Práce v Kanadě a zkušenosti Čechů

Práce v Kanadě je spousta! Kanada je vyspělou zemí a nabízí vám spoustu možností. Musíte se umět jen prosadit. Možnosti získání práce v Kanadě se odvíjí od znalosti a úrovně anglického jazyka. Čím lepší úroveň angličtiny, případně francouzštiny máte, tím získáte lepší práci (obsahem činnosti i platově).

Přestože má Kanada vízovou povinnost pro české občany, je získání práce v Kanadě pro Čechy velmi oblíbené, a to zejména s programem Zažijte Kanadu (working holiday víza) či se studenstkými vízy.

Do Kanady jezdíme nejčastěji zlepšit svoji úroveň angličtiny a získat zahraniční pracovní zkušenosti. Před samotným odjezdem doporučujeme každému mít základní komunikační dovednosti. Zlepšit si angličtinu můžete už před odjezdem. K tomu vám mohou dobře posloužit online kurzy angličtiny.

Nejvíce pracovních příležitostí v Kanadě se nachází v metropolích nebo turistických střediscích. Provincie Britská Kolumbie, Alberta a Ontario patří k nejvíce oblíbeným mezi těmi, kteří jedou do Kanady na pracovní povolení.

Základní informace o práci v Kanadě

Práce v zahraničí je velmi oblíbená a Češi vyhledávají zejména práci ve vyspělých státech, kde se hovoří anglicky. Mezi nejžádanější destinace pro získání pracovních zkušeností a zlepšení úrovně angličtiny patří Kanada, USA, Nový Zéland,  Austrálie a Velká Británie.

Platové podmínky a práce obecně je konkrétně v Kanadě na mnohem vyšší úrovni než v České republice. Kanada tak láká jak mladou generaci, tak generaci starší.

Práce v Kanadě má několik specifik a odlišností od obecné práce v zahraničí. Jsme pryč z Evropy, a tak pracovní trh funguje trochu odlišně. Níže sdílíme doporučení a zkušenosti života a práce v Kanadě. To, co jsme byli schopni pochytit při našem dobrodružství v Albertě a Britské Kolumbii.

Kde hledat práci

Práce v Kanadě přes agenturu

Pokud máte strach, že si práci v Kanadě neseženete, můžete využít služeb agentur, které vám práci zajistí. Dobře si prostudujte smlouvu, platové podmínky a možnosti výpovědi.

Některé české agentury navíc také spolupracují s kanadskými zaměstnavateli - převážně v turistických střediscích či velkoměstech (Banff, Jasper, atd.). Navštivte JobFair v Praze a Brně, kde si můžete už v předstihu zařídit práci v Kanadě.

Kromě českých agentur můžete samozřejmě využít také kanadské. První průzkum doporučujeme provést přes Service Agency Search.

práce přes agenturu

Práce v Kanadě na vlastní pěst

Pokud se rozhodnete do Kanady odcestovat na vlastní pěst, možná vás bude čekat obtížnější hledání, zároveň ale spoustu možností v rozhodování, kam vlastně jet a jaké pracovní podmínky chcete.

Zvažte své úmysly. Ne vždy ta nejzajímavější místa nabízí tu nejlepší práci. Vancouver je 3. největší kanadské město a zároveň jedno z lifestylových měst. Proto také láká spoustu cizinců. Má to ovšem za následek, že mzdy zde nejsou tak vysoké v porovnání s předraženými životními náklady.

Namísto googlování "jobs in canada" a čtení nejrůznějších inzerátů zkuste tzv. "Job bank". Je tam obrovské množství inzerátů s možností dobrého filtrování. Za nás naprostá jednička!

práce na vlastní pěst

Hledání práce přes inzerci

Největšími inzertními portály jsou:

Jsou to ovšem inzertní portály, kde hledají všichni (podobné jako jobs.cz). Proto mějte připravené životopisy na určitě pozice a buďte rychlí.

Zároveň využívejte inzertní formuláře také pro svou registraci. Pokud v nějaké činnosti vynikáte, neváhejte si dát inzerát na to, co umíte. Ne vše je v Kanadě tak populární a snadné najít. Osvědčilo se např. doučování němčiny, ale i češtiny.

Kromě výše uvedených obecných inzertních portálů lze také využít konkrétní weby pro jednotlivá města.

Hledání práce obchůzkou

Hledání práce obchůzkou je v Kanadě naprosto běžné. V Čechách nemyslitelné, ale zde zcela normální! Na Kanaďany to navíc působí mnohem upřímněji než rozesílání životopisu e-mailem. Výhodu to má také v tom, že zde není tak velká konkurence, přece jenom většina uchazečů sleduje inzertní portály a posílá e-maily.

Vytiskněte si pár desítek životopisů a prostě obejděte restaurace, kavárny, obchody, či jakákoli místa, kde byste chtěli pracovat.

Ideálně si vyžádejte manažera, abyste mu životopis osobně předali. Udělá to větší dojem, životopis nezapadne a budete mít možnost zapůsobit. Tyto pracovní obchůzky vám trošku zlepší angličtinu, zvýší sebevědomí a také poznáte lépe město.

Členská sekce pro WH uchazeče

Vstup do uzavřené členské sekce pro Working Holiday zájemce, kteří chtějí získat informační náskok a příležitosti k získání práce v Kanadě. Členská sekce obsahuje:

  • Katalog prací a manuálně předvybraný seznam kanadských zaměstnavatelů
  • Kalendář práce na sadech a farmách
  • Vzory životopisu
  • 101+ odkazů na webové stránky
  • E-book Jak na Working Holiday
  • Seznam facebookových skupin
  • Záznam z festivalu Jak do Kanady
  • Checklisty na co nezapomenout
  • Checklist pro Job Offer

Nabídky práce v Kanadě

Práce v konkrétních městech Kanady

Pokud chcete dopředu zjistit, jaká je práce v Kanadě v konkrétních městech, jaké jsou nabídky práce, které oblasti jsou pracovně žádané anebo kolik můžete očekávat platové ohodnocení, krátce jsme nastínili situaci na pracovním trhu v konkrétních průvodcích městech.

  1. Vancouver
  2. Toronto
  3. Banff a Jasper
  4. Calgary a Canmore
  5. Montréal

Hledání pracovních nabídek přes Facebook a LinkedIn

Nejlepší nabídky práce jsou dle našich zkušeností většinou na doporučení od známých, přátel, kolegů, atd. Doporučení je tou nejlepší variantou. Dá to ale práci najít toho pravého, kdo vás může doporučit.

Pokud nemáte žádného známého v Kanadě, pro začátek můžete napsat na různé facebook skupiny a poptat se, zda zrovna někdo nějakou práci nenabízí nebo o nějaké neví. Sociální sítě jsou skvělou příležitostí, jak networkovat online. Zadejte si na Facebooku do kolonky hledání související klíčová slova typu "Jobs in Vancouver", atp.

Alternativou pro online networking je také LinkedIn. Pro určité pozice (typicky IT) doporučujeme profil na LinkedIn velmi dobře zpracovat. Headhunteři zde každodenně oslovují.

Po příletu do Kanady poté buďte zvědaví a ptejte se. Ať už bydlíte pár dní jako couchsurfař, nebo si platíte hostel. Ptejte se! My jsme jako couchsurfaři získali práci super rychle, 3.den v Kanadě a už jsme pracovali (blogový článek První dny v Calgary).

Nepodceňujte ani sociální život. Pro nezaměstnaného je to paradox, ale čím víc párty navštívíte, tím víc lidí poznáte a tím více lidí se můžete zeptat na práci. Neutrácejte ale zbytečně za drahý alkohol a raději networkingujte. Někdo o něčem vědět prostě bude!

Práce na černo

Práce na černo je v Kanadě realitou. Jde nejčastěji o práci bez smlouvy a oficiálních výplat. Peníze dostáváte po domluvě na ruku. Nejčastěji je práce na černo v oblasti stavebnictví či pomocných prací.

Pokud uvažujete o tom vyjet do Kanady jako turista (na turistická víza) a hledat zde práci na černo, následující řádky jsou psané pro vás.

Předem je třeba si říci, že práce na černo není legální. Je to práce nejistá, bez jakýchkoli výhod a rozhodovací moc má pouze a jen váš šéf. Vy nemáte de facto žádná práva. Jednoho dne se rozhodne, že vás nepotřebujete a je konec. Další nevýhodou práce na černo je to, že vstupujete do kolektivu lidí, kteří jsou na okraji společnosti, tedy zvyšujete riziko situacích, ve kterých byste si nepřáli být.

Práce na černo je navíc v oblíbených provinciích jako je Britská Kolumbie, Alberta a Ontario poměrně hlídaná. Zaměstnavateli hrozí vysoké finanční pokuty a dokonce v některých případech také možnost vězení. Vám samozřejmě hrozí vyhoštění ze země a záznam v rejstříku.

Pro legální práci je potřeba mít platné pracovní povolení a získat SIN - číslo sociálního pojištění.

Zkušenosti Čechů, kteří odjeli do Kanady pracovat

Češi nejčastěji nacházejí uplatnění v oblastech rekreace a stravování (hotely, restaurace), v oblastech manuálních prací (opraváři, malíři, zedníci, zahradníci, práce na stavbě...) ale i v obchodech. Ojediněle jsme četli také o Češích, kteří pracovali v kancelářích apod.

Nebojte se ale přihlásit na jakoukoliv pozici, která by vás lákala.

Hodinová mzda se pohybuje většinou zhruba mezi 12 - 16 CAD. Samozřejmě záleží na oblasti a zkušenostech.

Hledání práce v drahé Kanadě byste neměli podcenit. Rozesíláním životopisu ne vždycky vyhrajete. Pusťte se do toho rovnou trochu ostřeji.

Chceš zjistit, kolik peněz si vyděláš na jednotlivých pracovních pozicích? Skoč na Job Banku do této kategorie a vyfiltruj si konkrétní pozici či destinaci v Kanadě.

Většina zaměstnanců má v době státních svátků nárok na volno s regulérní mzdou. Pokud přeci jen musí do práce, měli by podle zákona obdržet prémiový plat, to znamená 1,5x normální mzda.

Nezapomeňte, že také v Kanadě platíte daně z příjmu. Následně však můžete požádat o vrácení daní.

Pojištění do Kanady

Před odletem do Kanady si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Léčebné výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Doporučujeme také sjednání úrazového pojištění. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Kanady a vyberte si variantu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

POJIŠTĚNÍ SE SLEVOU

V případě, že rádi sportujete, doporučujeme přečíst shrnující článek Pojištění sportů do zahraničí: Rekreační, rizikové, nepojistitelné.

Pokud odjíždíte na Working Holiday do Kanady, podívejte se na recenze pojištění True Traveller, které je velmi oblíbené a nabízí extra vysoké limity.

Tipy, doporučení a osobní zkušenosti Čechů

Přejeme hodně štěstí při hledání práce v Kanadě!

TOP