Matěj a Natka užívají už přes 3 měsíce svá kanadská Working holiday víza. S přihláškou si nechali pomoci od agentury Czech-us a rozhodně by neměnili. Zúčastnili se job fairu, kde našli svého zaměstnavatele, do Kanady vyrazili společně a pracují v rezortech v Banffu. Jak hodnotí spolupráci s agenturou? Co obnáší práce v housekeepingu v rezortu a jakou mají mzdu i benefity? Přečti si spoustu užitečných informací z vlastních zkušeností v rozhovoru.
Ahoj Matěji a Natko, do Kanady jste vyrazili na Working holiday víza. Proč jste se rozhodli právě pro tuto variantu a co vás k vycestování do Kanady vedlo? Byla to první zahraniční cesta za prací?
Ahoj Jani a Martine, někdy na přelomu září a října 2018 jsme s přítelkyní přemýšleli nad tím, kam povede naše další cesta. Hodně jsme uvažovali o Novém Zélandu, ale když jsme si uvědomili, kolik vysněných přání z našeho bucketlistu můžeme v Kanadě uskutečnit, tak to byla pro nás jasná volba!
Před Kanadou jsme pracovali jako plavčíci v USA, potom jsme odcestovali na Kypr, kde Natka pracovala jako animátorka a já jako číšník v místním hotelu. A nakonec jsme pár měsíců zkusili i práci v Německu. Mezi tím vším jsme stihli procestovat exotické země jako třeba Thajsko, Srí Lanku nebo Maledivy. Takže jsme se na odlet do Kanady na jeden rok cítili připraveni. 🙂
Jak dlouho už v Kanadě nyní jste a jaké jsou počáteční pocity?
Za chvíli už to budou 3 měsíce a nemůžeme si to tady vynachválit. Na místní život jsme si neuvěřitelně rychle zvykli a v podstatě se tady ani trochu nenudíme. Naopak se každý týden nemůžeme dočkat toho, až o dni volna zase něco podnikneme, nebo někam vyrazíme. Navíc čas tu utíká jako voda, takže se ho snažíme maximálně využít.
Žádosti o WH víza mohou být náročná na trpělivost. Čekali jste dlouho než vás oba vybrali z poolu? Bylo něco, co vás během vízového procesu překvapilo?
To rozhodně souhlasíme. Je to o nervy a čím déle člověk čeká, tím je to horší.
Natka měla štěstí a pozvánka jí přišla už někdy v únoru. Mně se to protáhlo až do konce března, kdy už v kvótě zbývalo sotva 100 míst. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a to je naděje i pro ostatní páry. 🙂
Navíc chceme poděkovat koordinátorce Adrianě z Czech-us, která nám pomohla s dokumenty ohledně našeho common-law vztahu, které Natka do její aplikace vložila. Věříme, že to nějakým způsobem mělo vliv na následné získání mých víz.
Volili jste tedy variantu pomoci s vízovým procesem agenturou nebo jste vše zvládli na vlastní pěst a pouze šlo o pomoc s common-law aplikací? Na základě čeho jste si vybrali právě Czech us? S čím vším vám pomohli a jak spolupráce probíhala? Jste stále v kontaktu?
Hodně jsme přemýšleli, jestli vyrazit na vlastní pěst nebo přes agenturu. I když jsme ale měli všechno nastudováno, tak pro nás byla Kanada natolik důležitý krok, že jsme přece jen vyrazili přes Czech-us. S touto agenturou jsme měli už předešlou zkušenost díky plavčíkům v Americe a věděli jsme, že se na ně můžeme spolehnout.
Chtěli jsme mít co největší jistotu a po skype hovoru s Adri jsme se rozhodli na pevno. Czech-us v průběhu celého procesu získání víz kontroluje všechny vaše kroky, a tak se vám nemůže stát, že byste někde udělali chybu a o víza přišli. Navíc mohou získat díky spolupráci s kanadskou společností další místa nad rámec kvóty, což je skvělá poslední naděje a přesně takhle jsme přemýšleli. 🙂
S koordinátorkou Adri jsme pořád v kontaktu a komunikace probíhá na bázi přátelského dopisování, jak se máme a tak podobně, což je vážně fajn. Můžeme se na ni s čímkoliv spolehnout, kdyby bylo potřeba. 🙂
Účastnili jste se i Job fairu, kde jste našli také svého zaměstnavatele. Jak takový job fair probíhá? Byli jste tou dobou již vybráni z poolu?
Job fair se konal přibližně někdy v listopadu, takže ještě dříve, než se vůbec otevřel pool pro novou sezónu. Měli jsme na výběr zvolit si 2 ze 3 zaměstnavatelů a mohli je seřadit podle priority. Například my jsme jako první volili zaměstnavatele z Banffu a pokud by nás nepřijal, čekal by nás další pohovor se zaměstnavatelem z Jasperu.
Vše ale probíhalo naprosto hladce a zaměstnavatel z Banffu nás s úsměvem přijal. Položil nám pár jednoduchých otázek ohledně pracovní pozice, ubytování a podobně a mohlo se slavit. Po pár dnech nám zaslali smlouvy k podepsání a pak už jsme se jen modlili, aby jsme získali i víza.
V praxi to funguje tak, že práci už tedy máte dopředu jistou a zaměstnavatel následně čeká na to, až dostanete víza. Až po získání víz teprve řešíte váš nástup do práce a všechny náležitosti, se kterými vám Czech-us pomůže.
Najímal vás zaměstnavatel rovnou jako pár a nebo jste dělali že se neznáte?
Už na Job Fairu jsme se vlastně představili jako pár a nebyl to vůbec žádný problém. Zaměstnavatel tady má dokonce pro páry připravené ubytování, takže s tím naštěstí vůbec starosti nebyly! 🙂
Pokud máte podepsanou smlouvu se zaměstnavatelem a o nástupu se s ním domlouváte až poté, co jste vybráni z poolu a získáte POE. Jste pak nějak následně limitováni časem?
Je to trochu zvláštní způsob, jak uzavřít smlouvu, ale fungovalo to skvěle a časem jsme vůbec limitováni nebyli. 🙂 Banff Lodging Company má tady v Banffu jako zaměstnavatel jednu z nejdominantnějších pozic a zaměstnává opravdu velké množství lidí.
To se navíc díky časově limitovanému vízu neustále protáčí, takže má zaměstnavatel dost času na to, až vám dorazí víza a následně se s vámi domluví, kdy by se oběma stranám hodilo dorazit. My jsme smlouvy podepsali v listopadu 2018 a do Kanady vyrazili až v červenci 2019. 🙂
Co všechno zahrnovaly přípravy na váš odlet do Kanady?
V první řadě jsme se snažili co nejdříve koupit letenky a najít ubytování na prvních pár dní v Calgary. Následně probíhaly nákupy nějakého toho oblečení, kvalitních bot a tak dále. Přece jen zima je tu krutá a není na škodu se na to předem trochu připravit. Návštěva doktora a zubaře.
Dále odhlášení se ze své pojišťovny a vyřízení nového pojištění na dobu jednoho roku v Kanadě, které je potřeba předložit při příletu na imigračním. Pak už jen zařízení plné moci pro jednoho ze členů rodiny, kdyby náhodou bylo potřeba něco zařídit během naší nepřítomnosti v ČR. No a to by bylo asi vše. Není toho moc, ale určitě nedoporučujeme nechat vše na poslední chvíli. 🙂
Když jste přiletěli do Kanady, měli jste nějaký čas na rozkoukání se nebo jste rovnou vyrazili do Banffu a do práce?
Měli jsme předem zařízené ubytování přes Airbnb na 3 noci nedaleko letiště v Calgary, kvůli vyřízení SIN number, bankovního účtu a telefonního čísla. Díky skvěle lokalizovánemu ubytování jsme stihli vše vyběhat během jednoho dne. Takže jsme se druhý den mohli zajet podívat do centra Calgary, kde se zrovna konal Calgary Stampede a to jsme nemohli vynechat. Hned potom jsme se vydali do Banffu.
Nyní tedy pracujete v Banffu. Prozradíte nám více o své práci? Co vše obnáší náplň práce a kolik hodin denně pracujete? Jak trávíte volný čas? Jaké jsou benefity od zaměstnavatele, popř. jaká je vaše mzda?
Pracujeme s Natkou jako housekeepři a vše se odvíjí hodně od toho, v jakém hotelu pracujete.
Například já pracuji v Hidden Ridge Resortu, kde máme 2 až 4 patrové apartmány s plnou výbavou včetně krbu a kuchyně, kde pracujeme ve dvoučlenných týmech. U Natky jde o klasické pokoje pro 2 až 4 osoby, kdy všichni pracují jako jednotlivci. V podstatě Natka uklízí celé pokoje a u mě je to rozdělené tak, že můj spolupracovník uklízí kuchyň, prach, krb, povléká postele a já svlékám povlečení, uklízím koupelny a vysávám.
Pracovní doba se odvíjí podle toho, kolik máme daný den checkoutů. Průměrně máme každý den něco kolem 7 hodin. Někdy více a někdy zase méně. Díky letní sezóně jsme momentálně pracovali 6 dní v týdnu, ale nebyl problém si o více volna zažádat. Je to všechno o domluvě s manažerem. 🙂
Na hodinu tady máme 15 CAD a jak už jsme psal, tak výplata se odvíjí od výše hodin, které se neustále mění. Po práci si vždy vaříme na další dny a trávíme čas s přáteli. 🙂
Benefity od zaměstnavatele jsou tu jednou z velkých výhod, kterou si nemůžeme vynachválit. Měli jsme tady už 2x možnost jít zadarmo do kina i s občerstvením. Každý den si můžeme zajít na Bow River na kanoe. Ve spoustě restauracích stačí předložit naši zaměstnaneckou ID kartičku a automaticky dostaneme nemalou slevu a je toho mnohem víc.
Častým benefitem u práce v rezortech je, že v nich zaměstnanci mohou bydlet – navíc jinak v Banffu asi není lehké najít jinak ubytování. Pokud ale pracujete každý v jiném hotelu, jak se to řeší?
Banff Lodging Company nabízí pro svoje zaměstnance staff accommodation, což není přímo bydlení v resortu, ale je to bydlení v menším areálu v centru Banffu, kde jsou pokoje přímo pro zaměstnance.
Pokud je tu člověk jako jednotlivec, tak sdílí ubytování s dalšími 7 lidmi, kdy pokoje jsou většinou po dvou lidech. Pak je tu ale i ubytování přímo pro páry, kdy sdílíme ubytování jen s jedním dalším párem a dokonce máme i vlastní koupelnu. V praxi to tedy znamená, že tu s námi jsou jenom další 2 lidi a navíc se střídáme jen o kuchyni spojenou s obývákem. 🙂
Navíc ať už jeden pracuje v jednom hotelu a druhý v jiném, nebo oba pracují dokonce na jiných pozicích, vůbec na tom nezáleží. Všichni jsme pod Banff Lodging Company a to stačí. Jinak by nebyl problém si tady najít i jiné ubytování, pokud by někdo chtěl větší soukromí. Bohužel by si za to ale určitě připlatil.
My jsme se staff accommodation vážně spokojení, protože je moderní, kousek od práce a přímo u hlavní ulice, takže máme okolo sebe všechno, co potřebujeme. 🙂 Nám se při příjezdu ale například stalo, že pro nás v tomto areálu neměli místo, a tak nás na 3 týdny umístili někam jinam, kde se nám vážně nelíbilo. V takovou chvíli je nejlepší nebát se ozvat a okamžitě zažádat o přemístění, stejně jako jsme to udělali my.
Pokud by se vám dříve či později práce v předem domluveném rezortu nelíbila nebo byste chtěli zkusit něco jiného, je možnost zaměstnavatele změnit, ačkoliv jste prošli job fairem? Jaké v tomto směru máte závazky k zaměstnavateli či agentuře?
Podle pravidel Banff Lodging Company musíme vydržet v práci nejméně 3 měsíce a následně v této společnosti můžeme změnit pozici. Pokud vás teda po 3 měsících omrzí housekeeping, tak můžete klidně přejít na číšníka a podobně.
Jestli jste ale opravdu nespokojení jak s vaší pozicí tak s celou společností, ať už se stalo cokoliv, tak v tuto chvíli vám nic nebrání Banff Lodging Company opustit a najít jinou společnost. Stačí kontaktovat svého koordinátora programu a ten se vám pokusí pomoci, nebo si jinou práci můžete najít sami. O práci tu nouze není. Navíc pokud vás třeba trápí stereotyp, člověk se tu může hodně rychle dostat na vyšší pozici, nebo si může najít druhou práci.
Já například po 2 měsících povýšil z housekeepera na housemana a do toho jsem si našel druhou práci v restauraci, kam docházím dělat 2x týdně dishwashera.
Práce v národním parku má spoustu výhod, ale určitě i nějaké nevýhody. Je něco, co vám chybí?
Páni musíme říct, že nám tady opravdu nic nechybí. Snad jen rodiny a přátelé, ale to už je úděl cestování. 🙂 Momentálně jsme tu vlastně už čtvrt roku a nemá to chybu. Práce se dá zvládat, ubytování na jedničku a stejně tak příroda, zvířata a skvělí lidé. Je nám tu moc dobře a už jen čekáme, až kopce zalehne sníh a jezera zamrznou, aby jsme mohli vytáhnout snowboard a brusle! 🙂
Určitě už jste stihli i pár krásných míst navštívit, co se vám zatím nejvíce vrylo do paměti? Co byste doporučili ostatním cestovatelům jako Must visit?
Člověk ani nemusí nikam daleko, aby si užil kanadskou přírodu. Už jen tady v Banffu se stačí rozhlédnout kolem sebe. Hodně záleží na tom, co má člověk rád. Například Lake Louise nebo Moraine Lake jsou v podstatě klasika, kterou tady člověk určitě nesmí vynechat. Na těch místech jenom žasnete a můžete vyrazit na nějaký ten hike.
My jsme se vydali na Mount Rundle a bylo to jak něco neuvěřitelného tak zároveň i psychicky náročného. Takže je dobré se předem dostatečně informovat například o náročnosti terénu a podobně.
Byli jsme se podívat na zápas NHL do Calgary, což byl pro mě splněný sen. Je toho tady spoustu a každý si tady určitě najde to svoje! 🙂
Přemýšleli jste už nad tím, co dál? Jaké máte ještě plány na další čas v Kanadě a co byste rádi dělali po skončení Tvých WH víz?
Přemýšlíme nad tím v jednom kuse. Momentálně se chystáme na další zápas NHL a pomalu se připravujeme na zimu, na bruslení na jezerech a učení se na snowboardu. V lednu se pak chystáme vyrazit na nějakou tu chvíli na Hawaii a v březnu zas udělat menší trip tady kolem Banffu a Jasperu.
Celou cestu bychom chtěli zakončit road tripem po západním pobřeží USA a co bude po Kanadě? To ještě sami přesně nevíme. Hrajeme si s myšlenkou zažádat o Working Holiday víza na Nový Zéland. Nebo si to tady v Kanadě možná nějakým způsobem prodloužit. To je ale zatím ve hvězdách a uvidíme, jak to nakonec vše dopadne.
Moc děkujeme za rozhovor a možnost sdílet vaše zkušenosti a přejeme spoustu dalších cestovatelských zážitků!
Moc děkujeme a pokud by vás zajímalo, jak probíhá náš život tady v Kanadě, můžete nás sledovat na instagramovém účtu @best_travel_buddies 🙂