Ontario
Ontario je rozlohou druhá největší provincie v Kanadě a je nejlidnatější. Žije v ní více než 12 milionů lidí, což dělá 38% celé kanadské populace. Díky tomu nejen, že Ontario nabízí velkou škálu cestovatelských možností po velkých městech, přírodních oblastech a důležitých kulturních institucích, také to je místo, které ovlivňuje celou kanadskou ekonomiku a kulturu. Ontario je jedno z nejdůležitějších míst v celé Kanadě, a to jak z ekonomického hlediska, tak také kulturního, sportovního a turistického.
Základní informace
Ontario leží ve východní části Kanady, kde sousedí s významnou provincií Québec. Na jihu poté sousedí se Spojenými Státy Americkými, tato hranice je téměř po celé své délce tvořena jezery a řekami, takže hranice je často definována mosty. Na západě Ontario sousedí s provincií Manitoba a na severu je ohraničeno Hudsonovým a Jamesovým zálivem, který je velkým magnetem na turisty. Zajímavostí je, že v Ontariu také v roce 1920 vznikla jabloň Ontario, zimní odrůda, která je dnes rozšířená po celém světě.
Města
Na rozdíl od ostatních provincií, Ontario má několik velkých měst, která udávají tempo celé Kanady. Hlavní město Ontaria je Toronto, které má 2 a půl milionu obyvatel a leží na severozápadě stejně pojmenovaného jezera. Často bývá označováno jako nejvíce kosmopolitní město světa, protože právě sem proudí většina migrantů, kteří do Kanady přichází. Nicméně v Ontariu leží také hlavní město celé Kanady, a tím je Ottawa.
Ottawa má pouze 900 tisíc obyvatel a leží v Ottawaském údolí na břehu řeky Ottawa. Obě zmíněná města mají bohatý kulturní a sportovní život. Místní hokejové týmy Ottawa Senators a Toronto Maple Leafs jsou dlouhodobými účastníky nejvýznamnější hokejové ligy světa – NHL.
Mezi další největší města patří Mississauga, Hamilton, London a Brampton. U všech je populace menší než milion obyvatel, ale síť měst je v Ontariu stále mnohem hustší než v jakékoli jiné provincii, o čemž svědčí i to, že Ontario je nejlidnatější provincií v celé Kanadě.
Podnebí
Jak už to tak u kanadských provincií bývá, počasí je velmi rozmanité kvůli velkým rozlohám, které často zasahují do několika podnebních pásem. U Ontaria jsou zastoupeny tři typy klimatu, ale většinu rozlohy pokrývají pouze dva, a to subarktický pás na severu provincie a teplé vlhké kontinentální klima v jižní části.
Jižní Ontario má díky teplému, ale vlhkému kontinentálnímu klimatu teplá, občas až horká léta a delší, chladné zimy. Teploty v zimě se pohybují kolem -5 °C a v létě od 20 °C do 25 °C.
Na severu provincie jsou teplé teploty v létě potlačovány studeným vzduchem, který proudí od velkých jezer. Letní teploty mohou být tedy od 17°C do 27°C a ty zimní od 0°C do -8°C.
Zajímavá místa
Ontario nabízí zajímavou směs volnočasových aktivit, jak kulturních a sportovních, tak také těch turistických. Mezi nejnavštěvovanější místo této provincie patří Niagarské vodopády ležící na hranici se Spojenými Státy. Ontario v překladu znamená „nádherné jezero“.
Národní parky v Ontariu
Kanada je národními párky posetá od východu na západ a výjimkou není ani Ontario. V jižní části mohou turisté navštívit jezera a lesy v okolí French river (francouzská řeka), která je dlouhá 110 kilometrů. Mezi další místa patří regionální národní park Killarney, Bruce Peninsula národní park a ti, kteří rádi plují na loďkách, nebo se potápějí, by měli navštívit Georgian Bay Islands National Park.
Erijské jezero
Toto jezero je jedno z pěti jezer, která leží na americko-kanadské hranici a přezdívá se jim systém pěti velkých jezer. Z těchto pěti jezer je Erijské jezero nejjižnější, nejmělčí a nejmenší. Na jeho březích leží několik přístavních měst jako Buffalo, Toledo a Erie.
Sainte-Marine mezi Hurons
Živé muzeum, které znázorňuje život v osadě, která byla založena Jezuity. Toto místo vás přenese zpět do první poloviny sedmnáctého století a ukáže vám, jak se žilo v první evropské osadě v Ontariu.