Po letech tvrdé práce se většina z nás těší na zasloužený starobní důchod. Co když jsme ale část své kariéry strávili nejen v České republice, ale i v Kanadě na Working Holiday? Započítávají se odpracované roky v Kanadě do českého důchodu? Kdy máme nárok na důchod v Kanadě a jak může takový důchod vypadat?
Připravili jsme pro vás tento článek, kde odpovíme na důležité otázky, abychom vám pomohli se v této situaci lépe zorientovat. Společně se podíváme i na to, kdy jako Češi máme nárok na kanadský důchod a jaké podmínky je třeba splnit.
Výše důchodů v Kanadě
Důchodový systém v Kanadě se skládá z několika částí, mezi které patří:
- Old Age Security (OAS),
- Canada Pension Plan (CPP),
- další soukromé důchodové plány.
Kanadský důchod Old Age Security
Old Age Security je základní kanadský důchod, který je financován ze státního rozpočtu a vyplácen Kanaďanům starším 65 let. Maximální měsíční částka OAS je přibližně 718.33 CAD (pro rok 2024). Ve věku 75 let dochází ke zvýšení důchodu o 10%.
Pro obdržení Old Age Security důchod musíte žít v Kanadě po dobu nejméně 10 let (po dosažení 18 let věku). Částka, kterou můžete obdržet, závisí na počtu let, které jste žili v Kanadě.
Kanadský důchod Canada Pension Plan
Canada Pension Plan je založený na příspěvcích, které zaměstnanci a zaměstnavatelé odvádějí během pracovní kariéry. Průměrný důchod v Kanadě CPP pro nové důchodce (ve věku 65 let) v dubnu 2024 činil 816,52 CAD měsíčně, maximální částka může dosáhnout až 1 364.60 CAD (pro rok 2024).
CPP je měsíční zdanitelnou výhodou, která při odchodu do důchodu nahrazuje část vašeho příjmu. Pokud se kvalifikujete, obdržíte CPP po zbytek svého života.
Odchod do důchodu v Kanadě
Kanaďané mají možnost odejít do důchodu již v 60 letech, ale plný důchod OAS a CPP mohou získat až od 65 let. Čím déle však člověk odkládá odchod do důchodu (maximálně do 70 let), tím vyšší budou jeho měsíční důchodové platby.
Srovnání s Českou republikou
Odchod do důchodu ve světě se liší, v České republice je věk odchodu do důchodu variabilní podle roku narození, ale obecně se pohybuje kolem 65 let. Podmínkou je však minimálně 35 odpracovaných a pojištěných let.
Průměrný starobní důchod v ČR je pro rok 2024 přibližně 20 633 CZK měsíčně, což je při současném kurzu asi 1 234.031 CAD (k 19. 8. 2024).
Životní úroveň v Kanadě
Kanada je známá svou vysokou životní úrovní a je stále jednou z nejatraktivnějších zemí pro práci a život díky stabilní ekonomice. Ve srovnání s českými platy si v Kanadě vyděláte podstatně více, a není ani těžké si nějaké peníze ušetřit, pokud máte stabilní příjem. Průměrná mzda v Kanadě je přibližně 63 013 CAD ročně.
Mzdy se ale samozřejmě liší podle provincie, odvětví, ve kterém pracujete a zkušeností. Ve velkých městech jako Toronto nebo Vancouver mohou být platy vyšší, ale zároveň zde čelíte vyšším životním nákladům. Ceny v Kanadě za bydlení, potraviny a služby jsou celkově vyšší než v České republice, což je třeba zvážit při plánování pobytu.
Práce v Kanadě a důchodové nároky
Pro Working Holiday dobrodruhy, kteří se rozhodnou pracovat v Kanadě, je důležité vědět, jak se odpracované roky v Kanadě započítávají do důchodového systému v České republice. Česká republika a Kanada mají totiž uzavřené mezinárodní smlouvy, které zajišťují koordinaci sociálního zabezpečení mezi oběmi zeměmi.
Jak to funguje?
Započítávání odpracovaných let
Díky dvoustranným dohodám mezi Českou republikou a Kanadou o sociálním zabezpečení je umožněno vzájemné uznávání odpracovaných let. To znamená, že roky, které odpracujete v Kanadě, se přičítají k letům, která jste odpracovali v Česku, což vám může pomoci dosáhnout minimální potřebné doby pojištění.
V takovém případě bude každý stát vyplácet důchod v poměru k tomu, jak dlouho člověk v daném státě pracoval a přispíval do jeho důchodového systému. Jestliže někdo v Kanadě pracoval méně než rok, nárok na důchod zde nevzniká.
Pozor – je potřeba zmínit, že Working Holiday pobyt na 12 měsíců obvykle neznamená, že odpracujete 1 rok v Kanadě. Šanci na kanadský důchod, resp. zápočet, mají ti, kteří si v Kanadě prodlouží pobyt s pracovním povolením, jako například Young Professionals, Common-law, atp.
Pokud Vás zajímá, zda již máte nárok na kanadský důchod a případně kolik, můžete to zjistit pomocí různých online kalkulaček. V případě dalších nejasností se neváhej na cokoli zeptat v naší FB skupině Jak do Kanady: Komunita, kde máme skvělou komunitu a pomáháme si.
Při výpočtu výše důchodu se však příspěvky zaplacené v Kanadě nezapočítávají rovnou do výpočtu českého důchodu. Obvykle obdržíte dva samostatné důchody – jeden z České republiky a druhý z Kanady, na základě odpracovaných let a příspěvků v dané zemi.
Nárok na kanadský důchod
Pokud jste přispívali do CPP během vašeho pracovního života v Kanadě, budete mít nárok na CPP důchod bez ohledu na to, kde nyní žijete. Informaci o tom, zda jste přispívali do CPP, můžete zjistit buď na své výplatní pásce od zaměstnavatele, konkrétně v kolonce Taxes – Canada Pension Plan, nebo v daňovém formuláři T4 (bod č. 16). Správnost těchto údajů je důležité pravidelně kontrolovat.
Výše důchodu v Kanadě bude záviset na výši vašich příspěvků a délce vašeho přispívání do systému.
Abyste měli nárok na OAS, musíte být občanem nebo legálním rezidentem Kanady a žít v Kanadě minimálně 10 let po dosažení 18 let věku.
Vyplácení českých důchodů v Kanadě
Čeští občané, kteří se rozhodnou žít v Kanadě, mohou požádat o vyplácení českého dů chodu do zahraničí. Důchod je vyplácen ve stejné výši jako v Česku. Tento proces vyžaduje podání žádosti u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaslání tiskopisu ,,potvrzení o žití”, který je k dispozici v mnoha jazycích.
O důchod byste měli žádat ve státě svého bydliště, i když jste pracovali v několika různých zemích. Výjimkou je situace, kdy jste v zemi svého současného bydliště nikdy nepracovali. V takovém případě byste měli podat žádost ve státě, kde jste naposledy pracovali.