Jak si správně vyplnit couchsurfingový profil, na co si dát pozor a jak ověřit důvěryhodnost hostitele? Podívejte se na základní pravidla Couchsurfingu (nejen v Kanadě) a rady a tipy, jak se v gaučovém surfování neztratit.
Co je Couchsurfing
Couchsurfing patří mezi největší internetovou službu – respektive sociální síť – přes kterou můžete sehnat ubytování zdarma. Prvopočátky tohoto projektu spadají do roku 2003, oficiálně byl spuštěný 1. ledna 2004.
Webové stránky Couchsurfing.com umožňují uživatelům domlouvat se a nabízet ubytování nebo jenom setkání v dané destinaci, komunikovat mezi sebou, komentovat a hodnotit další uživatele.
Jak funguje Couchsurfing?
Základem je založit si na oficiálních stránkách profil. Bez toho nemůžete „surfovat po gaučích světa“.
Co musíte vyplnit:
- Jméno + informace o sobě,
- kontakt,
- fotografie (sebe a případně i nabízeného ubytování).
Nepodceňte vyplňování informací o sobě, popište se pravdivě, ale zajímavě. Představte si, že si vaše řádky bude číst osoba, která uvažuje o tom, že vás u sebe doma nechá zdarma přespat. Tato osoba se navíc může rozhodovat mezi více různými zájemci, takže byste se měli snažit i kvůli konkurenci. Můžete zmínit odkud pocházíte, jaké jsou vaše záliby, co čtete, jaké máte motto, proč rádi cestujete a podobně.
Co se týče fotografií, vybírejte s rozumem. Nejlépe nahrajte fotku vašeho obličeje, kde se mile usmíváte, zamračený obličej, ale i přehnané ksichtíky či gesta můžou někoho odradit. Do fotogalerie pak přidejte fotky, které vás nějak charakterizují – například že rádi jezdíte na kole, lezete na kopce nebo ochutnáváte víno.
Přihlášení uživatelé mezi sebou mohou komunikovat či zakládat skupiny obdobně jako na Facebooku. Pokud proběhne setkání nebo ubytování, uživatelé si mohou psát recenze, které budou veřejně k přečtení na profilech. Někdy se lidé mezi sebou nedomlouvají jen na přespání, ale například na procházku městem, vyzvednutí z letiště nebo jen žádají o radu, kde se v dané lokalitě dobře zabavit či najíst.
Důvěryhodnost
Výborné je, když získáte hned na úvod pozitivní reference. Váš profil bude hned vypadat důvěryhodněji a sympatičtěji. Nezapomeňte také uvést, jestli i vy můžete někoho u sebe ubytovat, nebo jestli jste aktuálně na cestách. Pro začátek je fajn získat reference od lidí, které znáte a víte, že používají Couchsurfing.
Ještě důvěryhodněji působí, když se členové nechají ověřit zasláním příspěvku z platební karty. Jméno uživatele musí korespondovat se jménem uvedeným na kartě. Projekt Couchsurfing financují právě tyto příspěvky. Další fází ověření důvěryhodnosti je zaslání dopisu na uvedenou adresu, ve kterém najdete kód, který musíte zadat na stránkách Couchsurfing.com
Jak hledat ubytování?
Na Couchsurfingu uvidíte jak hostitele, tak i lidi, kteří míří do dané destinace a do třetice tzv. hangouts neboli setkání cestovatelů a místních.
Na stránkách nebo v aplikaci můžete zvolit tzv. public trip, to znamená, že zadáte místo, kam se chystáte. Na stránkách Couchsurfing pak bude vaše žádost veřejně vidět a hostitelé vás sami mohou kontaktovat.
Další možností je, že pošlete sami žádost konkrétní osobě. Prohlédněte si pár profilů, s hostitelem komunikujte, ptejte se na to, co vás zajímá. Například:
„Ahoj, cestujeme s přítelem po Evropě a sháníme přespání na 2 noci v Barceloně, kterou bychom moc rádi poznali. Zaujal nás tvůj profil na Couchsurfingu, protože taky rádi jezdíme na koních. Myslíš, že by se u tebe v tento datum našla volná místa?“
Mám kamaráda, který zkouší bydlení přes Couchsurfing a Airbnb hodně často. Osobně preferuje Couchsurfing, protože je zdarma. „Hostitelům většinou koupím pár piv nebo přivezu českou Becherovku nebo Kofolu. Doporučuju hlavně pokaždé pečlivě číst reference a nebrat hned prvního hostitele, který se nabídne. Vždycky dejte hlavně na intuici. Taky bych doporučil appku Couchsurfing do mobilu.“ Aplikace Couchsuring pro iPhone a Android je zdarma ke stažení.
Sami jsme v páru přespávali díky Couchsurfingu v Belgii. Na CS máme placený účet. Hostitel nás zaujal pozitivními recenzemi, tak jsme mu zkusili napsat a klaplo to. Jediný háček byl v tom, že se vracel z práce až pozdě večer, tak jsme mohli dorazit až po 23. hodině a už nebyl moc prostor na delší popovídání. Ale byl milý a ocehotný a všechno proběhlo bez problémů.
Výhody Couchsurfingu
Největší výhodou Couchsurfingu je, že vám pomůže lépe poznat danou destinaci a lokální kulturu. Přespáváte nebo se setkáváte s místními přáteli, kteří vám mohou dát dobré tipy co vidět, jak zažít pravou atmosféru destinace, na co si dát pozor a zodpoví vám dotazy na místní zvyky či komunitu.
Motto Couchsurfingu je „meetup with locals and travelers, find accomodation“. Poznávejte místní a cestovatele, najděte ubytování. Není to tedy jenom o tom, že u někoho zdarma složíte hlavu na gauč, jde i o poznávání místní kultury a atmosféry. Až budete hledat ubytování v Kanadě, popřemýšlejte také o možnosti Couchsurfingu. Mnozí cestovatelé mají velmi kladné zkušenosti s tímto typem ubytování a poznání města, země a místní kultury obecně.
Tip: Získej Revolut kartu a účet zadarmo. Nejlepší platební karta do zahraničí. Středové kurzy, které vám česká ani kanadská banka nenabídne.