V některých částech Kanady jsou zimy skutečně dlouhé a někdy i pěkně tuhé. Zároveň ale zimní Kanada nabízí neskutečnou (skoro se chce napsat až nekonečnou) plejádu zimních aktivit. Kromě lyžování, snowboardování a bruslení můžete zkusit třeba sněžnice, skialpy, ledolezení, rybaření na ledu a pokud preferujete pasivní sport, co takhle zajít na zápas NHL? Jak to je se sporty v zimě?
Zimní turistika
Zimní turistika je aktivita vhodná snad pro každého. Ve všech provinciích i teritoriích Kanady najdete prostor pro lehčí i náročnější zimní túry. Mrkněte se třeba na tipy na výlety ve Skalistých horách.
Za všechny můžeme uvést třeba tip na nenáročnou túru k jezeru Rawson Lake v provinčním parku Peter Lougheed v Albertě, kterou můžete absolvovat v létě i v zimě. Celkem je trail dlouhý asi 8 kilometrů a převýšením 305 metrů. Odměnou vám budou překrásné výhledy na vrcholky okolních hor. Mimochodem lze tuto túru absolvovat i na sněžnicích.
Láká vás zdolat větší výšky? Pak si přečtěte článek o výstupu na Mount Temple (3 544 m. n. m.) v národním parku Banff. Hora je ale nejlépe přístupná v období červenec – září, tak si počkejte na lepší podmínky 🙂
Můžete si vybrat z krátkých, středně dlouhých i delších tras v okolí Banffu, které najdete popsané v článku Denní výlety v Banffu pro další inspiraci mrkni na výlety v národních parcích Kanady.
Tipy na cestování a treky v Kanadě najdete také v záznamu z festivalu. Dozvíte se třeba, jaké treky v Kanadě podnikali Marťa s Michalem, jak cestovali ve vanu Simča s Davidem nebo jaká je práce v největším kanadském lyžařském středisku, kterou vyzkoušel Karel.
Co nezapomenout s sebou:
- Dostatek pitné vody,
- svačinu,
- mapu,
- teplé oblečení + oblečení na případnou změnu počasí,
- vhodnou obuv,
- mobilní telefon nebo satelitní komunikační zařízení,
- eventuálně trekové hole, mačky,
- lékárničku,
- čelovku,
- ověřit předpověď počasí a také lavinovou předpověď.
Lyžování a běžky
Zimním sportem číslo jedna je lyžování. A lyžovaní v kanadských horách je skutečně pecka. Mezi nejpopulárnější lyžařská střediska v Kanadě patří Revelstoke, které je slavným místem skoků na lyžích a freeridu, a Whistler – Blackcomb v Britské Kolumbii.
Whistler- Blackcomb je největším ski resortem v Kanadě, kromě skvělého sjezdového lyžování tady můžete vyzkoušet třeba heli-skiing, snowcat skiing, jízdu se psím spřežením či skitouring. Nevynechejte také jízdu lanovkou Peak to Peak Gondola. Na kolik vás vyjde skipas a jaké jsou další výhody zimní dovolené ve Whistleru se dočtete v článku na blogu.
Revelstoke se těší popularitě zejména mezi freeridovými i extrémními lyžaři a patří mezi nejvýznamnější centra pro skoky na lyžích v Severní Americe. Hlavním střediskem sjezdového lyžování je Revelstoke Mountain Resort, který je oblíbenou zimní destinací pro Kanaďany, turisty i WH pracovníky.
Trasy pro běžkové lyžování bývají v Kanadě skvěle udržované. Když napadne sníh, i z fotbalového hřiště nebo louky za městem se hned stane místo pro běžkaře. Některé běžkařské stopy mají i osvětlení, ty někdy bývají za symbolický poplatek okolo 5 – 10 CAD. Oblíbeným běžkařským výletem v okolí Lake Louise je okruh Moraine Lake Road, trasa je dlouhá celkem 15,6 km s 250 metrovým převýšením.
Sněžnice
Perfektním zážitkem jsou také túry na sněžnicích, anglicky snowshoes. Tipem na výlet pro začátečníky na sněžnicích je Highline Trail – Paradise Creek v okolí Lake Louise, který je dlouhý celkem 9 kilometrů s převýšením pouhých 60 metrů. V národním parku Jasper je oblíbeným kratším výletem na sněžnicích Pyramid Overlook s nádherným výhledem na horu Pyramid Mountain a údolí.
Skitouring
Skitouring neboli jízda na lyžích ve volném horském terénu je čím dál oblíbenější zimní aktivitou nejen v Kanadě. U tohoto sportu je ale obzvlášť nezbytné dbát na bezpečnostní pravidla, mít veškeré povinné vybavení a znát lavinovou bezpečnost. V národním parku Mount Revelstoke najdete krásná místa pro skitouring, mrkněte se pro inspiraci třeba na stránku revelstokeskitouring.com.
Jízda se psím spřežením
Autentickým zážitkem ze zimní kanadské přírody je nepochybně i jízda se psím spřežením neboli dog sledding. Cena se odvíjí od délky a náročnosti výletu, zpravidla bývá v nabídce dvouhodinový, celodenní či půldenní. Více informací a akutální ceník najdete například zde www.banfflakelouise.com.
Ledopády
Pokud pořádně mrzne, což v Kanadě rozhodně není nemožné, a vodopády silně zamrznou, lze na nich lézt podobně jako při skalním lezení. Pro lezení na ledopádech neboli ice climbing ale budete potřebovat nezbytné vybavení jako jsou šrouby do ledu, karabiny, sedáky, lano, přilbu a tak dále. Je také možné zaplatit si instruktora pro začínající ledolezce, což vřele doporučujeme.
Bruslení na ledu
Když zamrznou vodní plochy a počasí to umožňuje, Kanaďané bruslí téměř všude, kde se dá – na veřejných kluzištích ve městech, na zamrzlých rybnících a jezerech. Sami jsme si vyzkoušeli například bruslení na jezerech Two Jack Lake nebo Vermilion Lakes ležících nedaleko od města Banff. V okolí jezer navíc najdete několik krátkých trailů, které můžete absolvovat v kterémkoli ročním období.
S bruslením je neodmyslitelně spjatý také lední hokej, kanadská srdcovka. Kanaďané si často dělají legraci, že malí chlapci dříve bruslí na ledě, než chodí. Pokud raději fandíte, než hrajete, můžete zajít fandit na zápas NHL.
Bezpečnost především
Nezapomínejte také na bezpečnost, jak se chovat v kanadské divočině. Během zimních sportů si dejte pozor na lavinové nebezpečí – lavinová sezóna v kanadských horách trvá od listopadu do června. Informace o cestování v lavinovém terénu najdete na adrese Parksmountainsafety.ca. Aktuální lavinovou předpověď můžete sledovat zde.
Pojištění sportů – rizikových i extrémních
Pokud odjíždíte do Kanady s tím, že budete sportovně aktivní, je dobré si udělat předem soupis toho, co zřejmě budete za aktivity dělat. Díky tomu si můžete také vybrat takové cestovní pojištění, které vám bude krýt vaše aktivity v plném rozsahu. Pojišťovny mají totiž různá měřítka a různě zařazují sporty a aktivity do kategorií zákldní, rizikové, extrémní a nepojistitelné.
Podívejte se na srovnání pojištění sportů a vyberte si to, které nejlépe odpovídám vašim nárokům na aktivní dovolenou.
Tipy na indoor aktivity
Pokud vám počasí nedovolí provozovat oblíbenou aktivitu anebo raději trávíte čas v teple, můžete se pustit do některých z indoorových aktivit.
Co můžete vyzkoušet?
- Curling – v Kanadě se těší velké oblibě, jak asi víte, jedná se o týmový sport, při kterém je hlavním úkolem hráčů dopravit po ledu hrací kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru,
- lezení na umělé stěně,
- bowling,
- aquapark – můžete zkusit třeba na populární Aquadôme v Quebecku,
- centrum vědy v Calgary,
- trampolínový park ve Vancouveru.
Další tipy na nejen zimní aktivity v Kanadě jsme sepsali v dalším článku Co dělat za aktivity v Kanadě. Kanada je na outdoorové aktivity neskutečně bohatá, takže zahálet určitě nebudete v žádném ročním období roku. Pro další užitečné rady mrkni na mobilní aplikaci Jak do Kanady, která má za cíl pomáhat Čechům, jak v cestování, tak v orientaci přímo v Kanadě i v přípravách na cestu.
Zimní sporty v Kanadě
Načerpejte inspiraci od Páji, která vypráví o svých zkušenostech a zimních sportech v Kanadě, především v oblasti Banff, Canmore a okolo Calgary.