Working Holiday program je oblíbenou volbou pro mladé cestovatele, kteří chtějí vyzkoušet cestování a práci v zahraničí. Kanada a Nový Zéland patří mezi nejatraktivnější a nejoblíbenější destinace. Není se čemu divit – obě země lákají cestovatele nejen přírodními krásami, ale také díky kvalitě životní úrovně a pracovním či studijním příležitostem. Kanada i Nový Zéland nabízí Čechům možnost pracovních víz na dobu jednoho roku. Přesto se jejich programy liší v několika klíčových aspektech.
Základní podmínky a požadavky WH víz
Programy Working Holiday pro Nový Zéland i pro Kanadu nabízejí mladým lidem jedinečnou příležitost cestovat a pracovat v zahraničí. Přestože mají oba programy společný cíl, existují mezi nimi určité rozdíly v podmínkách a požadavcích.
Kanada
- Working Holiday spadá pod program International Experience Canada (IEC).
- Podmínkou je věk: 18–35 let.
- Délka víza: 12 měsíců.
- Poplatek: 357 CAD (v přepočtu cca 6 000 Kč)
- Kanada má určenou kvótu pro každou zemi- Česká republika má kvótu na Working Holiday 1 150.
- Žádost se podává online. Podrobný popis žádosti najdete zde.
Nový Zéland
- Vízum spadá pod program Working Holiday.
- Věk: 18–35et.
- Délka víza: Až 12 měsíců (s možností prodloužení o 3 měsíce při splnění podmínek, např. práce v zemědělství viz).
- Pro Českou republiku je kvóta na Nový Zéland 1 200.
- Poplatek: NZD $670 (v přepočtu cca 9 470 Kč)
- Žádost se podává online. Podrobnější návod, jak zažádat, najdete na www.jaknazeland.cz.
Pracovní příležitosti
Výběr lokality závisí vašich představách a preferencích. Zamyslete se, zde chcete více příležitostí v cestovním ruchu či pohostinství nebo vás láká spíše sezónní práce například v zemědělství.
Kanada
Držitelé pracovního víza Working Holiday mohou pracovat libovolně v jakémkoliv sektoru, ale některé profese (např. zdravotnictví, práce s dětmi) vyžadují dodatečné lékařské vyšetření.
Populární jsou zejména práce v těchto oblastech: pohostinství, turistický průmysl, farmy, administrativní práce či práce na recepci. Asi nejvyhledávanějším odvětvím je cestovní ruch – hotely, restaurace, lyžařská střediska v oblastech jako Banff nebo Whistler nabízí celou škálu pracovních pozic od barmana, přes pokojskou až po lyžařského instruktora.
Nový Zéland
Práce s vízy je povolena v libovolném sektoru, ale v oblibě jsou zejména sezónní a manuální práce (např. sběr ovoce, práce na farmách, vinicích).
Novozélandští zaměstnavatelé často hledají sezónní pracovníky v oblastech cestovního ruchu, pohostinství a zemědělství. Vzhledem k vysoké poptávce po sezónní pracovní síle je snadnější získat práci v zemědělství.
Získávání práce v obou zemích se samozřejmě odvíjí také od znalosti a úrovně anglického jazyka. Nejvíce pracovních příležitostí získáte zejména v metropolích nebo turistických střediscích.
Proces žádosti Working Holiday
Kanada
Žádosti probíhají online prostřednictvím systému IEC.
Proces je rozdělen do několika kroků:
- Kandidát se přihlásí do tzv. poolu a čeká na pozvánku k podání žádosti.
- Po obdržení pozvánky musí žadatel odevzdat potřebné dokumenty (např. cestovní pas, výpis z rejstříku trestů, potvrzení o finančních prostředcích atd).
- Čekací doba se může lišit v závislosti na počtu zájemců a přidělování pozvánek.
Nový Zéland
Proces žádosti o pracovní vízum na Nový Zéland jednodušší a rychlejší.
Žádosti se podávají online, přičemž žadatelé musí předložit potřebné náležitosti (platný pas, potvrzení o financích a zpáteční letenka nebo dostatek prostředků na její zakoupení).
Schválení často proběhne během několika týdnů. Výběr probíhá stejně jako u kanadských víz formou náhodného losování.
Česká republika spadá mezi Visa Waiver countries – čeští turisté nemusejí pro turistické cesty na období kratší než 3 měsíců předem žádat o víza musí pouze obdržet povolení NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority).
Aktuální informace najdete zde: https://immigration.govt.nz/
Finanční zajištění
Program Working Holiday pro Kanadu a Nový Zéland má podobné požadavky z hlediska poplatků, ale liší se v konkrétních částkách, počátečních nákladech a celkových nákladech na život.
Kanada
Požadovaný finanční obnos při vstupu: 2 500 CAD (asi 42 000 Kč). Platí se také již zmíněný poplatek za vízum a vyřízení biometrických údajů (85 CAD = cca 1 450 Kč). Mezi finanční náklady započítejte také cestovní pojištění a také zpáteční letenku (nebo doložení, že máte finance na její zakoupení – jednosměrná letenka stojí okolo 20 000 Kč).
Náklady na život v Kanadě jsou relativně vysoké, zejména ve velkých městech jako Toronto, Montreal nebo Vancouver.
Nový Zéland
Požadovaný finanční obnos při vstupu: 4 200 NZD (v přepočtu cca 60 000 Kč). Podobně jako u kanadských víz platíte poplatek za vízum, cestovní pojištění a také doložení, že máte finance na zakoupení zpáteční letenky (jednosměrná letenka stojí cca 25 000–30 000 Kč).
Náklady na život jsou obecně o něco nižší než v Kanadě, ale závisí na konkrétní lokalitě (například Auckland je dražší).
Zajímavé srovnání životní úrovně, bezpečnosti, zdravotní péče, znečištění nebo dopravy v různých zemích najdete například na: numbeo.com.
Kanada nebo Nový Zéland?
Cestování z Česka na Nový Zéland nebo do Kanady závisí na klíčových faktorech, jako jsou vaše osobní preference, finanční možnosti, pracovní příležitosti, jaké kulturní zážitky hledáte nebo jak plánujete využít volný čas v cizí zemi. Chcete kratší a levnější cestu? Preferujete kosmopolitní prostředí? Láká vás nevšední exotická příroda a chcete vyzkoušet outdoorové sporty?
Začneme-li úvodním problémem, kterým je cesta do destinace, pak je jasné, že do Kanady je let je kratší a levnější, což je vhodné pro rychlejší přesun. Na Nový Zéland je cesta dražší a časově náročnější, ale na druhou stranu jde o jedinečnou destinaci, kam se na každý dostane šanci podívat.
Co se týče přírodních krás, obě země jsou bezesporu dechberoucí. Kanada je ideální pro milovníky hor a rozlehlých lesů. Na své si přijdou milovníci outdoorových a zimních sportů. Nový Zéland nabízí kompaktnější, ale rozmanitější přírodu – sopky, pláže, pralesy i horské masivy na relativně malém území.
Obecně vzato jsou Kanaďané i Novozélanďané velmi přátelští lidé. Kanada je v porovnání s Novým Zélandem více multikulturní a kosmopolitní, zejména ve velkých městech.
Zimy jsou zejména v některých částech Kanady dlouhé a opravdu mrazivé, což ovlivňuje také typ prací i trávení volného času. Nový Zéland má mírnější oceánské klima. Osobně mě ale překvapil téměř neustály vítr.
Obě destinace mají svá kouzla, výhody a specifika. Kanada je ideální pro ty, kteří hledají pracovní příležitosti v širším spektru oborů a chtějí prozkoumávat rozmanité přírodní scenérie i městský a multikulturní život. Nový Zéland je skvělou volbou pro milovníky přírody a outdoor sportů, lákadlem také může být jednodušší způsob žádosti o víza. Výběr destinace závisí na vašich osobních preferencích, plánovaném rozpočtu a požadovaných pracovních zkušenostech.