Saguenay Fjord National Park (francouzsky: Parc national du Fjord-du-Saguenay) v Quebecu láká každý rok desítky tisíc návštěvníků především dechberoucí přírodní scenérií, možností pozorovat velryby nebo projížďkou na mořském kajaku. Jak již název napovídá, dominantou národního parku je 105 kilometrů dlouhý fjord Saguenay.
Základní údaje
Národní park Saguenay Fjord se nachází v kanadské francouzsky mluvící provincii Quebec a leží na břehu stejnojmenného fjordu. Rozprostírá na ploše okolo 320 km².
Původní obyvatelé obývali oblast Saguenayského fjordu tisíce let před příchodem prvních Evropanů. Prvním Evropanem, který oblast navštívil, byl francouzský námořník Jacques Cartier v roce 1535.
Původní název parku zněl Saguenay National Park, k přejmenování došlo v roce 2011.
Fjord Saguenay je dlouhý 105 kilometrů a jeho šířka se pohybuje mezi 2 kilometry a 4 kilometry. Fjord má průměrnou hloubku 210 metrů, přičemž nejhlubší bod je 270 metrů.
Park je složen ze tří oblastí:
- Baie-Éternité – jihozápadní oblast, do které se dostanete přes vesnici Rivière-Éternité. Nachází se zde The Saguenay Fjord Interpretation Centre, které nabízí exponáty o vzniku fjordu a jeho geologii.
- Baie du Moulin-à-Baude – východní oblast parku se nachází se poblíž města Tadoussac. Zdejší centrum La Maison des Dunes nabízí výstavy o písečných dunách, divoké zvěři, mořském životě a ekosystémech a nabízí různé programy pro nadšené přírodovědce a také pozorování ptáků ve spolupráci s observatoří Observatoire d'oiseaux de Tadoussac.
- Baie-Sainte-Marguerite – tato část leží v severní regionu poblíž Sacré-Cœur. V létě se v místní zátoce shromažďují velryby běluhy, takže se jedná o ideální místo pro pozorování velryb v Kanadě.
Doprava
Do národního parku Saguenay Fjord se dostanete bez problémů autem. Z města Quebec City pojedete po dálnici Highway 175 N směrem na Saguenay. Projedete přes Laurentian Wildlife Reserve do Chicoutimi. Následně přejedete most Dubuc, nadále pokračujte na Route 172 E směrem na Tadoussac.
Ubytování
O ubytovací možnosti zde není nouze. Ubytování v rámci parku představují zejména chatky, kabiny a kempy, ale také třeba stany pro čím dál populárnější glamping, což je moderní způsob kempování, který pojí pobyt přírodě s komfortem a moderními vymoženostmi.
Zajímavosti
V parku je možné aktivní vyžití snad ve všech oblastech. Najdete zde možnosti pro turistiku, kempování, vodní sporty, mezi oblíbené aktivity patří zejména jízda na kajaku v neposlední řadě je velkým lákadlem výletní tour po fjordu. V zimě si užijete lyžování, výlety na sněžnicích či rybaření na ledu.
Jednou z možností, jak v parku strávit čas, je výletní plavba lodí spojená s pozorováním velryb.
Pozorování velryb
Uvádí se, že nejlepší doba pro pozorování velryb v Kanadě je od začátku července do poloviny října. V národním parku Saguenay Fjord najdete organizace, které pořádají různě dlouhé plavby či půjčují sea kajaky.
Interpretation centre on marine mammals neboli Interpretační centrum pro mořské savce (CIMM) se nachází v Tadoussacu a představuje CIMM je nejoblíbenější muzeum v regionu Côte-Nord. Je to to pravé místo pro návštěvu, pokud s chcete dozvědět více o velrybách a dalších mořských savcích.
Hiking
Oblíbenou aktivitou v rámci parku je středně obtížný výšlap na vyhlídku Sentier les caps. Po vystoupání na se vám naskytne nádherný výhled na údolí Eternity Valley. Zdolání 10,2 km dlouhé túry trvá téměř čtyři hodiny. Pokud hledáte ještě větší výzvu, je možné pokračovat na Cap-Éternité.
Náročnější je stezka Le sentier du Fjord, která se táhne přes 40 km mezi Baie-Sainte-Marguerite a Tadoussac. Obyvkle trvá 3 dny a na trase najdete několik možností pro přespání (přístřešky nebo kempy). I když najdou se i tací, co túru urazí za jediný den. Pokud se vám nechce absolvovat celý tento výlet, zkuste jen na úsek z Anse-Creuse do Cap de la Boule, což je 13,2 km dlouhá stezka s úchvatným panoramatickým výhledem.