Jedním z prostředků, jak levně a efektivně cestovat, je spolujízda. Kanada je obrovská země a vzdálenosti mezi jednotlivými místy jsou někdy opravdu dlouhé. Fenomén spolujízdy se nejen v Kanadě, ale i po celém světě stává stále populárnější. Zpravidla je tato forma přepravy cenově výhodnější než veřejná doprava, a proto také tak oblíbená.
Co je spolujízda a jak funguje?
Pod pojmem spolujízda rozumíme druh dopravy založený na dohodě mezi řidičem a zájemci o jízdu. Hlavním účelem je, aby jízda byla efektivní a výhodná pro všechny. To znamená, že řidič, který by jinak jel v prázdném autě, nabídne volná místa jiným cestujícím, se kterými pak sdílí cestovní náklady.
Díky internetu je v dnešní době jednoduché takovou spolujízdu zorganizovat. Spolujízda se využívá jak na dlouhé či mezinárodní cesty, tak i na běžné dojíždění do práce nebo školy.
Kde hledat spolujízdu
Nejrůznější platformy a portály zprostředkovávají spojení mezi řidiči a cestujícími. V Evropě je pravděpodobně nejznámější BlaBlaCar či Ridefinder.
Spolujízda v Kanadě
V tak velké zemi jako je Kanada, je spolujízda vyhledávaným způsobem přepravy. Pro spolujízdu jsou populární portály www.shareyourride.net nebo www.kangaride.com. Lidé používají také aplikaci CarpoolWorld. Další možností, jak vyhledat spolujízdu v Kanadě jsou facebookové skupiny.
Shareyourride
Jak to funguje? Shareyourride je platforma, kde mohou lidé nabízet nebo poptávat spolujízdu, aby se podíleli na cestovních nákladech. Najdete zde mapku, kde vyberete místo odkud kam se chcete dopravit. Zadáte buď ride wanted jako pasažér, nebo ride offer jako řidič.
Vyplníte nejdůležitější informace:
- kdy a v jaký čas přesně potřebujete jet,
- jaká je cena za palivo,
- jak rychle se chcete dostat do cíle a kudy chcete jet (dálnice, vedlejší cesty…),
- kolik cestujících a kolik zavazadel se vejde do auta,
- popište se (ve zkratce, ale pravdivě),
- o jaký druh cesty jde (dovolená /služební cesta / víkendový výlet),
- nabízíte nebo požadujete-li i zpáteční cestu později,
- na konec vyplníte své kontaktní informace.
Než si s někým plácnete, pro jistotu mrkněte na stránky Greyhound bus, kolik by vás stála jízdenka autobusem, abyste někomu zbytečně neplatili peníze navíc.
Kangaride
Kangaride je od Shareyourride poněkud odlišné v tom, že se musíte zaregistrovat a zaplatit členství 7,50 CAD. Navíc také ověřují řidičův řidičský průkaz. Dodává to tím službě větší důvěryhodnost. Jinak je ale princip nabízení a hledání spolujízdy na stejném principu.
Výhody a nevýhody spolujízdy
Plusy a minusy přepravy prostřednictví spolujízdy v Kanadě se těžko popisují, neboť záleží na tom, jaký jste typ člověka a jaký způsob cestování je vám bližší. Někdo má raději povídání, zábavu a poslech hudby, jiní zase preferují ticho a klidnou jízdu s knížkou v ruce.
Výhody
- rychlost,
- relativní pohodlí,
- přestávka, kdy si řeknete (nebo kdy se shodnete),
- poznávání nových lidí,
- výhodnější cena (spolujízda je zpravidla levnější než autobus či vlak),
- když si představíme, že v autě jede například 5 osob, které by jinak jely v samostatných vozidlech, spolujízda šetří životní prostředí.
Nevýhody
- kontakt s ostatními cestujícími v autobuse není tak osobní jako v autě,
- profily na portálech nemusí být zcela pravdivé,
- hodnocení na internetu není vždy 100%, navíc sto lidí = sto chutí, ne každému sedne stejný člověk,
- můžete narazit na podivína,
- chybí jistota oficiálních dopravců,
- řidič nemusí dodržovat silniční pravidla (zde se nabízí námitka, že ani autobusák ne, ale je pravděpodobnější, že bude).
Je třeba zmínit, že dálkové autobusy jsou v Kanadě na velice dobré úrovni, dělají odpočinkové zastávky, někdy nabízí pasažérům vodu zdarma.
Stopování v Kanadě
Další možností, jak levně cestovat, je stopování. Bezpečnostní rizika spojená se stopováním kdekoli asi není třeba blíže popisovat. Obecně se říká, že je stopování v Kanadě mnohem jednodušší než v USA, ale záleží na provincii. Podívejte se na internet na informace o stopování v místě, kde ho chcete zkusit. Dobrý zdroj najdete na www.hitchwiki.org.
Některé silnice mají určitá omezení nebo přímo zákaz stopování. Když jsme projížděli Britskou Kolumbií, všimli jsme si u silnice billboardů varujících před stopováním.
Bezpečnost především
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob cestování, dbejte na základní pravidla bezpečnosti. Pokud máte už během domlouvání spolujízdy špatný pocit nebo vám něco nesedí, dejte od toho raději ruce pryč. Spolujízda je sice cenově výhodná, ale nemá cenu kvůli pár ušetřeným dolarům nic riskovat.
Spolujízda je v Kanadě oblíbená, dálnice jsou dlouhé a lidé chtějí ušetřit čas i peníze. Vyhraďte si čas a podívejte se na internetu na zkušenosti a názory lidí, kteří spolujízdu v Kanadě zkusili nebo ji pravidelně využívají, a inspirujte se. Díky spolujízdě se můžete levně dostat do cílové destinace, vyrazit na společný výlet nebo dojíždět do práce.
A pokud vám tento typ dopravy zkrátka nesedí, mrkněte na další způsoby cestování v Kanadě. Pro delší trasy se samozřejmě může vyplatit využít také některé nízkonákladové letecké společnosti.