Kanada jako druhá největší země na světě obsahuje šest časových pásem. Ta byla ustanovena v roce 1891. Do té doby se jednotlivé provincie a teritoria řídila místním slunečním časem, což se děje na některých místech i dnes, ačkoli standardizovaný čas je zákonný a jasně rozděluje časová pásma v Kanadě. Časový rozdíl od nejzápadnějšího cípu k nejvýchodnějšímu je 5,9 hodin. Některá pásma využívají změnu letního času.
Standardizovaný čas
Tento čas je nastaven ve vztahu k UTC (Coordinated Universal Time), koordinovaný světový čas, který udává nulové časové pásmo (Velká Británie) a další časová pásma se od něho odchylkami odvíjí. Česká republika a Slovensko mají časový posun +1 UTC.
6 časových pásem v Kanadě
Kanada ležící na druhé straně od nulového pásma má časový posun záporný a počet hodin závisí na oblasti v Kanadě. Časová pásma v Kanadě se dělí takto:
- Newfoundladský standardní čas (Newfoundland Standart Time) – NST (UTC – 3.30 a -4.40 k ČR)
- Atlantický standardní čas (Atlantic Standart Time) – AST (UTC -4.00 a -5.00 k ČR)
- Východní standardní čas (Eastern Standard Time) — EST (UTC -5.00 a -6.00 k ČR)
- Centrální standardní čas (Central Standard Time) — CST (UTC -6.00 a -7.00 k ČR)
- Horský standardní čas (Mountain Standard Time) — MST (UTC -7.00 a -8.00 k ČR)
- Pacifický standardní čas (Pacific Standard Time) — PST (UTC -8.00 a -9.00 k ČR)
Neváhejte využít skvělou webovou i mobilní aplikaci WorldTimeBuddy, která vám pomůže v rychlé orientaci a přepočítání času mezi zadanými místy. Kdykoli si nebudete jisti časovým posunem, WorldTimeBuddy vám pomůže spočítat posun na minutu přesně.
Časový posun v neznámějších kanadských městech k ČR
- Vancouver: minus 9 hodin
- Toronto: minus 6 hodin
- Montreal: minus 6 hodin
- Ottawa: minus 6 hodin
- Quebec: minus 6 hodin
- Calgary: minus 8 hodin
- Edmonton: minus 8 hodin
- Banff a Jasper: minus 8 hodin
Nestandardizovaný čas
Existují místa, která nerespektují standardizovaný čas a mají svůj vlastní místní čas. Takovým příkladem je například Newfounland a Labrador, kde zákonný čas NST používá pouze malá část ostrova Labrador a zbytek ostrova se řídí časem AST.
Nejznámější odchylky standardizovaných časů jsou brány jako standardní a jsou zaznamenávány do časových map.
Sezonní změna času
Změna času v Kanadě se stejně jako v Evropě váže na systém pojmenovaný čas šetřící denní světlo, aneb daylight saving time (DST). Letní čas je zaveden na většině území kromě Quebecu a Saskatchewan a je rovněž rozdělen na šest časových pásem. Některá místa si vyžádala odlišné regulace od místních vlád, např. ostrov Southampton, aby mohli svůj aktuální čas přizpůsobovat. Tím se rozdělení a přehlednost času v Kanadě komplikuje.
Ke změně času v celé Kanadě dochází druhou březnovou neděli, kdy se ve dvě hodiny v noci čas posouvá o hodinu dopředu. Tedy například atlantský čas se z -4.00 UTC mění na -3.00 UTC. Letní čas končí první neděli v listopadu, kdy se posouvá o hodinu nazpět.