Plánujete prozkoumat kanadské hory, cestovat mezi městy nebo prostě jen mít spolehlivý způsob, jak se dostat rychleji do práce? Vlastní auto v Kanadě není jen o pohodlí, ale často i o svobodě pohybu a bezpečí. Navíc vás mile překvapí, že za peníze, které byste v ČR dali za starší model, můžete v Kanadě pořídit výkonnější a modernější auto.
Hledáte spolehlivé ojeté auto, které vás provede kanadskou divočinou, městskými ulicemi i sněhovými závějemi? Výběr správného vozu může být náročný, zvlášť pokud neznáte místní pravidla, procesy a triky, jak ušetřit. V tomto článku ale najdete všechny odpovědi, které potřebujete – od toho, kde a jak ojeté auto koupit, přes kontrolu jeho stavu a historie, až po přepis a pojištění. Tento praktický průvodce vás provede krok za krokem celým procesem nákupu ojetého auta v Kanadě a vy budete brzy na cestách!
Důvody pro koupi auta v Kanadě
Hlavními důvody koupě auta jsou ve většině případů dojíždění do práce, široké možnosti cestování, svoboda, větší bezpečnost a také nízká pořizovací cena.
Kanada je proslulá svými velkými vzdálenostmi, přičemž autem bývá cestování do periferií měst či na venkov mnohdy o desítky minut kratší, než v případě vlaků či autobusů. Navíc při cestování do hor je auto téměř jedinou možností, jak se do cílové destinace dostat.
Z vlastní zkušenosti podotýkám, že jízda ve Vancouveru autem je skutečně bezpečnější než městskou hromadnou dopravou, a to zejména ve večerních a nočních hodinách. Pro rodiny s dětmi či páry proto doporučuji zvážit pořízení auta.
Pořizovací ceny za auto jsou skutečně nižší, než v Česku nebo na Slovensku. Za podobné peníze získáte v Kanadě novější, větší a silnější auto, které je ideální právě do zmíněných hor a drsnějších terénů. Můžete si ale koupit i pěkné městské auto, se kterým zase snadněji zaparkujete ve městě.
Kde koupit ojeté auto
V Kanadě existuje mnoho způsobů, jak a kde si pořídit ojeté auto. Vše se primárně odvíjí od finančních možností kupujícího. Zde je několik doporučených variant:
- Oficiální dealer s nabídkou ojetých aut – na místě se dohodnete na konkrétním vozidle, způsobu financování a sjednání pojištění, které s vámi sjedná dealer. Máte také jistotu, že kupujete vozidlo vykoupené přímo autorizovaným servisem, který zpravidla auto před dalším prodejem opraví.
- Autobazary – podobná varianta jako ta zmíněna výše, ale bez autorizovaného servisu a s nabídkou pouze ojetých aut všeho druhu.
- Online platformy a přímý nákup od vlastníků – nejvyužívanějšími platformami jsou AutoTrader, Kijiji či Facebook Marketplace. Jedná se oblíbené weby s inzeráty fyzických i soukromých osob. Ceny aut zde začínají na nižších částkách, než zpravidla nabízí oficiální dealeři. Nabídka je také pestřejší, od menších a levnějších až po větší a dražší auta.
Na co si dát při nákupu pozor
Jakmile si vyberete své nové auto, je důležité dát pozor především na samotný stav a historii vozidla. Historii můžete zkontrolovat například pomocí CARFAX Canada, abyste ověřili, zda auto nemá skryté vady, jestli nebylo bourané a kolik mělo předchozích majitelů.
Stav vozidla je potřeba zkontrolovat osobně při prohlídce auta, vždy je lepší s sebou vzít automechanika nebo někoho, kdo rozumí autům po technické stránce. Požádejte prodávajícího o možnost testovací jízdy, během které vyzkoušíte hlavní prvky vozidla.
Koupě a přepis vozidla
Ve chvíli, kdy je prodávající s kupujícím domluvený, následuje několik kroků nutných pro samotný přepis vozu. Dané kroky se však liší podle provincie a teritoria. Níže uvedu 3 nejčastější provincie, ve kterých se koupě auta týká Čechů a Slováků nejčastěji:
Britská Kolumbie
- Nechte si od prodejce předložit originální registrační dokumenty vozidla s podpisem majitele.
- Prodávající musí s kupujícím vyplnit Transfer/Tax Form (APV9T) tak, že všechny stránky musí být kompletní a obsahují originální podpisy obou stran.
- K dokončení převodu vezměte tyto dokumenty na pobočku ICBC přímo s prodávajícím. Vozidlo zde přepíšete, pojistíte a na závěr dostanete SPZ (Licence plate).
Alberta
- V této provincii je pro přepis vozu nutné vyplnit kupní smlouvu, tzv. Bill of Sale. Dokument zahrnuje základní informace o obou stranách, stavu a také ceně vozidla.
- V Albertě je běžné, že si prodávající vyžádá zálohu. Pokud ji budete platit, nechte si vystavit potvrzení o zaplacení.
- Při samotném přepisu (v tzv. Registry Agent) bude kupující potřebovat Bill of Sale, kartičku auto-pojištění zvanou „pink card“ a doklad totožnosti. Jakmile auto zaplatíte a převezmete, je potřeba vyměnit SPZ a máte hotovo.
Ontario
- Postup je velice podobný jako v případě Alberty – nejdříve je potřeba sepsat kupní smlouvu, která obsahuje veškeré detaily (cena, stav auta apod.).
- Přepis vozu se provádí na pobočce ServiceOntario. Kupující potřebuje UVIP (Used Vehicle Information Package), doklad totožnosti, potvrzení o pojištění a peníze na daň z prodeje (13 % HST).
- Na závěr obdržíte vlastní SPZ, kterou na vůz přiděláte. Hotovo!
Pojištění vozidla
V Kanadě je pojištění auta povinné pro každé vozidlo. Chrání nejen majetek, ale především osoby ať už v roli řidiče nebo spolujezdce. Při sjednávání pojištění, které můžete vyřešit rovnou při přepisu auta na příslušné pobočce, si dejte pozor na samotné podmínky.
Výše pojistného se odvíjí od několika faktorů, jako jsou:
- věk
- pohlaví
- místo bydliště
- typ a staří vozidla
- řidičova historie a zkušenosti
Velice důležitým bodem je celková pojistná částka, kterou vám vaše pojišťovna vyplatí, jestliže řešíte pojistnou událost. Při samotném sjednávání si proto nezapomeňte celkovou částku zkontrolovat.
Pojištění odpovědnosti
Pojištění odpovědnosti (nebo jinak „Povinné ručení“) kryje majetkové ztráty, zranění nebo smrt, které vaše vozidlo způsobí jiným osobám nebo vozidlům. Rozhodující je výše pojistného a spoluúčast, kterou bude muset provozovatel zaplatit. Pozor, pojištění odpovědnosti však nekryje náklady na opravy vlastního vozidla.
Úrazové pojištění
Úrazové pojištění kryje náklady na vaše vlastní léčebné výlohy a ztrátu příjmu po dopravní nehodě. Obyvatelé Québecu jsou krytí pro případ zranění nebo smrti plánem veřejného pojištění vozidel. Toto pojištění je automaticky přiřazeno k řidičskému průkazu.
Havarijní pojištění + komplexní pojištění
Havarijní pojištění kryje náklady na opravu nebo výměnu vašeho vozu, pokud narazíte do jiného auta nebo předmětu. Jde tedy o velice podobnou variantu, kterou známe v Česku.
V případě, že si sjednáte komplexní pojištění, máte kryté náklady na opravu nebo výměnu vašeho vozu z důvodu jiných typů poškození nebo ztráty. To může například zahrnovat:
- vandalství
- poškození čelního skla
- krádež
Servisování auta
Servisování vozidel v Kanadě má mnoho specifik a podmínky závisí na regionu a klimatu. Jedním z největších rozdílů oproti Česku je absence povinných pravidelných technických prohlídek ve většině území Kanady. Výjimkou je pouze Ostrov prince Edvarda, kde jsou technické prohlídky povinné.
Intervaly údržby aut jsou na posouzení majitele, je ale potřeba se řídit plánovanými kontrolami podle pokynů výrobce. Tyto kontroly jsou důležité nejen z bezpečnostních, ale také z technických důvodů. V horských a zimních oblastech se kvůli velkému množství soli na silnicích doporučuje tzv. „rustproofing“ – aplikace ochranného nátěru proti korozi. Auto by také mělo mít kvalitní zimní pneumatiky, které jsou sice povinné jen v Québecu (od prosince do března), ale leckdy pomohou i například ve Vancouveru.
Co se týče klasického servisování aut (například výměna oleje, brzdových destiček), v Kanadě je velice dobře rozvinutá síť autorizovaných servisů, ale i nezávislých soukromých dílen (nejčastěji označeny jako Auto Repair). Opravny doporučuji hledat prostřednictvím Google/Apple map. Při výběru se především zaměřte na recenze, transparentnost cen a vzhledu autodílny.
- Auto Repair – obecný název pro autoservis.
- Mechanic – označuje jednotlivého mechanika nebo menší servis.
- Car Service – často zahrnuje údržbu a opravy automobilů.
- Oil Change Service – specializované na výměnu oleje.
- Tire Shop nebo Tire Service – zaměřené na pneumatiky (opravy, výměny, sezónní přezutí).
- Transmission Shop – specializované na opravy převodovek.
- Brake Service – servisy zaměřené na brzdy.
- Body Shop nebo Collision Repair – specializované na opravy karoserií a následky nehod.
- Muffler and Exhaust Services – pro výfukové systémy.
- Car Dealership – často nabízí i servis pro konkrétní značku vozidla.
Servisní náklady se mohou výrazně lišit podle regionu, klimatu a frekvence používání vozidla. Autorizované servisy bývají zpravidla dražší, než soukromé dílny. Pravidelná údržba je však klíčová pro zajištění bezpečného a funkčního vozu. Náhradní díly jsou navíc dobře dostupné, a to díky častému dovozu z USA nebo Japonska.
Zkušenosti Čechů
Nákupy ojetých aut jsou pro Čechy a Slováky žijící v Kanadě velice oblíbenou součástí pobytu. Jde totiž o velmi praktický způsob, jak se dostat do cíle rychle, bezpečně a pohodlně. Pokud i vy hodláte v Kanadě zůstat déle, doporučuji koupi auta promyslet.
Všem, kteří si plánují koupit ojeté vozidlo v Kanadě, doporučuji poslechnout náš podcast Volání Kanady. Dozvíte se konkrétní zkušenosti Šárky, která si během svého pracovního pobytu v Kanadě koupila ojeté vozidlo přes Facebook Marketplace.
„Buďto musíte mít auto vy, anebo mít kamarády s autem“, říká Šárka, která si po několika měsících pobytu v Kanadě koupila ojeté auto skrze Facebook Marketplace. Dozvěděli jsme se, jak probíhala koupě auta Nissan Versa, přepis vozu a jaké povinnosti se pojí s vlastněním auta v Britské Kolumbii.
Kanada je zemí neomezených možností, ale také nekonečných vzdáleností. Pokud plánujete v Kanadě pracovat nebo cestovat delší dobu, vlastní auto vám otevře dveře ke svobodě pohybu, rychlému dojíždění a snadnému objevování přírody i měst.