Polární záře je mýty opředený jev, který vytváří magické světelné představení na obloze. Ptáte se, kde a kdy můžete polární záři spatřit? Vidět tyto svítící jevy alespoň jednou za život není tak těžké, jak se na první pohled možná zdá.
Polární záře je oficiálně nazývaná Aurora Borealis (jižní polární záře Aurora Australis). Název vymyslel francouzský filozof Pierre Gassendi již v roce 1621. Inspiroval se jménem římské bohyně úsvitu Aurory a řeckým označením pro severní vítr Boreas. Pojmem polární záře označujeme světelné úkazy, které se odehrávají v atmosféře ve výšce zhruba okolo 100 kilometrů, ale i výše.
Jak polární záře probíhá?
Polární záře vzniká v případě, kdy se sluneční vítr ve vesmíru srazí s magnetickým polem Země. Složky slunečního větru mají vlastní magnetické pole složené z protonů, elektronů a alfa částic. Část z nich je při této srážce odražena dále do vesmíru, ale další část se stáčí po spirálách až k zemské k atmosféře směrem k magnetickým pólům Země.
Sluneční částice se začnou srážet s atmosférickými a tím vzniká barevné záření. Zpravidla mají světelné úkazy červenou nebo zelenou barvu, případně se můžou objevit i odstíny fialové a žluté.
Kde se polární záře vyskytuje?
Barevná záře je k vidění v polárních oblastech, zřídka také v tropech a středních zeměpisných šířkách. Nejčastěji je polární záře podle vědců vidět na konci podzimu a na přelomu zimy a jara. Řada pozorovatelů se shoduje, že nejlepším obdobím, kdy můžete spatřit polární záři, je březen či říjen. Nejlépe je viditelná za jasné oblohy zhruba od 23:00 do 3:00 hodin ráno.
Výskyt polární záře v České republice je velice vzácným jevem. Údajně u nás během jednoho slunečního cyklu (cca 11 let) vznikne zhruba 6 polárních září.
Vývoj sluneční aktivity můžete pozorovat na evropském monitoru polárních září nebo se můžete zaregistrovat na astro.cz, abyste získali přehled o polárních zářích v ČR.
Nejlepší místa pro pozorování polární záře
- Island – ideální místo pro spatření polární záře. Dobrým pozorovacím místem je například národní park Thingvellir, ale údajně ji můžete vidět v podstatě odkudkoli. Místní cestovní agentury dokonce pořádají výlety na Island za polární září.
- Norsko – zejména Špicberky, norské Laponsko, město Tromsø
- Švédsko – zkuste například národní park Abisko
- Grónsko
- Finsko – Laponsko, oblast kolem Ivalo, zejména vesnice Saariselkä
- Skotsko – patrně nejblíže České republice je Skotsko, kde jsou světelné úkazy vidět v severních oblastech nebo na ostrově Skye
- Kanada – převážně sever Kanady, Martin s Jančou viděli polární záři v Prince George (Britská Kolumbie), pokud budete mít štěstíčko, můžete ji vidět také v Calgary
- Aljaška – sledujte předpověď polárních září
- Sibiř
- severní Florida