Ať už hledáte práci v Kanadě, doma nebo jinde v zahraničí, do životopisu se vám nepochybně bude hodit zmínit nejen to, že máte jazykové znalosti, ale také konkrétně uvést, jakou úroveň angličtiny (popřípadě jiného jazyka) máte. V této souvislosti se nabízí otázka, jak to lze zjistit? A jaké vlastně rozlišujeme jazykové úrovně angličtiny? Odpovědi najdete v článku níže.
Jaké jsou jazykové úrovně angličtiny?
Základní rozdělení úrovní angličtiny (dle Europassu), které je vhodné uvádět do životopisů, jsou:
- A1 – slabší pasivní znalost cizího jazyka,
- A2 – pasivní znalost cizího jazyka,
- B1 – znalost cizího jazyka na komunikativní úrovni,
- B2 – znalost cizího jazyka na dobré komunikativní úrovni,
- C1 – velmi dobrá znalost cizího jazyka,
- C2 – výborná znalost cizího jazyka.
Tip: Pokud máte osvědčení nebo certifikát (například zkoušku Cambridge English) určitě ho ke svému CV přidejte. Co dalšího do životopisu patří a co naopak klidně vynechejte, najdete v článku Životopis.
A0 – Úplný začátečník (Starter, beginner)
Člověk, který je úplný začátečník, má jen malou nebo vůbec žádnou znalost angličtiny. Teprve se učí slovní zásobu, základy gramatiky a výslovnost. Testy pro začátečníky najdete například na helpforenglish.cz, kde jsou i zajímavé články o angličtině.
A1 – Začátečníci (Elementary)
Začátečník A1 by měl znát základní slovní zásobu i základy gramatiky. Začátečníci jsou schopni pasivně porozumět větám a slovům týkajících se zejména jejich osoby a každodenního života (například témata jako rodina, koníčky, jídlo apod.) a základním frázím. Začátečníci dokážou méně složitými větami konverzovat a odpovídat na jednoduché otázky, pokud s nimi druhý mluvčí mluví pomaleji a trpělivě.
A2 – Mírně pokročilí (Pre-Intermediate)
Mírně pokročilí angličtináři rozumí mluvenému i psanému projevu, a to zejména na témata, která se jich osobně týkají. Jejich slovní zásoba se konkretizuje a znalosti anglické gramatiky se prohlubují. Mírně pokročilí zvládají odpovídat na otázky a vést jednodušší, ale smysluplný rozhovor angličtině.
B1 – Středně pokročilí (Intermediate)
Pokročilí angličtináři rozumí bez problémů mluvenému i psanému projevu, dokáží hovořit o různých tématech i popsat abstraktní pojmy. Projev pokročilých je plynulý, mají větší slovní zásobu a znají běžné anglické fráze. Dokáží spontánně odpovídat a popsat své plány či zážitky. Rozeznají formální a neformální jazyk. Testy angličtiny B1 najdete například na stránkách englishuniversity.cz.
B2 – Velmi pokročilí (Upper-Intermediate)
Angličtináři s úrovní B2 dokážou plynule konverzovat i na odbornější témata, vyjádřit svůj názor, vysvětlit a zdůvodnit svá stanoviska. Chápou složitější slovní spojení, idiomy a dokáží rozlišit přízvuky. Mluvčí na úrovni B2 je schopný napsat složitější souvislý text jako například esej nebo úvahu.
C1 – Pokročilí (Advanced)
Mluvčí úrovně C1 dokážou porozumět cizojazyčným odborným textům. Rozeznávají implicitní významy, komunikují plynule a rychle. Flexibilně a smysluplně vyjadřují své myšlenky. Psaný projev mluvčích na úrovni C1 je přehledně strukturovaný a členěný, dokáží psát rozsáhlejší texty na odborná témata.
C2 – Jazykově způsobilí (Proficient)
Lidé s úrovní angličtiny C2 jsou schopni bez potíží rozumět cizojazyčnému psanému i mluvenému projevu. Jejich vyjadřování je plynulé, srozumitelné, konkrétní a spontánní. Ovládají fráze, odborné termíny i slang. Jsou schopni vyjádřit své názory, diskutovat na různá témata bez gramatických chyb a s použitím správné výslovnosti. Na první pohled není patrný rozdíl mezi tímto a rodilým mluvčím.
Jak zjistit úroveň angličtiny?
Podle popisů jednotlivých jazykových úrovní angličtiny zhruba sami odhadnete, do které kategorie patříte. Pokud si ale nejste jistí a chcete objektivní odpověď, pak je nejjednodušším řešením složit test.
Na internetu je k dispozici řada online testů angličtiny zdarma, které vám po vyplnění pár otázek během několika minut vyhodnotí vaši úroveň. Zpravidla by kvalitní rozřazovací test měl obsahovat gramatiku, test slovní zásoby i poslech. Online testy zdarma jsou jednodušší, ale základní představu o vaší jazykové úrovni vám dají.
Kde najít test angličtiny zdarma?
Úrovně angličtiny byste určitě neměli zapomenout uvést do životopisu nebo žádosti o práci. Je taky fajn vědět, jak na tom s jazykem jste, i pro váš subjektivní pocit. Díky rozřazovacím testům můžete zjistit, jaká je vaše jazyková úroveň, co je ještě potřeba zlepšit, kde máte mezery a kde naopak vynikáte.
Online výuka angličtiny
Internet je výborným zdrojem informací a dnes existuje velké množství nejrůznějších kurzů angličtiny. Samozřejmě lze studovat i tak, že budete číst anglické články, poslouchat BBC radio, dívat se na filmy v originálním znění (s anglickými titulky či bez titulků), ale největší přínos pro vás pravděpodobně bude intenzivnější studium.
V Čechách je známý program Online jazyky, který nabízí lekce angličtiny přímo ve webovém prohlížeči. 3 lekce máte zdarma, poté jsou placené.
Snad nejoblíbenějším programem je Duo Lingo. Jedná se o aplikaci na smartphone, která je velmi gamifikovaná, krok za krokem se učíte jednotlivá slovíčka a fráze.
A nezapomeňte zkusit LearnEnglish Grammar, oficiální aplikaci od British Council.