Tombstone Territorial Park v provincii Yukon nás zaujal na první pohled. Neodradila nás ani přístupová cesta k němu – legendární štěrková Dempster Highway, která dala našemu autu pěkně zabrat. V září, kdy jsme park navštívili, hrála příroda všemi barvami podzimu a navíc už nebylo všude plno turistů.
Základní fakta o teritoriálním parku Tombstone
- nachází se v kanadské provincii Yukon
- rozloha: 2 200 km2
- nejvyšší horou je Mt. Frank Rae (2 362 m. n. m.), dalšími významnými vrcholy jsou Mt. Tombstone a Mt. Monolith
- park se rozprostírá podél Dempster Highway, nejsevernější dálnici Kanady
Jak se do Tombstone Territorial Park dostanete?
Tombstone Territorial Park se nachází v severní části kanadské provincie Yukon. Od zlatokopeckého města Dawson City, které je stovky kilometrů do všech směrů největším městem, se park nachází necelých 120 kilometrů daleko. Od hlavního města Yukonu Whitehorse je park vzdálený sedm hodin jízdy.
Pokud do Tombstone Territorial Parku vyrazíte autem z Dawson City, počítejte zhruba se 2 hodinami jízdy. Nejprve pojedete po Klondike Highway a následně po 40 kilometrech na křižovatce odbočíte na Dempster Highway ve směru na Inuvik, který se odtud nachází 750 km severně (již za polárním kruhem v sousední provincii Northwest Territories).
Na co při cestování nezapomenout
Pokud pojedete vlastním vozidlem, platí všechny poučky pro cestování po kanadském severu a Aljašce. Nezapomeňte si tedy natankovat plnou nádrž benzínu a pro všechny případy mít i nějaký záložní benzín v kanystru s sebou. Stejně tak je vhodné mít kromě rezervy alespoň jedno nebo dvě náhradní kola, základní opravářskou sadu a nářadí. Nezapomeňte na dostatečné zásoby všeho, včetně jídla a pitné vody. Eventuálně je vhodné mít i vlastní filtr na vodu, pro případy, že by vám pitný režim obstarala třeba řeka.
Cesta po Dempster Highway
Po projetí pár osad za křižovatkou směrem na Inuvik se ocitnete na nechvalně proslulé Dempster Highway, která je v celém úseku štěrková a má pověst jedné z nejdrsnějších silnic v celé Severní Americe. Dempster Highway spojuje dálnici Klondike Highway s Inuvikem v deltě řeky Mackenzie.
Připravte se, že vaše auto projde řádnou zatěžkávací zkouškou. Stejně jako u jiných delších cest je vhodné předem nechat auto zkontrolovat v servisu. Pokud se na cestu vydáte pronajatým autem od některé z půjčoven, nezapomeňte si zjistit, zda je auto pojištěné pro daný úsek Dempster Highway.
Ačkoli jsou v této oblasti i další slavné silnice, jako třeba aljašská dálnice Top of the World, jízda po Dempster Highway je opravdu jedinečný zážitek.
Tombstone Interpretive Centre
Toto návštěvnické centrum, které se nachází na 71. kilometru Dempster Highway, by mělo být první zastávkou každého návštěvníka parku Tombstone. V celém parku není vůbec žádný signál či internetové připojení. Pokud budete potřebovat pomoct, stejně jako my, když se nám nešťastnou náhodou povedlo zabouchnout klíčky od auta, návštěvnické centrum má pro případ nouze satelitní telefon.
Kromě aktuální předpovědi počasí, stavu jednotlivých úseků Dempster Highway a výstavy místní fauny a flóry zde můžete rezervovat a zaplatit permit na vícedenní treky v okolí. Hodit se vám bude také dobrá mapa okolí, o kterou na informacích nezapomeňte požádat.
Součástí centra je i stanice rangerů a jediné oficiální kempoviště. Za poplatek 12 dolarů na noc zde máte místo pro auto, stan, ohniště (gril) s neomezeným zdrojem dřeva v ceně, toalety a kohouty se studenou vodou.
Otevírací doba parku v roce 2018:
- v rozmezí 19. – 31. května: sobota, neděle a pondělí od 9.00 – 17.00
- v hlavní sezoně 1. června – 16. září: pondělí až neděle od 9.00 – 17.00
Zajímavosti a tipy na výlety
Tombstone Territorial Park se rozkládá zhruba na padesátikilometrovém úseku Dempster Highway, která park protíná. Nejlepším způsobem, jak park prozkoumat, je v zimě na sněžnicích a skialpech a v létě pěšky. Zimní variantu z popisu vynecháme, protože si na ni mohou troufnout jenom opravdoví drsňáci a dobrodruzi s dobrým tréninkem a znalostmi přežití v zimní severské divočině.
Jak Dempster Highway, tak i park leží na silné, celoročně zmrzlé vrstvě půdy – tzv. permafrostu. Místní krajina je jedinečná tím, že se zde potkává severská tundra s vysokými horami. Kanada se nám tak opět ukazuje v jiné a opět jedinečné podobě. V Tombstone objevíte spoustu jedinečných rostlin i živočichů, velmi hojní jsou zde i velcí savci – zejména los, jelen caribou, medvěd černý i grizzly, vlci a další.
Tombstone poskytuje spoustu kratších jednodenních treků různých délek a náročností. Několik naučných stezek naleznete v okolí informačního centra. Za zmínku dále stojí Hard River Winter Road Trail a zejména panoramatický Goldensides Trail.
Mezi nejlepší vícedenní trek patří Grizzly Lake Trail, který lze prodloužit dále k jezerům Divide a Talus. U těchto treků je nutná rezervace u rangerů v informačním centru.
V Tombstone Territorial Parku není bráněno ani vlastnímu prozkoumávání a toulání se volně přírodou – tzv. „backcountry travel“. Na průzkum v těchto končinách by se však měli vydat opravdu jen ti nejzkušenější dobrodruzi.
Kdy vyrazit na cestu
Každé roční období má něco do sebe, přesto je pravděpodobně nejlepším obdobím k návštěvě Tombstone Territorial parku první polovina září. Jednak potkáte i v tak málo navštěvované části Yukonu minimum turistů, pravděpodobně nebude potřebovat rezervaci v kempu či na určité treky měsíce dopředu a zároveň uvidíte přírodu v podzimních barvách. Zejména z první půlky září pochází většina nejznámějších fotografií odsud.
Bezpečnost při cestování
Nikdy nezapomeňte dát vědět, kam se vydáváte. Zejména, pokud jde o vícedenní výpravy či průzkum po neoficiálních stezkách a pokud nevlastníte satelitní telefon.
Počítejte s prudkými změnami počasí. Mějte s sebou vždy dostatek teplého a nepromokavého oblečení, dost vody a jídla i pro nouzový delší pobyt v divočině, než jste si původně naplánovali. Dávejte pozor při přechodu vodních toků. Při prodírání porostem a nepřehledným terénem dělejte hluk a nikdy nezapomeňte na bear spray proti medvědům.
Ať už se Tombstone Teritorial Park rozhodnete navštívit v kterémkoli ročním období, rozhodně to bude stát za to. Ne nadarmo se mu totiž přezdívá skrytá perla Yukonu.