Stopování (ang. hitch hiking) je pravděpodobně nejlevnějším způsobem přepravy z místa na místo, ať už jste kdekoli. Už jste někdy zkusili stát u silnice s palcem nahoře a batohem na zádech? Podívejte se, jak cestovat v Kanadě stopem, jaká platí pravidla, jak je to bezpečné a zda se to vůbec smí či je v některých provinciích Kanady stopování nelegální a hrozí pokuta?
Se stopováním se samozřejmě pojí bezpečnostní rizika, nezáleží na tom, v které části světa se nacházíte. Je zapotřebí držet se hlavně zdravého rozumu a nepouštět se do rizika. V Kanadě je stopování oblíbené zejména díky rozlehlosti země.
Jak na stopování v Kanadě?
V Kanadě jsou vzdálenosti mezi jednotlivými místy někdy opravdu dlouhé, a tak cestovatelé často hledají alternativní způsoby dopravy, díky kterým by mohli ušetřit čas a peníze. Jedním z takových způsobů je třeba spolujízda nebo právě stopování.
Předtím, než začnete se stopem, podívejte se na pravidla pro stopování v dané kanadské provincii. Dobrým zdrojem informací je například www.hitchwiki.org. Obecně platí, že čím větší je provoz, tím je paradoxně těžší někoho stopnout. Řidiči jsou zpravidla až příliš ve spěchu na to, aby stopařům zastavili. V Kanadě je údajně je stopování o něco jednodušší ve venkovských oblastech. Místní se obvykle snaží vypomoci cestovatelům a jsou ochotní, pokud dáte najevo, že potřebujete jejich pomoc.
Zkušenosti se stopováním
Pokud chcete více informací o stopování, zkuste mrknout na Trustroots. Trustroots je platforma, která sdružuje cestovatele z celého světa, zejména stopaře. Můžete zde sdílet svoje zkušenosti, přečíst si zážitky jiných cestovatelů, najít tipy na stopování v různých oblastech nebo dokonce vyhledat parťáka na spolujízdu.
„Kanaďani jsou poměrně otevření nápomocní. Jednou jsme se s přítelem vraceli z treku v Rocky Mountains a šli jsme podél silnice s krosnami na zádech. Aniž bychom vůbec stopovali, zastavil nám manželský pár okolo padesáti let, svezli nás a ještě nás pozvali k sobě domů na zahradní grilovačku.“ vypraví Bára, která už rok cestuje v Kanadě díky WH vízům.
Omezení stopování v Kanadě
Některé kanadské silnice mají určitá omezení nebo dokonce zákaz stopování. Zpravidla je zakázáno stopovat u dálnic a dálničních křižovatek. Pravidla se ale mohou lišit v jednotlivých provinciích. Mrkněte se pro více info na www.hitchwiki.org a nezapomeňte dohledat legislativní omezení přímo pro oblast, kde chcete stopování zkusit. V případě nelegálního stopování vám hrozí pokuta.
Začnete-li si podrobněji vyhledávat informace o tom, ve které provincii Kanady je stopování legální a kde by mohl nastat problém, přesvědčíte se, že není až tak jednoduché dohledat přesnou a jasnou odpověď.
Například zákon o motorových vozidlech v Britské Kolumbii říká: „Person must not be on a roadway to solicit a ride, employment or business from an occupant of a vehicle.“
Na druhou stranu se ale na různých internetových diskusích polemizuje o tom, co přesně se skrývá pod pojmem „roadway.“ V Britské Kolumbii je také u dálnic běžný nápis „It is illegal to pick up hitch hikers“. Ale podél cesty přesto spoustu stopařů potkáte.
Základní pravidla pro stopování (nejen) v Kanadě
- Vyrobte si cedulku, na kterou tučnými písmeny napište, kam chcete jet.
- Dejte na zdravý rozum a důvěřujte instinktům.
- Postavte se na místo, odkud vás řidič dobře uvidí už z dálky.
- Držte se dál od podezřelých řidičů či opilců.
- Snažte se stopovat spíše za denního světla.
- Nebojte se odmítnout nebo odejít, pokud se vám něco nezdá.
- Mějte při ruce mobilní telefon.
- Buďte připraveni improvizovat.
- Dejte někomu blízkému dopředu vědět, kdy a kam se chystáte jet.
- Nezapomeňte nejen na slušné chování, ale také na slušné oblečení. Jen málokdo by zastavil někomu neznámému, kdo vypadá na první pohled jako pobuda.
- Dostatečně se oblečte – v zimě je v Kanadě opravdu velká zima a nikdy nevíte, jak dlouho budete na jízdu čekat.
- Při pobytu v kanadské přírodě nezapomínejte na bezpečnost. Divoká zvěř se ráda zatoulá až k silnicím a hluk aut ji vůbec nerozhodí.
Kde stopovat?
- benzínky,
- fast foody,
- silnice za městem,
- vybírejte místo, kde auto nebude mít problém zastavit,
- v Kanadě máte velkou šanci, že vám zastaví nákladní automobil.
Stopování je v Kanadě populární, protože vzdálenosti jsou zde dlouhé a každý uvítá, když může ušetřit čas a zejména peníze. Základem je dodržovat základní bezpečností pravidla. Pokud vás ale stopování neláká, je zde samozřejmě celá řada dalších možností cestování po Kanadě – od nízkonákladových vnitrostátních aerolinek, autobusu a vlaku, přes půjčení auta až po spolujízdu.