Patří výběr pojištění auta v Kanadě a další administrativní chuťovky mezi vaše záliby? Pakliže ne, pak máme radostnou zprávu, protože jsme pro všechny, kteří si chtějí ušetřit čas, dali dohromady bojový plán, jak mít pojištění osobního vozu z krku dřív, než řeknete „Tim Hortons“.
Jak již tušíte, čas v Kanadě se dá trávit i záživněji než konverzací s pojišťovacím agentem, nicméně brázdit kanadské silnice v nepojištěném autě je přísně zakázáno.
Bez pojištění vám auto na úřadě nezaregistrují, bez registrace nedostanete poznávací značku a bez značek byste se správně neměli projet ani kolem bloku do nejbližšího IGA (známý supermarket v Kanadě a USA).
Dobrá, dřív než řeknete „Tim Hortons“ pojištění auta nezařídíte, nicméně doufáme, že naše tipy vám pomohou celý proces urychlit a vy se místo zdlouhavého googlování budete moct věnovat lepším kanadským aktivitám, třeba pozorování velryb anebo svišťů v horách.
1. krok: Získejte více nabídek
Doporučujeme trochu prozkoumat terén, pozjistit vaše možnosti s pojišťovnami a neskočit po první nabídce, co se namane. Pokud se chcete vyhnout přímému lidskému kontaktu, stačí vzít do ruky telefon nebo vyplnit formulář na webu pojišťovny. Kdo se chcete postavit tváří v tvář brokerovi, rádi vás uvidí přímo na pobočce.
Moc rádi bychom vám dali tip na jednu super geniální pojistku, která bude vyhovovat naprosto všem. Bohužel neexistuje.
Co pojišťovna, to jiné ceny, jiné požadavky. Vše je naprosto individuální.
To, že Milan z vedlejšího bloku za Dodge Caravan z roku 1983 platí 120 CAD měsíčně neznamená, že budete platit u stejné společnosti za stejné auto úplně stejnou částku. Ceny si každá společnost určuje na základě vámi poskytnutých informací o vás a vašem autě. Proto doporučujeme kontaktovat co nejvíce pojišťoven a nabídky porovnat.
Různých společností, u kterých můžete vašeho čtyřkolého parťáka pojistit, je asi tak jako turistů na Banff Avenue v létě – nekonečně mnoho. Sepsali jsme proto seznam společností, u kterých si čeští a slovenští rodáci pořizují pojistku často:
Pobočka přímo v Banffu:
Pobočka přímo v Canmore:
2. krok: Vyberte si pojištění auta
Požadavky jednotlivých společností se od sebe často liší a každá z nich vám bude pokládat jiné otázky. Při vyjednávání a vyplňování on-line formulářů se vám ale určitě budou hodit k ruce:
- Vaše osobní údaje (datum narození, kanadská adresa, atd.).
- Rok narození, značka a model vašeho čtyřkolého parťáka.
- Číslo vašeho řidičského průkazu (mezinárodního či kanadského).
- Kolik km má auto najeto.
- Odhad počtu kilometrů, které chcete autem najet (často se uvádí za rok).
- Informace o vaší řidičské historii (jak z ČR, tak ze zahraničí), pokud jste již v minulosti auto pojištěné měli – jestliže jste například neměli žádnou nehodu, může vám na základě doložených dokumentů od vaší bývalé pojišťovny být vypočítána sleva.
Na základě těchto informací vám pojišťovny určí cenu a vystaví tzv. „quotes“, tedy nabídky, které můžete mezi sebou porovnávat. Někomu se mohou zalíbit i on-line srovnávače jako je např. lowestrates.ca.
Kolik stojí pojištění auta v Kanadě v Albertě
Chcete si udělat konkrétní představu na kolik vychází pojištění auta v Kanadě? Takto vypadaly pojištění některých Čechů a Slováků, od kterých jsme info posbírali. Berte to prosím pouze ilustračně, případ od případu je jiný.
- 120 CAD/měsíčně za Dodge Caravan 2002 u CIBC Insurance, řidička 24 let, bez doložené historie pojištění
- 2800 CAD/rok za Acura MDX 2002 u MKMK Risk Management Inc., řidič 34 let, bez doložené historie pojištění (při jejím doložení údajně sleva -1000 CAD)
- 1125 CAD/rok za Ford Escape Limited V6 4WD 2005 u Millennium Insurance Corporation, řidič 29 let, bez doložené historie pojištění
Všechna tato pojištění jsou na bázi „third-party liabilities only“ (někdy také pod názvem „one-way auto insurance”), což je obdoba našeho povinného ručení. Pokud auto někomu nabouráte, pojišťovna zaplatí škody způsobené na autě druhé strany, poškození vašeho auta vám neuhradí. Peněz od pojišťovny se také nedočkáte při vykradení auta nebo v případě, že vás zastihne hurikán či jiná živelná pohroma. Určitě se v pojišťovně zeptejte na jiné možnosti, avšak v případě starších aut vám bude většinou nabídnuta tato varianta.
Pozor na kanadský řidičský průkaz, Insurance Inspection a penále za předčasné zrušení pojistky
Některé z pojišťoven vám auto nepojistí, dokud nemáte albertský či jiný kanadský řidičský průkaz, jiné vám dají na dodělání místního řidičáku velkorysé 3 měsíce.
Další důležitou podmínkou je, zda po vás pojišťovna vyžaduje tzv. „Insurance Inspection“, tedy bezpečností inspekci vašeho vozu v autoservisu. Takové vyšetření zdraví vašeho auta něco stojí. V ideálním případě zaplatíte pouze za samotnou inspekci, ale pokud mechanik uzná za vhodné, budete muset zaplatit za nezbytné opravy. Mezi hlavní kritéria, která auto musí splňovat, patří například i nepopraskané čelní sklo.
Pokud potřebujete auto přeregistrovat z jedné provincie do druhé, v autoservisu požádejte o „Out-of-province Inspection“, bez které auto nepřeregistrujete. Zpravidla se však jedná o něco dražší papír pro pojišťovnu, než je obyčejná Insurance Inspection.
Než nabídku odkýváte, zjistěte si, zda musí být uhrazena celá částka za rok či stačí zasílat peníze každý měsíc. Ujistěte se, že vás nemůže překvapit short-rate cancellation penalty, tedy penále za předčasné zrušení pojistky.
3.kok: Podepište a získejte poznávací značku
Třikrát sláva, našli jste ji! S pojišťovnou se dohodnete na počátečním datu pojistky a honem na místní „Registry“, kde předložíte kupní smlouvu k autu a důkaz o pojistce (například e-mail od pojišťovny). A do rukou konečně dostanete vaši osobní „licence plate“.
Konečně se můžete vydat pozorovat ty sviště anebo jiná kanadské zvířátka někam, kam se dovezete vlastním autem.
Každá z kanadských provincií má svůj „nickname“, který najdete i na poznávací značce auta. Alberta je známá jako Wild Rose Country, Britská Kolumbie zase jako Beautiful British Columbia.