Město Revelstoke v provincii Britská Kolumbie je rájem freeridových i extrémních lyžařů a milovníků outdooru. Proslavil se zejména skoky na lyžích, v současné době je také populárním místem pro heli-skiing nebo cat-skiing. Během letní sezóny zde najdete lehčí i náročnější trasy pro pěší turistiku či cyklovýlety. V létě i v zimě je Revelstoke vyhledávaným turistickým cílem pro Kanaďany i zahraniční cestovatele. Kam v Revelstoke vyrazit na výlet, jak se vybavit a na kolik vás vyjde den lyžování?
Základní fakta
- Počet obyvatel: cca 7 500
- Nadmořská výška: 480 m. n. m.
Městečko Revelstoke leží v kanadské provincii Britská Kolumbie v pohoří Rocky Mountains. Je vzdálené zhruba 640 km východně od Vancouveru (Britská Kolumbie) a 415 km západně od Calgary (Alberta). Revelstoke protíná nejdelší kanadská dálnice Trans-Canada Highway a zároveň kanadská železnice Canadian Pacific Railway.
V bezprostřední blízkosti města se nachází národní park Mount Revelstoke. Rozkládá se na ploše 260 km2 v sousedství národního parku Glacier.
V novodobé historii se město proslavilo jako významné kanadské centrum outdoorových sportů, zejména nejrůznějších podob extrémního lyžování.
Stručná historie Revelstoku
Město Revelstoke vzniklo během roku 1880, když byla skrz kanadské Rockies stavěna železnice Canadian Pacific Railway. Revelstoke bylo založeno jako těžařské město, kde se těžilo zejména zlato a další rudy. Během 20. století zde bylo postaveno i několik dřevařských pil. V roce 1962 byla dostavěna Trans-Canada Highway, dálnice vedoucí napříč celou Kanadou, která společně se železnicí utvrdila význam Revelstoke jako dopravního centra.
Vzhledem k obrovskému boomu extrémního lyžování se město každým rokem více rozrůstá a každoročně ho navštěvuje stále více návštěvníků i sezónních pracovníků z celého světa (zejména cestovatelů s WH vízy). Spolu s lyžařským střediskem Whistler patří mezi nejoblíbenější ski resorty v Kanadě.
Revelstoke v létě
Revelstoke a jeho okolí nabízí nepřeberné množství skvělých tras pro jednodenní výlety i náročnější pěší turistiku a horská kola. Na infocentru je možné si vzít přehled pěších tras a cyklostezek. Pokud nemáte moc času a Revelstokem jen projíždíte, neměli byste si nechat ujít alespoň dvě krátké naučné stezky, vzdálené zhruba 30 km od města hned u dálnice Trans-Canada Highway.
První je Skunk Cabbage Trail vedoucí lesem, mokřady a podél řeky. Druhou je Giant Cedars Boardwalk vedoucí pralesem obřích cedrů.
Od jara jsou zde perfektní možnosti pro raftování a v celém okolí je nekonečné množství lokalit pro skalní lezení všeho druhu. To samé platí o vysokohorské turistice.
Revelstoke v zimě
Revelstoke bylo od roku 1915 slavným místem skoků na lyžích a existovalo zde několik skokanských můstků. V tomto ohledu bylo až do roku 1970 pravděpodobně nejvýznamnějším centrem pro skoky na lyžích v Severní Americe, dokonce zde žilo i několik skokanských šampionů. S rostoucí oblibou zimních sportů se postupně začaly budovat možnosti pro zejména sjezdové lyžování.
Hlavním střediskem sjezdového lyžování v celém okolí je Revelstoke Mountain Resort, který je skiareálem s největším převýšením lanovky (1713 metrů) v celé Severní Americe. Nabízí 65 sjezdovek, z čehož je 47 % černých (nejtěžších), 46 % modrých (středně těžkých) a 7 % zelených (lehkých). Areál otevírá většinou koncem listopadu a sezóna končí zhruba na začátku dubna.
Permanentku pro 1 dospělého na celou sezónu je možné koupit za 1299 CAD, jeden den lyžování vás vyjde zhruba na 79 – 100 CAD (v závislosti na období a případných slevách). Co se týče ubytování, v areálu je celá řada možností, kde složit hlavu. Resort nabízí kempy, motely i lepší hotely, takže záleží jen na vašich preferencích.
Revelstoke je milovníky lyžování považováno za místo s nejlepším prašanem na světě. Město se v posledních desetiletích stalo mekkou vyznavačů extrémního lyžování, především heliskiingu (lyžování, kdy vás na vrcholcích hor vysadí helikoptéra), cat-skiingu (lyžování s dopravou rolbou), skialpinismu a freeridu. Jeden den heli-skiingu all-inclusive vás přijde na zhruba 1000 CAD, levnější cat-skiing vás vyjde zhruba na 450 – 550 CAD na den.
Místní podnebí a počasí
Pro Revelstoke je charakteristické vlhké kontinentální podnebí, které je typické velkými teplotními rozdíly mezi ročními obdobími. Léta jsou nadprůměrně teplá a vlhká, zimy jsou chladné až extrémně mrazivé s velkým množstvím sněhových srážek.
Revelstoke a i celý úsek cesty vedoucí do Rogers Pass je v zimě nechvalně proslavený neuvěřitelným objemem napadlého sněhu, které s sebou přináší velké množství lavin v evropském měřítku nevídaných rozměrů. Obrovské laviny, které zasypou dálnici (a odříznou na stovky kilometrů jedinou cestu skrz Rockies) jsou často odklízeny několik dní a nejsou v zimě ničím neobvyklým. Stejně tak jsou bohužel velmi časté nehody zasypaných skialpinistů a freeriderů.
Stejně jako v celých Rockies se může počasí bleskově změnit. I v létě můžete zažít během jediného dne všechna roční období. Nezapomeňte na dostatek teplého a nepromokavého oblečení, kvalitní obuv, dostatek jídla a pití (viz vybavení do Kanady).
Bezpečnost a výbava
Ať už v létě či zimě je dobré dát o vašich plánech vědět někomu blízkému nebo i správě parku či horské službě. Vždy je dobré chodit ve skupině kvůli potenciálnímu nebezpečí od zvěře (zejména velkých predátorů jako jsou horské pumy a medvědi černí a grizzly). V průběhu roku může být nebezpečná a agresivní i vysoká jelenovitá zvěř, ačkoliv vypadá roztomile (losi, elkové, jeleni…).
Bear spray proti medvědům vždy s sebou je takovou samozřejmostí, kterou snad ani není nutné zmiňovat.
V zimě by měli milovníci všech zimních sportů, zejména extrémního lyžování (heli-skiing, freeride a skialpinisté) pamatovat, že jsou nejen na těch nejlepších svazích a sněhu na světě, ale také možná na tom nejnebezpečnějším terénu široko daleko.
Ve volném terénu platí kromě obecných zásad bezpečného pohybu v terénu povinnost mít s sebou v batohu základní lavinovou výbavu, tedy tzv. pípák, lavinovou sondu a lopatu.
Satelitní telefon, dobré zkušenosti či kurzy lavinové bezpečnosti lze více než doporučit.