Životopis
Chystáte se do Kanady a potřebujete sestavit životopis? Kanada má svá vlastní pravidla na trhu práce. Připravili jsme pro vás nějen základní pravidla, jak napsat životopis, ale nabízíme vlastní tipy a zkušenosti s psaním životopisu pro kanadské zaměstnavatele.
Pokud váš životopis nebude splňovat určité náležitosti, které kanaďané považují za samozřejmé, zbytečně ztrácíte šanci na získání práce. Pozorně proto čtěte následující řádky.
Co byste neměli psát do životopisu
V Kanadě není zvykem v životopise uvádět:
- Datum narození.
- Věk.
- Pohlaví.
- Národnost, náboženství.
- Rodinný stav.
- SIN, číslo sociálního pojištění.
- Fotografie.
Kanada je velmi multikulturní a existuje zde vysoká míra tolerance. Stejná práva jsou poskytována všem bez rozdílu. Neuvádějte proto žádný z výše uvedených údajů ve svém životpise.
Priorita životopisu pro kanadské zaměstnavatele
Tím prvním, co kanadské zaměstnavatele zajímá je, co umíte a jak dobře to umíte.
Vaše kvalifikace, odbornost a zkušenost je nejvíce důležitá.
Životopis vás prodává, vymazlete ho!
Životopis je to, co vám umožní získat práci. Rozhodně nepovažujte životopis za nějaký kus papíru, který slouží zaměstnavateli jen k přehledu kontaktních informací. Pokud životopis odflánete, odrazí se to na reakcích, resp. nikdo, žádný kanadský zaměstnavatel se vám neozve.
Pokud si životopis připravíte důkladně a budete respektovat všechny kanadské zvyklosti, máte šanci zůstat na očích u potenciálního zaměstnavatele.
Co je však z naší zkušenosti skutečně nejlepší, je připravit svůj životopis tak, že čtenáře tzv. dostane. Nemusíte mít nutně odobornou kvalifikace 10 let, stačí když se něčím pozitivním odlišíte od všech ostatních.
Co psát do životopisu, abych získal práci
Níže uvádíme doporučený obsah životopisu. Tedy to, co byste měli uvést ve svém životopisu.
- Základní osobní údaje jaké je jméno a příjmení.
- Typ víz a maximální délka vašeho pobytu v Kanadě.
- E-mailovou adresu – kvůli filtrování spamu nedoporučujeme používat seznam.cz, používejte spíše google, hotmail, atd.
- Telefonní spojení – kanadské mobilní číslo (toto je nutnost).
- Career Objective v délce cca 3 řádky (vřele doporučeno, tímto se prosím neodlišujte, že ve vašem životopise nebude Career Objective).
- Pracovní zkušenosti – detailní popis vašich činností.
- Vzdělání – stručně a nedoporučujeme uvádět v pořádí před pracovní zkušenosti.
- Kvalifikace – související s pozicí na kterou se ucházíte.
- Znalost jazyka – ideálně doložte certifikátem.
- Vlastnosti a zájmy.
- Reference – namísto „References avaliable upon request“, skutečně uveďte konkrétní slova předchozích zaměstnavatelů či vedoucích kurzů, atd.
Je lepší lhát v životopisu nebo psát čistou pravdu?
To je věčná otázka, zda je lepší psát čistou pravdu nebo si v životopisu přihrát a pár skutečností fingovat.
Obě varianty mají své stoupence. Hlavním argumentem čísté pravdy v životopise je kromě morálky a svědomí především to, že si vás zaměstnavatel stejně prověří, a tak lehce pozná, jestli jste lhali nebo ne.
Z vlastní zkušenosti vám doporučujeme, pokud nemáte dostečné pracovní zkušenosti, abyste si je v životopisu vymysleli. Ano, řekli jsme to takto veřejně 🙂
Fingování životopisu a přizpůsobování si ho pro dané pozice se dle našich zkušeností a znalostí (komunikace s ostatními uchazeči) jeví jako nejlepší metoda, jak rychle získat práci.
Pokud se už rozhodnete lhát ve svém životopise, musíte respektovat určitá pravidla. Ve chvíli, kdy popustíte uzdu příliš totiž situace nedopadne dobře a vaše úspěšnost bude nulová (či dokonce záporná, protože budete mít nové problémy).
Jednoduše řečeno vás fiktivní životpis může dostat snadněji na pohovor, poté už záleží jen a jen na vás.
Podle mě je cíl životopisu dostat se na pohovor. Nic víc, nic míň. Cíl životopisu není přece získat práci. Tu dneska už nikdo nedává jen za životopis. Na pohovoru už jste vy bez životopisu a máte možnost ukázat své kvality. Martin, 26 let, Calgary
Formátování a grafické úpravy životopisu
- Životopis napište na počítači, graficky jemně a přehledně (nepřeplácaně).
- Snažte se mít životopis na 1-2 stranách.
- Informace uvádějte v bodech.
- Zachovávejte opačné chronologické pořadí.
- Nezpomeňte kombinovat přítomný a minulý čas (např. u pracovních pozic).
- Pokud ještě neovládáte angličtinu, nechte si životopis zkontrolovat od zkušenějších přátel.
Závěrečná doporučení
Každý životopis by měl být speciálně úpravený pro konkrétní pozici.
Měl jsem vytvořených několik verzí životopisů. Jednu pro číšníka, druhou pro Sales, třetí pro trenéra ve fitness a čtvrtou pro IT customer support. A pak už jsem jen posílal. Martin, 26 let, Calgary
Ke každému životopisu přiložte průvodní dopis, tzv. Cover Letter.
Životopis i Cover Letter posílejte ve formátu PDF (nikoli .doc, či .docx). V MS Word snadno provedete export do PDF (Uložit jako > Typ formátu PDF).
Zdravím, chci se zeptat, jak je to s uváděním titulu před jménem a jak moc hledí na studium na české univerzitě?
Díky!:)
Ahoj Anno,
podle našich zkušeností někteří Češi tituly uvádějí a jiní ne. My jsme do některých životopisů dávali a do některých ne, podle práce, na kterou jsme se hlásili (a samozřejmě souvislosti s oborem titulu). Jinak Kanaďani nic co není jejich nebo minimálně mezinárodní, tak moc neuznávají. Za celou dobu jsme určitě neměli ten pocit, že titul před jménem v životopisu by ovlivnil šanci na získání práce.
Ahoj,
prosím Tě mám dotaz. Tohle je rada jak psát životopis pro konkrétní pracovní pozici, jak je to s životopisem který budu odesílat v přihlášce, je to v podstatě to stejné ? Díky 🙂
Ahoj,
v přihlášce spíše pošli nějaký universální CV 🙂