Kanada je oblíbenou destinací pro cestování, objevování místní kultury, přírody, jazyka a poznávání nových lidí. Právě mezi těmito lidmi může být váš budoucí manžel či manželka. Zamilujete se, plánujete společnou budoucnost a nakonec uvažujete o svatbě.
Můžeme se my, jako čeští občané, brát v Kanadě? Jak probíhá svatba v zahraničí, co je potřeba a jaké podmínky musíme splnit?
Jak probíhá svatba v Kanadě si můžete poslechnout také v podcastu s Andy, která se provdala v lednu roku 2021 v Calgary za kanadského občana.
Co zařídit před svatbou v Kanadě provincii Alberta
Svatba v zahraničí většinou znamená zvýšenou náročnost na dokládání nejrůznějších dokumentů. Budete možná ale překvapeni, že uzavření sňatku v Kanadě není tolik obtížné a celý proces od příprav až do uzavření manželství před oltářem může proběhnout velmi hladce.
Připomínáme, že požadavky pro oddávající se samozřejmě liší nejen v různých státech světa, ale také v rámci provincií a teritorií Kanady. Následující řádky vychází ze zkušenosti uzavření manželství v Kanadě provincii Alberta, konkrétně ve městě Calgary.
Pojďme se podívat blíže na všechny potřebné dokumenty a záležitosti, které ke svatbě patří.
Marriage Licence
Vy a váš snoubenec či snoubenka se osobně dostavíte na tzv. registry (místo, kde se zařizují pojištění na auta, zdravotní pojištění atd.). Není třeba se dopředu objednat. Vystojíte si frontu a požádáte o dokument Marriage Licence. Úředník vám předloží papír, který vyplníte. Budete potřebovat váš cestovní pas, údaje o vás, matce a otci. Toť vše.
Na předložený papír vyplníte údaje a odevzdáte úředníkovi. Ten vám sdělí přísahu, kterou potvrdíte zdvihnutím pravé ruky. Zaplatíte částku 20 CAD (aktualizováno v roce 2021) s možnými dalšími poplatky. Z osobní zkušenosti víme, že je možné za tuto žádost platit více (80 CAD). Poté úředník vyplní jiný dokument, který poté společně zkontrolujete a uložíte do obálky. Tento dokument budete potřebovat v den svatby. Řádně ho proto uložte.
Druh obřadu
Je důležité si předem upřesnit, zda máte zájem o náboženský či civilní obřad. Chcete svatbu na úřadě, v přírodě, nebo vás láká tajná svatba pouze s oddávajícím a svědky? Toto rozhodnutí necháme na sás.
Místo a čas svatby
Chcete se vdávat venku či vevnitř? V zimě či v létě? Na horách či u vás v obýváku? Tohle bude hrát výraznou roli ve vašem rozhodování. V některých místech může uzavření sňatku proběhnout zadarmo, v jiných místech musíte platit poplatky. Tyto informace můžete zjistit po komunikaci s městem či přímým místem obřadu.
Oddávající
Věděli jste, že vás v rámci civilního obřadu může oddávat váš kamarád? Stačí snadno získat certifikát a může vás vesele oddat. Seznam oddávajících naleznete tady. Ceny za oddávající se liší. S hledáním vašeho oddávajícího začněte s časovým předstihem.
Organizační věci a výdaje
Se svatbou se pojí také výdaje, se kterými musíte počítat. Záleží na vás, vaší finanční situaci a představě pro vaši vysněnou svatbu. Někdo preferuje velkou svatbu s velkým počtem hostů a dekorací, někomu postačí kanadská příroda, dobré počasí a nejbližší rodina.
- Svatební prstýnky
- Svatební šaty a oblek
- Svatební oznámení a pozvánky
- Svatební koordinátor – pokud chcete vaši svatbu uspořádat s profesionálem, ušetřit čas, najměte si koordinátora, kterého vám poskytne svatební agentura. Cena za tyto služby se liší.
- Fotograf
- Kameraman
- Svatební líčení + účes
- Svatební kytice
- Dekorace
- Pronájem místa
- Svatební hostina
Průběh svatby
V rámci vašeho dne jde hlavně o jediné – pořádně si svatbu užít. Proto nepodceňte přípravy. Začněte raději dříve než-li později. Jak by měl váš svatební obřad vypadat a co by měl splňovat naleznete na oficiálním zdroji.
Po ukončení svatebního obřadu podepíšete vy, váš manžel či manželka, oddávající a svědci dokument, který jste obdrželi dříve při vaší návštěvě „registry“.
Co zařídit po svatbě
Po svatbě odešle váš oddávající svatební certifikát s veškerými informacemi (podpisy manželů, svědků a oddávajícího) na danou adresu. Po pár dnech vám přijde potvrzený svatební certifikát.
Po uzavření svatbě máte také větší možnost získat PR víza a trvalý pobyt v Kanadě.
Uznání sňatku v ČR
Váš sňatek bude v České republice platný po vyplnění dalších potřebných dokumentů. Vše můžete zařídit z kanadského území. Jaké jsou potřebné dokumenty a jak postupovat se dozvíte na oficiálních stránkách.
Osobní zkušenost
Můj sňatek v Kanadě proběhl 16. ledna 2021 v calgarském parku Inverness. S Franem, mým mužem, který je občan Kanady, jsme svatbu připravovali necelé tři týdny – bez agentury. Kvůli covidové situaci a aktuálním opatřením, jsme museli naši svatbu připravit pro pouhých 10 lidí a uspořádat pouze obřad. Svatební hostina a následná párty nepřicházela kvůli opatřením v úvahu. Překvapilo mě, jak snadné bylo vyřízení veškeré dokumentace před svatbou i po svatbě.
Většinu dekorací, včetně svatebních prstýnků, jsme nakoupili na Amazonu. Svatební kytici jsem si objednala v běžném květinářství, jelikož specializované prodejny si účtují trojnásobek cen (alespoň z mé zkušenosti).
O doporučení na služby jsem napsala pár příspěvků do různých skupin na Facebooku. Fotila mě nejšikovnější Martina a o líčení a účes se postarala Emily.
Budete udiveni, jak snadné je v Albertě uzavřít sňatek stejně tak, jako já.
Jak probíhala svatba v Kanadě
Necelý týden po svatbě jsme udělali rozhovor o tom, jak probíhaly přípravy i samotné uzavřené sňatku. Celý rozhovor trval 66 minut a je dostupný jak v audio formě jako podcast, tak ve video záznamu na YouTube. Zájemcům doporučujeme k poslechu a zhlédnutí. Do detailu rozebíráme témata:
- Pocity, emoce a stres při uzavírání šnatku v zahraničí
- Potřebné dokumenty
- Svatební den a co se děje po svatbě
- České a kanadské svatební tradice
- Výhody a nevýhody svatby v Kanadě
- Výdaje a náklady za svatbu