a dovoz
Co se týče sportovního vybavení, není to ani tak problém zakázaného dovozu, ale odlišných podmínek leteckých společností. Počítejte s tím, že u některých aerolinek budete muset doplácet nemalé částky za atypické zavazadlo. Doporučujeme proto pročíst si pro jistotu podmínky jednotlivých přepravců. Některé společnosti jsou na tyto možnosti připravené a cestující nemusí nic doplácet. Nebuďte překvapeni, že zavazadlo s trekovými hůlkami nebo třeba lyže budete muset odbavit jako nadměrné zavazadlo.
V případě, že s sebou vezete drahé anebo křehké atypické či nadrozměrné vybavení, ujasněte si, zda by nebylo lepší jej připojistit.
Co se nesmí posílat do Kanady?
Pokud vaše zásilka nepřesahuje hodnotu 150 EUR, měla by být považována za zboží nepatrné hodnoty a tím pádem byste se clu měli vyhnout. Výjimku představují tabákové a alkoholické výrobky a parfémy. Důležité je vyplnit poctivě vše, co tvoří obsah balíku. Platí zákaz dovozu jablek, jahod, meruněk a brambor. Zpravidla se doporučuje při posílání potravin do Kanady upřednostnit sušené (dehydrované) výrobky.
Využít můžete různé služby na posílání balíků do Kanady.
Obecně platí, že byste neměli posílat:
- šeky,
- potraviny podléhající zkáze a rostliny,
- živá zvířata,
- drogy, alkohol a tabákové výrobky,
- zbraně, střelivo, výbušniny, omamné a psychotropní látky,
- zboží obzvlášť vysoké finanční hodnoty,
- barvy, lepidla, marmelády, med apod.
Cestování do Kanady s domácím mazlíčkem nebo oblíbeným jídlem nemusí být tak problematické, jak se na první pohled může zdát. Je zapotřebí se držet pravidel a mít trpělivost s byrokratickým aparátem. Známí žijící v Kanadě si opakovaně vozí z ČR domácí pálenku i uzeniny a (zatím) bez problémů. To ovšem neberte jako návod k pokoušení celních úředníků, chceme sdílet nejen oficiální pravidla, ale také reálné zkušenosti, jak to skutečně funguje.
Pojištění do Kanady
Před odletem do Kanady si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Léčebné výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Doporučujeme také sjednání úrazového pojištění. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Kanady a vyberte si variantu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
V případě, že rádi sportujete, doporučujeme přečíst shrnující článek Pojištění sportů do zahraničí: Rekreační, rizikové, nepojistitelné.
Pokud odjíždíte na Working Holiday do Kanady, podívejte se na recenze pojištění True Traveller, které je velmi oblíbené a nabízí extra vysoké limity.