Často se nás ptáte, jestli můžete cestovat do Kanady se psem. Jaké jsou podmínky cestování se zvířetem a co všechno musíte předem zařídit, aby vás pustili s vaším mazlíčkem přes hraniční kontroly až do Kanady. Je to vůbec možné? A tak jsme udělali další research a nabízíme seskládané informace pro ty, kteří se rozhodnou odcestovat do Kanady se psem 🙂
Přestože píšeme o přepravě psa, je možné uvedená pravidla (s výjimkami) přenést na jakéhokoli domácího mazlíčka.
Nemáme vlastní zkušenosti, snažili jsme se jen poskládat střípky, abyste získali ucelenější přehled. Ti, kdo uvažují o převozu psa do Kanady by měli čerpat z oficiálních zdrojů (uvádíme na konci stránky).
Co byste měli vědět
Nezáleží na tom, zda do Kanady jedete na týdenní dovolenou či na roční pobyt. Nezáleží na tom, zda jedete do Kanady na turistická víza, studentská víza či working holiday víza.
- Psi nemusí být v karanténě.
- Pro psy není vyžadován speciální mikročip ani jiná identifikace.
- Není nutné kanadským úřadům hlásit, že přiletíte se psem.
- Domácí mazlíčci vyžadují dokumentaci pro přepravu.
- Psi musí mít povinné očkování (vakcinaci) včetně dokumentace.
- Ověřte si předem možnosti cestování se psem (vaším plemenem) v hromadné dopravě ve městě či v oblasti, do které se chystáte.
Nedoporučujeme převážět jídlo pro psy. Dle vyjádření kanadského úřadu je jídlo pro mazlíčky zakázáno (se specifickou výjímkou pro některé jídlo z USA).
Povinná dokumentace očkování psa
Každému, kdo chce cestovat do Kanady se psem doporučujeme navštívit tyto stránky – vyplňte formulář dle plánované cesty a informace o vašem psovi. Následně vám budou vygenerovány informace, které budou od vás vyžadovány pro hladký přechod do Kanady s vaším mazlíčkem 🙂
Pokud přepravujete psa staršího osmi měsíců z České republiky do Kanady, je nutné, aby byl váš pes očkovaný proti vzteklině. A musíte mít také dokumentaci o očkování proti vzteklině:
- V anglickém či francouzském jazyce.
- Oficiálně potvrzenou veterinářem.
- Musí být uvedena idetifikace psa (většinou rasa, pohlaví, váha, barva).
- Země, ve které byl pes očkován.
- Datum očkování proti vzteklině.
- Identifikace očkování proti vzteklině (oficiální název vakcíny a sériové číslo).
- Doba, na kterou je pes očkován proti vzteklině. Pokud nebude uvedena, pak platí, že očkování je platné na 1 rok.
Pokud nebudete splňovat výše uvedené požadavky pro očkování psa proti vzteklině, pak budete muset na vlastní náklady zařídit vakcinaci psa v Kanadě a doložit to v určité době úřadu Canadian Food Inspection Agency office.
Pokud je pes mladší osmi měsíců, pak Kanada nevyžaduje očkování proti vzteklině ani žádné jiné.
Inspekce na kanadských hranicích od CBSA
Při převozu psa do Kanady vás čeká inspekce od CBSA (Canada Border Services Agency). Bude prověřeno, že váš pes má požadovanou dokumentaci očkování a vše papírově sedí.
Zároveň psa vizuálně prohlédnou, zda na pohled nevykazuje nějaké příznaky nemoci.
Letecky se psem
Pokud cestujete do Kanady letecky, dejte dobrý pozor, jaké požadavky kladou jednotlivé letecké společnosti na přepravu psů.
Každá letecká společnost má jiné požadavky na přepravu psů.
Nejčastější omezení leteckých společností:
- Rozměry tašky či přepravky
- Váha psa a přepravky
Některé letecké společnosti omezují také počet psů na palubě.
Přepravit psa letecky není ale všechno
Přepravou vašeho mazlíčka na kanadskou půdu ale všechno nekončí. Spíše začíná 🙂
Překonali jste první překážku, ale jsou tu další, na které bychom vás chtěli upozornit.
Bydlení se psem
Feedbacky od řady lidí jsou, že není úplně jednoduché najít bydlení se psem. Zkrátka ne všichni pronajímatelé povolují domácí mazlíčky.
Máme i takové zprávy, že si majitelé psů museli připlatit, aby mohli mohli bydlet se psem.
Někteří dokonce zvolili obytňáky pro bydlení.
Cestování se psem v Kanadě
Ještě před tím, než se svým čtyřnohým parťákem vydáte za kanadským dobrodružstvím, doporučujeme také předem si promyslet a ověřit, jak se budete v Kanadě či vámi vybrané lokalitě pohybovat a přesouvat.
Bohužel, nás již řada cestovatelů upozornila, že do většiny dopravních prostředků v Kanadě pes nesmí – až na pár výjimek v některých městech. Ověřte si tedy vždy předem podmínky pro vaše plemeno v dané lokalitě. Mrkněte tedy ještě před svou cestou na Specifické právní předpisy pro plemenu s předstihem, ať se vyhnete nepříjemnému překvapení. Pomoct vám může např. tato mapa, kterou nám zaslala jedna z cestovatelek k doplnění článku.
Pokousání psem
Pozor na pokousání psem, které je v Kanadě téměř vždy hodnoceno jako chyba majitele psa a jsou udělovány poměrně vysoké pokuty.
Oficiální zdroje
- Oficiální kanadské informace k dovozu domácích zvířat.
- Jak na hladký převoz psů a koček do Kanady
- Ministerstvo zahraničních věcí ČR uvádí jen stručně k dovozu zvířat, že je nutné mít veterinářem ověřený certifikát potvrzující, že zvíře bylo očkované proti vzteklině, a to nejdříve rok před vstupem (ne však méně než jeden měsíc). Zvíře (pes) musí být v dobrém zdravotním stavu.
Video – jak na cestu se psem do Kanady
Monča ve videu, sdílí své zkušenosti z cestování se psem. Video natočila na základě vlasní zkušenosti, když cestovala do Kanady se svým psem Svenem. Společně strávili 2 měsíce v Edmontonu na farmě. Nyní sdílí veškeré potřebné informace o tom, kde hledala informace o cestování se psem, jak vybírala přepravku, zařizovala letenku pro psa i jak probíhaly kontroly na letišti. Protože ale cestování se psem bývá poměrně častým tématem mezi pejskaři, Monča vše krásně shrnula ve videu o tom, co vše pro cestu do Kanady zařizovala, na co si dávala pozor a co by doporučovala, aby veškerá přeprava proběhla co nejlépe pro vás i pro vašeho psího parťáka.
Ve videu najdete hromadu praktických informací, které si Monča na vlastní kůži prožila a ozkoušela.
Cestování se psem do Kanady
Požadavky pro cestování se psem se mohou lišit dle různých parametrů, proto se vždy ujistěte, co vše budete pro cestu se psem do Kanady potřebovat vyplněním formuláře na stránkách kanadské vlády.
Jaké jsou Monči osobní zkušenosti s celým procesem, zařizováním, ale také kontrolami na letišti se podrobně dozvíte ve videu výše, které určitě doporučujeme zhlédnout. Stejně tak tam na vás čekají další podrobnosti a tipy týkající se přepravy psa, výběru přepravky, vyřizování pet pasu a veškerých dalších dokumentů potřebných k cestě do Kanady se psem.
Užitečné odkazy:
- Státní veterinární správa ČR
- Canadian Food Inspection Agency
- International Air Transport Association
Co se hodí pro cestu se psem do Kanady:
- Pet pas nebo certifikát o vakcinaci proti vzteklině,
- Přepravka pro psa dle IATA podmínek,
- Miska na vodu a další vybavení do přepravky,
- Částku pro proclení psa při vstupu do Kanady (2019 to bylo 30 CAD).
Na co si dát pozor pro cestování se psem u přepravních podmínek aerolinek:
- Ověřit si, zda všechny lety operuje jedna aerolinka.
- Omezení přepravy některých psích plemen.
- Věkové omezení psa pro přepravu.
- Možnost přepravy psa v přepravce v kabině nebo v zavazadlovém prostoru – závisí na velikosti psa.
- Jaká velikost přepravky je pro leteckou přepravu povolena.
- Povolený součet váhy psa i s přepravkou.
- Cena letenky pro psa a jak ji rezervovat/zaplatit.
- Teplotní omezení pro cestování se psem podle trasy letu a typu letadla.
Co vše je potřeba zařídit při cestě se psem do Kanady?
- Zjistit podmínky importu psů do dané země – Kanada pro nekomerční přesun pouze očkování proti vzteklině a jeho potvrzení v PET pasu.
- Pořídit vhodnou velikost přepravky podle parametrů IATA + miska na vodu + deka do přepravky
- Zjistit podmínky přepravy psů vybrané letecké společnosti (Může být např. váha, kombinovaná velikost přepravky, minimální věk psa, teplotní omezení dle letu…)
- Vyvenčit psa pořádně ještě předtím než dojedete na letiště.
- Vyplnit, že převážíte psa v Declaration při vstupu do Kanady (Ve formuláři jako import masa.).
- Kontrola dokladů psa při prvním vstupu do země.
- Zaplatit clo za dovoz psa.
Máte další osobní zkušenosti s cestováním se psem do Kanady nebo po Kanadě? Dejte nám vědět vaše osobní tipy a doporučení pro další psí milovníky.
Kdo také píše o přepravě psů do Kanady
Pozor na diskuze (hedvabnastezka), které dohledáte přes Google. Je skvělé, že obsahují přímo rady těch, kteří cestu se psem absolvovali, ale kontrolujte vždy datum příspěvků. Pravidla se od té doby mohla změnit, a to jak na kanadské straně, tak na straně leteckých společností.
Z Frankfurtu do Toronta se psem – letecky s Air Canada (2011)
Video – se psem z Kanady do EU
Návrat se psem z Kanady zpět do EU může být díky přísným podmínkám na infekční onemocnění obtížnější nežli vycestovat do Kanady. Monča opět vše potřebné shrnula do videa.
Pro cestu se psem do EU je třeba zařídit:
- Očipování psa,
- Platné očkování proti vzteklině,
- Přepravku pro psa podle pravidel IATA,
- Letenku pro sebe i pro psa,
- Veterinární osvědčení pro neobchodní přesuny psů, koček a fretek.
Zvýšenou pozornost věnujte případnému přeočkování psa v Kanadě, správnému načasování a podmínek očkování. Důležitým dokumentem pak je Veterinární osvědčení pro neobchodní přesuny psů, koček a fretek, který by měl být v angličtině a v jazyce země, skrze kterou vstupujete do Evropy. Toto osvědčení musí vydat veterinář a následně schválit Národní veterinární správa (CFIA). O tom, jak probíhala kontrola na letišti v Kanadě i při přebírání zavazadel v EU a další podrobnosti týkající se Věterinárního osvědčení se dozvíte ve videu.
Máte zkušenosti s cestováním se psem?
Už jste někam cestovali se psem? Sdílejte zkušenosti, jak k přepravě psů a jiných domácích mazlíčů přistupují letecké společnosti. Napište do facebook skupiny o zkušenostech s povinnou vakcinací či situaci s bydlením se psem.
Je moc fajn, že můj blog o cestě do Kanady se psem je užitečný pro ostatní, ale byla bych docela ráda, kdybyste dali pryč tu fotku – ta totiž dokládá v podstatě zakázanou manipulaci se psem na palubě. Pes na palubě vůbec nesmí opustit svou schránku. Pokud se tak stane, daný cestovatel může být v budoucnu vyloučen z dalšího cestování s danou společností. Vzhledem k tomu, že se psem na palubě se do Kanady dá létat v podstatě jen s Lufthansou a s AirCanada, tak bych byla nerada, kdyby tyto společnosti nějak dohledaly mou identitu a vyloučily mě z příští dopravy… tato fotka je pořízena z mého uplně prvního letu před 5 lety, kdy jsem ještě nevěděla, jaká jsou pravidla. Radši sem dejte fotku jinou, ať také nepřímo nevybízíte lidi k tomu, aby si dávali psy na palubě na klín. Je to striktně zakázané a mohlo by se to nevyplatit nejen přímo vám, ale i dalším cestujícím – je totiž možné, že ty letecké společnosti kvůli tomu přepravu psů na palubě zase zakážou!!! Díky
Ahoj Míšo, omlouváme se, fotka zmizela 🙂
Dobrý den,
chtěla jsem se Vás zeptat jak je to s cestováním z Kanady.Plánujeme cestu do Kanady na 14 dní k přátelům.Když se budeme zhruba po těch 14. dnech letecky vracet,musíme ještě v Kanadě navštívit veterináře pro nějaké potvrzení a nebo ne? Děkuji za odpověď.Jana
Ahoj Jano,
myslíme, že spíše ne, ale ruku do ohně za to nedáme. Určitě si předem prověřte, jaké podmínky pro převoz psa stanoví konkrétní letecká společnost, se kterou poletíte 🙂
Dobrý den, Míšo,
je velikost/váha psa nějak omezena u společností, které úvádíte? Máme fenku maďarského ohaře (střední pes, 20kg), s těžkým srdcem bychom jí dávali dolů. Vím, že na palubu mohou většinou jen psi cca do 2kg.
Předem moc děkuji, Katka
Někde jsem četl, že štěně do 3 měsíců nemusí mít očkovací průkaz proti vzteklině, je to pravda? Chystáme se převést tři štěňátka od kamarádky z Kanady. Jsou potřebné nějaké papíry, že jsme je legálně „koupili“?
Ahoj Josef, tak to bohužel netušíme…nemáš odkaz, kde jsi to vyčetl?
Bez mikrocipu nemuzete cestovat prakticky nikam…Takze neni pravda,ze pes nepotrebuje mikrocip.
My letime z USA po 6letech a jelikoz uz mame americke ockovani a americky veterinar nesmi psat do EU pasu,museli jsme vyrizovat certifikat pro neobchodni presun zvirat do EU a potvrzovat na USDA urednim razitkem.Nevim,jak je to v Kanade,ale je to nejspis take „treti zeme“.To samozrejme plati pro ty,co tam jsou dele 🙂
Ahoj, moc děkujeme za doplnění informací 😉 Článek už je starší, tak je možné, že informace nejsou nejaktuálnější, ale jak bude čas, pokusíme se informace aktualizovat 😉